Dojrzewanie. Wszystko, co chcesz wiedzieć i już nie musisz googlować

Okładka książki Dojrzewanie. Wszystko, co chcesz wiedzieć i już nie musisz googlować Morris Katz
Morris Katz Wydawnictwo: Debit literatura dziecięca
literatura dziecięca
Everything You Always Wanted to Know About PUBERTY - and Shouldn't Be Googling
Debit
2022-04-13
2022-04-13
Patrycja Zarawska
dojrzewanie literatura dziecięca

Komiksowa ilustracja, może zachęcić dojrzewającego chłopaka, do rzucenia okiem na (naprawdę dobrze przekazaną) treść. Autorem tego przewodnika po dojrzewaniu jest Moriris Katz, który sam niedawno doświadczał wzlotów i upadków towarzyszących dorastaniu. Wychował się wraz z trójką młodszych braci a teraz przeprowadza przez ten burzliwy czas i ciebie. Wszystkie historie, pochodzą z jego własnego życia.
Podoba mi się ta humorystyczna bezpośredniość do czytelnika. Jakby czytał w myślach i odpowiadał na nurtujące pytania ale bez oceniania czy serwowania porad "babcinowych"😉🫣
Książka podzielona jest na 3 części:

🧑CO ZMIENIA WYGLĄD, BRZMIENIE I ZAPACH?

🧑CO ODCZUWASZ INACZEJ?

🧑ŚWIAT ZEWNĘTRZNY.

Słowem wstępu o "atakujących hormonach". Tu chciałam zacytować fajny fragment nawiązujący do interakcji autora z czytelnikiem.

"Czym jest dojrzewanie? To naprawdę nieźle pokręcony czas mnóstwa zmian w zyciu- zmian wyglądu, samopoczucia i tego kim jesteś. Nie zamierzam kłamać. Nie ma lekko. Bywa do bani. Ale pomogę Ci przez to przejść...
Poprowadzę cię w tej podróży niczym osobisty mistrz Jedi, mój młody padawanie. Do dzieła!"

Nikt tak dobrze nie opowie o dojrzewaniu, jak ktoś kto sam je przeszedł. I tak właśnie jest z książką "Dojrzewanie" od Wydawnictwa Debit jakby o tym procesie opowiadał chłopcu starszy brat, lub bardzo dobry kolega.

Pełna szczerych wyznań, humoru, opisów żenujących sytuacji i dystansu, a jednocześnie traktująca dojrzewanie jako rzecz zupełnie naturalną, bo przecież tym właśnie jest.

Opisuje zarówno stronę fizyczną, jak i emocjonalna, co pokazuje równowagę w procesie dojrzewania. Przedstawia też szczerze problemy i komplikacje związane z dojrzewaniem, przez co przygotowuje chłopców do wielu różnych sytuacji, które mogą im się przytrafić, podkreślając jednocześnie, że jeśli z czymś sobie nie poradzą, warto udać się do kogoś, kto im pomoże.

Napisana została językiem, który trafi do nastolatków, bo nie mam w niej fachowego i niezrozumiałego słownictwa, ale mnóstwo luzu i zrozumienia wobec czytelnika.

Mogłabym napisać: to naprawdę spoko książka, gdzie bez ściemy można przeczytać o tym co czeka chłopaków w okres dojrzewania. Zatem, luz! Nie ma sensu stresować się na zapas, lepiej przeczytać książkę i przekonać się, że będzie wszystko jest normalne😉

To co wyróżnia tę książkę od innych jest właśnie styl, humor, który pomaga rozluźnić atmosferę oraz komiksowe ilustracje. Książka jest również bardzo aktualna, opisując bieżące problemy, z jakimi mogą borykać się młodzi ludzie.

Warto mieć pod ręką lekturę, która na bieżąco będzie wyjaśniać chłopcom zmiany w nich zachodzące. Również rodzic powinien taką książkę przeczytać.

Dojrzewanie jest żmudnym i długotrwałym procesem, pełnym zmian, huśtawek nastroju i emocji. Dziecko jednak nie zmienia się w nieokrzesanego neandertalczyka, a przechodzi okres, który jest trudny także dla niego. Zamiast czekać na wybuch, lepiej uzbroić siebie oraz dziecko w taką właśnie książkę.

