Każdy nowy dzień

Okładka książki Każdy nowy dzień Ewelina Miśkiewicz
Okładka książki Każdy nowy dzień
Ewelina Miśkiewicz Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Babski wieczór (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Babski wieczór (tom 3)
Czwarta Strona
2021-07-28
2021-07-28
literatura polska

1970

Chciałoby się rzec: "Ale się porobiło". Ewa totalnie się pogubiła. Wydawała się zadowolona ze swojego ustabilizowanego życia - rodziny, możliwości rozwoju talentu i pasji. Powoli rozwija się jej uzależnienie, dochodzi do zdrady. Nie docenia tego, co ma? Nie, Ewie doskwiera samotność, poczucie pustki. Czy przyjaciółki zdołają jej pomóc? Czy przyjaźń przetrwa? Czy Ewa zbierze siły, by zawalczyć o siebie i swoją rodzinę?

Trzecia część serii Babski wieczór. Tym razem główną bohaterką jest Ewa - żona Konrada i mama bliźniaków Szymka i Uli. Ewa nie pracuje zawodowo, ale maluje obrazy, które czasem sprzedaje za niezłe pieniądze. Ponadto zajmuje się domem, wychowuje dzieci i regularnie spotyka się z przyjaciółkami: Leną, Karoliną i Anką. Spotkania te bardzo często zakrapiane są alkoholem i o ile koleżanki potrafią zachować umiar, o tyle Ewa pije coraz więcej. Wpływa to niestety na jej relacje w domu. Oddala się od męża, niesprawiedliwie traktuje dzieci (szczególnie Szymka). Jakby nie dość było problemów Ewa poznaje Ankę z bratem męża i jednocześnie wikła się w romans ze szwagrem.
Podsumowując, jest to rewelacyjna powieść o zdradzie i o uzależnieniu od alkoholu. Autorka w mistrzowski sposób pokazuje każdy etap staczania się aż do sięgnięcia dna. Czy jednak Ewa podejmie próbę odbudowy swojego życia, zachęcam do przeczytania powieści. Serdecznie polecam!

Jak bardzo nałóg potrafi zmienić życie?
Ewa, bohaterka trzeciego już tomu serii Babski wieczór przekonała się o tym na własnej skórze.
Kieliszek wina do kolacji, czy obiadu nikomu przecież nigdy nie zaszkodził. Jednak kiedy znika butelka za butelką robi się problem, z którego główna bohaterka nie zdaje sobie początkowo sprawy.
Ewa sama była córką alkoholika. Chce uchronić swoje dzieci przed tym samym losem. Jednak nie potrafi w pojedynkę stawić czoła temu problemowi.
Brak wsparcia ze strony męża oraz przyjaciółek dobija kobietę. Czy będzie potrafiła odbić się od dna i zawalczy o swoją rodzinę?
Do tego problemy wychowawcze, zdrada, niezrozumienie. Wszystko prowadzi do pogłębienia problemu.
Autorka porusza bardzo ważny temat, cały czas budując napięcie i zachęcając czytelnika do zapoznania się z całą historią. Jednocześnie nie stara się ani oczerniać ani wybielać zachowań Ewy. Alkoholizm po prostu wkrada się niepostrzeżenie i przejmuje kontrolę nad życiem Ewy.
Chyba nie zdarzyło mi się jeszcze czytać o tym problemie z takiej perspektywy.
"Każdy nowy dzień" jest trzecim tomem serii, ale śmiało można po niego sięgać bez znajomości pozostałych.
Także jeśli interesują Was powieści obyczajowe poruszające cięższe tematy to myślę, że ta pozycja przypadnie Wam do gustu.

Jak bardzo nałóg potrafi zmienić życie?
Ewa sama była córką alkoholika. Chce uchronić...

