Las przeznaczenia '43

Okładka książki Las przeznaczenia '43
Michał Lelonek Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Seria: Z historią w tle powieść historyczna
powieść historyczna
Z historią w tle
Wydawnictwo WasPos
2021-09-01
2021-09-01

Okładka książki Nowa Fantastyka 372 (09/2013) Michał Lelonek, Ken Liu, Piotr Mirski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Tadeusz Solecki, Catherynne M. Valente
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Michał Lelonek, Ken...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wciągająca historia z niełatwym tematem. Bardzo dobrze się to czytało.

Wciągająca historia z niełatwym tematem. Bardzo dobrze się to czytało.

Recenzja: 9/10. Tytuł: Las przeznaczenia’43. Autor: Michał Lelonek. Rzecz dzieje się w trakcie II wojny światowej. Grupa żołnierzy należącej do niemieckiej armii stacjonuje w obozie w centrum Niemiec. Żyją zaszyci w środku lasu, z dała od odgłosów wojny. Tak właśnie im na rękę. Siedzą cicho, nie wychylają się z niczym. Ich celem jest tylko przeżycie wojny. Od czasu do czasu odwiedzają ich wyższe ranga osobistości SS. Cel - najeść się i upić sznapsem. Niestety jedne właśnie takie odwiedziny położyły kres sielankowemu życiu w obozie. Padło za dużo niepotrzebnych słów. Konsekwencje będą straszne… Nastąpi zemsta. Członkowie obozu nie zabiliby nawet muchy a co mówić o istnieniach ludzkich. Po jakimś czasie do obozu zostają przywiezieni więźniowie skazani na smierć. Pracownicy obozu zostają postawieni przed strasznym wyborem życia lub śmierci. Przepiękna treść książki o walce dobra ze złem. Pokazuje jak człowiek może być zarówno bestia jak i aniołem w ludzkiej skórze. Książka o niesamowicie interesującej fabule pozostanie Wam długo w głowach po jej przeczytaniu. Bardzo polecam dziękując wydawnictwu Waspos za możliwość recenzji.

Michał Lelonek snuje swoją opowieść z perspektywy niemieckich żołnierzy, którzy nie chcą trafić na front. Zaszyci w leśnym forcie na terenie Rzeszy, mają nadzieję na spokojne przeczekanie wojny. Wszystko się zmienia, gdy ich fort zostaje zamieniony w obóz jeniecki, a oni strażnikami.
Autor w fascynujący sposób pokazał cały wachlarz ludzkich emocji. Od rozterek moralnych żołnierzy, którzy nie chcą wykonać rozkazu i zabić człowieka, po rozmyślania nad sposobem jego unicestwienia.
Ta powieść dostarczyła mi niebywałych wrażeń! „Las przeznaczenia '43” to książka, która przedstawia czytelnikowi inne spojrzenie na wojnę. Polecam!

Książka bardzo wciągająca od pierwszej strony. Choć temat nie należy do łatwych, to jednak autorowi udało się idealne odzwierciedlić nastrój, prawdziwość zachowań bohaterów i tą niewypowiedzianą ciszę, kiedy wiemy, że chcieli się wypowiedzieć, lecz dla własnego dobra milczeli. Historia zaskakiwała mnie na każdym kroku, bo sytuacja niemal wskazywała rozwiązanie, lecz jakby w ostatniej chwili losy bohaterów toczyły się w inną niespotykaną stronę.
Czasem w książkach bywa, że czuć tutaj grę aktorską, jeśli tak mogę mówić o powieści, jednak tutaj oni wydawali się zdecydowani i niemal idealni w tym, co mieli zrobić. Nie odczułam tutaj żadnej sprzeczności, czy też sztuczności, co tylko potęgowało zainteresowanie czytającego. Z niemałym szokiem czytałam o żołnierzach, którzy zamiast być konkretni, pili na umór, palili papierosy myśląc tylko o tym, by po zgaszeniu peta zapalić kolejnego i jeśli już trzeba było doprawić musztrę, to tylko po to, by to zrobić, nie by wykonać ją należycie. Ich marzeniem jest dotrwanie do końca wolny. Chęć zabijania polega na strzelaniu w bliżej określony cel, a nie w niego:-) Podczas chwil, kiedy nie wiedzą co ze sobą począć, strzygą trawniki i malują baraki:-)
A teraz poważnie. Ich sielanka nie potrwa długo. Zostaje utworzony obóz dla więźniów, których będą musieli zlikwidować...
Cokolwiek przeczytaliście wcześniej od tej chwili będzie prawdziwą odwrotnością. Gdzie uśmiech, tam smutek, gdzie zabawa, tam praca i gdzie było życie, tam...
Jakby nie spojrzeć na tą książkę, to jest jednym wielkim zbiorem emocji, rozterek, trudnych wyborów i decyzji, od których będzie zależeć ludzkie życie. Co innego mordować, bo się to lubi, a co innego, kiedy trzeba, a się tego nie znosi.
Okropne sceny cierpienia i męki za to, co się zrobiło. Bardzo ją przeżyłam i nawet nie wiem, czy z jej powodu nie przespałam nocy, czy dlatego, że po prostu nie potrafiłam usnąć. Zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach. Doskonała początkowa zmyłka, choć napięcie wyczuwalne przez całą książkę.

