rozwińzwiń

Kosmologiczne koany. Podróż do serca rzeczywistości fizycznej

Okładka książki Kosmologiczne koany. Podróż do serca rzeczywistości fizycznej Anthony Aguirre
Okładka książki Kosmologiczne koany. Podróż do serca rzeczywistości fizycznej
Anthony Aguirre Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Cosmological Koans: A Journey to the Heart of Physical Reality
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2021-03-04
Data 1. wyd. pol.:
2021-03-04
Data 1. wydania:
2019-09-26
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378865568
Tłumacz:
Tomasz Lanczewski
Tagi:
fizyka kosmologia nauka koan
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
149
149

Na półkach:

Przeczytać, jeśli czujesz się baaardzo mocny.

Fizyka dla filozofów. Filozofia dla fizykofilów.

Ci, którzy oczekują klarownych i konkretnych odpowiedzi na fizyczne pytania (bądź chociażby jasnej deklaracji braku odpowiedzi) zawiodą się i zanudzą. Ludzie 'poszukujący' (czyli zadający pytania bez konieczności odpowiadania na nie),będą zachwyceni. Aguirre udowadnia, że fizyka nie musi być nauką ścisłą - dokładniej: nie trzeba mówić o niej w sposób ścisły.

Zapewne z założenia miała być to książka pokroju 'Alicji w krainie kwantów' tylko bardziej baśniowa i bardziej naukowa zarazem. W konsekwencji tego zamysłu wyszła publikacja nazbyt zagmatwana, która częściej zaciemnia niż wyjaśnia. Przekombinowana. Aguirre być może chciał zabawić się w nowego Buddę... W każdym razie tak zatracił się w formie, że treść gdzieś się rozmyła. Forma ta niewątpliwie nietuzinkowa, wśród setek książek popularno-naukowo-kosmologicznych wyjątkowa, ale trafić może jedynie do specyficznego kręgu odbiorców.

Współczesna fizyka nieubłaganie wkracza na szlak wspólny z filozofią, nawet z mistycyzmem. Materia to energia, efekty kwantowe, względność czasu, fluktuacje próżni... nauka sience fiction przerosła, parafrazując powiedzenie Pietrzaka i ta książka jest tego kwintesencją.

Duży minus za mało czytelne grafiki prawdopodobnie w ramach oszczędności okrojone i zmniejszone w stosunku do wydania oryginalnego, przez co np. wielkość czcionki jest wręcz skandaliczna.

Przeczytać, jeśli czujesz się baaardzo mocny.

Fizyka dla filozofów. Filozofia dla fizykofilów.

Ci, którzy oczekują klarownych i konkretnych odpowiedzi na fizyczne pytania (bądź chociażby jasnej deklaracji braku odpowiedzi) zawiodą się i zanudzą. Ludzie 'poszukujący' (czyli zadający pytania bez konieczności odpowiadania na nie),będą zachwyceni. Aguirre udowadnia, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
423
296

Na półkach:

Niestety raczej nie dla kogos, komu nie jest po drodze z fizyka i matematyka. Skusilo mnie to, ze ksiazka niby jest napisana tak, ze laik zrozumie - nie. Niczego nowego nie odkrywa. Pomysl byl moze i dobry, ale kiepsko zrealizowany.

Niestety raczej nie dla kogos, komu nie jest po drodze z fizyka i matematyka. Skusilo mnie to, ze ksiazka niby jest napisana tak, ze laik zrozumie - nie. Niczego nowego nie odkrywa. Pomysl byl moze i dobry, ale kiepsko zrealizowany.

Pokaż mimo to

avatar
583
569

Na półkach: , , , ,

Magiczność rzeczywistości

Świat jest nieuchronny w samoodniesieniu, choć potrzebuje nas, by zapachniał i nabrał koloru. Trudno zgrabnie połączyć ludzkie tęsknoty i niepokoje z precyzyjnym językiem nauk ścisłych, by stworzyć ciekawą opowieść dla szerokiego grona odbiorców. Czasem to się udaje. Wtedy ci ostatni muszą jedynie zbudować w sobie chęć odbycia podróży do granic nauki, by poszukać odpowiedzi na pytania, które każdy czasem sobie stawia. Fizyk Anthony Aguirre osobiste doświadczenie badawcze i najnowszy stan nauk połączył z subiektywnym odczuciem i emocjonalnością filozofii zen. "Kosmologiczne koany. Podróż do serca rzeczywistości fizycznej" to eksperyment literacki i namysł nad sprzecznościami, złożonymi problemami wynikającymi z ludzkiej potrzeby dostrzegania celowości; to piękna historia przekładająca osiągnięcia fizyki na język potrzeb natury ontyczno-epistemicznych człowieka.

Każdy rozdział rozpoczyna fragment zamkniętej opowieści z fikcyjnej wyprawy XVII-wiecznego podróżnika z Europy do Dalekiej Azji, stylizowanej na buddyjskie koany. To prolegomena budująca nastrój, zagadkę, zapowiedz poszukiwań odpowiedzi. Bohater spotyka w nich Galileusza, dżina, mnichów, myślicieli zen - rozmawia, walczy o życie, poznaje myśli innych i zmienia swój obraz świata.

