Szmaciana lalka

Novae Res
2022-03-23
2022-03-23
9788382197600

Katarzyna - książkę przeczytałam „jednym tchem” - zakończenie bardzo mnie zaskoczyło.
Uważam ze powinnaś kontynuować swoją ścieżkę pisarska.
Książkę czytało sie przyjemnie, bohaterowie, wątki były ciekawe, a zainteresowanie wzrastało z rozdziału na rozdział.
Mimo, ze książka porusza temat seksu, sceny opisane z wyczuciem taktu, nie przesadzone.
Polecam :)

Uważam ze powinnaś kontynuować swoją ścieżkę pisarska.
Polecam :)

Książka jest zaliczona do thrillera, ale bardziej przypomina powieść erotyczną, w której obserwujemy zmagania i problemy bohaterki w świecie, który wybrała. Właściwie ona sama nie przechodzi żadnej przemiany pozytywnej, jak to z reguły bywa, lecz staje się wyrachowaną, zimną i pewną siebie prostytutką. Do tego, jak twierdzi, doprowadziły ją wcześniejsze wydarzenia, jednak o nich dowiadujemy się w niewielkim stopniu. Autorka bardziej skupiła się na czasie obecnym i przeżyciach Mony, niż na przeszłości, która miała ogromny wpływ na jej psychikę.

Narracja jest prowadzona tylko z perspektywy Mony, co sprawia, że niewiele wiemy o tym, co dzieje się poza nią. Fabuła obfituje w wiele wydarzeń, nie ma w niej nudnych przestojów, czy przydługich opisów, a czasami sytuacja zmienia się bardzo szybko. Z tego względu czytanie przebiega dosyć płynnie, ale cała historia jest dla mnie mało wiarygodna.

„Szmaciana lalka” to powieść pokazała życie erotyczne zostało dosyć mocno wyeksponowane, a przy tym autorka starała się pokazać, że jest to świat, w którym nie ma zasad, a jedynie liczy się zysk, który jest motorem napędzającym działania ludzi zamieszanych w prowadzenie tego typu interesów. Lektura tej książki mnie nie zachwyciła, gdyż trudno mi było wniknąć w uczucia bohaterki. Szczerze mówiąc, miałam do niej mieszane odczucia, gdyż z jednej strony współczułam jej ze względu na to, co przeszła, jako nastolatka, a z drugiej strony trudno mi było ją polubić, jako osobę dorosłą, gdyż jej zachowanie i sposób myślenia nie raz mnie irytowały.

Książka mnie nie porwała, lecz mimo to dobrnęłam do końca, bo byłam ciekawa, jak to wszystko się zakończy. Gdy dotarłam do epilogu, moje zaskoczenie było totalne, gdyż zupełnie niezrozumiałe było dla mnie zakończenie, które wymyśliła autorka. Finałowe akapity miały z pewnością na celu wyjaśnienie wiele wcześniejszych wydarzeń, ale nie do końca spełniło swoje zadanie. Okazało się, że wszystko wygląda inaczej, niż było nam to przedstawione, jednak mnie takie przedstawienie sprawy nie przekonało.

Finałowe sceny były jakby wyjęte z innej powieści i pobiegły w całkowicie absurdalne, nieprawdopodobne rejony. To nadało jeszcze bardziej dziwnego charakteru wydarzeniom w życiu bohaterki. Efekt sprawia wrażenie, jakby autorka sama zapętliła się w stworzoną przez siebie fabułę i musiała jakoś to zakończyć, więc odkładając książkę, czułam lekki zawód, konsternację i niedosyt, gdyż liczyłam na lepsze, bardziej klarowne rozwiązanie sytuacji.

Pani Katarzyna Primus debiutuje na polskim rynku wydawniczym i swoją pierwszą książką pokazała, że ma talent pisarski i nietuzinkowe pomysły, a do tego jej styl jest jak najbardziej poprawny, lekki i nie sprawia problemów w poznawaniu historii. Jednak zbyt mocno skupiła się w niej na życiu obecnym swojej bohaterki, jej dylematach wewnętrznych, charakterze, rozmyślaniach o swoich odczuciach. Jednocześnie pokazała, że w tak brudnym świecie, w jakim żyła bohaterka, jest też miejsce na przyjaźń, a nawet miłość, chociaż nie jest ona tutaj czysta i niewinna.

Cała recenzja:https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2022/05/1098-szmaciana-lalka.html

Jak na debiutancką książkę to reeeeeewelacja - wciąga, intruguje, trzyma w napięciu. Zakończenie, którego nie można było przewidzieć. Polecam 😉

Bardzo fajna książka lekko się czyta wciaga od pierwszej strony ,na letnie wieczory idealna, pisarka ma wyobraznie potrafi zaskoczyć, czytelników, bardzo polecam

Książka bardzo fajna. Polecam

Książka bardzo fajna. Polecam

Super książka. Polecam

Super książka. Polecam

Dobrze się czyta. Polecam

Dobrze się czyta. Polecam

Książkę przeczytałem jednym tchem. Nie można się oderwać. Zakończenie zwala z nóg i konia z rzędem temu, który to przewidzi. Polecam bo warto.

Książkę ocenilabym na 10, nie mogłam oderwać się od czytania. Niestety zakończenie jest tak nieprawdopodobne i tak pobieznie porowadzone, że niestety psuje całość książki . Pozostaje żal, bo gdyby nie zakończenie to książka rewelacja.

Książka bardzo wciągająca, trudno ją odłożyć. Do pewnego momentu miałam skojarzenia z reportażami z życia półświatka. Język jest żywy i barwny, zakończenie zaskakujące. Polecam!

• Priorytet do kupienia
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Biblioteka!
  • .2022
  • Wypożyczone z biblioteki
  • Posiadam :)

Dodaj cytat z książki Szmaciana lalka