Milczenie fiordu

Okładka książki Milczenie fiordu
Ragnar Jónasson Wydawnictwo: Amber Cykl: Mroczna wyspa lodu (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Mroczna wyspa lodu (tom 6)
Vetrarmein
Amber
2021-06-15
2021-06-15
Agnieszka Kowalska, Kamil Kuraszkiewicz
zbrodnia samotność uczucia policjant morderstwo przeszłość

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Przeczytałam wszystkie książki tego autora i były to książki, od których trudno było się oderwać. Ta jest w porównaniu do nich kiepska. Fabuła nie wciąga. Pod względem warsztatu jest niby poprawnie, wiadomo, że autor potrafi budować zdania, ale jako całość jest to nudne. Miałam wrażenie, że książka powstała jakby była pisana na akord, na siłę.

Wielki Czwartek w Siglufjörður jest ciemny i śnieżny. Ari Thor niecerpliwie wyczekuje świąt, gdyż ze Szwecji przyjedzie do niego Kirstin z ich synkiem Stefanem. Ari planuje każdy szczegół. Niestety, jak to zwykle bywa, los ma w nosie ludzkie plany. Przypadkowy przechodzień znajduje młodą dziewczynę leżącą w kałuży krwi. Jej ciało ułożone jest pod niezwykłym kątem, co sugeruje, że wypadła z balkonu. Nieswojego domu. Tylko sama? Czy ktoś jej pomógł? Ofiarą jest piękna, dobrze ucząca się dziewiętnastolatka, trochę wycofana, nie sprawiająca problemów. Książka nie jest zła, czyta się ją szybciutko - jak wszystkie autora - jednak czegoś w niej zabrakło. Chyba serca do bohatera, bo Ari stał się jakiś mało sympatyczny i odpychający.

Milczenie fiordu autorstwa Ragnara Jonassona to finałowa część serii zatytułowanej Mroczna wyspa lodu. Doskonale pamiętam emocje, które towarzyszyły mi przy lekturze poprzednich części, podczas których chłonęłam islandzki krajobraz i byłam ciekawa rozwiązania zagadki kryminalnej. Czy tym razem było podobnie?

Niestety nie. Muszę przyznać, że się nieco rozczarowałam. Żebyście mnie dobrze zrozumieli. Generalnie uważam całą serię za bardzo dobrą, więc moje wymagania wobec niej są na wysokim poziomie. Dlatego, gdy zobaczyłam tą książkę w miejscowej bibliotece to nie mogłam oprzeć się pokusie, aby jej nie przeczytać.

Książki z tej serii nie są objętościowymi klocami, więc na spokojnie można je pochłonąć na jedno, góra dwa posiedzenia, a niedosyt, który pozostawiały potęgował oczekiwanie na kolejną część.

Co mnie tak rozczarowało ?

Przede wszystkim w tym tytule, położono zbyt duży nacisk na życie prywatne Ari Thora, który otrzymuje upragniony awans na inspektora policji, a także komendanta miejscowego komisariatu. Jego niekorzystna zmiana jako bohatera, według mojej opinii położyła się cieniem na śledztwie, które prowadzi razem z młodym policjantem, który zdaje się olewać wszystko i swoją obecnością jedynie zapełnia etat.

Dodatkowo postać Kristin/ matki jego syna i bliskiej dla Ariego osoby jest tak niezwykle irytująca, a jej zachowanie tak bardzo niedopuszczalne, że utrudniała ona przyjemność z lektury tej książki.

Jeśli zaś chodzi o samo śledztwo to początkowo było niezwykle interesujące, z potencjałem na zagadkę, która na długo pozostanie w czytelniczej pamięci. Ciekawych zwrotów akcji było kilka, także nie można powiedzieć autor robił co mógł, aby pozostawić w fanach Ari Thora i prowadzonych przez niego zagadkach przynajmniej dobre wrażenie. Niestety w pewnym momencie napięcie opadło i zdarzyło mi się nawet ziewnąć z nudów bo już nie ciekawiło mnie jak dana sprawa się zakończy.

