W cieniu terapeutki. Zazdrość

Nadzwyczaj udany debiut

W jednej z częstochowskich kamienic dochodzi do brutalnego zabójstwa policjantki, będącej w trakcie wykonywania czynności śledczych.
Śledztwo po kilku latach zostaje umożone, jednak zawodowy partner Kamili ma do tej pory przeczucia, że jego koleżanka nie zginęła przypadkowo, a posiadana wiedza w temacie innego umożonego zdarzenia stała się powodem dla którego została zaatakowana przez nożownika. Kilka lat później pewna terapeutka zmaga się z trudnym przypadkiem, jej pacjent opowiada dość dziwne i niecodzienne historie, wywołujące dreszcze. Do tego Magda odnosi wrażenie, że jest na co dzień śledzona przez owego pacjenta. Czy to tylko jej wyobraźnia płata figle? Kim tak naprawdę jest Adam? I czy ma coś wspólnego z zabójstwem policjantki?

O tej serii wspomniałam Wam już kilka tygodni temu, ale nie będąc świadoma, że to cykl, sięgłam po ostatni tom. Jednak książka zaintrygowała mnie tak bardzo, że bez wahania postanowiłam nadrobić pierwsze tomy.
Lektura okazała się świetnym kryminałem, z wartką akcją i fabułą nie znającą nudy. Autorka na przykładzie kilku bohaterów pokazuje jak działa nasz umysł, jak wydarzenia z przeszłości mogą kształtować naszą osobowość i mieć znaczący wpływ na kolejne zdarzenia w przyszłości. Zazdrość jak się okazuje może mieć nie jedno imię i tym spostrzeżeniem byłam chyba najbardziej zdumiona... I choć w pewnym momencie zaczęłam powoli domyślać się finału to jednak intrygujące zakończenie, sugerujące, że to nie koniec, a dopiero początek mrocznych tajemnic, w pełni wynagrodziło mi wcześniejsze odkrycie zagadki 😉

Recenzja: "W cieniu terapeutki" Anny Krystaszek to hipnotyzująca powieść, która wciąga czytelnika w wir tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Od samego początku książka trzyma w napięciu, oferując niezwykle wciągającą fabułę pełną zagadek i niejasności.

Jednym z najmocniejszych punktów tej powieści jest jej wielowarstwowa fabuła, która nie pozwala czytelnikowi przewidywać kolejnych wydarzeń. Autorka mistrzowsko balansuje między różnymi wątkami, tworząc zaskakujące połączenia i nieoczekiwane relacje między bohaterami.

Główną postacią, Magdą, terapeutką próbującą odbudować swoje życie po tragedii, można współczuć i identyfikować się z jej walką o przetrwanie. Również postać Adama, młodego człowieka z traumami dzieciństwa, jest głęboko poruszająca i angażująca emocjonalnie.

Napięcie narasta wraz z każdą stroną, a zakończenie jest zaskakujące i satysfakcjonujące. Anna Krystaszek doskonale bawi się z oczekiwaniami czytelnika, prowadząc go przez labirynt tajemnic i wątpliwości, by w końcu odsłonić prawdziwe oblicze zbrodni.

Podsumowując, "W cieniu terapeutki" to niezwykle absorbująca lektura, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kryminałów z intrygującymi bohaterami i zawiłą fabułą. Polecam tę książkę wszystkim poszukującym emocjonującej lektury, która trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Naprawdę świetna książka. Zaskakujące zakończenie. Super debiut. Gratuluję Pani autorce. Zabieram się za drugi tom z wielką przyjemnością.

Całkiem udany debiut. Książkę szybko się czyta, wciąga. Na plus akcja, tematyka (m.in. wątki związane z terapią),postać prokuratora, narracja pierwszoosobowa prowadzona z perspektywy kilku bohaterów. Na minus zbyt dużo wulgaryzmów, lekki chaos spowodowany przeskokami czasowymi w podrozdziałach (narracja jednej z postaci prowadzona np. w poniedziałek a za chwilę drugiej w piątek),pewne luki w fabule (np. czy i kto mataczył przy śledztwach, dlaczego winny tak długo pozostawał bezkarny). Trochę za dużo bohaterów i to dość podobnych do siebie pod względem charakterystyki m.in. Żaneta i Olga, Adam i Kuba. Bardzo szybko odgadłam kim jest morderca, więc autorka nie zaskoczyła mnie główną intrygą. To nie było trudne. Mam mieszane uczucia odnośnie epilogu. Z jednej strony ogromne zdziwienie a z drugiej uczucie absurdu (w pewnym stopniu). Jestem ciekawa czy losy bohaterów z tej części będą kontynuowane. Liczę przynajmniej na prokuratora Jana. Ode mnie 8/10. Zabieram się za "Wizje. Gniew".

Zazdrość - umiarkowana i zdrowa jest dość normalnym zjawiskiem, świadczy o naszym zaangażowaniu. Zdarza się jednak, że przybiera formę frustracji, chorobliwiej obsesji, wynikającej z przeświadczenia, że można utracić coś, na czym nam zależy. Pragnienie bliskości miesza się wówczas z gniewem, zawiścią, emocjami silniejszymi od rozsądku. Stąd, już prosta droga do najgorszej tragedii...

To pierwszy tom kryminalnej serii zatytułowanej „Siedem grzechów głównych”, a zarazem literacki debiut autorki. I choć stopniowo się rozkręca, pochłonął mnie od pierwszych stron.