Jest to powieść, której akcja rozgrywa sie w czasie drugiej wojny światowej. Powiem wam szczerze, że lubie historie szczegolnie filmy, seriale z tamtego okresu.
Niewiem czy wiecie, ale nie wszyscy Niemcy byli za nazizmem i powszechnym terrorem oraz przepełnieni nienawiścią i żądzą krwi drugiego człowieka. Byli tez tacy, którzy pomagali innym a także którzy chcieli w spokoju wszystko przetrwać . Tacy wlasnie byli żołnierze z bazy przeciwlotniczej 73.
"Las przeznaczenia '43"to historia zolnierzy uciekających od wojny. Nie chcą brac udziału w rzeźni rozgrywającej sie w Europie. Nie rozumieja i nie chca zrozumiec chorej ideologii za, ktora walczy ich kraj. Z opowiadań prapra babci wiem tyle że to co dzialo sie w tamtych czasach przechodzi nasze wyobrażenie.Tematyka tej histori jest trudna bo ani autor ani my nie wiemy co tak naprawdę przezywali tamci ludzie w tamtych zlych czasach dla wszystkich. Autor opisał człowieka w trudnych chwilach. Kogo nalezy bronić? Z kim zawiązać sojusz? Jakąkolwiek strone by się wybralo i tak czeka ze wszystkich stron śmierć. Jest to dobrze napisana książka. Skonstruowane zdania sa dla nas jak najabrdziej jasne,wiemy co autor mial na mysli nie trzeba sie samemu domyślać . Książkę bardzo przyjemnie mi sie czytało. Fabuła rewelacyjna. Akcja toczy sie wartko. W książce znajdziemy podzialy na rodzialy dzieki temu w niczym sie nie gubimy.
Polecam z czystym sumieniem książkę fanom historii i nie tylko 🙂

🔥 Recenzja 🔥

Powieść, której akcja toczy się w czasie drugiej wojny światowej. Powiem szczerze, że lubię historię, może nie wszystką ale zawsze lubiłam słuchać od prababci jak to wtedy było.

Niektórzy z nas nie wiedzą, że nie każdy Niemiec był zły i uznawał nazizm. Byli przeciwko terroru i przemocy. Znaleźli się też ludzie, którzy pragnęli spokoju i przetrwania. Niektórzy też chcieli umrzeć być tylko to wszystko się skończyło.
Pragnienie spokoju, przez pewien czas było uśpione, ale to się zmienia.

W jednej z jednostek wojskowych powstaje obóz, który strzeżą żołnierze.
To okropny czas, dla każdego z nich. Są pewni, że tu ich zło nie dostanie i to minęło. To tylko poczatek i mylne wyobrażenie.
Wojskowi obserwując ból w oczach tych wszystkich ludzi, sprawia, że przeżywają go razem z nimi. Nie chcą wykonywać, narzuconych im rozkazów. Czas niknie, a oni muszą dokonać szybkiego wyboru.
Co wybiorą żołnierze? Czy się sprzeciwią?

Tematyka, jaką wybrał autor jest trudna, ponieważ ani on, ani my nie wychowywaliśmy się w tamtych czasach i nie wiemy jak na prawdę było. Wśród złych ludzi znajduje się kilkoro o dobrych sercach i nie chcących tego co robili. Byli zdruzgotani i płakali razem z ludźmi. Jednak żeby przetrwać nie mogą się już wycofać.

Jak zakończy się ich historia? Przetrwają? A może zostaną rozstrzelani?

🔥 Recenzja 🔥

"Jeżeli ktoś podejmuje decyzje za nas, to wydaje się nam, że bierze na siebie również całą odpowiedzialność. A wtedy możemy zrzucić na kogoś winę."

Opowiedziana w książce historia toczy się wokół podjęcia decyzji. Ponieważ dzieje się w Niemczech w 1943 roku jest dość istotna. Tym bardziej, że na okładce mamy żołnierza w mundurze ze swastyką na ramieniu.

