Czerwony Generał

Michał Lelonek Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos powieść historyczna
powieść historyczna
2023-06-20
2023-06-20

Okładka książki Nowa Fantastyka 372 (09/2013) Michał Lelonek, Ken Liu, Piotr Mirski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Tadeusz Solecki, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Michał Lelonek, Ken...

Książka opowiada historię, pół Polaka, pół Mongoła - Eugeniusza Rozwadowskiego, który w pewnych splotach zdarzeń, wstępuje do Armii Czerwonej, w której to poznaje różnych ludzi, a przede wszystkim, Czerwonego Generała.

Książka chwilami bardzo drastyczna, ale tak było i autor M. Lelonek, nie owija w bawełnę, pisze wprost. Temat bardzo aktualny po dzień dzisiejszy, agresja rodzi agresję. Żyjemy w bardzo niepewnych czasach w czasach, gdzie społeczeństwo jest coraz bardziej podzielone, wczasach gdzie terror rozlewa się, na coraz większe połacie ziemi. W takich właśnie czasach, zrodził się Stalin, Hitler. Przeczytajcie ku przestrodze.

Nie można mieć jednego serca do nienawiści a drugiego - do miłości - Tamara Umniagina, sanitariuszka.

"Nazywam się Eugeniusz Batsaikan Rozwadowski i opowiem wam historię mojego życia (...)."

Eugeniusz Batsaikan Rozwadowski to pół Polak, pół Mongoł. Z racji urodzenia Mongolia to jego kraj, który zawsze będzie najbliższy jego sercu, dlatego jego serce krwawi, kiedy musi patrzeć jak zmaga się ona z represjami. Jeszcze jako dzieciak, po pierwszej młodzieńczej bójce, poprzysiągł swojej matce, że nigdy więcej nie użyje wobec nikogo przemocy. Ironia losu sprawia, że podstępem zostaje wcielony do Armii Czerwonej. Przemierzając szlak wojenny, Eugeniusz jest świadkiem licznego okrucieństwa, które jest dla niego niepojęte. Podczas drogi z Moskwy do Warszawy spotyka generała Melsa, który proponuje mu pracę jako jego osobisty kancelista. Spędzając sporo czasu u boku generała, Rozwadowski odkrywa jego mroczne oblicze, jego siłę i potężne wpływy...tak potężne, że wydaje on rozkazy samemu Stalinowi. Czy generał okaże się diabłem odzianym w ludzkie szaty? Pewnego dnia dochodzi do zakładu pomiędzy Batsaikinem a generałem Melsem, od którego mogą zależeć losy Polski...
Eugeniuszowi nie jest dane życie w szczęściu, traci wszystkich których kochał, bądź darzył sympatią, wszystko co cenne w jego życiu odebrano mu za sprawą jednego człowieka, a raczej diabła w ludzkiej skórze...
Książka jest przepełniona smutkiem, żalem, brutalnością, ale również wieloma faktami, które miały miejsce w rzeczywistości. Autor wykazał się ogromem wiedzy, ale także niespożytą siłą i determinacją do jej zdobycia. Należy mu się niewątpliwie ogromny szacunek. Książka nie należy do łatwych, lecz z pewnością warta przeczytania.

**PATRONAT MEDIALNY/RECENZJA PATRONACKA**
Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o moim kolejnym patronacie medialnym, który premierę świętował dwudziestego czerwca. Przyznam szczerze, że jest to książka, która mnie mocno zaskoczyła- nie tym, że opowiada o trudach wojny, ale tym, kto stał się jedną z głównych postaci. Jesteście ciekawi kto to? Tego dowiecie się, sięgając po książkę, ale gwarantuję, że będziecie równie zaskoczeni jak ja.

