Potęga osobowości. Sprawdź, kim jesteś naprawdę

Okładka książki Potęga osobowości. Sprawdź, kim jesteś naprawdę Antonia Dodge, Joel Mark Witt
Okładka książki Potęga osobowości. Sprawdź, kim jesteś naprawdę
Antonia DodgeJoel Mark Witt Wydawnictwo: Wydawnictwo Zwierciadło nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Zwierciadło
2022-01-26
2022-01-26
Agata Trzcińska-Hildebrandt

Bardzo angażująca książka. Gdybym nie robiła notatek (na które jest miejsce w książce) łatwo bym się pogubiła. Nie mniej jednak czerpałam przyjemność z czytania i analizowania funkcji poznawczych, dodatkowo super obrazowa metafora modelu samochodu sprawia, że mimo skomplikowanej treści ksiązka jest przystępna nawet dla tych, którzy nie mają wiedzy na temat mbti i funkcji.

Po raz pierwszy oceniam książkę, którą zaczęłam, a nie skończyłam. Niestety nie byłam w stanie choć kilkukrotnie próbowałam. Już na pierwszych stronach jesteśmy zalani ogromem informacji, które będziemy dźwigać ze sobą przez resztę lektury. I lektura jest dobrym określeniem, gdyż "Potęga Osobowości" jest napisana jakby kierowała się w stronę podręcznika studenta psychologii. Uważam, że to nie książka na pierwszy raz z literaturą tej kategorii. Nie jest to również książka, którą można zabrać ze sobą wszędzie gdyż czeka nas ogrom notatek, które wspomogą nas w dalszym czytaniu, a także celu - poznania swojej osobowości.

Od razu na wstępie zaznaczę, że to nie jest pierwszy lepszy poradnik o niczym. Absolutnie nie. To książka, która w przystępny i w miarę prosty sposób (do tego dojdziemy w kolejnym akapicie) przedstawia kluczowe aspekty psychologii, które pomogą każdemu z nas dowiedzieć się nie tylko, czy jest się introwertykiem czy ekstrawertykiem (bo to akurat proste),ale przede wszystkim w jaki sposób podejmujemy decyzje, jakie są nasze mocne i słabe strony, jak pozostać sobą i nie dać się manipulować innym. A to wszystko za sprawą testu psychologicznego i przedstawienia 16 typów osobowości, o których naprawdę warto się dowiedzieć.

Książka wykorzystuje system typologii Myers-Briggs i jego podstawy - osiem funkcji poznawczych zdefiniowanych przez psychiatrę Carla Junga. Na podstawie tych modeli książka pokaże, o co tak naprawdę chodzi w tym całym wewnętrznym "ja" ukrytym w każdym z nas. Zanim jednak przejdziemy do 16 typów osobowości, bardzo ważna jest część pierwsza książki, czyli system i teoria. Autorzy w dość przystępny (mimo że bardzo akademicki) sposób tłumaczą, czym są dychotomie Myers-Briggs i funkcje poznawcze, po czym szczegółowo opiszą wspomniane powyżej funkcje na podstawie modelu samochodu (kierowca, pilot, dziesięciolatek i trzylatek: czyli kolejno funkcja dominująca, pomocnicza, trzeciorzędna i czwartorzędna). Wbrew pozorom jest to bardzo prosto ukazane, a już na pewno obrazowo, dzięki czemu lektura Potęgi osobowości obiecuje już na starcie wyniesienie konkretnej dawki wiedzy.

Jedynym problemem jest styl. Jak wspominałam powyżej - książka jest dość przystępna i to "dość" gra ogromne znaczenie. O ile na przykład Jak się dogadywać mimo różnic zostało napisane prosto i przyjemnie, a przede wszystkim na konkretnych sprecyzowanych przykładach (możliwe, że czasami zbyt prostych),tak w przypadku Potęgi osobowości już tak łatwo nie jest. To bardziej akademicki podręcznik niż lekkie czytadło, który wszyscy bez trudu zrozumieją. Definicje są złożone, a zdania często wymagają powtórnego przeczytania (jak to definicje wyrwane z podręcznika). Pewnie dla zawodowego psychologa podobny tytuł nie stanowi żadnego problemu, ale już dla laika - może być trudną lekturą. Trudną, choć wciąż satysfakcjonującą.

Ponieważ ja bez dwóch zdań jestem zadowolona. Kolejny raz zrobiłam sobie test 16 osobowości i kolejny raz dowiedziałam się czegoś nowego o sobie, ponieważ modelu samochodu nigdzie indziej nie spotkałam. To wartościowa lektura, którą warto mieć u siebie na półce - zwłaszcza jeśli lubicie psychologię i chcecie dowiadywać się czegoś interesującego - i to czegoś, co naprawdę wpłynie na Wasze życie.

Drogi czytelniku,
Przeczytałam książkę i czułam się jakbym miała podręcznik do nauki psychologii przed sobą.
Plus za ćwiczenia praktyczne, które można wykonać.

Drogi czytelniku,
Plus za ćwiczenia praktyczne, które można wykonać.

Pozycja obowiązkowa dla osób, które już siedzą w MBTI i chcą poznać działanie funkcji kognitywnych.

• Psychologia
  • Psychogia /poradniki