Igła w sercu. Zapiski z oddziału ratunkowego

Okładka książki Igła w sercu. Zapiski z oddziału ratunkowego
2021-04-26
2021-04-26
Grzegorz Łuczkiewicz

Cześć kochani 🥰🍀

Nie od dziś wiadomo, że mnie na książki o tematyce medycznej długo namawiać nie trzeba.
Na "Igłę w sercu" czekałam odkąd tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach. Miałam bardzo duże oczekiwania wobec niej. Zachęcił mnie sam tytuł, bo wiadomo, że na oddziale ratunkowym dzieje się dużo. Można zobaczyć tam wiele ciekawych rzeczy, zresztą igła w sercu też nie jest czymś zwyczajnym co widuje się na co dzień. Liczyłam, że spędzę czas z ciekawymi, momentami mrożącymi krew w żyłach i dziwnymi przypadkami.
Ze smutkiem muszę przyznać, że trochę się rozczarowałam 🥺 to chyba pierwsza książka, która sprawiła, że czasami byłam nawet zła i czułam jakbym traciła czas zamiast dobrze się bawić. Niektóre historie były wręcz nijakie, flegmatyczne i kompletnie nie wnoszące nic do książki. Były też i takie które najnormalniej w świecie mnie wkurzyły, ale napiszę Wam innym razem które to były rozdziały i dlaczego tak bardzo mnie zdenerwowały. Nie lubię pisać negatywnych opinii, zawsze staram się znaleźć jakieś plusy. Tu plusem było to że czytało się ją ekspresowo... i na tym koniec.

Czytaliście? Ciekawa jestem waszych wrażeń 🙂
Aschlee30

Cześć kochani 🥰🍀

Język którym posługuje się autor, moim zdaniem nie pasuje do tematyki tej książki. Takie poematyzowanie na siłę. Czasem, zdania były tak długie że nie wiadomo było o co chodzi. Zresztą bardzo często miałam takie poczucie w trakcie czytania, że nie wiem co autor miał na myśli. Szkoda bo książka z potencjałem.

Odnoszę wrażenie, że tłumaczenie tej książki nie jest mistrzostwem świata. Tytuł, wg mnie, jest trochę z d.. Można się po nim spodziewać czegoś niesamowitego, a tymczasem... Jest to zbiór krótkich (w większości) historyjek z izby przyjęć, przeplatany wspomnieniami autora. Opowiastki są w stylu newsów, które można znaleźć w każdej gazecie. Emocje autora zdają się być odklejone, zdystansowane, chociaż trafiają się mocniejsze uderzenia. Przez większość książki miałam wrażenie, że autor jest nieco zgorzkniały i zmęczony tym co robi. Chwilami wręcz zniechęcony i z góry zakładający, że nie ma sensu danego pacjenta tykać.
Ogólnie jest to przyzwoite czytadło, krótkie i szybko wchodzące.

Książka dość męcząca, a najbardziej irytujące jest słowo "plastykowe" które często się pojawia.

Książka po której spodziewałam się większej ilości "medycznego mięska", tymczasem historie są bardzo nierówne- momentami mało interesujące, ckliwe. Jakoś nie trafiła w moje gusta

Ocena: Dwója.
Wrażenia: Takie sobie na tle innych książek okołomedycznych, zbiór krótkich opowieści o pracy w SORze i o życiu prywatnym autora (meh, nie jestem fanką takich wtrąceń). Duży minus za rozdział "karlica" - dla osób niskorosłych jest to określenie obraźliwe, jak "p*dał" czy "m*rzyn", to raz. Dwa - "nigdy wcześniej nie widziałem nikogo podobnego do tej kobiety na noszach" - serio, lekarz? "Musieliśmy ją zaintubować, jej szyja była gruba i krótka, a twarz zniekształcona; nie miała założonego wenflonu, a śmieszne nie było śmieszne, lecz przerażające" - wow, takie śmieszne, niskorosła osoba, niech ktoś zatrzyma tę karuzelę śmiechu. "(...) ranna w głowę i pijana, dziwne, szalone stworzenie, któremu udało się w jakiś sposób złożyć swoje życie w nasze ręce" - dobrze, że nie "zwierzątko". "Karlice, bary, tańce i cała reszta - to było zabawne w tej chwili naszej żywiołowej ulgi i nagle wszyscy zaczęliśmy się śmiać, tam za szybą, patrząc na nią na stole" - czujecie ten komizm, nie? "Wyobrażam ją sobie tańczącą w barze albo podczas przyjęcia, wyobrażam sobie jej mizerny los i to, jak trudne musi to być dla każdego - mieć taką przypadłość. Ale wyobrażam też sobie jej radość, gdy tłum śmieje się z nią, a nie przeciw niej, wiwatuje i bije brawo, co z pewnością niekiedy też robi".
Dla kogo: Serio są lepsze książki - takie, w których nie szydzi się z pacjentów.

Ocena: Dwója.

Frank Huyler jest lekarzem ratunkowym i pisarzem w Albuquerque w Nowym Meksyku. Jego książka to krótkie rozdziały o różnych lekarskich przypadkach. W zasadzie są to "migawki" poza jednym rozdziałem, w którym autor opisał historię swojej przyjaciółki, która zmarła na raka. Postrzały i strzelaniny, ataki serca, złamania, nowotwory, trudne, przedawkowania, trudne przypadki medyczne to główne tematy przewodnie tej książki. Wszystko to okraszone ciekawym pisarskim językiem i lekarską terminologią. Ciekawe uzupełnienie medycznej literatury.

Igła w sercu jest inna. Poetycka podróż przez trudy ostrego dyżuru.

Opisy autora sprawiają, że można poczuć klimat nocnej zmiany. Rytualu powrotu do domu z dyżuru oraz trudy starzejącego się organizmu lekarza, który z dnia na dzień zmusza do refleksji.
Książka przeplata trochę przeszłości i teraźniejszości autora. Tworzy z niego może nie powieść a bardziej dziennik. Własne przemyślenia. Na tematy życia, śmierci, każdego pacjenta który zapadł w pamięć.

Jest zdecydowanie inna od większości książek poświęconych temu tematowi. Czy warta uwagi?
Sprawdźcie sami!

Igła w sercu jest inna. Poetycka podróż przez trudy ostrego dyżuru.

Dodaj cytat z książki Igła w sercu. Zapiski z oddziału ratunkowego