Moriarty: Tom 2

Okładka książki Moriarty: Tom 2
Arthur Conan DoyleHikaru Miyoshi Wydawnictwo: Waneko Cykl: Moriarty (tom 2) komiksy
komiksy
Moriarty (tom 2)
Yuukoku no Moriarty
Waneko
2021-04-30
2021-04-30
Agnieszka Zychma
dramat historyczny psychologiczny tajemnica shounen manga

Okładka książki Moriarty: Tom 9 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 0,0
Moriarty: Tom 9 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 8 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 7,7
Moriarty: Tom 8 Arthur Conan Doyle,...

Profesor Moriarty to przeciwnik najsłynniejszego detektywa świata. Rywal Sherlocka Holmesa słynie z  przebiegłości  i geniuszu, który może przewyższać nawet wspaniałego konsultanta Soctland Yardu. Moriarty jest na tyle fascynujący, że powstała o nim manga. Czy powinniśmy sięgnąć po  ten tytuł?

Moriarty nie jest już dzieckiem, lecz młodzieńcem wykładającym na uczelni. Śledzimy jego działania i zbrodnie będące krokami w celu realizacji  marzenia z dzieciństwa. W misji pomagają mu dwaj bracia. Starszy- Albert, który jest spadkobiercą majątku rodu i młodszy Louis, który w dzieciństwie był bardzo chorowity. Trójka podejmuje się przeróżnych akcji mających na celu pozbyć się arystokracji wykorzystującej i tłamszącej inne grupy społeczne.

Moriarty nie jest już dzieckiem, lecz młodzieńcem wykładającym na uczelni....

Moriarty ♡

Q: Byliście kiedyś na pokładzie statku?

W drugim tomie poznajemy dalsze losy Moriarty'ego.

William wraz z Louisem dostają zaproszenie od Alberta.
Przyjmują je i jadą pociągiem do Londynu.
Po opuszczeniu stacji jeden z braci zostaje uprowadzony!
Chyba nikt nie spodziewał się tak szybkiego obrotu sprawy...

Moriarty jak już wiemy z pierwszej części, to istny geniusz.
Wszystko co się stało, tak naprawdę zaplanował.
Dzięki jego sprytnemu planowi udaję się schwytać organizacje narkotykową, a Albert otrzymuję możliwość dowiedzenia tajną jednostką bez jakichkolwiek konsekwencji...

Nieco później rodzeństwo Moriarty szuka kolejnej ofiary.
Wyruszają w rejs luksusowym statkiem, a ich celem jest niejaki Blitz Enders - arystokrata, dopuszczający się wielu okrutnych zbrodni.

Podczas wyprawy akcja nabiera niesamowitego tępa i mamy przedstawione ciekawe wątki, które wymienię niżej w podpunktach:

A) Szlachcic dopuszcza się krwawej zbrodni na mężczyźnie z niżej rangi.

B) William szykuje "mini" spektakl mający na celu zdemaskowanie mrocznej strony Endersa.

C) No i najciekawsza część...na pokładzie zjawia się intrygujący detektyw Holmes!

Dla Morana nasz szanowny Sherlock to groźny przeciwnik.
Jest uzdolnionym mężczyzną - uwielbia tajemnicze zagadki i nikt nie może stanąć mu na drodze do znalezienia prawidłowej odpowiedzi.

Gdy rejs się kończy, obaj panowie podają sobie (jak na razie) dłoń na pożegnanie i idą w przeciwne strony.

Teraz zaczyna się historia poświęcona wyłącznie Sherlockowi.

Holmes pod namową energiczniej pani Hudson musi znaleźć sobie współlokatora.
Zadanie do prostych nie należy.
Każda kolejna osoba, która chciałaby z nim zamieszkać jest gorsza od poprzedniej - kobieta traci nadzieję, lecz wtem zjawia się na szczęście lekarz.

John.H Watson wprowadził się na Baker Street 221B i został współlokatorem Sherlocka, który go bardzo polubił.

Pod koniec mangi do domu Holmesa wpada niezapowiedzianie policja, a sam detektyw zostaje aresztowany pod zarzutem zabójstwa hrabiego!

Cieszę się, że znów wróciłem do tego komiksu oraz mogłam obserwować rozwój naszych nowych jak i dawnych bohaterów.

Kocham relację Holmesa oraz wydzierającej się na niego pani Hudson - chyba nie było momentu, gdzie się nie śmiałam.

Fajnie spojrzeć też na inaczej narysowane postacie...

Przykładem może być doktor Watson.
Nie ma swojego rozpoznawalnego wąsika, z którego ja bardzo go kojarzę.
Jest młodym, momentami uroczym mężczyzną mającej dość szeroką wiedzę na temat medycyny.

Jeśli chodzi o panią Hudson, to ona nie jest starszą damą - tutaj przedstawili ją jako żywiołową kobietę.

Osobiście nadal jestem pod wrażeniem kreski - ponownie zostało to cudownie przedstawione.

Zdecydowanie nie zgadzam się na takie zakończenie - jak mogli w takim momencie przerwać bardzo ciekawy zwrot akcji?!

