Dziennik. Wyprawa 1907: Zakazane kopalnie

Okładka książki Dziennik. Wyprawa 1907: Zakazane kopalnie Kiafas Giorgios
Okładka książki Dziennik. Wyprawa 1907: Zakazane kopalnie
Kiafas Giorgios Wydawnictwo: FoxGames Cykl: Dziennik 29 (tom 4) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Dziennik 29 (tom 4)
Trip 1907
FoxGames
2021-04-14
2021-04-14
Michał Gołębiowski
dziennik wyprawa interaktywnagraksiążkowa

"Zakazane kopalnie" zostawiły mnie z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony piękne, klimatyczne ilustracje, pierwszoosobowa narracja, wciągające zagadki i atmosfera niepokoju nie pozwalają oderwać się od lektury.

Z drugiej strony książka pozostawiła mnie z pewnym uczuciem niedosytu. Zagadki są bardzo nierówne. Część z nich rzeczywiście zmusza do ruszenia głową, ale część jest według mnie myląca i przekombinowana. Narracja niestety znajduje się na ostatnich stronach książki, co zmusza czytelnika do bezustannego przeskakiwania między stronami z zagadkami i częścią fabularną. A finał, moim zdaniem, nie jest do końca satysfakcjonujący.

Mimo to polecam "Zakazane kopalnie" jako sposób na dość przyjemne spędzenie popołudnia.

Uwielbiam interaktywne książki z zagadkami.

Kolejna cześć tej serii to więcej tego samego, ale zagadki na każdym kroku zaskakują i są bardzo różnorodne. Owszem trafiają się proste i do zrobienia z marszu, ale trafią się też takie, nad którymi głowiłem się kilka dni. (podpowiedzi nie używam) Dodatkowo w serii 1907 dochodzi otoczka fabularna, która jest fajnym przerywnikiem w łamigłówkach.

Nic tylko brać i cieszyć się kolejnymi zagadkami, które potrafią wytężyć nie jeden umysł ;)

Uwielbiam interaktywne książki z zagadkami.

Słabo, bardzo słabo...
Po 1 jak ktoś nie czytał poprzedniej części to mógł się nie zorientować od razu, że na końcu jest jakiś dziennik bo nikt nie wspomina o nim (tak samo jak wcześniej...). W tym dzienniku jest jakaś "fabuła" chociaż mi nie podeszła, poprzednia bardziej trzymała w napięciu.
Po 2 brak rozwiązań, ze dwie zagadki nawet z odpowiedzią pozostają dla mnie niejasne.
Po 3 w jednej zagadce chyba jest błąd, ponieważ zastosowana metoda odkrywa jedną poprawną cyfrę z 3, próba rozwiązania inaczej daje mi zawsze złe wyniki dla wszystkich 3 cyfr.
Po 4 te zagadki są źle skonstruowane, dla przykładu pokażę na ciągu cyfr: 1,3,5,7. W jednej zagadce będzie chodzić o to, że cyfry różnią się od siebie o 2. W drugiej zagadce trzeba znaleźć brakujące cyfry w ciągu, w trzeciej zagadce należałoby zsumować wszystkie cyfry, a jeszcze w czwartej autor chce żebyśmy cyfry zamienili na litery w alfabecie. Ale nigdzie nie daje podpowiedzi i zanim się wpadnie na właściwe rozwiązanie (nawet jeśli inne są również logiczne!) to trzeba się męczyć i wpisywać każdą odpowiedź.
Autorowi chyba się kończą pomysły i coraz to gorsze zagadki wymyśla, chociaż trzeba przyznać, że parę mi się spodobało.

Słabo, bardzo słabo...
Po 2 brak rozwiązań, ze dwie zagadki nawet z odpowiedzią pozostają dla mnie...

Książka wydaje się trochę niedopracowana. Widać, że ktoś włożył pracę w ułożenie zagadek, ale sama historia jest dość płytka. Do tego dochodzi dziwny układ graficzny: słowa klucze na początku książki, w środku zagadki, na końcu dziennik. Dodajmy do tego telefon/komputer, no i jakąś kartkę z ołówkiem na obliczenia etc. i otrzymujemy zestaw, który trzeba wertować we wszystkie strony i który z rąk leci.
Poziom zagadek ogólnie trudny, gratulacje jeśli ktoś rozwiązał wszystkie bez podpowiedzi. Te łatwiejsze w mniejszości. Są i takie, przy których miałam ochotę cisnąć książką w kąt, a po przeczytaniu odpowiedzi i tak nie miałam pojęcia skąd takie rozwiązanie. Pozycja dla cierpliwych i takich co nie lubią jak jest za łatwo.
Plus za ilustracje. Są bardzo klimatyczne, choć ma się wrażenie, że miejscami przypadkowe.

Doskonała pozycja dla osób lubiących zagadki logiczne jako okres przejściowy pomiędzy siedzeniem przed komputerem a książkami. Wiem to z własnego doświadczenia. ;)
Poziom trudności tak jak w poprzednich częściach, bardzo zróżnicowany. Jedne zagadki rozwiązuje się po pierwszym spojrzeniu na treść, a innym trzeba poświęcić nawet kilka dni. Czasem bez podpowiedzi ciężko wpaść na właściwy trop. Niektórzy w swych opiniach wspominają o błędach, ja ich tu nie zauważyłem. Fakt, niektóre zagadki mają bardzo zawiły tok rozumowania, ale błędów nie było. Każdą zagadkę da się rozwiązać.
Jest to już moja czwarta książka z tej serii i za pewne nie ostatnia.

