Orient tom 1

2022-05-20
2022-05-20
Anna Wrzesiak
Fantasy Przygodowe Supermoce Shounen Samuraje/ninja

Świat stanął na głowie! Japonia. Mamy przełom XV i XVI w. Nie wiadomo do końca skąd, na Ziemi pojawiają się demony. Ludzie zamiast się im sprzeciwić, oddają im cześć niczym bóstwom! Na drodze do pełnej dominacji potworów stają jedynie dzielni wojownicy – samurajowie. Choć społeczeństwo się ich wyrzekło, na co dzień gardząc ich poczynaniami, dla niektórych wciąż pozostają promykiem nadziei na lepsze jutro. O ich historii opowiada manga zatytułowana Orient.

Autorką nowej mangi wydawnictwa Waneko jest Shinobu Ohtaka. Z pewnością kojarzycie to nazwisko z uniwersum Magi i tytułami Magi: The Labirynth of Magic oraz Magi: Adventure of Sinbad. Tym razem inspirację odnalazła nie w Księdze tysiąca i jednej nocy, lecz w wierzeniach buddyjskich z domieszką japońskiej historii.

Jak wspomniałem na wstępie Orient zabiera nas do alternatywnej rzeczywistości. Ludzie za bóstwa uważają demony. Hołubią im jak mogą, prowadzą nawet wydobycie różnych kruszców, którymi te potwory się żywią. Na drugim końcu spektrum znajdują się z kolei samurajowie, sprzeciwiający się zaistniałej sytuacji. Jedną z osób, która bardzo popiera tych drugich, chcąc samemu zostać wojownikiem, jest nastoletni górnik Musashi.

Problem polega na tym, że nie jest w stanie publicznie podzielić się ze światem swoimi emocjami. Nie pomaga mu jego najlepszy przyjaciel Kojirou, z którym w dzieciństwie dzielili marzenie. Uważa on bowiem, że lepiej trzymać gębę na kłódkę, podporządkować się i w ten sposób prowadzić spokojne życie. Wszystko zmienia się jednak gdy Musashi pierwszy raz widzi na żywe oczy demona i instynktownie, z marszu postanawia go pokonać. Od tego momentu nie ma już powrotu do poprzedniego życia.

Orient – wprowadzenie, klimat, akcja i niespodzianki
Na pierwszy tom Orient składają się cztery rozdziały. Przede wszystkim wprowadzają nas w klimat opowiadanej przez autorkę mangi historii, zarysowują pewną mitologię oraz prezentują dwójkę głównych bohaterów. Poznajemy bliżej ich cechu charakteru. Musashi to pełen pasji, zakręcony na punkcie samurajów młody, silny jak na swój wiek chłopak. Z kolei Kojirou wydaje się być osobą bardziej sceptyczną, podchodzącą do wszystkiego z dystansem i co ciekawe, palący fajki.

Muszę przyznać, że byłem zaskoczony tym jak na kolejnych stronach rozwijała się fabuła. Historia zaczęła się bowiem naprawdę spokojnie, by nagle wraz z pojawieniem się demonów zaczęła przyspieszać, serwować nam coraz więcej niespodzianek i postaci, zmierzając do wielkiej demolki. Jeden z potworów już na pierwszy rzut oka zdecydowanie przerasta możliwości bohaterów, znikąd pojawia się zastęp samurajów, a Musashi w bardzo efektowny sposób zaznacza swoje możliwości.

Podsumowanie
Mam wrażenie, że w tym pierwszym tomie Orient jest trochę zbyt dużo chaosu. Nie tylko jeśli chodzi o kwestie fabularne. W niektórych fragmentach mangi dotyczy to również rysunków. W większości są stylowe, oryginalne i bardzo szczegółowe, ale zdarzają się chwile przerostu formy nad treścią. Ja poczułem się w pewnym momencie nieco przytłoczony czy wielkim demonem, czy grupą samurajów, czy po prostu ogromną dynamiką akcji.

Faktem jest jednak, że wspomnianej akcji jest tutaj mnóstwo. Nie jest to tytuł, przy czytaniu którego się znudzicie. Cały czas coś się dzieje i choć nie zawsze wydarzenia mają logiczne uzasadnienie, to historia posuwa się do przodu i naprawdę wciąga. Po przeczytaniu pierwszych rozdziałów Orient jestem zaintrygowany fabułą, bohaterami i światem, w którym żyją. Z ekscytacją wyczekuję dalszych losów Musashiego i Kojirou.

2021

POPKULTUROWY KOCIOŁEK:

Tytuł rozpoczyna się od przedstawienia dwójki głównych bohaterów. Są nimi dziesięcioletni Musashi i Kojirou. Obaj pod czujnym okiem ojca tego drugiego szkolą się w posługiwaniu drewnianym mieczem i snują marzenia zostania w przyszłości wielkimi samurajami. Takie marzenia nie są czymś normalnym w otaczającym ich świecie. Od dziesięcioleci kraj jest bowiem kontrolowany przez demony, którym ludzie oddają cześć, jakby były bóstwami. W takiej rzeczywistości chęć zostania wojownikiem jest mocno piętnowana. Obu chłopcom to jednak nie przeszkadza i zrobią oni wszystko, aby zrealizować swoje plany.

