Prywatne życie łąki

Wydawnictwo Poznańskie
2017-09-27
2017-09-27
Maciej Miłkowski
Maciej Miłkowski natura łąka przyroda zwierzęta

Jeśli totalny alergik po tej lekturze, chce włóczyć i wylegiwać się na łąkach, obserwując żuczki i wdychając pyłki - to jest to zacna książka.

Fascynujący opis "pospolitej" fauny i flory wiejskich terenów. Autor dzięki barwnym lecz nie przekoloryzowanym językiem potrafi zaszczepić podziw oraz szacunek dla roslin roślin zwierząt, których większość z nas nie obdarzyła by drugim spojrzeniem. Polecam szczególnie mieszkańcom miast, którzy sądzą że są tak daleko natury że dalej się nie da.

Pięknie wydana. Odnosząc się do opisu - mało refleksyjna. Książka do biologii wydaje się być ciekawsza. Przemyślenia autora - jest ich niewiele. Spodziewałam się bardziej szczegółowych opisów roślin i owadów przeplatanych z prozą życia. Jednego i drugiego mało, jakieś takie niepoukładane, nieprzemyślane, miszmasz. Cała seria tego autora ma bardzo przyciągające tytuły - szkoda więc, że treść jest taka sobie.

Świetna książka!

Co mi się podobało:
- Piękny styl pisania - Jest zarazem poetycki i rzeczowy; refleksyjny i objaśniający. John Lewis-Stempel pokazał nam bogactwo łąkowego życia. Podążając miesiąc za miesiącem, autor wyjaśnia, że łąka nigdy nie śpi, i że ZAWSZE coś się gdzieś dzieje: pod ziemią, w trawie, wewnątrz żywopłotu, na polu... Natura jest życiem w milionie różnych form. Mimo, że autor nie ujawnia prawie niczego z życia swojej rodziny, i tak czujemy jak osobista jest jego symbioza z otoczeniem. J. Lewis-Stempel pięknie wplótł w rodzajowe (a czasem dość statystyczne) relacje o dzikiej przyrodzie drobne winietki dotyczące jego własnego gospodarstwa i żywego inwentarza (krów, świń, owiec i psów).
- Aspekt językowy - Tego się po tej książce nie spodziewałam! Autor świetnie objaśniał etymologię wielu gatunków roślin i zwierząt, podając nam również ich nazwy lokalne i zwyczajowe. Dla mnie, jako lingwisty i lektora języków obcych, było to fascynujące i pouczające. Szczególnie, że J. Lewis-Stempel często konfrontował angielskie i walijskie formy i derywacje (pochodzenie). Jego farma leży akurat na granicy między tymi dwoma regionami. Nauczyłam się też sporo o angielskich rolniczych uroczystościach i zwyczajach, o których nie wiedziałam. Dużo szukania i sprawdzania przede mną! ;)
- Narracja - Ja akurat słuchałam sobie tej książki w formie audiobooka... czytanego przez Krystynę Czubównę - Czy muszę dodawać coś więcej ?? :) To było mistrzostwo!

Co mi się nie podobało:
- Nie ma takiej rzeczy ;)

Świetna książka!

Co mi się podobało:

Chętnie do niej wrócę za parę lat

Chętnie do niej wrócę za parę lat

To kolejna z pozycji pisanych na fali popularności tematów przyrodniczych. Ciekawe obserwacje z życia łąki trzeba wygrzebywać spomiędzy wspominek o brytyjskiej historii, literaturze, brytyjskich arystokratach i o pochodzeniu brytyjskich nazw. Gdyby wyciąć wszystkie te tematy poboczne, to byłaby naprawdę ciekawa, międzynarodowa książka (bo właściwie brytyjska łąka nie różni się niczym od polskiej, może tyle, że my mamy więcej kukułek, a oni więcej borsuków), a tak to człowiek przysypia czytając niechciane wiersze, pomijając cytaty lub przebiegając wzrokiem opowieści o konfliktach arystokracji.

Bardzo ładna opowieść o tajemnicach tego, co skrywa się w trawie a także o cyklu życia. Relaksująca, ale tez przypominająca o naszym udziale w scenie jaka jest natura, ucząca pokory. Nie trzeba zgadzać się z autorem we wszystkim, aby spojrzeć inaczej na otaczający nas świat, który jest piękny, slodki i mroczny jednocześnie.

Ciekawa pozycja. Opisy przyrody bardzo urozmaicone, przez chwilę się czułam jakbym czytała Władce Pierścieni :) Brakuje mi fotografii, często podczas czytania dodatkowo szukałam opisu i wyglądu ptaków. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie jest to atlas przyrodniczy. Mimo wszystko polecam, można się zrelaksować przy tej pozycji i poczuć wiejską sielankę

Dobrze by było, żeby każdy mógł wyjść z tą książką na łąkę i poczuć tę przyrodę, którą opisuje autor. We mnie wzbudziła ona dużą tęsknotę za takim sielskim krajobrazem, za łonem natury. Szkoda, że nie ma zdjęć, ale to nie jest tego typu pozycja - za to mamy piękne ilustracje.

Ta książka to poezja z dawką solidnej wiedzy

Ta książka to poezja z dawką solidnej wiedzy