Kochamy dinozaury!

Okładka książki Kochamy dinozaury! Matt Robertson
Okładka książki Kochamy dinozaury!
Matt Robertson Wydawnictwo: Papilon literatura dziecięca
2021-09-15
2021-09-15
32 min.
Dominika Kielan

"Wszystkie dinozaury są świetne dla chłopaków" . Recenzja 3 latka mówi sama za siebie :) . Myślę, że książka o dinozaurach jest niezwykle atrakcyjna zarówno wizualnie, jak i treściowo. Jej skondensowana wiedza i barwne ilustracje sprawiają, że stanowi ona doskonałe narzędzie do rozwijania ciekawości i wyobraźni dzieci. Gorąco polecam tę książkę wszystkim małym i dużym miłośnikom dinozaurów, którzy pragną odbyć niezapomnianą podróż w prehistoryczny świat!

Co takiego fascynującego jest w dinozaurach? Może podziwiamy je za to, jak jak szybko biegały, jak fantastycznie wyglądały, albo podziw w nas wzbudza to, jak niektóre z nich były groźne?

Teropody to grupa dinozaurów, które były dwunożne i przede wszystkim drapieżne. Jedne z nich, np. troodony były tak małe, jak dwulatek, miały za to aż 120 niesamowicie ostrych zębów. Spinozaury natomiast wyróżniały się charakterystycznym dużym żaglem na grzbiecie, który pomagał im pływać.

Wyobraźcie sobie dinozaura wysokiego jak dom, długiego jak autobus i silnego jak czołg. Już sam opis budzi trwogę, prawda? Domyślacie się co to za zwierz? Tak, to jeden z najpotężniejszych dinozaurów i jedno z najgroźniejszych zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi, tyranozaur. Potrafił wypatrzeć innego dinozaura nawet z odległości 6 kilometrów (nie mylcie z metrami 😉 ),a jednym ruchem paszczy wyposażonej w 60 ostrych zębów mógł chapsnąć na raz nawet 226 kilogramów mięsa.

Ale nie wszystkie dinozaury były takie niebezpieczne. Choć niektóre z nich były gigantyczne, miały długie szyje i ogony, to nie zabijały innych zwierząt, jadły wyłącznie rośliny. Były też takie, które nie miały w ogóle zębów, za to posiadały bardzo ostre dzioby jak ornitomim, czy takie, którym zęby ścierały się tak mocno, że wypadały im co 2 lata, a na ich miejsce wyrastały nowe.

Autor nie zapomniał wytłumaczyć dzieciom co to są skamieliny, dzięki którym pozyskujemy informacje o dinozaurach. Bardzo mi się to podoba, bo nie wyobrażam sobie takich pozycji bez opisania dzieciom skąd czerpiemy wiedzę o zwierzętach, których ludzie nie mogli poznać osobiście.

Ta książka to skarbnica ciekawostek. Nie znajdziemy tu suchych i nudnych faktów. Wyróżnia się z pośród innych pozycji informacjami, na które nie natknęliśmy się nigdzie indziej. Poznaliśmy wiele ciekawych gatunków, które były dla nas kompletnie nowe, a wiele przekazanych szczegółów było opisane bardzo obrazowo, tak, że dziecko mogło sobie łatwo je wyobrazić albo do czegoś porównać.

Nie mogłabym nie wspomnieć o szacie graficznej. Nas kompletnie urzekła. Kolorowe i wesołe ilustracje, których jest bardzo dużo. Całość utrzymana w jasnej i pogodnej kolorystyce.

Kochamy dinozaury! to świetna pozycja. Można z nią fantastycznie spędzić czas odkrywając mało znane fakty dotyczące tych fascynujących prehistorycznych gadów.

• Jagna
  • Półka Julka
  • Dla Anieli
  • Biblioteka
  • Fajne zwierzeta
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Kochamy dinozaury!