Długo się zastanawiałam, co napisać o "Czerwonym generale" trudno jest mi ubrać w słowa to, co czuję po przeczytaniu tej zaskakującej, a zarazem druzgoczącej historii. Nie będę jednak ukrywać, że jestem pod olbrzymim wrażeniem tej historii i pełna podziwu dla autora- dla jego olbrzymiej wiedzy i niesamowitej umiejętności połączenia autentycznych wydarzeń z literacką fikcją- który przy okazji pokazuje on bardziej "ludzkie" oblicza postaci które "znamy" z lekcji historii.
Michał Lelonek "odczarowuje" te posągowe postacie i pokazuje nam ich różne oblicza, zachowania i praktyki, na które niejednokrotnie została spuszczona kurtyna milczenia a czasami również wyparcia i zapomnienia.

Powieść ta momentami niezwykle wzrusza i rozdziera serce na tysiące kawałków, by za chwilę wywołać zdumienie, zaskoczenie bądź nawet złość i oburzenie na zaistniałą sytuację. Fabuła gwarantuje emocjonalną huśtawkę, bez chwili na złapanie oddechu. Konsekwentnie budowane napięcie nie opuszcza czytelnika do samego końca...
Akcja toczy się dość szybko, potrafi zaskoczyć, nie sposób przewidzieć, w którym kierunku się potoczy. Szczegółowe opisy tworzą w wyobraźni obrazy tak dokładne, że momentami można odnieść wrażenie, że jest się czynnym uczestnikiem opisywanych wydarzeń.
Bohaterowie są niejednoznaczni, poranieni psychicznie, a zarazem niezwykle wyraziści- posiadają swoje wady i zalety, każdy z nich niesie swój bagaż doświadczeń, przed czymś ucieka, coś goni. Są doskonale wykreowani, autentyczni w swych relacjach i uczuciach. Jest ich sporo, więc trzeba dość mocno się skupić na lekturze, by ich nie pomylić, ale każdy tu jest ważny, każdy wnosi coś do tej historii.
Łatwo poczuć ich emocje zrozumieć postępowanie- choć nie zawsze jest ono słuszne.
Michał Lelonek doskonale oddaje ducha tamtego mrożącego krew w żyłach czasu, łatwo zaobserwować i zrozumieć co czuli zwykli ludzie, jakie mieli plany, o czym marzyli, co ich bawiło, a co martwiło. Pokazuje, jak ważny w tak trudnym czasie był honor i dane słowo.
Obawiałam się, że będę musiała często robić sobie przerwy, by przepracować swoje emocje, jednak nic takiego nie miało miejsca. Zostałam porwana przez tę historię od pierwszej strony, nie było czasu na przerwę...

"Czerwony generał" to książka niebanalna. Jest to opowieść o ludzkich słabościach, trudnych wyborach i niełatwych decyzjach, mających wpływ na bieg historii. Nie jest łatwa historia, wywołuje ogrom emocji, każe przystanąć w pędzie codzienności i oddać się refleksji. Pomimo to jestem dumna z tego, że mogłam objąć ją patronatem, bo to naprawdę wartościowa pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak.
To historia, która niesie w sobie ważne przesłanie. Śmiało mogę napisać, że nawet przestrogę. W moim odczuciu ta powieść to doskonale napisane studium wpływu zła na ludzką naturę- odwiecznej walki zła i dobra, poszanowania drugiego człowieka.

**PATRONAT MEDIALNY/RECENZJA PATRONACKA**

Przyznam szczerze, że historia to był mój najgorszy przedmiot w szkole. Nie wiem czy to wina nauczycieli, którzy mnie uczyli i nie potrafili przekazać wiedzy w odpowiedni sposób czy poprostu nigdy nie czułam pociągu do tego przedmiotu. Jedno jest pewne. Za sprawą takich książek jak "Czerwony generał" nawet po tylu latach można czytać z zaciekawieniem o historii. Książka należy do tych trudnych, dlatego zajęło mi trochę czasu z oswojeniem się. Autor przedstawia historię pół Polaka, pół Mongoła - Eugeniusza Rozwadowskiego, który swoim zachowaniem sprawił, że musiał wstąpić do Armii Czerwonej. Powieść przepełniona jest bólem, cierpieniem, krwią, nienawiścią I łzami. Fabuła jest mroczna i wymagająca - trzeba bardzo się skupić przy czytaniu, ale warto. Dodatkowo książka zawiera przypisy, które popierają fakty. Postać "Żeni" jest godna podziwu, przeszedł drogę przez piekło na ziemi. To odważny, konsekwentny i honorowy człowiek. Jego historia jest przede wszystkim przepełniona strachem, ale także nadzieją. Książka skłania do wielu refleksji i pokazuje, że nadzieja umiera ostatnia. Obok takiej pozycji nie da się przejść obojętnie. Polecam wszystkim, szczególnie fanom historii.