Opowiedziany problem jest poważny. Wielu z nas nie potrafiłoby podjąć decyzji. Tak jest z bohaterami powieści, których Autor przedstawił nam bardzo obrazowo.

Dylematy sumienia i wahania, bezradność i bierność. Brak pomysłu. Ucieczka emocjonalna. Walka zła i dobra które drzemią w człowieku.

Autor poruszył trudny temat. Opisał człowieka w czasach i miejscu w jakim ciężko żyć. Należało określić stronę, a wybór nie był swobodny.
Kogo lub co bronić? Czy warto? Czy należy?
Nie ma tu prostych odpowiedzi.
Jest albo, albo...

Dobrze napisana. Ukazująca realia ówczesnego życia w tym wybranym miejscu.
Ciekawa z psychologicznymi naleciałościami.
Sumienie - główny bohater książki.

Pomysł na fabułę rewelacja.
Nic mi w książce nie przeszkadza. Słowa nie haczą, nie ma przestojów myślowych.

Końcówka z niespodzianką...

Opowiedziany...

Las przeznaczenia 43

Kolejna książka, której akcja toczy się w czasie drugiej wojny światowej.
Jak wiecie takie lubie, wiec mozecie spodziewać się pozytywnej opinii. Przy okazji wspomnę, że jestem patronatem medialnym 😁
A więc
Nie wszyscy Niemcy tak jak nam sie wydaje byli za nazizmem, powszechnym terrorem oraz przepełnieni nienawiścią do innych.
Byli tez tacy, którzy chceli po prostu w spokoju przetrwać i żyć normalnie bez szerzenia ideologii która zbiera tyle żniw.
Tacy właśnie byli żołnierze z bazy przeciwlotniczej 73.
Ich pragnienie spokoju w czasie wojny przez pewien czas było zaspakajane, jednak pewnego dnia zmienia się ich całe życie.
W miejscu gdzie stała jednostka powstaje jeden z obozów.
Żołnierze zostają jego strażnikami.
Nie podoba im się to bardzo, ale wiedzą że nie mogą z tym nic zrobić.
Taki rozkaz
Przez czas pracy w nim są świadkami nieludzkich rzeczy jakich dokonują ich rodacy.
Widzą jak mają namieszane w głowach i z jaką łatwością krzywdzą innych.
Jest to okropny czas w ich życiu.
Są pewni że to co najgorsze juz ich spotkało
Niestety się mylą
Kolejny rozkaz sprawia ze nie są w stanie wykonać zadania, a w zasadzie nie chcą tego robić.
Nie są tacy jak inni, nie potrafią skrzywdzić bez powodu, Widzą cierpienie w oczach obozowiczów, płaczą razem z nimi, również odczuwają ten ból.
Nie mają czasu, muszą podjąć wybór.
Czy wykonają narzucony rozkaz?
Muszę przyznać, że wiele łez wylałam podczas czytania.
Książka jest naprawdę przepiękna.
Tematyka wojenna jest bardzo trudna lecz autor sobie poradził i stanął na wysokości zadania.
Do tego uczy nas, że wśród grona złych ludzi znajdują się ci dobrzy, że wbrew pozorom nie każdy Niemiec jest złym człowiekiem i że nie każdemu można zrobić wóde z mózgu.
Wystarczy mieć dobre serce A rozum sam wybierze, który wybór jest prawidłowy.

Las przeznaczenia 43

Kolejna książka, której akcja toczy się w czasie drugiej wojny światowej.
A więc
Byli tez tacy, którzy...

[...] Przeczekać wojnę i wrócić do swoich domów".

Grupa żołnierzy obrony przecilwotniczej stacjonująca w środkowych Niemczech, mająca za zadanie bronić huty przed nalotami zostala utworzona dzięki zabiegom Rudiger, który w pierwszej wojnie unikał wojska, ale w końcu został powołany. Usiłując przeżyć pierwszą wojnę imal się różnych sposobów, żeby przeżyć. Po I wojnie został w wojsku i dzięki znajomościom i koneksjom wyższych szczebli w wojsku utworzył grupę obrony przeciwlotniczej z osób podobnie myślących jak on.

Pomimo tego że pułkownik był dowódcą jednostki prym i rządzenie wiódł starszy chorąży Moritz. Sielankowa atmosfera trwała do czasu odwiedzin majora Hansa, po których w jednostce zawitali więźniowie i stali się obozem jenieckim. Żołnierze pełnili rolę strażników ale nie zależało im na tym za bardzo i żyli jakby w zgodzie z więźniami, nie szykanowali ich. Wszystko jednak trwało do czasu. Do końca wojny zostało sporo czasu, a lekka atmosfera uleciała niczym bańka mydlana. Jak spędzą resztę wojny żołnierze? I co ich czeka?

