Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci

Okładka książki Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci Klaudia Kozińska, Małgorzata Ruszkowska
Okładka książki Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci
Klaudia KozińskaMałgorzata Ruszkowska Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dwie Siostry
2022-05-11
2022-05-11
przewodnik literatura dziecięca

Okładka książki Dzikie kiszonki i inne fermentacje Kaja Nowakowska, Małgorzata Ruszkowska
Dzikie kiszonk... Kaja Nowakowska, Ma...
Okładka książki Warszawiacy Małgorzata Ruszkowska, Marta Ruszkowska
Warszawiacy Małgorzata Ruszkows...

To nie jest książka dla dzieci. To tytuł dla całej Rodziny, bardzo Wam go polecam. Mnie trochę drażnią te bohomazy, ale wszystkie te informacje, ciekawostki, legendy to wynagradzają😃

Lubicie podróżować? A wasze dzieci? Z doświadczenia wiem, że już planowanie podróży daje całkiem sporo frajdy, dlatego wybierając kolejne destynacje lubię przeglądać przewodniki i informatory, pełne ekscytujących miejsc, które mogę zobaczyć. Także kiedy wybieramy się gdzieś z Wojtkiem, lubimy sprawdzić, co możemy i chcemy zwiedzić. Oj tak, planowanie jest super. To dlatego cieszę się, że dla małych podróżników, którzy chcą przyjrzeć się, co do zaoferowania ma nasza ojczyzna, Małgorzata Ruszkowska i Klaudia Kozińska przygotowały świetną książkę pt. "Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci" od Wydawnictwo Dwie Siostry

Jak na dobry przewodnik przystało, najpierw znajdziemy w nim mapę. To ona pełni funkcję czegoś na kształt spisu treści, z zaznaczonymi różnymi miejscami i odnośnikami do stron, na których zostały opisane. Już pierwszy rzut oka pozwala dostrzec, że w tej książce znajdziemy ich całkiem sporo.

Oczywiście taki ogrom materiału musi być zaprezentowany według jakiegoś klucza. Mógłby to być podział geograficzny, mógł historyczny. Ta jednak książka prezentuje treści, dzieląc je na bloki tematyczne. Każdy z bloków jest zaproszeniem do konkretnej podróży w wiele różnych miejsc, zupełnie jakbyśmy mieli zbierać je do kolekcji.

Ten przewodnik to kopalnia wiedzy o rodzimej kulturze, architekturze, przyrodzie i historii naszego kraju. I to wiedzy podanej w sposób jasny, skondensowany i interesujący. To zbiór najważniejszych informacji okraszonych sporą dawką ciekawostek. Forma przewodnika zachęca do lektury i wertowania, a przede wszystkim rozbudza ciekawość i zamiłowanie do wycieczek bliższych i dalszych. Jego zaletą jest też to, że niczego nie podaje na tacy. To nie lista gotowych ścieżek z wyszczególnieniem trasy od punktu do punktu. To raczej zaproszenie do samodzielnej eksploracji, snucia planów, wybierania tego, co wydaje się nam najciekawsze.
W książce brak typowych dla przewodników pocztówkowych kadrów i znanych wszystkim zdjęć, są za to nieszablonowe, kreślone z poczuciem humoru i dużym luzem ilustracje, które świetnie urozmaicają lekturę.

To książka na lata - lata planowania i podróżowania. Odkrywania i świetnej zabawy. Napisana - tak jak i zilustrowana - z luzem, ale też ujmująca temat możliwie poważnie i wszechstronnie. Świetna zabawa dla czytającego i doskonały punkt wyjścia do niejednej przygody.

Całkiem niezły przewodnik po Polsce dla starszych dzieci. Czytelnicy znajdą w nim wiele legend, ciekawostek i wierzeń przekazanych w interesujący sposób. Poza tym będą mieć okazję poczytać m.in. o miastach, muzeach, świątyniach czy parkach narodowych.

Książka jest bogato ilustrowana, co jednym na pewno się spodoba a innym nie będzie odpowiadało, w jakim jest to zrobione stylu. Czasem bowiem ilustracje były dla mnie nieco... przerażające i przytłaczające.

Mam jeden ogromny zarzut do autorki tej pozycji. Czy naprawdę w województwie lubuskim nie dało się odnaleźć ani jednej ciekawej miejscówki? Jest to jedyne województwo, w którym nie pokazano choć jednego miejsca. Dla mnie, mieszkanki tego rejonu Polski jest to krzywdzące. Być może odbieram to zbyt personalnie, ale często ta część kraju jest kojarzona wyłącznie z lasami a mamy tu przecież mnóstwo interesujących miejsc! Chyba warto zachęcać dzieci do odwiedzin zachodniego krańca Polski już od małego?

Wakacje tuż, tuż, dlatego warto je zaplanować i znaleźć miejsca, do których chcemy pojechać. A nic tak nie pomaga w planowaniu jak dobry książkowy przewodnik. Dzieci uwielbiają poznawać nowe miejsca, dlatego dobrze jest usiąść z nimi wspólnie nad mapą i zaplanować trasę wycieczki. Bardzo pomocne są mapy i przewodniki, ale wiadomo, nie każde dziecko będzie zainteresowane “dorosłym” opasłym zazwyczaj tomiszczem. W takich przypadkach książka "Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci" jest idealnym rozwiązaniem. Zawiera sporo informacji, ale w sposób wyważony - czytelnik nie ugina się pod natłokiem informacji, ma podane tylko te ciekawsze. Przecież będąc na miejscu poznamy wiele fascynujących historii! Przewodnik powinien być zachętą do odwiedzenia miejsc i ten spełnia właśnie taką rolę.