Autor pisze lekko, przyjemnie. Nie ma tu zbędnego lania wody. Opisy są ciekawe i wciągające.

Akcja toczy się swoim rytmem, nie pędzi, nie wlecze się. Wszystko dzieje się po kolei, więc nie zgubimy się w wydarzeniach.

Okładka jest świetna. A w środku znajdziemy naprawdę świetną historię.

Książki Michała Lelonka są tym co każdy powinien przeczytać. Uczą i otwierają oczy na zło jakim była i w pewnym sensie nadal jest wojna. Autor do tej książki zrobił ogromny riserch. Postarał się i stworzył generała na wzór i podobieństwo pierwowzoru. To było straszne, ale tak właśnie było, więc wielkie ukłony dla autora za tak realną postać i historię. Tutaj fikcja literacka miesza się z prawdą, więc możemy przeżyć naprawdę wiele emocji.

Wojna to coś okropnego, a ostatnie wydarzenia pokazują, że choć ta dla nas skończyła się już dawno, to gdzieś tam w świecie nadal trwa i sieje spustoszenie wśród ludzi i kultury. Niestety w obecnych czasach nie brakuje takiego generała i to jezt coś potwornego. Historia powinna nas czegoś uczyć, a tak naprawdę zataczamy koło.

"Czerwony Generał" to powieść, którą każdy powinien przeczytać. Książkę czyta się tak płynnie, bez żadnych przeszkód. Wprost jesteśmy wciągnięci do tego jakże niełatwego świata. Pełnego brutalności, bólu. Historia opisana oczyma żołnierza wojsk sowieckich, to coś innego, nowego, jednakże świetnego. Jeśli jeszcze nie znacie powieści Michała Lelonka, to koniecznie to zmieńcie! Ogromnie warto! Polecam!

Okładka jest świetna. A w środku znajdziemy naprawdę świetną historię.

Dzień dobry,kochani 🥰
Dziś, już 10 sierpień i w tym miejscu mówię,że ta książka jest w pierwszej trójce moich najlepszych książek ,tego roku .

Mowa oczywiście,o książce Michał Lelonek - strona autorska " Czerwony generał "

Muszę przyznać talent i wiedza autora do pisania takich powieści
Wielkie gratulacje i szacunek

Główny bohater Eugeniusz żyje w czasach wojny .
Jest to bardzo trudna ale też bardzo ważna książka .
Myślę, że dla każdego z nas temat wojny jest przerażający i nie do końca mamy wiedzę na jej temat .
Wiadomo, że to czego uczą w szkołach, to jedynie kropla w morzu
Nasz bohater jest w połowie Polakiem, ale na co dzień żyje w Mongolii
Jego historia zaczyna się tak, że zostaje siła wcielony do armii czerwonej
Wyrusza w drogę z Moskwy do Warszawy
W między czasie poznaje generała Melsa
To bardzo niebezpieczny i zły człowiek
Ludzie boja się nawet na niego spojrzeć a to, ze wydaje on rozkazy Stalinowi może tylko pomoc wyobrazić sobie jego groźną sylwetkę
Mels proponuje naszemu bohaterowi prace w „swoim gronie”
Nie mając wyjścia Eugeniusz staje się świadkiem wielu historii i zdarzeń okropnych mordów, gwałtów i znęcania się nad innymi
Jego głowa przepełniona jest obrazami jakie ciężko nam sobie nawet wyobrazić
Ciesze się, ze nie przyszło mi nigdy widzieć tego na własne oczy
Mimo wszystko ten poprzysiągł swej mamie, ze nigdy nikogo nie uderzy
Czy dotrzyma obietnicy?
Głównym motywem działań generała staje się pewien głupi zakład, który dla niego jest tylko zabawa
A dla Polski i Polaków stanie się głosem decydującym o przyszłości
Muszę przyznać ze wyłam tu wielkimi łzami wiele razy podczas czytania .
Zawsze gdy myślę, lub dowiaduje się nowych faktów o działaniach jakie podejmowano wobec ludzi za tamtych czasów coś we mnie pęka
Dlatego okropnie ważne są takie książki, nie po to żeby rozdrapywać stare rany
Ale po to by wiedzieć do czego potrafi doprowadzić ludzka zawiść
I dlaczego warto szerzyć dobro
A, także robić wszystko, aby te zło nigdy więcej nie wróciło....