Propozycja Aguirre'a polega na zastąpieniu 'mądrości ludowej, doświadczenia z długiego życia, wartości myśli międzypokoleniowej' kumulatywną siłą nauki zaprzęgniętej do fundamentalnych pytań trapiących wszystkich. Czym jest 'teraz, przedtem i potem', jak rozumieć czas i przestrzeń, wolność i zdeterminowanie, jednoczesność, nie-podzielność materii, probabilistyczną wizję świata w konsekwencji powstania mechaniki kwantowej, czym jest nasza jednostkowa spójność i stopień uzależnienia od zewnętrza - to wszystko ma swoje odpowiedzi w ramach różnych narracji nauk szczegółowych, filozofii. Fizyka proponuje własną opowieść przy harmonijnym zastosowaniu języka matematyki, co nie oznacza, że dysponuje pewnością. Stąd autor rozpoczynając ustaleniami teorii względności i teorii kwantowej, pokazuje złożoność problemów rzeczywistości, które z czasem ujęto w ramy poznawcze. Twierdzi, że choć sporo pracy przed nami, mamy już wartościowe osiągnięć w budowaniu obrazu tego świata i granicy miedzy możliwym a niemożliwym. Dzięki pomocnym pojęciom: informacja, przyczynowość, kwant, entropia, maluje obraz Wszechświata, który w jakimś sensie nam sprzyja, a my mamy obowiązek pamiętać o jego statusie demiurga skorelowanym z każdym naszym działaniem, nawet tym najbanalniejszym (str. 304):

"Wszechświat ma znaczenie, ponieważ jest tak duży i skomplikowany, że prawie zawsze zawiera w sobie nieskończenie małą część, która może wspierać istnienie bytów - istot i umysłów - które nadają mu znaczenie."

"Kosmologiczne koany" w całym wywodzie jest bardzo spójna wewnętrznie, a pojawiające się fakty naukowe wprost ilustrują wagę stawianych pytań, czasem są próbą odpowiedzi na nie. Pojęcie ruchu (ze świetnym rozpisaniem paradoksu Zenona),istota bezwładności, Feynmanowska całka po trajektoriach (czytelnie i intuicyjnie podana na str. 109),rozważania o kwantowym i kosmologicznym wieloświecie czy podstawowe prawo o niemożliwości klonowania (bezbłędna analiza na stronie 318),to przygotowanie czytelnika do przepracowania nurtujących każdego pytań egzystencjalnej wagi. Fragment o nieskończoności, w szczególności twierdzenia Poincarégo o powrocie (str. 222-227),to prawdziwe emocje i wyzwanie dla wyobraźni odbiorcy. Niewiele miejsca w książce pozostało na moje malkontenctwo, szczególnie że ostrożnie podchodzę do filozofowania o empirycznej rzeczywistości. Nie zgadzam się z wnioskami odwracającymi sens redukcyjnej narracji nauk przyrodniczych (str. 379-381) i z zawieszeniem sądu o ostatecznym sensie materialności tego, co jest (str. 389),choć wcześniej fizyk wsparł tę ideę jednoznacznie.

Książką nie jest arcydziełem, jak w swej okładkowej opinii twierdzi Max Tegmark, ale brakuje publikacji do tego ideału nadspodziewanie niewiele. Aguirre odważnie połączył wodę z ogniem (filozofowanie, jako umysłową gimnastykę z językiem matematyki i ustaleniami doświadczalnymi). Szczerość w przekazywaniu treści ('to wiem, tamtego nie wiem, a jeszcze coś innego wciąż naukowcom się wymyka') to dodatkowy atut opowieści. Język i 'techniczność' argumentacji nie wykraczają poza popularnonaukowość, choć kilka stron o entropii czy teorii informacji wymaga pełnego skupienia. Padają dwa proste i legendarne wzory (Einsteina i Newtona),więc nie wystraszą 'wzorofobów'. W warstwie literackiej, również dzięki przywołaniu bogactwa ustaleń myślicieli i naukowców, książka spełnia najwyższe standardy. Wystarczy wspomnieć jeden z koanowych wstępów (str. 398-399),którego analizę poznajemy w przypisach, a przywołane w nim myśli pochodzą wprost od Buddy, Georga Berkleya, Kartezjusza i Arthurów - Schopenhauera i Eddingtona. Cytować różne pasjonujące fragmenty mógłbym długo, ale pohamuję się w tym dla dobra innych czytelników i na koniec podam jedynie przywołaną przez fizyka myśli Simone de Beauvoire (str. 305):

"Bycie sobą, po prostu sobą, jest tak niesamowitym i całkowicie wyjątkowym przeżyciem, iż trudno przekonać siebie samego, że każdemu przydarza się coś wyjątkowego."

WYBITNE - 9/10

Magiczność rzeczywistości

Świat jest nieuchronny w samoodniesieniu, choć potrzebuje nas, by zapachniał i nabrał koloru. Trudno zgrabnie połączyć ludzkie tęsknoty i niepokoje z precyzyjnym językiem nauk ścisłych, by stworzyć ciekawą opowieść dla szerokiego grona odbiorców. Czasem to się udaje. Wtedy ci ostatni muszą jedynie zbudować w sobie chęć odbycia podróży do granic...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  103
 • Przeczytane
  20
 • Posiadam
  7
 • Teraz czytam
  5
 • Popularnonaukowe
  3
 • Ebook
  2
 • 2021
  1
 • Umysł , wiara , świadomość
  1
 • (1) - Do przeczytania - W PRZYSZŁOŚCI
  1
 • Astronomia_1
  1

Cytaty

Więcej
Anthony Aguirre Kosmologiczne koany. Podróż do serca rzeczywistości fizycznej Zobacz więcej
Anthony Aguirre Kosmologiczne koany. Podróż do serca rzeczywistości fizycznej Zobacz więcej
Anthony Aguirre Kosmologiczne koany. Podróż do serca rzeczywistości fizycznej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także