Szarańczak australijski

"Szarańczowate z rodziny Acrididae, do której również należy znana szarańcza, to prawdziwe maszyny do jedzenia, które tej czynności poświęcają większość swojego życia". To zdanie przeczytamy na ostatniej stronie tomu ósmego, który należy do serii "Owady, pajęczaki i inne robaki". Odnosi się to zdanie także i do szarańczaka australijskiego, którego prawdziwy, zatopiony w tworzywie okaz został dołączony to omawianego tu tomu. Motywem przewodnim całego tomu są krótkoczułkie szarańczaki z rzędu prostoskrzydłych.
Dział "Z bliska..." zawiera dwa artykuły: krótszy, jednostronicowy o tytule "Sprężysty skok", oraz dłuższy, dwustronicowy pt. "Doskonała konstrukcja". Dział "Środowisko" to artykuł zatytułowany "Na suchych obszarach". Dział "Zwyczaje" przynosi artykuł "Jem, więc jestem", w którym omówiono głównie pożywienie, rozmnażanie, pieśni i składanie jaj u szarańczaków. Dział "Obrona i atak" to artykuł "Smaczne, zdrowe, dostępne" mówi o głównych wrogach szarańczaków i ich sposobach obrony przed nimi. Dział "Niezwykła natura" to artykuł "Wielcy skoczkowie" oraz "Szkodniki i plagi". Pierwszy (dłuższy) opowiada o skaczących zwierzętach i skupia się głównie na pchłach, skoczogonkach, kangurze rudym, skakunach oraz siwoszku błękitnym. Drugi artykuł z tego działu (krótszy) traktuje o niełatwych związkach szarańczaków i człowieka, a skupia się niszczeniu plonów przez te owady. Ostatnia strona to podstawowe dane o szarańczaku australijskim.
Dużo ciekawych informacji. Wiele, ładnych, dobrze dopasowanych ilustracji. Ogólna ocena 7/10 - bardzo dobra.

W ósmym numerze kolekcji poznajemy szarańczaka australijskiego - budowę jego ciała i występowanie na mapie świata. Przeczytamy jak wygląda dzień szarańczaka i sposób rozmnażania, kim są ich główni wrogowie oraz na czym polegają ich strategie obronne. Dodatkowo, poza szarańczakami i pasikonikami mamy wyróżnionych kilka innych zwierząt, których cechą wspólną jest skakanie na duże odległości.

Opinia opublikowana na moim blogu:

• 🔚Ukończone w roku 2021 ◄
  • 🏡Posiadam $
  • Gatunek: literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Szarańczak australijski