Jako osoba mająca alkoholików w rodzinie, mam mieszane uczucia. Trudno mi wyobrazić sobie, że osobie, która wyrządziła tyle złego ludziom dookoła można w tak krótkim czasie wybaczyć i przejść ze wszystkim do porządku dziennego. To tak nie działa.
Ewa jest bohaterka, której nie da się lubić. Przynajmniej ja nie znalazłam w niej niczego dobrego. Działając pod przykrywką alkoholizmu niszczyła najważniejsze relacje z bardzo egoistycznych pobudek. Po takim rozłamie trudno uwierzyć, że magicznie wszystko wraca do normy a zwaśniona rodzina i przyjaciele zwyczajnie podają sobie ręce.
Dla mnie to nierealne jak wiele zostało wybaczone głównej bohaterce, bo ‚miała problem’. Wszyscy je mamy a jednak nie kończymy w łóżku z bratem męża i chłopakiem przyjaciółki. Byłabym usatysfakcjonowana gdyby Ewa mocno dostała po uszach za swoje zachowanie. Zamiast tego zdradzony mąż mówi, ze ‚będzie Ja wspierał, nie osaczał i wszystko będzie dalej na jej zasadach’.
Mogło być lepiej. Zostaje 6.

Kolejna, trzecia już część losów naszych przyjaciółek. Tym razem przeżywamy życiowe rozterki, niepowodzenia i chorobę alkoholową Ewy. A wydawać by się mogło, że Ewa jest najbardziej poukładana ze wszystkich przyjaciółek, posiada życiową stabilizację, zaczęła się rozwijać, a pierwsze sukcesy już za nią.
Dużo, dużo tutaj się dzieje.
Mamy dużo emocji, życiowego rozgoryczenia, słabości. Odskoczni, która może zranić najbliższe jej osoby. Mamy problem alkoholowy, problem trudny, wypierany przez naszą bohaterkę - czasem miałam ochotę nią potrząsnąć aby się w końcu obudziła i wzięła w garść. Aby zobaczyła co robi własnym dzieciom, jak niszczy rodzinę i wszystko co do tej pory udało się jej zbudować. Jak niszczy siebie. Jak stawia siebie na najważniejszym miejscu, jak liczy się tylko to, co czuje ona. Ale tak to jest z problemem, z uzależnieniem z którego trudno się wyrwać kiedy chwyci nas w swoje szpony.
Mamy niewielki rozłam przyjaźni, przyjaźni, która wytrzyma wiele, jak mogliśmy już zaobserwować w poprzednich tomach. Tym razem wsparcie przyjaciółek powinno być jeszcze większe i czy właśnie takie było?

Niesamowicie wciągająca lektura, tym razem z trudną fabułą, ale ukazująca siłę kobiet i ich przyjaźni, przyjaźń mimo, pomimo i wbrew.

Koniecznie przeczytajcie ❤️

Dużo, dużo tutaj się dzieje.
Mamy dużo emocji, życiowego rozgoryczenia,...

"Każdy nowy dzień "- przeczytana...wręcz "połknięta"przeze mnie 3 cześć serii o prawdziwej przyjaźni.

Tym razem @e.miskiewicz.autorka skupiła się na życiu Ewy -szczęśliwej matce i żonie. Odnoszącej pierwsze sukcesy, zdolnej artystce.

Pewnego dnia coś poszło nie tak...

Autorka krok po kroku przybliża nam trudny i złożony problem jakim jest nadużywanie alkoholu.
Wiemy, że problem ten nie dotyka tylko mężczyzn.
Kobiety; perfekcyjne pani domu, wspaniałe matki, spełniające się zawodowo kobiety sukcesu.
Te same; pijące po ciężkim dniu wino dla relaxu, kupujące w monopolowym idealnie mieszczące się w torebce "małpki", zamawiające kolejnego drinka na biznesowym party.

Początkowo nie rozumiałam głównej bohaterki, osadzałam ją i potępiałam.
Zrozumiałam jednak, że problem jest złożony na tyle, że mimo dobrych chęci Ewa nie jest w stanie wyjść z nałogu samodzielnie.
Czy Ona też to zrozumie?
Jak wiele jest w stanie poświęcić alkoholik w imię butelki?I czy istnieje dla niego coś poza nią? Miłość, rodzina,wsparcie czy to wystarczy? Czy Ewa znajdzie siłę na drodze do trzeźwości?

To była niezwykle wartościowa, wzruszająca i pełna przeróżnych emocji opowieść.
Polecam❤️
We współpracy z @czwartastrona

Pewnego dnia coś poszło nie tak...

Nałóg, choroba jakim jest alkoholizm wkradł się w jej codzienność zabierając to co najcenniejsze....

