Ćwiczenia dla rączek. Elementarz motoryki małej

Ćwiczenia dla rączek. Elementarz motoryki małej
Centrum Edukacji Dziecięcej
2022-03-09
2022-03-09
motoryka motoryka mała ćwiczenia dla rączek przedszkolak

Okładka książki Sen o Wenecji Mafra Gagliardi, Štěpán Zavřel
Sen o Wenecji Mafra Gagliardi, Št...
Okładka książki Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza. Główka pracuje! Joanna Kłos, Renata Piątkowska
Biuro detektyw... Joanna Kłos, Renata...
Okładka książki Kocie ścieżki Józef Wilkoń, Piotr Wilkoń
Kocie ścieżki Józef Wilkoń, Piotr...

Weekend! I małe dziecko cały dzień w domu 😱 Nie każdy ma głowę pełną pomysłów jak zorganizować dziecku zabawę, i to taką która przy okazji wspiera jego rozwój. Jeżeli jesteś rodzicem 2-5 latka i już nie wiesz co mógłbyś robić, to ta książka będzie IDEALNA!
Serwuje nam 94 zabawy rozwijające motorykę małą. I pozwala spędzić czas z dzieckiem bez elektroniki 😁 Nie wymagając przy tym ogromnych nakładów czasowych, finansowych i nie wywołując totalnego bajzlu. No i co najważniejsze większość zabaw zrobimy przy użyciu tego co mamy w domu :) słoiki, olej, wloczka, nożyczki, rolki z papieru..
__
Jak wiadomo, dobrze rozwinięta motoryka mała od najmłodszych lat to bezproblemowe rysowanie, rozumowanie, logiczne myślenie, późniejsze pisanie, a także.. mówienie i czytanie! 🤩
__
W książeczce towarzyszymy małej Mani i jej rodzince. Każda rozkładówka to króciutka historyjka (w której też czesto przemycona jest czynność związana z motoryką dużą lub małą) oraz zabawa (jedna lub więcej) która rozwija motorykę małą a przy tym jest łatwa, w miarę szybką i ciekawa. Celowanie do kropel oleju na wodzie, naszyjnik z makaronu, smok z plastikowych kubeczków, pompony z włóczki i wiele innych, dzięki którym możemy spędzić z dzieckiem przyjemny czas przy okazji wspierając jego rozwój lub zająć dziecko tak aby bawiąc się towarzyszyło nam w naszych zajęciach.
__
Książka jest świetnie wykonana, duża, o twardej oprawie i sliskich kartkach. Jest przejrzysta i ma wyjątkowo miłe dla oka ilustracje o nasyconych kolorach od @olaszpu 😍. Zabawy też są zilustrowane, często w postaci chmurek z krokami "jak coś zrobić" ☺️.
__
Świetna dla rodziców, ale także dla przedszkolanek czy terapeutów.
Dobra do rozwijania motoryki małej u np dzieci ze spektrum autyzmu. Sama polecałam ją znajomej terapetce, nawet po to aby pokazała ją rodzicom, bo naprawdę może ułatwić życie gdy ma się pustkę w głowie, a chciałaby się porobić z dzieckiem coś fajnego, zabawnego i rozwijającego.
Wiek: 2+
__