To niedopuszczalne!

Dobrze, że na półce czekał już kolejny tom - niezwłocznie chwyciłam go i...

Nie mogę nic na ten temat powiedzieć, ponieważ dzisiejsza opinia dotyczy wyłącznie drugiego tomu, a nie trzeciego ;)

Niektóre zagadki były przewidywalne, ale dobrze się bawiłam.

Nadal polecam :)

Jeszcze taka mała rada...

Jeśli już obejrzeliście anime, to warto również zapoznać się z mangami, ponieważ pojawiają się tam nowe, dodatkowe informacje i myślę, że miłośnicy tej historii będą z tego powodu zadowoleni ♡

Moriarty ♡

Q: Byliście kiedyś na pokładzie statku?

W drugim tomie poznajemy dalsze losy Moriarty'ego.

William wraz z Louisem dostają zaproszenie od Alberta.
Przyjmują je i jadą pociągiem do Londynu.
Po opuszczeniu stacji jeden z braci zostaje uprowadzony!
Chyba nikt nie spodziewał się tak szybkiego obrotu sprawy...

Moriarty jak już wiemy z pierwszej części, to istny...

Intrygi Moriartiego nadal ciekawe, ale co się stało z Sherlock'iem? Jest dziwny, i nie do końca taki dziwny jak był w książkach. Jest inteligentny, owszem, ale strasznie się popisuje... Ja rozumiem, że to nie on gra tu teraz pierwsze skrzypce, ale i tak...

Pokaż mimo to video - opinia

Na półkach: , , , ,

"Nic nie oddziałuje na ludzkie emocje tak jak śmierć"

W drugiej części mangi "Moriarty" akcja zdecydowanie nabiera tempa. Wiliam nie próżnuje i razem z braćmi ciągle stara się osiągnąć upragniony cel - pokonanie systemu klasowego i zmianę Anglii. Do jego gry dołącza jednak niespodziewanie nowy zawodnik, niejaki Sherlock Holmes. Czy pomoże mu on w osiągnięciu celu czy może zaszkodzi? Tego już czytelnik musi dowiedzieć się sam. Przedstawione zagadki kryminalne są niezwykle ciekawe i trzymają w napięciu aż do samego rozwiązania. Również zakończenie zdecydowanie zachęciło mnie to sięgnięcia po następny tom i dalszego podążania śladami profesora Moriartego. Nie da się również nie wspomnieć o cudownej kresce, dzięki której czytanie to czysta przyjemność. Polecam

"Nic nie oddziałuje na ludzkie emocje tak jak śmierć"

Początek części drugiej rozpoczyna się od dość mocnego fabularnego uderzenia. William, który przybył do Londynu na zaproszenie swojego starszego brata, zostaje nagle uprowadzony. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że jest to część jego planu, który pozwoli pozbyć się organizacji handlującej narkotykami i jednocześnie zrobić kolejny krok w stronę realizacji marzeń o zmianie świata. Po takim wstępie bracia wyruszają w rejs luksusowym statkiem. Nie jest to jednak wycieczka mająca na celu rozrywkę i odpoczynek. Ich celem jest hrabia Blitz Enders, który dopuścił się wielu strasznych zbrodni i pora, aby za nie odpowiedział. Na scenie pojawia się również nikt inny jak sam Sherlock Holmes, którego bystry umysł fascynuje Williama, stając się jednocześnie dla niego potencjalnie groźnym przeciwnikiem. Obok niego w historii pojawia się również kilka innych znanych z twórczości Arthura Conana Doyle'a postaci, które powinny odgrywać w fabule znaczące role.

Cała recenzja na:

Zdecydowanie bardziej podobała mi się niż pierwsza część. Wszystko dzięki Sherlockowi, który będzie podsycał akcję, zmagając się z Wiliamem. Metody dedukcji od razu skojarzyły mi się z książkami Conan-Doyla, więc ogromny plus na konto współautorów, że zachowali ten charakterystyczne element. Kreska jest przepiękna, a postacie są ciekawie zarysowane. Mam wrażenie, że cała ta manga będzie jedną wielką tajemnicą aż do ostatniego tomu. Polecam, będę czytać dalej.

Jeżeli mieliście do czynienia już z tomem pierwszym i Wam się spodobał, ten na pewno również przypadnie Wam do gustu. Historia utrzymuje swoje szybkie tempo, dzieje się dużo, Moriarty masterminduje, a do tego pojawia się reszta dobrze znanych nam bohaterów: Holmes, Watson, a za nimi również pani Hudson oraz Lestrade. Historia jest lekka, rozrywkowa, dalej czerpie z kanonu (i z BBC Sherlocka), ale jednocześnie robi wszystko po swojemu. Przypomina mi to fanfiki, w których akcja często może i nie jest nagłębiej przemyślana, a plany bardziej udają swoją wspaniałość i skomplikowanie niż naprawdę takie są, ale nie to jest celem – ma być to lekkie i rozrywkowe czytadełko w fajnych klimatach.