Ewa to bohaterka trzeciej powieści serii Babski wieczór "Każdy nowy dzień" autorstwa Eweliny Miśkiewicz, Tylko ona z grona swoich przyjaciółek ma na pozór poukładane życie. Mąż, dzieci, dom za miastem. Żyć nie umierać! Ale to tylko pozory. Swoją największą pasję-malarstwo poświęciła na rzecz dbania o dom i rodzinę. Powoli jej życie się zmienia, a ona sama zaczyna walkę z demonami przeszłości. Droga do nałogu jest bardzo krótka i kusząca. Na dodatek, na drodze kobiety staje mężczyzna, który nie jest jej obojętny. Ewa zaczyna zatracać się w kłamstwach i złych decyzjach, co nie ujdzie jej na sucho. Konsekwencje tych czynów odczuje nie tylko ona sama, ale przede wszystkim najbliższe osoby. W tej części nie tylko los głównej bohaterki staje pod znakiem zapytania. Przyjaźń kobiety z Karoliną, Leną, a przede wszystkim Anką zostanie mocno zachwiana. Czy Ewie uda się wygrać z problemami? A najważniejsze - czy wygra sama ze sobą?
Przyznam szczerze, że tej części obawiałam się najbardziej. Myślałam, że to będzie pitu pitu o tym, jakie to małżeństwo i macierzyństwo są super. Bo tak do tej pory jawiła mi się bohaterka tej części. Dawno się tak nie myliłam co do książki. Z trzech tomów, które do tej pory przeczytałam, ten, porusza bardzo ważny, społeczny problem. Nie chcę Wam zdradzać, o co chodzi, bo to po prostu trzeba przeczytać. Ale jak dotąd to właśnie ta część pokazuje, jak decyzje i zachowania rodziców mogą wpływać na nasze dorosłe życie. Jak łatwo oceniać po pozorach i jak decyzje podjęte w młodości mogą okazać się wyzwaniem na lata. Pochłonęłam tę książkę w jeden dzień. Świetnie, że autorka omawia w niej ważne tematy i pokazuje, że nawet najbardziej poukładana osoba może w środku toczyć walkę z życiem, uczuciami i pokusami.

Granice - jedno nieprzemyślane słowo w stronę własnego dziecka może podkopać jego poczucie własnej wartości. Jeden łyk wina na dobry sen może doprowadzić cię do momentu, gdzie jeden łyk przestanie być wystarczający. Ten jeden niedozwolony raz z facetem, którego od zawsze się pragnęło, może zniszczyć głęboką więź budowaną od kilkunastu lat. Ale my ślepo wierzymy, że to przecież tylko jeden, jedyny raz. Nic nieznaczący, gdy faktycznie jest tym jedynym.

„Każdy nowy dzień” jest książką, która pokazuje, że wszystko zaczyna się od tylko jednego razu.

Trzecia część z cyklu „Babski wieczór” pochłonęła mnie od pierwszych stron. Od początku wiedziałam, że nie będzie to łatwa historia. W tej części poznajemy bliżej historię kolejnej z przyjaciółek, Ewy, która zmaga się z koszmarem z dzieciństwa. Koszmarem, który zgrabnie schowała głęboko w sobie i stworzyła idealny świat, który miał być jej osobistym murem, który ją chroni.

W jej idealnym życiu nagle zaczyna coś pękać. Jej wspaniałe dzieci i mąż. Jej pracownia malarska na strychu. Jej ciepły i pełen miłości dom. Nagle to wszystko zostaje przykryte pustką, jaka rośnie w sercu bohaterki. Czy sobie z nią poradzi?

Życie Ewy leci na łeb, na szyje, a wszystko przez alkohol, który okazał się dla niej podstępnym, zdradzieckim nałogiem. Myślała, że ma wszystko pod kontrolą, że coś jej się od życia należy, że nie jest uzależniona. Co tam jedna lampka wina… przecież, inni też piją. Niestety okazjonalne picie, przerodziło się w rytuał, który z czasem całkowicie wymknął się spod kontroli. Przez zgubny nałóg oddaliła się od męża, zaniedbała dzieci, wdała się w romans oraz naraziła życie swoje i bliskich. Czy picie jest ważniejsze od nich?