Współpraca reklamowa Wydawnictwo WasPos

Dzień dobry,kochani 🥰

Mowa oczywiście,o książce Michał Lelonek - strona autorska " Czerwony generał "

Muszę przyznać talent i wiedza autora do pisania takich powieści
Wielkie gratulacje i szacunek

Główny bohater Eugeniusz żyje w czasach wojny .
Jest...

Eugeniusz Rozwadowski, nie mając większego wyboru, zostaje wcielony do Armii Czerwonej, z którą przemierza szlak bojowy od Moskwy po Warszawę. Na swojej drodze spotyka wielu żołnierzy, oficerów… i generała, posiadającego ogromną władzę i budzącego strach wśród całej armii. Gdy w wyniku rozkazu, mężczyzna obejmuje stanowisko osobistego kancelisty owego generała – ten odkrywa przed nim swoje najmroczniejsze sekrety. Gdy pewnego dnia generał proponuje Eugeniuszowi zakład, ten jeszcze nie wie, że jego wynik wpłynie na losy Polski…

,,Czerwony generał” to wnikliwa i poruszająca opowieść o złu, które może przybrać wiele postaci. Autor skrupulatnie wplata fikcję literacką w historię II wojny światowej, ukazując jej najmroczniejsze wydarzenia. Opisuje widmo komunizmu i jego genezę Fabuła książki jest wielowątkowa i wielowymiarowa. Porusza, przeraża i zdumiewa, ukazując trudne czasy wojny. Główny bohater to ciekawa postać, dobrze przedstawiona i wykreowana. To właśnie jemu towarzyszymy na szlaku bojowym, a także poznajemy jego historię, losy i wczuwamy się w emocje, jakie mu towarzyszą. A tych nie brakuje!To także opowieść o sile charakteru, poszukiwaniu siebie i istocie wyznawanych wartości. Książka intryguje, a poruszane w niej wątki w interesujący sposób ukazują mroczny okres II wojny światowej i drogi armii czerwonej przez Europę.

,,Czerwony generał” to niebanalna opowieść o ludzkich słabościach, trudnych wyborach i niełatwych decyzjach, mających wpływ na bieg historii. Książka wzbudza szereg emocji, zmusza do refleksji. Nie jest to prosta opowieść, a wymagająca skupienia w trakcie czytania lektura. Osobiście czytałam ją z przerwami, ale cieszę się, że poznałam książkę. To wartościowa powieść niosąca za sobą ważne przesłanie, dlatego jest warta uwagi i poznania. To opowieść o ludziach i ich własnych demonach, ludzkiej naturze, a także o życiu. Przeczytaj, ku przestrodze.

