Mgła

Okładka książki Mgła Ragnar Jónasson
Okładka książki Mgła
Ragnar Jónasson Wydawnictwo: Amber Cykl: Komisarz Hulda (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Hulda (tom 3)
Myrknætti
Amber
2021-09-02
2021-09-02
Ewa Ratajczyk
literatura islandzka literatura krajów nordyckich kryminał śledztwo zabójstwo Islandia

Dużo szybkich i niespodziewanych zwrotów akcji. Jednakże, miejscami nudnawa, autor krąży i krąży wokół jednego tematu. Mimo wszystko fajna i godna polecenia lektura.

Całkiem dobry kryminał skandynawski. Jednak bardzo mroczny i przygnębiający. Chwilami miałem już ochotę przerwać lekturę, gdyż trochę miałem dosyć ponurej i ciężkiej atmosfery odludnego i zimnego miejsca, gdzie toczyła się akcja książki. Prawdę mówiąc zastanowię się, zanim zdecyduję się na lekturę kolejnej pozycji tego autora.

Trzecia część trylogii o policjantce Huldzie. Czyta się jednym tchem. Historia tragiczna policjantki i jej rodziny przeplatana jest inną tragiczną historią innej rodziny, której córka szukała przygody, samodzielności a spotkała nieszczęście. Genialnie napisana, choć słabsza od pierwszej części.

Super seria, a ta część jest najlepsza

Super seria, a ta część jest najlepsza

Jest to bardziej opowiadanie pewnej historii, odkrywanie puzzli. Samego śledztwa właściwie tu nie ma. A Pani inspektor wpada w samozachwyt. Jakoś nie przemawia do mnie ta postać jako policjantka, wiele jej poczynań i myśli nie pasuje mi do policjantki.
Sama historia przedstawiona w tej części nawet ciekawa.

Sama historia przedstawiona w tej części nawet ciekawa.

Jako sama może być. Bardziej postrzegam ją przez pryzmat trylogii którą całościowo oceniam 7/10. Ciekawe i nie rozwleczone jak w wypadku Erikssona studium psychologiczne.

Przedstawiam Wam serię "Hidden Iceland" Ragnara Jónassona, ktora została opublikowana w odwrotnej kolejności, co moim zdaniem jest genialną taktyką. Dlatego bądź czujna(y) czytajac tę trylogię!
Są to mroczne i spokojne opowieści doskonale odzwierciedlające islandzki krajobraz i przypominające, że ​​gdziekolwiek jesteśmy, Nasza przeszłość podróżuje z Nami.
Jónasson pisze kryminały z silnymi elementami psychologicznymi i zwrotami akcji. Nie zabraknie w lekturze wielu wątków oraz niebezpiecznego islandzkiego krajobrazu, dzięki którym można poczuć się całkowicie poza strefą komfortu.

Główną bohaterką jest komisarz Hulda.
W pierwszej części ma 64 lata i zbliża się do emerytury, a z każdą kolejną częścią cofamy się o 10 lat poznając jej życie osobiste oraz sprawy, którymi się zajmuje. To w jaki sposób pracuje komisarz jest silnie powiązane sekretami z przeszłości i teraźniejszości, które poznajemy. To tło i relacje Huldy oraz innych bohaterów serii stanowią większość historii i pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób znaleźli się tam, gdzie są.

"Mgła" III część
Boże Narodzenie 1987. Odizolowaną farmę na wschodzie Islandii odwiedza niespodziewany gość podczas straszliwej śnieżycy. Kłamca, zabójca, a może …Dwa miesiące później na farmie znaleziono ciała. Hulda, która sama przeżyła tragedię w okresie świąt Bożego Narodzenia, zostaje przydzielona do sprawy. Wcześniej badała zniknięcie nastolatki Unnur i wkrótce zdaje sobie sprawę, że te dwie sprawy są ze sobą powiązane. Kto jest kim w tej strasznej historii? Rosnące napięcie odzwierciedla rozwijającą się burzę śnieżną i wzmacnia poczucie izolacji i zamknięcia na farmie.

Jónasson pisze...

Mogę coś powiedzieć o książce z tej serii dopiero teraz kiedy przeczytałam całość. Po "Mgle" uczciwie przyznaję "dwójce" miejsce najwyżej na podium... Jedynka słaba, a trójka dogania srebrną " Wyspę"...
Ciekawy pomysł na serię -cofamy się z bohaterką w czasie. Jednak postać Huldy do mnie niestety nie przemawia. Jest mrok, świetny klimat, wchodzimy w warstwy jej życia i mentalności, a mimo to czuję, że nadal jest zbyt płasko, zbyt płytko, za mało...
Nie potrafię dokładnie określić co w przedstawieniu jej postaci jest nie tak...
I chociaż w ostatniej części jakiś jej aspekt, fragment historii mógł skończyć się "dobrze"...
Ale książki się szybko czyta, miałam parę dni rozrywki.

Islandia mroczna, groźna, niebezpieczna. Fajna seria, szkoda, że już koniec.

Islandia mroczna, groźna, niebezpieczna. Fajna seria, szkoda, że już koniec.

Zimna, mroczna, ciemna miejscowość, a w niej dom, do którego trafia nieznajomy. Czego lub kogo tu szuka ?
Czyta się szybko i z zapartym tchem. Polecam.

Czyta się szybko i z zapartym tchem. Polecam.

• Kryminały

Dodaj cytat z książki Mgła