Wirujące bączki, ruchome zygzaki, gniotek chichotek, tropienie śladów to tylko niektóre ćwiczenia motoryki małej w książce znajduje się ich, aż 45! 😍
❤️Jestem zachwycona pomysłem zebrania zbioru zabaw wspierających rozwój motoryki małej przez autorkę!
🖐️ Każda zabawa jest opisana krok po kroku wraz ze wskazanymi dokładnie umiejętnościami, które są wspierane przez dane ćwiczenie motoryczne. A co najważniejsze do ćwiczeń wykorzystywane są przedmioty, które znajdują się w każdym domu.
W książce znajdują się również opowiadania, które sygnalizują , że nawet codzienne czynności wspierają rozwój motorki małej.
👉 Wielokrotnie jako neurologopeda przypominam rodzicom, że kształtowanie motoryki małej ma duże znaczenie w rozwoju aparatu artykulacyjnego ( żuchwy oraz narządów jamy ustnej: warg, języka, podniebienia).
👉 Głównym powodem jest fakt , że funkcja ręki w pierwszych miesiącach życia bardzo związana jest z odruchami pierwotnymi m.in. Odruchem Babkina, który trwa do 4 miesiąca życia dziecka. Odruch ten wystąpi , gdy położymy dziecko na plecach i delikatnie naciśniemy na obie dłonie malca. Dziecko otworzy usta, zamknie oczy i wyprostuje głowę. To pomoże w późniejszej integracji z systemem koordynacji ręka- język.
👉 Ważnym aspektem jest również fakt, że ośrodek w korze mózgowej odpowiedzialny za stymulacje ręki sąsiaduje z ośrodkiem mowy. Przez co rozwijając małą motorykę pobudzamy do ruchu narządy mowy.
👉🖐️ Dlatego w terapii logopedycznej tak ważne są ćwiczenia kształtujące sprawność dłoni.
❤️ Książka pt.,, Ćwiczenia dla rączek" jest strzałem w 10 dla każdego rodzica, nauczyciela, logopedy. Aktywne zabawy sprawią mnóstwo radości, usprawnią rozwój mowy , a samodzielne ubieranie się, prawidłowe trzymanie sztućców, rysowanie oraz wiązanie sznurowadeł staną się dla dziecka dużo łatwiejsze. ❤️

Książkę polecam z czystym sumieniem. Zbiór zadań i opowiadań wspierających rozwój motoryki małej. Jestem trenerem zajęć sensorycznych i uważam, że to pozycja obowiązkowa w każdym domu. W jasny, czytelny dla każdego sposób podaję gotowe pomysły na zabawy z dzieckiem. Dowiemy się jak w prosty sposób i przy pomocy przedmiotów dostępnych w każdym domu rozwijać w naszych dzieciach, jakże istotne umiejętności. Starszaki dzięki graficznemu przedstawieniu zabaw, są w stanie samodzielnie je przygotować i wykonać. To z pewnością kolejna zaleta. Książka jest w twardej oprawie, także zniesie wiele i sprawdzi się również jako prezent.

Jeśli szukacie wartościowej książki wspierającej rozwój motoryki małej to pozycja Ewy Paczuskiej Ćwiczenia dla rączek jest czymś dla Was. W książce znajdziecie 45 propozycji na aktywności dzięki którym dzieci ćwiczą motorykę małą. Myślę, że zabawy nadają się zarówno dla dzieci, które mają 2 lata jak i dla 6 latków. W książce poza propozycjami ćwiczeń znajdziecie również historyjki z życia małej Mani, która poprowadzi Was przez elementarz. Dodatkowo na każdej stronie możecie szukać Łapki, ulubionej maskotki Mani, która cały czas gdzieś się chowa. Jeśli chodzi o materiały potrzebne do zabaw, większość z nich pewnie macie w domu a nawet jeśli nie, to bez problemu je kupicie.

Motoryka mała jest potrzebna do nauki czytania, pisania, umiejętności koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dla tych, którzy są zainteresowani takimi aktywnościami Centrum Edukacji Dziecięcej wydało ostatnio książkę "Ćwiczenia dla rączek. Elementarz motoryki małej" autorstwa Doroty Paczuskiej. Ta książka ma za zadanie wspierać rodziców, nauczycieli i opiekunów dzieci w placówkach edukacyjnych zbierając w jednej publikacji różne pomysły mające na celu usprawnienie motoryki małej dzieci. Jest to pozycja, która może wspomóc odbiorców poprzez umieszczenie w jednym miejscu ćwiczeń motoryki małej dziecka. Zebrane przez autorkę propozycje aktywności krok po kroku pokazują, jak bawić się, żeby rozwijać potrzebne choćby do nauki czytania umiejętności. Książka ma zadanie nie tylko wspomóc rodziców czy nauczycieli, ale przede wszystkim uczynić codzienne zabawy najmłodszych miłymi i przyjemnymi. Pamiętajmy, że zabawy są świetną okazją, by zainspirować dzieci do samodzielnych działań, ćwiczeń manualnych oraz rozwoju zmysłu dotyku. Znajdujemy tu między innymi pomysły na zrobienie piłeczek z gumek recepturek, przepis na domowy śnieg, sposób na zrobienie pomponika lub makaronową nawlekankę. Przy okazji każdej zabawy czytelnicy mogą przeczytać opowiadanie wprowadzające czytelnika do wykonywanego zadania, których bohaterką jest dziewczynka szukająca swojej przytulanki, a mały czytelnik może pomóc jej ją odszukać. Warto wspomnieć, że autorka określa, co ćwiczy każde zadanie, jaki jest jego cel oraz jakie materiały są tu potrzebne. Co ważne, większość przedmiotów potrzebnych do wykonania zadań proponowanych przez autorkę znajduje się w każdym domu, a zatem łatwo będzie je przygotować. Oprócz treści merytorycznych trzeba też wspomnieć o przyjemnej dla dzieci szacie graficznej. Myślę, że to bardzo wartościowa pozycja w tej kategorii i warto się nią zainspirować. 🙂