"Czerwony generał" Michała Lelonka to opowieść, której główny bohater Eugeniusz Batsaikan Rozwadowski, pół Polak, pół Mongoł (w czterech częściach),opowie nam historię swojego życia, o Mongolii, o tym jak na skutek pewnego zdarzenia został wcielony do Armii Czerwonej i wraz z nią przemierzył szlak bojowy, od Moskwy, przez Kursk, Stalingrad, aż po umierającą w Powstaniu Warszawskim Warszawę, którą traktował jak drugą ojczyznę. Opowie o tym, jak w wielkim pochodzie na zachód został kanclistą siejącego postrach generała, który wtajemniczy go w historię największego eksperymentu socjologicznego: komunizmu, snując opowieść, sięgającą średniowiecza, prowadzi przez Monastyr, czasy Rewolucji Francuskiej, aż po dojście Stalina do władzy. Czytamy zatem o wydarzeniach, jakie w historii ludzkości zapisały się krwią, cierpieniem, nienawiścią, niewyobrażalnym okrucieństwem i łzami. Można się więc domyślić, iż fabuła jest ciężka, mroczna, wymagająca skupienia, przepełniona faktami, popartymi wnikliwą pracą badawczą ujętą w licznych przypisach. Nie brakuje również porównań, zmuszających nas do zastanowienia się, czy naziści i sam Hitler byli największym złem tego świata, choć byli tak zaślepieni nienawiścią, traktowali wszystkich, jak podludzi i wymordowali miliony istnień? Czy świat nie przymykał oczu na istotę komunizmu, który karmił się terrorem, gwałtami, ubustwem, głodem, prześladowaniami, uważając nazizm, jako system z samego dna piekieł? Szczególny wydźwięk mają słowa: "... Rosja już na wieki pozostanie gwałtowna, brutalna i nieprzewidywalna, aspirując do miana barbarzyńcy wśród narodów świata", które pokazują nie tylko, jak głęboko przez wieki zasiane zostało ziarno nienawiści w Rosjanach, którzy, co widzimy na Ukrainie się nie zmienili, a także ku przestrodze dla świata, by ponownie nie zamknął oczu na zagrożenie, zauważył rozprzestrzeniający się wciąż wirus komunizmu. Podobnie, jak w poprzedniej książce autora "Las'43" i tutaj ukryte są filozoficzne rozważania na temat ludzkiej natury, sztuce dokonywania właściwych decyzji w połączeniu miłości, chęcią zemsty, złudnym poczuciem sprawiedliwości i danemu słowu. Jak mówi sam autor, pisanie tej powieści było bardzo wyczerpujące. Szukanie informacji o stalinowskich torturach było ponad jego siły, jednak udało mu się ją ukończyć. Jej lektura też nie jest lekka i przyjemna, czytałam ją fragmentami, ale warto wytrwać. Wybierzcie się w podróż do komunistycznego piekła z Eugeniuszem Batsaikanem Rozwadowskim. Odkrycie demony ukryte w każdym z nas. Oddajcie się głębokim rozmyślaniom, do których nas zmusza.

Tytuł : Czerwony generał
Autor : Michał Lelonek
Data premiery : 20 czerwiec 2023

Opis książki :
Główny bohater, Eugeniusz Batsaikan Rozwadowski, na skutek nieszczęśliwych zdarzeń, zostaje siłą wcielony do Armii Czerwonej i wraz z nią przemierza bojowy szlak, od Moskwy aż po Warszawę.

Bohater na swej drodze spotyka generała, który sieje postrach wśród żołnierzy, a jego władza jest tak wielka, że zdaje się wydawać rozkazy samemu Stalinowi. Batsaikan zostaje jego kancelistą i towarzyszy mu w wielkim pochodzie na zachód. Wkrótce odkrywa, że za generałem stoi mroczna siła, mająca swe korzenie w zamierzchłych czasach. Generał wtajemnicza bohatera w historię największego eksperymentu społecznego w dziejach świata: komunizmu. Snuje opowieść, która sięga średniowiecza, prowadzi przez Monastyr, czasy Rewolucji Francuskiej, aż po dojście bolszewików do władzy.

Pewnego dnia generał zawiera z Batsaikanem zakład, którego wynik wpłynie na los całej Polski…

"Przeczytaj tę opowieść ku przestrodze, ponieważ odkryłem, że nienawiść, okrucieństwo i pycha są z nami nierozerwalnie związane, gotowe objawić swą niszczycielską moc w zaledwie jednej chwili. Te demony nie pochodzą od niego, one są nasze, są częścią ludzkiej natury i mieszkają w każdym człowieku, bez wyjątku. W Tobie również. "