Jedyna rzecz, która uległa poprawie od 1 części to czcionka. Tą da się przeczytać. Tyle tylko, że wciąż na czytanie szkoda czasu. Zagadki albo banalne, albo tak nadmiernie skomplikowane, że przyjemność z ich rozwiązywania znikoma. Wręcz męczące...

Jeszcze nie zdarzyło mi się ocenić książki tak nisko, szczególnie o interesującej mnie treści - aka zagadki logiczne, ale... żenada. Błędy na błędach. Może trafiłam na złe wydanie i w kolejnych wydaniach je poprawili? Nie wiem. Poziom zagadek strasznie nierównomierny. Od banałów po takie, które mimo wykorzystanych wszystkich podpowiedzi i odkrytego rozwiązania na stronie, ciągle nie wiem o co chodziło autorom. Jedynym plusem jaki widzę jest ładna graficzna oprawa książki. Rysunki są naprawdę warte uwagi, jednak ani zagadki ani treść fabularna... warto sobie zadać pytanie czy dla samej grafiki warto kupować te książkę... Może ktoś się ze mną nie zgodzi - nie będę zniechęcać, ale w porównaniu do Dzienników 29 i do poprzedniej części Wyprawy 1907 ta część jest zdecydowanie... cóż niedopracowana to chyba dobrze powiedziane.

Błędy, błędy, błędy, NIKT tego nie sprawdził. Przy niektórych zagadkach trzeba wyłączyć racjonalne myślenie i zapomnieć o prawach fizyki etc. Poziom zagadek jest losowy, nie ma, że od najłatwiejszych po najtrudniejsze. Brak wyjaśnienia jak zagadkę rozwiązać. Podpowiedzi, które czasem nic nie dają. Fabuła kompletnie nie wciągając, szczątkowa, można by rzec, że nieistniejąca. Ładne obrazki i ogólne wizualne wykonanie, ładna okładka. Beznadziejna czcionka. Ogólnie to marnotractwo pieniędzy.

Od jakiegoś czasu zaczęłam się interesować grami książkowymi, bo było to dla mnie coś zupełnie innego i przede wszystkim świeżego. Śmiem twierdzić, że bardzo się z nimi polubiłam i chce ich coraz więcej i więcej!

Tym razem, twórcy Dziennika zabierają nas w niesamowitą, pełną przygod i tajemnic wędrówkę, po mrocznych kopalniach, gdzie odgadnięcie wszystkich zagadek, to nie lada wyzwanie.

"Dziennik. Wyprawa 1907. Zakazane kopalnie" to zbiór rysunków, cyfr i przeróżnych notatek, które łączą się w niebanalne rozwiązania. Jednak nie jest to takie proste, gdyż każda tajemnica, jest tak skonstruowana, że odpowiedź nie przychodzi tak łatwo! I to jest właśnie w tym wszystkim genialnie. Ale przyznaje, czasami musiałam prosiłć o pomoc, ponieważ sama nie potrafiłam połączyć wszystkich "kropek" w jedno 😅. I ostrzegam nie jest to gra na raz, gdyż niektóre z zagadek są tak skomplikowane, że idzie sobie włosy powyrywać, zanim się dojdzie do sedna sprawy. Mimo to, ja się świetnie przy tym bawiałam i z niecierpliwością czekam na inne książki interaktywne!

"Dziennik. Wyprawa 1907. Zakazane Kopalnie" to kolejna odsłona dziennika pełnego zagadek. I to nie byle jakich, bo twórcy Dziennika znów postarali się, żeby nie było zbyt łatwo! Rozwiązanie każdej z zagadek umożliwia uzyskanie słowa kodowego ze specjalnej strony internetowej. Hasło to przyda się przy kolejnych zadaniach, więc nie można przejść dalej bez jego znajomości.

Tak samo jak w poprzedniej części Dziennika, tak i tutaj fabuła praktycznie nie miała dla mnie znaczenia. Przez to, że pojedyncze akapity tekstu pojawiają się co kilka stron, trudno się w nią wczuć. Ale nie oszukujmy się - to nie o fabułę tu chodzi, tylko o zagadki, a te są naprawdę świetne!

Bardzo spodobało mi się, że rozgrywka została tu nieco utrudniona. W odróżnieniu od poprzednich części, w "Zakazanych Kopalniach" mamy pulę punktów poczytalności. Każda podpowiedź kosztuje nas kilka punktów - gdy dojdziemy do zera, przegrywamy! A uwierzcie, przegrać nie jest wcale trudno, bo na podpowiedzi do jednej, problematycznej zagadki, można zużyć aż 18 punktów!

Ze względu na nową mechanikę gry, ta część podobała mi się chyba najbardziej ze wszystkich i z czystym sumieniem mogę polecić ją wszystkim miłośnikom zagadek i logicznego myślenia!

• Serie
  • Moje Skarby 🐲