Góralki, taterniczki, turystki. Kobiety w literaturze o Tatrach do 1939 roku

- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Seria:
- Seria górska
- Wydawnictwo:
- Universitas
- Data wydania:
- 2022-02-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2022-02-28
- Liczba stron:
- 392
- Czas czytania
- 6 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324266265
Monografia Góralki, taterniczki, turystki. Kobiety w literaturze o Tatrach do 1939 roku stanowi swoistą herstory (terminem tym określa się narracje, które w historycznej refleksji szczególnie uwzględniają kobiety),w której autorka dokonuje próby usytuowania bohaterek i autorek w historii literatury o Tatrach – z punktu widzenia zarówno męskiego wzorca, jak i samodzielnej roli kulturotwórczej, jaką odgrywają. Punktem wyjścia analizy zgromadzonego w monografii materiału, obejmującego okres do 1939 roku, stało się wyodrębnienie najbardziej wyrazistych i charakterystycznych typów kobiet w zależności od odgrywanych przez nie ról społecznych oraz ich rozległych i zróżnicowanych związków z przestrzenią Tatr i Zakopanego. W pracy wskazano następujące typy: góralki, rezydentki oraz gościnie (taterniczki i turystki wysokogórskie, narciarki, kuracjuszki, wczasowiczki). Selekcję zgromadzonego materiału źródłowego – obejmującego utwory etnograficzne, wspomnieniowe i publicystyczne, a także reprezentującą różne obiegi literackie i zróżnicowaną gatunkowo twórczość beletrystyczną – przeprowadzono w odniesieniu do tych reprezentatywnych typów oraz w nawiązaniu do charakterystycznych relacji z przestrzenią wysokogórską i podhalańską, w jakie wchodzą bohaterki. Analiza materiału prowadzi do charakterystyki wyodrębnionych grup, zawierającej ich ewolucję oraz opis funkcji i znaczenia kobiet: po pierwsze, w literaturze o Tatrach – z perspektywy zarówno jej rozwoju, jak i obrazu świata przedstawionego, po drugie, w życiu społecznym, popularyzacji aktywności w przestrzeni oraz budowaniu wizerunku regionu i kształtowaniu się lokalnych mitów.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 12
- 4
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Góralki, taterniczki, turystki. Kobiety w literaturze o Tatrach do 1939 roku
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Jako osoba nie będąca związana przesadnie z literaturą polską czy też specjalnie nie zachwycająca się naszymi Tatrami (to pewnie przez modę na Zakopane, trwającej już dobre 100 lat ;),z wielkim zaciekawieniem przeczytałam "Góralki, Taterniczki, Turystki (...). Autorka wyczerpująco podała przykłady utworów traktujących o kobietach, które były w różny sposób związany z Tatrami; widać przy tym ogrom włożonej pracy.
Na pewno polecam wszystkim chcącym poszerzyć swoją 'górską' wiedzę o znaczeniu kobiet w Tatrach. Nie znam innej pracy, tak dogłębnie analizującej to zjawisko w literaturze do 1939 r.
Jako osoba nie będąca związana przesadnie z literaturą polską czy też specjalnie nie zachwycająca się naszymi Tatrami (to pewnie przez modę na Zakopane, trwającej już dobre 100 lat ;),z wielkim zaciekawieniem przeczytałam "Góralki, Taterniczki, Turystki (...). Autorka wyczerpująco podała przykłady utworów traktujących o kobietach, które były w różny sposób związany z...
więcej Pokaż mimo toKsiążka napisana w niezwykle interesujący sposób, zachowujący specyficzny rytm, dzięki któremu lektura mija wyjątkowo szybko i przyjemnie. Autorka wykazuje się w swojej analizie ogromną wiedzą i oczytaniem, a przywołane przez nią liczne cytaty stanowią idealne dopełnienie poruszanych wątków kulturowo-literackich. Jako osoba związana z górami w sposób sentymentalny, ale nie posiadająca głębszej wiedzy o nich z punktu naukowego, dzięki lekturze tej książki miałam okazję poznania Tatr od zupełnie innej strony, nich to dotychczas robiłam. W ten sposób wzbogaciłam się o wiedzę związaną z przestrzenią, która jest mi bardzo bliska i którą to wiedzę będę pielęgnować i przywoływać podczas kolejnych wycieczek na Podhale.
Książka napisana w niezwykle interesujący sposób, zachowujący specyficzny rytm, dzięki któremu lektura mija wyjątkowo szybko i przyjemnie. Autorka wykazuje się w swojej analizie ogromną wiedzą i oczytaniem, a przywołane przez nią liczne cytaty stanowią idealne dopełnienie poruszanych wątków kulturowo-literackich. Jako osoba związana z górami w sposób sentymentalny, ale nie...
więcej Pokaż mimo to