Tematy wojny nigdy nie są proste i kryje się w tym jednym słowie mnóstwo emocji, takich jak okrucieństwo, cierpienie, ból, lęk, strach i wiele innych. Autor wykazał się niezwykłą wiedzą podczas pisania tej histori. Ukazał nam widmo wojny z perspektywy żołnierza wojsk
sowieckich - Eugeniusza Batsaikanowa Rozwadowskiego, który jest pół Polakiem i pół Mongołem, przebywającym na co dzień w Mongolii. Książka mimo trudnego tematu i okrutnych scen, które autor nam bezwzględnie opisuje, czyta się z zapartym tchem. Czasami trudno uwierzyć w to, do czego ludzie są zdolni zrobić drugiemu człowiekowi.
"Tylko on, człowiek, który wlał w swe serce żywą stal, był w stanie wzniecić straszliwą burzę, która przetoczyła się po kartach historii, zabijając miliony istnień".
Gorąco polecam wszystkim zapoznać się z tą historią, nie tylko tym, którzy uwielbiają historię i czasy wojenne, ale także tym, którzy nie koniecznie lubią te klimaty. Napewno każdy wyciągnie swoje wnioski z tej historii.
Dziękuję wydawnictwu za zaufanie i egzemplarz recenzencki.

Tytuł : Czerwony generał
Autor : Michał Lelonek
Data premiery : 20 czerwiec 2023

Opis książki :

Bohater na swej drodze spotyka generała, który sieje postrach wśród...

Eugeniusz Batsaikan Rozwadowski urodził się w stolicy Mongolii. Jego ojciec był Polakiem a matka, Ariuna, córką sojockiego nomady. Jest świadkiem tragedii Mongolii, która zmaga się z licznymi represjami. Trafia również na szamana który obwieszcza mu, że odegra niezwykle ważną rolę w świecie, dzięki czemu inne światy dowiedzą się o tragediach jakie się rozegrały. Będzie bramą dla innych świadomości, które ich obserwują. To właśnie on przepowiada mu że spotka Czerwonego General i będzie mu towarzyszyć w drodze na zachód. Zostanie jego towarzyszem, weźmie udział w jego krucjacie na zachód i  będzie szedł przy jego boku, gdy on będzie snuł swoją opowieść. Tymczasem w ramach kary zostaje wysłany do walki z niemieckim okupantem na służbę do ruskiej armii w Moskwie. Zostaje kancelistą generała Wladimira Melsa. Tak zaczyna się nowy rozdział w jego życiu w otoczeniu generała wzbudzającego powszechne przerażenie. Po uświadomieniu sobie z kim ma do czynienia czuje jakby to był początek końca.

Eugeniusz Batsaikan Rozwadowski opowiada historię swojego życia, o ojczyźnie, Mongolii, o tym jak uciekł do Sowietów i służył w Armii Czerwonej, ale przede wszystkim o Czerwonym Generale, który zbudował piekło na ziemi. O Demonie, który przybrał ludzką postać, zszedł na ziemię i otworzył bramy piekła. Każdym zmysłem czuje jaką atmosferę wokół siebie zatacza. Człowiek, który budzi trwogę nawet wśród najsilniejszych okazuje się być prawdziwym potworem.

"Czerwony generał" to najnowsza powieść Michała Lelonka. Powieść niezwykle przerażająca i przesycona niewyobrażalną brutalnością. Nasz bohater to pół Polak, pół Mongoł. Ukazuje nam własną perspektywę wojny, że swojego punktu widzenia. Czujemy jego strach, przerażenie, złość oraz szereg emocji, które wciąż mu towarzyszą. Szereg ukazanych wydarzeń wymaga pełnego skupienia by nie przoczyć najważniejszych informacji i wątków.

Ta książka jest bardzo dobrze napisana z dobrą, wciągającą fabułą. Jest mroczna, przerażająca, sprawia, że ​​zadajemy wiele pytań i ma wiele zaskakujących i dramatycznych zwrotów akcji. Ogromne brawa za perfekcyjne odzwierciedlenie wojennych zawirowań toczących się w naszej książce. Fantastyczny od początku do końca, a do tego nieoczywisty, momentami wręcz na granicy moralności. Były takie momenty, że aż przechodziły mnie ciarki. Książka już na samym początku robi efekt WOW! Rewelacja!

• Historyczne
  • MBiblio