Akcja toczy się wartko, żeśko. Wątki nakładają się na siebie, wszystko łączy się że sobą i wiadomo o co chodzi i co Autor miał na myśli.

Autor pisze lekko, nic nie jest zawiłe czy zagmatwane.

Okładka jest ładna, przyjemna, odzwierciedlająca tytuł. W środku znajdziemy podział na rozdziały.

Podobała mi się ta książka, ponieważ interesuje się tematyką drugiej wojny światowej, a temat został wykorzystany w bardzo przyjemny i prosty sposób.

Książka może się spodobać zarówno osobom, które interesują się tą tematyką jak i tym, którzy wcześniej nie mieli z nią styczności.

Cała akcja mogła wydarzyć się naprawdę, choć ziarenko fikcji literackiej również się pojawia, co dodaje książce oryginalności.

Niejako każdy był ofiarą wojny, nie każdy chciał w niej brać udział i zabijać niewinnych ludzi. Tutaj wcielamy się właśnie w drugą stronę, w żołnierzy niemieckich, którzy chcieli jakoś przetrwać.

Myślę, że dzisiejsza data jest świetnym czasem, by sięgnąć po tę książkę. Znajdziecie już ją w księgarniach internetowych! Polecam!

[...] Przeczekać wojnę i wrócić do swoich domów".

o nie jest gatunek książki, który lubię czytać. Czasem jednak sięgam właśnie po takie, które kiedyś sądziłam, że nie będę czytać. Jak książkoholiczka, która lubi się dzielić swoja opinia muszę być otwarta na każdą książkę. Dodatkowo to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, który debiutuje tą książką.

"Las przeznaczenia'43" to powieść historyczna ale zupełnie inna. Opisane wydarzenia są z puntu widzenia regimentu, który stacjonuje w lesie gdzieś w Niemczech. Żołnierze są daleko od całej tej wojennej zawieruchy, początkowo owszem mieli co robić bo jako artyleria mieli za zadanie obronę przeciwlotniczą. Z czasem wrogich samolotów było coraz mniej aż zupełnie przestały latać. Nastąpił spokój, luźna atmosfera, przyjaźnie, spokój. Każdy chciał tylko dotrwać do końca wojny, której jak się okazuje nie popierali poza nielicznymi. Ten spokój został zmącony , gdy dostali rozkaz utworzenia więzienia dla 40 osób. Wszystko byłoby też dobrze gdyby tak zostało. Żołnierze i więźniowie żyli obok siebie w oczekiwaniu na koniec. Odgórne rozkazy o likwidacji 40 więźniów zburzyły wszystko.

Autor świetnie nam zobrazował wojnę. Początkowo poprzez rozmowy żołnierzy, którzy na spokojnie dzielili się przemyśleniami, bez strachu, że ktoś doniesie. Potem przez dedycje góry i problem, przed jakim stanęli żołnierze. Ich sumienia nie były w stanie pozwolić im zabić "niewinnych" ludzi. Decyzją, jaką musieli podjąć oni sami jak i ich dowódcy kłóciła się z tą, jaką dyktowało sumienie.

Książka napisana bardzo przyjemnym językiem, dużo dialogów, przemyśleń wyraźnie opisanych bohaterów. Świetnie pokazany kontrast między żołnierzami SS, którzy przywieźli więźniów, dowódcami na górze i tymi zwykłymi ludzkimi , jakim był regiment. Autor pokazał nam jakim trudnym wyborem była wojna, nie tylko dla ofiar ale także i dla żołnierzy niemieckich. Pomysł na fabułę świetnie przemyślany. Historia początkowo mało ciekawa, potem nabiera tego czegoś, co sprawi, że czytamy z zainteresowaniem. Nie przepadam za historycznymi ksiązkami ale ta wersja przypadła mi do gustu. Może dlatego, że odbiega od innych typowo historycznych książek?

Dodatkowymi plusami książki są dwie rzeczy. Prolog, który nam daje do myślenia i zrozumiemy go gdy przeczytamy całość. oraz epilog. Zwłaszcza epilog i rozmowa między Starcem a oficerem SS. Cała rozmowa jest przerażająca ale autorowi trzeba pogratulować pomysłu.

"Las przeznaczenia'43" to powieść historyczna ale zupełnie inna....