Ziemia jest okrągła

Okładka książki Ziemia jest okrągła Aleksander Janta-Połczyński
Okładka książki Ziemia jest okrągła
Aleksander Janta-Połczyński Wydawnictwo: Towarzystwo Wydawnicze „Rój” reportaż
318 str. 5 godz. 18 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Towarzystwo Wydawnicze „Rój”
Data wydania:
1936-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1936-01-01
Liczba stron:
318
Czas czytania
5 godz. 18 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Korespondencja 1947-1974 Jerzy Giedroyć, Aleksander Janta-Połczyński
Ocena 0,0
Korespondencja... Jerzy Giedroyć, Ale...
Okładka książki Od Staffa do Wojaczka. Poezja polska 1939-1985. Antologia. Tom 1 Krzysztof Kamil Baczyński, Wojciech Bąk, Stanisław Baliński, Zbigniew Bieńkowski, Wacław Bojarski, Roman Brandstaetter, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Tadeusz Chróścielewski, Stanisław Czernik, Marian Czuchnowski, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Bohdan Drozdowski, Józef Andrzej Frasik, Tadeusz Gajcy, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Huszcza, Kazimiera Iłłakowiczówna, Wacław Iwaniuk, Jarosław Iwaszkiewicz, Aleksander Janta-Połczyński, Mieczysław Jastrun, Anna Kamieńska, Tymoteusz Karpowicz, Jan Koprowski, Jalu Kurek, Jan Lechoń, Czesław Miłosz, Jerzy Niemojowski, Beata Obertyńska, Marian Ośniałowski, Bogdan Ostromęcki, Jan Bolesław Ożóg, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marian Piechal, Stanisław Piętak, Jerzy Pietrkiewicz, Julian Przyboś, Tadeusz Różewicz, Aleksander Rymkiewicz, Antoni Słonimski, Leopold Staff, Anatol Stern, Zdzisław Leon Stroiński, Tadeusz Sułkowski, Stanisław Swen-Czachorowski, Anna Świrszczyńska, Andrzej Trzebiński, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Bohdan Urbankowski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Kazimierz Wierzyński, Witold Wirpsza, Józef Wittlin, Karol Wojtyła, Jerzy Zagórski
Ocena 8,0
Od Staffa do W... Krzysztof Kamil Bac...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
650
645

Na półkach:

Janta ze swoją podróżą reporterską trafił na bardzo ciekawy moment czasu. Wystarczy powiedzieć, że według Amerykanów ("Why wy fight") II Wojna Światowa zaczęła się w Chinach. A Janta był tam akurat w tym czasie kiedy ta wojna wybuchała, bo ten wybuch trwał de facto kilka lat. Na dobrą sprawę to w Chinach wojna (albo kilka równoległych wojen) trwała od 1895 roku a pewnie i wcześniej.

Jest więc Janta w Mandżukuo, które już powstało ale kolej wschodnio-chińska jest jeszcze współwłasnością ZSRR i duża część pracowników pochodzi z dawnego imperium rosyjskiego. Ale już za chwilę ZSRR sprzeda swoje udziały i wycofa swoich obywateli z Harbinu a większość z nich wsadzi do gułagów.

Trwa już konflikt japońsko-chiński w okolicach Pekinu, ale nie jest jeszcze jasne, z którymi właściwie Chińczykami walczą Japończycy. Zresztą w sumie to oni decydują, kim są jego przeciwnicy. I to oni decydują czy jedni Chińczycy nie powinni walczyć z innymi Chińczykami - i faktycznie taka wojna trwa. Tak sobie zadaję sam pytanie: czy to jest wojna domowa czy nie?

Przy okazji z reportażu Janty wynika, że Japońscy żołnierze są cywilizowani, rycerscy i kulturalni.

Trwa już konflikt Kuomintangu z KPCh, właśnie rozkręca się kolejna kampania okrążenia komunistycznego regionu Kiangsi (Jangxi),tym razem nastawiona na długotrwałe ale za to ostateczne działania mające doprowadzić do zgniecenia komunistów. To ciekawe, że Janta, wyraźnie sympatyzując z Czang Kaj-Szekiem widzi jednocześnie, że powodzenie komunistów wynika z realnych i gigantycznych problemów, na których rozwiązanie Kuomintang nie ma ani metod ani nawet pomysłów. Można powiedzieć, że Janta przeczuł to, że komuniści wymkną się Kuomintangowi. A Długi Marsz na dobrą sprawę już się odbywał, choć ta nazwa nie była jeszcze znana.

No i ciekawy obraz, który Janta mi uświadomił: po wszystkich stronach konfliktów w Chinach kluczową rolę odgrywali... Niemcy. To ciekawostka, ale polecam każdemu zapoznanie się pokrótce z sylwetką Li De, członka trzyosobowego komitetu kierującego Chińską Armią Czerwoną.

Na koniec wizyta Janty na japońskim Sachalinie w celu spotkania z mieszkającymi tam Polakami, która zmienia się trochę we fragmentaryczny obraz działań Bronisława Piłsudskiego.

To jest bardzo ciekawy obraz z innego świata i z innego czasu.

Janta ze swoją podróżą reporterską trafił na bardzo ciekawy moment czasu. Wystarczy powiedzieć, że według Amerykanów ("Why wy fight") II Wojna Światowa zaczęła się w Chinach. A Janta był tam akurat w tym czasie kiedy ta wojna wybuchała, bo ten wybuch trwał de facto kilka lat. Na dobrą sprawę to w Chinach wojna (albo kilka równoległych wojen) trwała od 1895 roku a pewnie i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ziemia jest okrągła


Podobne książki

Przeczytaj także