Forma

Bardzo podoba mi się forma wydania. Zaokrąglone brzegi kartek nie będą się zaginać, gdy weźmiemy przewodnik ze sobą i będziemy często go używać. Podobnie klejony grzbiet - wygląda dość solidnie, książka rozkład się niemal na płasko. No ale dopiero po kilku wycieczkach okaże się czy przetrwał próbę czasu.

Ilustracje autorstwa Klaudii Kozińskiej bardzo przypominają dziecięce rysunki i perspektywę, przez co książka jest dla dzieci bardziej przyjazna i swojska. Do tego ilustracje nie przytłaczają treści, dobrze się z nią komponują, a jednocześnie nawiązują do przytaczanej treści.

Treść

Jak wspomniałam wyżej, przewodnik zawiera sporo informacji, ale na szczęście udało się autorce uniknąć tego, co często jest domeną tego typu publikacji: nadmiaru wiadomości. Ciekawe miejsca w Polsce zostały pogrupowane tematycznie. Jest m.in. szlak zamków i pałaców, szlak miejsc pod ziemią (kopalnie),ciekawe skanseny etnograficzne… Znalazło się również miejsce dla stanowisk archeologicznych (m.in. Gaj, Wietrzychowice i Sarnowo oraz kręgi w Odrach - naprawdę niesamowite miejsca!). Można sobie zaplanować wycieczkę tematyczną, można też wybrać to, co jest w danym regionie najciekawsze. Teksty o konkretnych miejscach są przedzielone ciekawymi legendami. Na plus jest także to, że z boku strony, zielonym kolorem czcionki, wyróżniono adresy ciekawych miejsc wraz ze stronami internetowymi oraz czasem także współrzędnymi konkretnego miejsca.

Warto czy też nie?

Jednym słowem: warto. Przewodnik jest nie tylko ciekawy, ale także dzięki niemu możemy nauczyć dzieci planowania wycieczek, szukania informacji i "czytania" przewodnika. Idealnie byłoby gdyby do książki była dodana osobno mapa (no dobra, wiem, że nie każdy je lubi). My na pewno dodamy do tego własne notesy podróżników, które dzieci wypełniają w trakcie wycieczki.

Jedną z ulubionych książek moich dzieci są "Mapy" (również od wydawnictwa Dwie siostry) - dzieciaki potrafią godzinami podróżować po nich palcami. Teraz do podróżowania mają również "Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci". I choć wiele z tych miejsc już odwiedziliśmy, to zostało jeszcze sporo do obejrzenia, bo Polska jest naprawdę pięknym, bogatym w ciekawe zabytki krajem. Przewodnik na pewno będzie nam towarzyszył w naszych podróżach.

Więcej recenzji znajdziecie na https://geek-woman.blogspot.com/

Korzystacie z przewodników? Szukacie w nich informacji o tym, co robić, gdzie pójść, co zwiedzić czy stawiacie już tylko na Internet?

Dlatego właśnie, tak bardzo ciekawiła mnie ta nowość od @dwiesiostry. Przeczytałam i wiem jedno. To nie jest przewodnik, jaki wydaje wam się, że znacie. To pasjonująca książka podróżnicza! 🥰 Razem z nią zwiedzimy najciekawsze zakamarki naszego kraju. Gwarantuję, nie będziecie mogli się od niej oderwać!

Polska jest piękna! Potrafi zachwycić, oczarować, rozkochać w sobie. Zachęca do odkrywania w sobie tego, co wyjątkowe i ciekawe. A ten przewodnik wam w tym pomoże. Podzielony został na kategorie tematyczne. Dzięki temu, od razu można przejść do tego, co się lubi. Ruszamy w podróż po miastach, muzeach, zamkach, śladami przyrody, grobowców a nawet schodzimy pod ziemię. Każdy dział to mnóstwo rekordów, ciekawostek, rzeczy które warto wiedzieć oraz legend opatrzonych komentarzem.

Lekki styl oraz forma przypominająca pogawędkę z czytelnikiem zachęcają do planowania wypraw i poznawania Polski. Las krzywych drzew, bajkowy Krzyżtopór, po którym niewiele dziś zostało, meczet w Bohonikach, piękna Gdynia, mumia na Świętym Krzyżu - to wszystko czeka na odkrycie.

Jest jednak jedna rzecz, której mi tu mocno brakuje. To zdjęcia! Czytałam z telefonem w ręku i co chwilę musiałam sobie sprawdzać, jak wygląda coś, co mnie zainteresowało. Dla mnie to mało komfortowe. Grafika, chociaż podoba mi się jej barwność i lekka abstrakcyjność, nie do końca spełnia moje oczekiwania. Nie pokazuje mi tego, co chciałabym zobaczyć podczas czytania o kolejnych miejscach lub ciekawostkach.

To świetna książka!

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Mam wrażenie, że era popularności przewodników od jakiegoś czasu dobiega końca. To, co zazwyczaj oferują można znaleźć sięgając po telefon. Suche fakty, informacje i wskazówki są ogólnodostępne, bez wydawania dodatkowych pieniędzy....

• Dla dzieci
  • Zainteresowania: Podróże małe i duże