Genialna książka ❤ Obowiązkowa dla każdego nauczyciela! Ale i rodzica.

Motoryka mała czyli sprawności palców, dłoni i ręki. Jej rozwój jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej i ogólnego funkcjonowania dziecka. Wspiera ona rozwój mowy, umiejętności grafomotoryczne, pobudza zmysły oraz rozwija kreatywność.

Wiadomo nie od dziś, że rozwój dziecka należy wspierać poprzez zabawę, że najlepsza jest nauka przez zabawę i właśnie to znajdziemy w tej książce. Opowiadania i 45 zabaw dzięki którym zachęcimy dzieci do wykonania prostych zabaw, czynności, które pozornie wydają się banalne, a mają bardzo duży wpływ na rozwój motoryki małej dziecka.
Wiadomo, że w prostocie tkwi siła. Warto sięgnąć po to co nas otacza i wykorzystać przedmioty, które mamy w domu do czego zachęca nas autorka książki pokazując zabawy krok po kroku.

Książka jest cudowna, pięknie wydana, ze wspaniałymi ilustracjami.
Jej zawartość to prawdziwy skarb.
Polecam bardzo ❤

Genialna książka ❤ Obowiązkowa dla każdego nauczyciela! Ale i rodzica.

Wiadomo nie od dziś, że rozwój dziecka należy...

Ja zdecydowanie jestem na tak! Podoba mi się szata graficzna, zdumiewa mnie ilość pomysłów, a także wciąga mnie historia Mai, głównej bohaterki książki. Nie jest to standardowa pozycja z pomysłami na zabawy. Spotykamy w niej małą dziewczynkę i jej rodzinę, wraz z którą, na przykładzie codziennych czynności, poznajemy sposoby na wspieranie rozwoju motoryki małej. W książce opisane zostały aż 45 pomysły, ale jeśli dobrze poczytamy znajdziemy więcej. Myślę, że możemy ją potraktować nie tylko jako poradnik dla rodziców, ale przede wszystkim pozycję do czytania wspólnie z dzieckiem.

Na polskim rynku, jest wiele propozycji wydawnictw, które przedstawiają ćwiczenia dla rączek. Ale otwierając tę książkę, już wiedziałam, że ta pozycja będzie wyjątkowa. Cała książka opisuje przygody Mani - jako formę zaciekawienia dzieci, a poniżej zabawy paluszkowe - opisane krok po kroku. Oprócz samych ćwiczeń, jest także informacja na co dana zabawa ma wpływ. Czytając ten elementarz, przypomniałam sobie zabawy z dzieciństwa, które uleciały mi z głowy, a przynoszą wiele radości. Książka idealna dla rodziców i nauczycieli / terapeutów.
Brawa dla p. Doroty

książka w której są opowiadania i zbiór zabaw wspierających rozwój motoryki małej dziecka. Zabawy te nic nie kosztują, bo wykorzystujemy przedmioty dostępne w każdym domu. Dużo pomysłów na zabawę

Książka bardzo fajna.
Polecam.
45 zabaw poprawiająca sprawność motoryki malej.

Książka bardzo fajna.
Polecam.
45 zabaw poprawiająca sprawność motoryki malej.

• Dzidzior
  • Przeczytane w 2022