Pierwsza połowa tomu poświęcona jest Moriarty’emu, który planuje obrócenie niższych grup społecznych przeciwko arystokracji poprzez szerzenie w Londynie zbrodni, które implikowałyby właśnie wyższe sfery. Razem ze swoim rodzeństwem, Sebastianem Moranem oraz Fredem Porlockiem, wprawiają w ruch całą machinę. W drugiej części zmieniamy klimaty i poznajemy oraz śledzimy losy Sherlocka. Kiedy go poznajemy, nie mieszka jeszcze z Watsonem – na szczęście chwilę później pojawia się dobry Stamford i czyni swoją magię! Nie jest to moja ulubiona charakteryzacja detektywa, ale jest dokładnie tym, czego się tutaj spodziewałam i bardzo pasuje do klimatu i stylu tej mangi.

W tym tomie była głównie jedna rzecz, która totalnie mnie wybiła – spoiler alert! W pewnym momencie pojawia się nagle szturmowy oddział specjalny, który w zasadzie jest jak najbardziej współczesnym SWATem i zupełnie nie ma to sensu, haha. Ale manga bardzo swobodnie traktuje wiktoriańskie realia i dosyć bezwstydnie korzysta z anachronicznych motywów. Oprócz naszego SWATu, pojawia się tam też na przykład MI6, czyli brytyjska służba specjalna, do której należał na przykład Bond. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że została ona założona lata później niż czas akcji, bo dopiero kiedy zaczynała się pierwsza wojna światowa, a do tego manga wmawia nam, że to oddział specjalny od rozwiązywania brudnych spraw w kraju, a tak naprawdę MI6 zajmuje się międzynarodowym szpiegostwem. Ale „Moriarty” traktuje takie motywy bardzo swobodnie i jeżeli coś się kojarzy z Anglią to czemu by tam tego nie wykorzystać.
Niezmiennie podoba mi się kreska tej mangi, chociaż w oko znowu mi wpadają najbardziej postaci drugoplanowe, które są rysowane nieco mniej ekstrawagancko od naszych głównych bohaterów. Całe wydanie tomiku również jest na bardzo wysokim poziomie! Aż przyjemnie go mieć w rękach.

Drugi „Moriarty” dalej w dużym stopniu służył stworzeniu podstawy dla fabuły i wprowadzeniu postaci i ich motywacji – ciekawa jestem, w którą stronę historia pójdzie dalej i jak będzie wyglądał pojedynek pomiędzy Moriartym a Holmesem. W kolejnym tomie powinno się dużo dziać!

Podsumowując: fabuła jest nieco banalna, ale nie zawsze jest to zła rzecz, ma to swój urok. Manga utrzymuje swój poziom i klimat wprowadzony w pierwszym tomie i jako lekka rozrywka w sherlockowych klimatach jest bardzo w porządku. A kto wie, może i w kolejnych tomach zaskoczy nas jakimiś rozbudowanymi zwrotami akcji!

Dziękuję wydawnictwu Waneko za udostępnienie mangi do recenzji.

ZROZUMIEĆ PRZESTĘPCĘ

Losów Moriarty’ego, największego wroga Sherlocka Holemsa, ciąg dalszy! Zabawa z pierwszym tomem okazała się nawet lepsza, niż sądziłem, więc po drugi – jako fan pierwowzoru – sięgnąłem z tym większą ochotą. I muszę przyznać, że ta seria naprawdę jest udana i ma zadatki na coś ciekawszego, niż się początkowo wydawało.

Życie Alberta nabiera rozpędu. Gdy udaje mu się akcja przeciwko organizacji handlującej narkotykami, zostaje dowodzącym nowej jednostki. Jednostki wojskowej i ściśle tajnej. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że William, który zjawił się w Londynie, został porwany. Co tu właściwie się dzieje? Jak potoczy się dalsza walka Moriarty’ego z nierównościami społecznymi? I co jeszcze czeka na bohaterów?

ZROZUMIEĆ PRZESTĘPCĘ

Życie Alberta nabiera rozpędu. Gdy...

1956

Walka z systemem klasowym ciagle nie ustaje..... W tym tomie takie sprawy jak porwanie arystokraty , handel opium, i krwawy rejs statkiem. W koncu tez poznajemy rywala Moriartego czyli Sherlocka. Jego postac jak we wszystkich dzielach bardzo ekscentryczna ;) o dziwo pani Hudson jest tu bardzo mloda dama o charakterku tsundere. A Watson tez niezly mlody przystojniak..... fajnie jest spojrzec na tak odnowione dzielo ze znajomymi postaciami, dodatkowo ta kreska jest naprawde warta ogladania, zwlaszcza dziewczyny beda zadowolone z tego dziela ^.^ i oczywiscie fani kryminalnych zagadek takze. Koncowka tomu zacheca po siegniecie do nastepnego, a bonus o zalach Louisa bardzo zabawnie wyszedl ;p

Drugi tom to w końcu troszkę różnic między manga a anime, chodzi o pierwszy rozdział którego moim zdaniem w anime nie było. Dobrze że historia mangowa jest troszeczkę inna bo to dodaje jej smaku i sprawia że warto ją przeczytać.