Po takim krótkim wstępie, gdzie autorka przedstawia zarys zarówno bohaterów, jak i otaczającego ich świata, akcja przeskakuje kilka lat do przodu. Plany nastolatków z dzieciństwa zostały mocno zweryfikowane przez rzeczywistość. Szczególnie dotyczy to Musashiego, który pracuje teraz jako górnik. W jego głowie ciągle tli się jednak nadzieja bycia wielkim wojownikiem. Szansa realizacji tego celu pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Chłopak musi być jednak gotowy na naprawdę duże poświęcenie i postawienie swojego życia na szali.

Demony, walki na miecze, młody bohater obdarzony wielkim talentem i silnym charakterem. Brzmi to wszystko jak typowy przedstawiciel gatunku shonen i dokładnie tak jest. Manga Orient (przynajmniej pierwszy tom) nie serwuje czytelnikowi niczego nowego, czego nie mógłby on przeczytać w setkach innych tytułów tego typu. Widowiskowość i dynamika to najważniejsze części komiksu. Obok tego wszystkiego autorka w swoim stylu zaczyna budować większe uniwersum, w którym dwójka młodych bohaterów będzie pełnić kluczową funkcję.

Całkiem nieźle wychodzi jej również prezentowanie czytelnikowi stopniowego rozwoju nastolatka. Na przestrzeni kolejnych kadrów dziecięce fantazje i marzenia konfrontują się z szarą rzeczywistością, aby chwilę później bohater uświadomił sobie, że jest dopiero na początku swojej drogi życiowej i tak naprawdę wiele musi się jeszcze nauczyć. Motyw ten doskonale powinien być znany każdemu, kto miał przyjemność czytać Magi.

Graficznie tytuł prezentuje się naprawdę nieźle. Artystka wielokrotnie udowadniała, że potrafi kreślić zarówno wyraziste postacie, jak i mocno rozbudowane sceny walk. Wszystko to można znaleźć w tym tytule i niejednokrotnie jest na czym zawiesić oko. Przepych scen walki w kilku momentach potrafi jednak odrobinę przytłoczyć (podobnie było w Magi). Nadmiar akcji sprawia, że wybrane sceny (na całe szczęście nie ma tego zbyt wiele) są trochę przeładowane i nie wszystko jest w nich dobrze widoczne.

POPKULTUROWY KOCIOŁEK:

Akcja magi rozgrywa się w fikcyjnej wersji Japonii sprzed lat. Lata temu na świecie pojawiły się demony, które podbiły Kraj Kwitnącej Wiśni. Potwory wprowadziły nowy reżim, gdzie społeczeństwo funkcjonuje prawie jak kiedyś. Z tym, ze demony traktowane są jak bóstwa i należy składać im ofiary. Dawni bohaterowie z naciskiem na samurajów są natomiast wyklętą kastą i zarzuca im się najgorsze zbrodnie.

W tym świecie żyje dwóch młodzieńców, którzy znają prawdę na temat stanu rzeczy. Obaj marzą o tym, by zostać samurajami i pokonać zło, które opanowało ich krainę. Musashi pragnie ze swym przyjacielem nakopać bestiom i udowodnić ludziom, kim są prawdziwi bohaterowie. Kojiro z kolei jest potomkiem samurajów i całe życie był wytykany za swoje pochodzenie. Pewnego dnia para kolegów decyduje się odmienić swój los i ruszyć na misję ratowania świata.

Mamy więc do czynienia z historią od zera do bohatera. Z tym że Orient skupia się na dwóch młodzieńcach o odmiennych cechach charakteru i temperamencie. Musashi jest bardziej porywczy i szybciej działa niż pomyśli. Kojiro z kolei nosi w sobie traumę wytykania palcami przez całe życie i nie wie do końca, kim chce zostać.

DWAJ PRZECIW ŚWIATU

Ta manga, najnowsze dzieło Shinobu Ohtaki, nie ustrzeże się porównań do jej poprzedniego hitu, „Magi”. Nie ma po prostu innego wyjścia. Ta seria wygląda pod każdym względem jak „Magi” właśnie i poziomem też ją przypomina. Kto polubił tamtem tytuł i po zakończeniu serii było mu mało, po „Orient” sięgnąć powinien w ciemno.

Japonia, w czasach ery Sengoku. Tajemnicze demony przybyły i zajęły nasz świat. A ludzie? Jak to ludzie, jedni je uwielbiają i czczą jako bóstwa, inni nienawidzą, mając za potwory. I tu na scenę wkraczają dwaj młodzi bohaterowie, Musashi i Kojirou. Każdy do demonów ma własne podejście i łączy ich też jeszcze jedna rzecz: pragnienie zostania najsilniejszymi samurajami. Ale czy mają szanse, skoro świat wydaje się być przeciw nim?

DWAJ PRZECIW ŚWIATU

Japonia, w czasach ery Sengoku....

• Manga
  • Mangi