The Oxford Handbook of Warfare in the Classical World

Okładka książki The Oxford Handbook of Warfare in the Classical World praca zbiorowa
Okładka książki The Oxford Handbook of Warfare in the Classical World
praca zbiorowa Wydawnictwo: Oxford University Press historia
historia
Oxford University Press
2013-01-01
2013-01-01
9780195304657
historia starożytny Rzym starożytna Grecja legiony rzymskie wojskowość starożytna starożytna Persja

Niełatwo w skrócie zrecenzować pozycję takich rozmiarów. Aby zbytnio się nie rozdrabniać, zacznę od tego, czym ona jest – zbiorem luźno powiązanych artykułów dotyczących wojskowości starożytnych Greków, Rzymian i Persów – Sasanidów. Ich tematyka jest skrajnie różna, gdyż dotyczą zarówno spraw ogólnych, żeby nie rzecz podstawowych dla zagadnienia, jak rola wojny w starożytnym społeczeństwie i jej wpływ na życie ludzi, sztukę i kulturę, sposób funkcjonowania machiny wojennej w Grecji, Rzymie i Persji, jak i spraw bardzo szczegółowych, np. jak działalności szpitali polowych albo opis poszczególnych kampanii. Najwięcej z artykułów dotyczy II wojny punickiej i okresu hellenistycznego, ale pojawiają się również analizy mniej znanych konfliktów, jak wojny persko-rzymskie z IV-VI wieku.
Trudno mi dyskutować na temat wartości merytorycznej tekstu, gdyż jego autorami są światowej sławy specjaliści (np. L. Rawlings, Waldemar Heckel, John Serrati,). Również co sposobu jego podania nie mam zbytnich wątpliwości, jednak przeczytanie go wymaga co najmniej niezłej znajomości języka angielskiego (na szczęście, on wystarcza do lektury, gdyż wszystkie cytaty z łaciny lub greki są przetłumaczone). Mam za sobą sporo takich pozycji, a mimo tego nieraz miałem problemy ze zrozumieniem poszczególnych pojęć i terminów, a w starciu z artykułem poświęconym hodowli koni bojowych poniosłem sromotną porażkę.
W zasadzie, nie wiem po co piszę to wszystko. Przypadkowy czytelnik raczej nie sięgnie po taką cegłę, wyraźnie skierowaną do bardziej zaawansowanych badaczy historii; z kolei ci, gdy tylko na nią natrafią, sprawdzą spis treści i listę autorów, z pewnością sięgną po nią bez wahania.

• Historia wojskowości
  • Naukowe, nawet bardzo