Pomocnik Historyczny nr 2/2021. Dzieje na Jedwabnym Szlaku

Okładka książki Pomocnik Historyczny nr 2/2021. Dzieje na Jedwabnym Szlaku
Redakcja tygodnika Polityka Wydawnictwo: Polityka Seria: Pomocnik historyczny Polityki czasopisma
czasopisma
Pomocnik historyczny Polityki
Polityka
2021-04-14
2021-04-14
czasopismo Jedwabny szlak Chiny Azja Środkowa Europa

Bardzo dobra pozycja popularyzatorska przedstawiająca historię Jedwabnego Szlaku od antyku po czasy współczesne. Świetnie napisana, dobrze zachowany balans między faktami, a uogólnieniem, wystarczająco zagłębia się w temat, jednocześnie wzmiankuje pojęcia i tematy do dalszych poszukiwań dla zainteresowanych. Całość okraszona bardzo dobrymi ilustracjami. Warto też podkreślić, że dużo tu miejsca poświęcono tematom, które zazwyczaj przy omawianiu Jedwabnego Szlaku są pomijane jak np. indyjska odnoga czy rola ludów stepowych.
Mam 4 główne zarzuty:
- mapki nie są pozbawione błędów,
- zawiodła trochę redakcja; wielu autorów pisze 2, 3, 4 raz coś o czym pisali już ich poprzednicy,
- narracja momentami mocno idzie partyjną linią KPCh oraz ogólny wydźwięk tekstów jest taki jak gdyby Chiny same wszystko zrobiły, jako jedyne miały siłę sprawczą, a inne nacje po drodze tylko korzystały z geniuszu Chińczyków,
- Morski Jedwabny Szlak jest ledwo wspomniany w jednym krótkim tekście.
Wkrada się też kilka mniejszych i większych błędów merytorycznych jak np. utożsamianie Xiongnu z Hunami. Poza tymi uwagami bardzo polecam ten numer Pomocnika. Jedna z lepszych publicystyk poświęconych JSz na polskim rynku.

Wydawnictwo „Tygodnika Polityka” o dziejach traktu handlowego liczącego ponad 2000 lat, bo już na kilka stuleci przed Chrystusem, jeszcze przed Aleksandrem Wielkim, kontakty handlowe łączyły ludy zamieszkujące basen Morza Śródziemnego z Indiami i Chinami.

Historia Jedwabnego Szlaku opowiedziana barwnie i niesztampowo. Jest o imperiach dominujących w kolejnych epokach na szlaku, o Czyngis-Chanie, o jedwabiu, o tym, co jedzono na szlaku, o Marco Polo, o tym, co spowodowało upadek szlaku i o Nowym Jedwabnym Szlaku...

Ogromna dawka historii podana w arcyciekawy sposób.

Dodaj cytat z książki Pomocnik Historyczny nr 2/2021. Dzieje na Jedwabnym Szlaku