Mamy tu do czynienia z wieloosobową narracją, pozwalającą szerzej spojrzeć na rozgrywające się wydarzenia. Bohaterowie zdają nam relacje ze swych aktualnych działań, dzięki czemu poznajemy ich perspektywę, poglądy, uprzedzenia, dostrzegamy motywy postępowania. Ich portrety nakreślono ze sporą dozą dbałości o detale, zaskakują ogromnym autentyzmem. Psychologia postaci w wykonaniu autorki mocno oddziałuje na czytelnika, wzbudzając w nim silne emocje. W mojej ocenie stanowi najmocniejszy element powieści.
Dodając do tego, intrygujące śledztwo w sprawie kilku morderstw, nieustanne napięcie oraz tajemniczy klimat, otrzymujemy naprawdę dobrze skonstruowany thriller kryminalny.

Czy był przewidywalny? Do pewnego stopnia tak, acz na pewno nie do końca. Zaskakujący epilog wynagrodził zbyt szybkie odgadnięcie kluczowej zagadki.

Cieszę się, że na półce czekają dwa kolejne tomy.

Psycholog nie odróżnia psychopatii od zaburzeń lękówych, żenująca postać prokuratora ,ciekawy początek, szereg powtórzeń nic niewnoszących do akcji i zaskakujące zakończenie powoduje. że ma się ochotę na więcej 🤭

W pierwszej chwili książka wydawała mi się mocno przegadana. Ciągnące się akapity bez dialogów, długie opisy stanu psychicznego kolejnego narratora, kobylaste wyjaśnienia co i dlaczego zrobił, co go spotkało i co teraz czuje. W dodatku każdy z bohaterów opowiada sam swoją historię. Chwilę trwało, zanim przyzwyczaiłam się do takiego stylu. Z czasem, gdy weszłam w opisywaną historię, przestało mi to przeszkadzać. Finał spowodował, że z czystym sercem mogę napisać, że faktycznie debiut Anny Krystaszek jest interesujący. Dawno nic mnie tak nie zaskoczyło jak rozstrzygnięcie tej zagadki.
Bohaterowie są zróżnicowani i w większości sympatyczni. Na pierwszy plan wysuwa się Magda, psychoterapeutka po przejściach. Po naprawdę traumatycznych przejściach, rujnujących życie i pozbawiających nadziei. W tej powieści każda z pojawiających się postaci ma niełatwą przeszłość za sobą i długo błądzimy, próbując odgadnąć, jak łączą się przedstawione wątki i przeszłe zdarzenia z życia poszczególnych osób. Mogłabym się przyczepić do zabiegu wokół Jana Hejdy, prokuratora, który jak rozumiem, ma być postacią wspólną dla serii książek planowanych przez autorkę. Wydaje mi się, że planując tę postać, pani Anna koniecznie chciała wyróżnić go, dodać mu jakąś charakterystyczną cechę odróżniającą od tak wielu powstających teraz bohaterów nowych polskich kryminałów. Wybór padł na ślunsko godke, ale jest to jakoś tak dziwnie poprowadzone, niepewnie, jakby sama autorka nie była przekonana do tego pomysłu. Jan Hejda wtrąca te śląskie słowa rzadko i nieoczekiwanie, za chwilę przechodząc w czystą polszczyznę. Nie jest to wiarygodny zabieg i wcale nie dodaje uroku, skądinąd sympatycznej postaci prokuratora.
Poznajemy w tej powieści wiele pokręconych życiorysów, historii skrzywdzonych ludzi, ale pomimo tego książka nie jest bardzo ciężka w odbiorze, historie są wiarygodne, a wątki poprowadzone logicznie. Gdy już przyzwyczaicie się do stylu autorki, lektura sprawia przyjemność. A samo zakończenie – jak już pisałam – chapeau bas!

Rewelacyjna i nieodkładalna. Przeczytaj i dowiedz się co ludzie potrafią zrobić kiedy zazdroszczą! Polecam!

W CIENIU TERAPEUTKI. ZAZDROŚĆ to kolejna książka od Anny Krystaszek, którą miałam okazję przeczytać. Zdecydowanie zaczęłam w złej kolejności, skoro dopiero teraz sięgam po debiut autorki.

Policjantka z Częstochowy ginie na służbie, a zabójca nie zostaje schywatny.
W wypadku samochodowym ginie mąż i syn psychoterapeutki, nie ustalono sprawcy.
Mija sześć lat.
Pod domem Magdy terapeutki zostaje znalezione ciało zamordowanej kobiety.
Czy sprawy się ze sobą łączą?

Fabuła tej książki ma bardzo wiele warstw, przez które trzeba się przedrzeć żeby dostać się do jej mrocznego wnętrza.
Jest tutaj bardzo dużo emocji, które w nieubłaganym pędzie krążą i otaczają czytelnika.
Całość wciąga praktycznie od pierwszych stron, ponieważ ten thriller psychologiczny został niezwykle misternie skonstruowany, tak, aby jak najmocniej oddziaływać na odbiorcę.

Świetnie napisane, bardzo ciekawa fabuła i tajemnicze zakończenie.

Policjantka z Częstochowy ginie na służbie, a zabójca nie zostaje schywatny.
W wypadku samochodowym ginie mąż i syn psychoterapeutki, nie ustalono sprawcy.
Mija sześć lat.
Pod domem...

Tajemnica goni tajemnice. Nic nie jest jasne a mordecy szuka się cały czas. Książka jest wciągająca, nieodkładalna wręcz. Polecam

• Egzemplarz recenzencki
  • Recenzenckie