Strasznie mnie irytowała główna bohaterka, ale kreacja jej postaci właśnie taka miała być. Przecież nie można ze spokojem patrzeć na alkoholika, który się na własne życzenie się stacza. Jest to widok przykry, przygnębiający i smutny. Na jednej szali znajduje się rodzina, przyjaciele, pasja i dom, a na drugiej zgubne szczęście i spokój, które na chwile daje ukojenie. Ewa jest wykreowaną postacią, ale takich kobiet wokół nas jest wiele. Potrafią się dobrze maskować. Myślą, że dadzą sobie radę same, ale niestety, bez leczenia nie da się wyjść z nałogu. Dzień, tydzień, miesiąc, rok abstynencji, a potem powrót do bagna, cugi, wypieranie problemu. Kontrolowane picie, które staje się przymusem, to również alkoholizm.

Poruszany w książce problem jest ogromny i przejmuje całą fabułę. Czytając poprzednie części, zastanawiałam się, dlaczego tak mało informacji zostało ujawnionych na temat Ewy, miałam zamiar bardziej ją poznać w „Każdym nowym dniu”, w końcu to jej poświęcony został ten tytuł, no i poznałam. Szkoda tylko, że jej losy są takie smutne. Przede mną ostatni tom, jestem ciekawa, co dalej będzie się działa z jej postacią.

Mimo negatywnych emocji, jakie ta książka wzbudziła we mnie, chęci potrząśnięcia Ewą i wykrzyczenia, by się ogarnęła, uważam, że była ona bardzo ciekawa, wciągająca oraz pouczająca. Mam nadzieję, że komuś otworzy oczy, uświadomi, do czego doprowadzić może nałóg.

W tle oczywiście są przyjaciółki Ewy, którym poświęcone zostały pozostałe części serii. Lena prowadzi swój biznes i szykuje się do ślubu. Karolina pozostaje w związku z kolegą z dziecięcych lat, a jej uczucia do malutkiej córeczki rozkwitają, a Anka zaczyna nowy rozdział w życiu, który Ewa w łatwy sposób może rozwalić. Szkoda, że tak mało ich tutaj, ale taki właśnie alkohol, zajmuje w życiu alkoholika pierwsze miejsce i przysłania cały świat.

Gorąco polecam Wam tę serię, lecz zacznijcie lepiej od początku, by odnaleźć się w całej historii.

"Każdy nowy dzień" to już trzeci tom serii "Babski wieczór" od Eweliny Miśkiewicz, której bohaterkami są cztery przyjaciółki. Po Lenie i Karolinie pora na bliższą znajomość z Ewą.

Podczas gdy Lena z Karoliną wychodzą na prostą, Ewa skręca w złą drogę, drogę swego ojca, którą obiecała nigdy nie iść.
Tkwi w dziwnym i na dłuższą metę wyniszczającym układzie, podszytym ogromnym napięciem erotycznym. Dzieciaki zaczynają sprawiać kłopoty wychowawcze.
To wszystko sprawia, że kobieta szuka ukojenia, coraz częściej odnajdując je na dnie kieliszka.

"Taki wła­śnie jest nałóg. Ni­we­czy w pył wszel­kie plany, jest sil­niej­szy od uczuć, spra­wia, że ja­kie­kol­wiek próby wy­rwa­nia się z niego koń­czą się na ni­czym. Upa­dasz, pod­no­sisz się, upa­dasz… I tak w kółko. Do czasu, aż jakiś upa­dek wresz­cie otwo­rzy ci oczy albo spra­wi, że cał­ko­wi­cie prze­pad­niesz".

Ta część jest zdecydowanie najtrudniejsza pod względem emocjonalnym. Nie spodziewałam się takiego natłoku niepokojących i uwierających uczuć. Obraz osoby popadającej w uzależnienie nie należy do przyjemnych. Najbardziej zdumiewające jest to, jak człowiek potrafi oszukiwać samego siebie. Ewa niszczy swoje życie, raniąc bliskie jej osoby. Przykład ojca alkoholika nie okazał się wystarczający, kobieta na własnej skórze musi się przekonać, jak wielki popełnia błąd.
Na dodatek zdecydowała się na trudną relację miłosną, która uruchomi spiralę kłamstw i cierpienia. To tylko kwestia czasu, aż jej życie obróci się w gruzy. Czy znajdzie w sobie siłę, by odbić się od dna?

Tkwi w dziwnym i na dłuższą metę wyniszczającym układzie, podszytym...

• Egzemplarz recenzencki
  • Pożyczone od znajomych
  • #czytambopolskie

Dodaj cytat z książki Każdy nowy dzień