Jak czytamy na pierwszej stronie książki, Morris Katz „niedawno przeżył” okres dojrzewania, dzięki czemu jego spojrzenie na opisywane bolączki dorastania jest świeże i poparte prywatnymi doświadczeniami. Aktualna wiedza i uwzględnienie bieżących problemów młodzieży to coś, czego czasem brakuje podobnym poradnikom. Tej luce wychodzi naprzeciw „Dojrzewanie. Wszystko, co chcesz wiedzieć i już nie musisz googlować” Wydawnictwa Debit.

Książka w humorystyczny i atrakcyjny wizualnie sposób prezentuje wszystkie zmiany, jakie zachodzą w organizmie dojrzewających chłopców – zarówno te fizyczne, jak i mentalne czy wynikające ze społecznych oczekiwań. Krótkie bloki informacji i praktyczne wskazówki, połączone z humorystycznymi, komiksowymi ilustracjami, wydają się idealną formą przyswajania wiedzy dla młodych czytelników. Perspektywa autora bliska jest grupie docelowej – Katz rzadko wypowiada się z pozycji „mądrego dorosłego”, zamiast tego odnosi się do własnych przeżyć i używa prostego języka, w którym korzysta z porównań i aluzji komunikatywnych dla młodzieży.

Myślę, że jest to przystępna propozycja dla dorastających chłopców, którym kłębią się w głowie miliony pytań, zwłaszcza że odpowiedzi na nie trudno znaleźć w internetowym chaosie, a dorośli również nie zawsze służą sensownymi radami. :) Lekka i skondensowana forma nie zniechęci nawet najbardziej opornych czytelników. Treść dostosowana jest do obecnych czasów, dzięki czemu próżno szukać w niej umownych kategorii czy szkodliwych stereotypów, choćby tych dotyczących płciowości, tożsamości czy męskości. Co istotne, autor na kartach książki często podkreśla, że dojrzewanie i związane z nim procesy u każdego przebiegają w innym tempie, dzięki czemu dorastający czytelnik może pozbyć się poczucia, że „coś jest z nim nie tak”, skoro nie odczuwa potrzeb seksualnych lub rośnie wolniej niż jego rówieśnicy. To książka, po którą śmiało mogą sięgnąć chłopcy w wieku od około 10-11 lat. Z pewnością pomoże także rodzicom i osobom pracującym z młodzieżą, by lepiej zrozumieć swoich podopiecznych i odnaleźć z nimi wspólny język.

Syn mojej przyjaciółki kiedyś czytał, teraz najchętniej gra, po książki sięga, kiedy naprawdę nie ma wyjścia. Wyjątkiem są komiksy. I chyba właśnie dlatego stwierdziłam, że ta książka nie odrzuci go po pierwszych trzech stronach. Bingo! Zajrzał, przekartkował, a jak już zajrzał, to (o dziwo!) przeczytał po kawałku cały.

Jego mama w szoku, ja też:) Podpytałam go (Leon, mam nadzieję, że się nie obrazisz za tę relację) i powiedział mi, że "facet nie przynudza", "nie ściemnia, że wszystko będzie dobrze", ale daje konkretne rady i "chyba wszystko o czym pisze zna z życia". Pochwalił też "śmieszne rysunki" (choć z niektórych głośno się nabijali z kolegą) i że książkę czytało mu się "jakby przeglądał ją na tablecie".

Istny cud, że udało mi się trafić w gust nastolatka. Jeśli szukacie czegoś w temacie dojrzewania dla tzw. opornego czytelnika, to polecam tę książkę, bo faktycznie tekst jest tak sprytnie ułożony, że nie przytłacza nadmierną ilością na jednej stronie, czytanie jest trochę jak przeglądanie dłuższych wiadomości - gdy są podane w takich mniejszych porcjach łatwiej je chyba strawić. Podoba mi się także to, że autor czerpie przykłady z własnego życia (oraz życia swoich braci),więc teoria jest poparta praktyką i doświadczeniem. A skoro nie tak dawno sam przez to wszystko przechodził, to może być bardziej wiarygodny dla ciut młodszego kolegi niż specjalista z trzema dyplomami.

Jego mama w szoku, ja też:) Podpytałam go (Leon, mam...

Bardzo dobra książka o dojrzewaniu! Jest zdecydowanie inna niż pozostałe pozycje dostępne na rynku. Poza aspektami zmian ciała (trądzik, broda ect.),to są tu informacje o presji rówieśniczej, zagrożeniach w sieci czy zmianach nastroju. Polecam. :)

• Popularnonaukowe
  • Samodzielne

Morris Katz Dojrzewanie. Wszystko, co chcesz wiedzieć i już nie musisz googlować Zobacz więcej