Muszę przyznać, że całą robotę zrobiły postacie poboczne i to właśnie dzięki nim, krajobrazom zapomnianego przez Boga i ludzi islandzkiego miasteczka oraz przepięknych okładek zdecydowałam się ocenić Milczenie fiordu na 6.

Podsumowując: Nie spodziewałam się, że przy tej właśnie serii napiszę, że cieszę się iż jest to ostatni tom. Chyba sam autor przestał lubić swojego bohatera skoro potraktował go w taki sposób.

Generalnie całą serię gorąco polecam, z zastrzeżeniem ostatniego tomu, który może rozczarować.
Z ciekawością sięgnę po kolejną serię Ragnara Jonassona z oczekiwaniem, że odnajdę w niej to za co pokochałam jego twórczość.

Niestety nie. Muszę przyznać, że się nieco rozczarowałam....

Ragnar Jonasson jest dla mnie przykładem że nieważne czy autor w ocenie swojej twórczości ma 6,7 czy 8 gwiazdek ale ważne żeby jego pióro idealnie wkomponowało się w gust a gust to kwestia indywidualna i każdy z nas ma inny. Na dzień dzisiejszy kończę swoją przygodę z tym autorem ponieważ wszystkie jego książki a było ich dziewięć już przeczytałem i to była naprawdę wspaniała przygoda....

Zdecydowanie przychylam się do opinii, że to najsłabsza część...i chyba dobrze, że to już koniec serii. Do przeczytania w jeden wieczór...bez większych emocji.

Słaba intryga. Przegadana treść. Kiepski kryminał.

Słaba intryga. Przegadana treść. Kiepski kryminał.

Kolejna islandzka książka, która wbija w fotel. "Milczenie fiordu" to ostatnia, szósta, powieść z cyklu Mroczna wyspa lodu. Od pierwszej do ostatniej części czytelnik był świadkiem, jak zmieniał się główny bohater Ari Thor, jak zmagał się ze swoimi demonami oraz jak ewaluował jako policjant.
Świetna książka, kolejna kryminalna sprawa, której czoła musi stawić nasz bohater. Czyta się szybko, opis zimy jest stonowany, konkretny.
Jako czytelnik doszedłem do ściany z napisem Ragnar Jónasson. Hulda przeczytana, Ari przeczytany. Mam nadzieję, że wspomniana ściana ma ukryte drzwi za którymi czai się nowy bohater.

Chciałbym tego bardzo.

Jeron

Jonassson to jakaś gwiazda, tak? Jeżeli to prawda, to biorąc do ręki Milczenie fiordu, niestety natknąłem się na efekt słabszej formy autora, znacznie słabszej. Warstwa kryminalna banalna, prościutka i momentami naiwna, psychologiczna głębia jak w kałuży. Profesjonalny warsztat (tyle dobrego mogę o tym napisać), ale po nic. Nie wiem, po co tworzy się takie książki.

Dość dobrze wspominam wcześniejsze części, ta natomiast jest rozczarowująca. Krótka, powierzchowna, ledwie "maźnięta", bez większych emocji i prawie żadnej akcji. Słabizna trochę. Tak jakby napisana na kolanie, do czytania w tramwaju.

Świetny finał serii! Jónasson wspaniale buduje klimat i tworzy niezwykły nastrój!

Inspektor Ari Thor cieszy się, że Wielkanoc spędzi ze swoją byłą dziewczyną i ich 3-letnim synkiem. Plany krzyżuje mu zgłoszenie o śmierci 19-latki. Ciało znaleziono na ulicy w środku nocy. Brakuje dowodów, poszlak i podejrzanych. Wszystko wskazuje na samobójstwo, ale matka nie chce w to uwierzyć... A starszy mężczyzna pisze na ścianie: "Zamordowana". Jaki to może mieć związek z tą sprawą?

Naprawdę trudno się oderwać!

Dodaj cytat z książki Milczenie fiordu