Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku

Okładka książki Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Berbeka. Życie... Dariusz Kortko, Jer...
Okładka książki Pomocnik historyczny - Himalaiści Bartek Dobroch, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Mariusz Sepioło, Tomasz Targański, Piotr Trybalski
Pomocnik histo... Bartek Dobroch, Dar...
Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Cena nieważkoś... Dariusz Kortko, Mar...

Wrażliwy człowiek. Wzorowy maż, ojciec i przyjaciel.
A w górach Lodowy Wojownik !!

Wrażliwy człowiek. Wzorowy maż, ojciec i przyjaciel.
A w górach Lodowy Wojownik !!

Kolejna bardzo dobra książka Dariusza Kortko z fenomenalnym lektorem w postaci Filipa Kosiora. Jedynym minusem tej książki jest to że audiobook nie posiada zdjęć. Dla mnie to była książka jeszcze bardziej ciekawa bo że wszystkich znanych himalaistów o Macieju Berbece wiedziałem relatywnie niedużo. Teraz wiem zdecydowanie więcej.

Opowieść z innego kąta o tragicznej historii z Broad Peak. Górskie klimaty.

Opowieść z innego kąta o tragicznej historii z Broad Peak. Górskie klimaty.

Seria o "ludziach gór", tych najwyższych oczywiście bardzo mnie wciągnęła. Dobrze się je czyta i są niezwykle bogato ilustrowane (historia zamknięta w "obrazach").
Jednak, ta książka należy do tych słabszych. Odnoszę wrażenie, że jest bardzo chaotyczna, a na dodatek jakoś mało w mniej tego tytułowego "Berbeki".
Jednego nie mogę jej odmówić - jest kolejnym spojrzeniem na miłość do gór.

Jednego nie mogę jej odmówić - jest kolejnym spojrzeniem na...

Dla mnie ta książka zaczęła się od 320 strony. Fajnie, że przybliżono taką postać, jednak mnie książki Bieleckiego, Revol, Kukuczki, o Mackiewiczu mocniej trzymały w napięciu. W tej wybitnie pokazane jest jakim narkotykiem jest wspinanie i góry. Książka pokazuje też kogo głównie obwiniono za śmierć Berbeki. Nie mniej jednak ratując Revol, trochę odpokutował p. Macieja. Ksiązka okraszona wspaniałymi fotografiami.

Maciej Berbeka jako jedyny na świecie zaliczył dwa zimowe wejścia na ośmiotysięczniki: Manaslu i Czo Oju. A potem gdy był pewien, że zdobył również Broad Peak, okazało się, że wszedł na ten właściwy szczyt, tylko na jego przedsionek, oddalony od właściwego wierzchołka o przysłowiowy “rzut beretem”. Koledzy, którzy byli w jego grupie wspinaczkowej wiedzieli jaka jest prawda, ale mu o tym nie powiedzieli. Odbierał więc gratulacje, zaszczyty, będąc przekonanym, że zaliczył kolejny szczyt. Jednak z czasem jego koledzy zaczęli ujawniać publicznie jaka jest prawda, a Maciej się załamał nie tylko faktem, że szczytu jednak nie zdobył, ale przede wszystkim hipokryzją kolegów, których uważał za przyjaciół. To wydarzenie zawarzyło na całym jego dalszym życiu, a przede wszystkim na karierze himalaisty. Tamto wydarzenie ciągnęło się za nim jak za przeproszeniem “smród po gaciach” i zatruwało jego umysł. Ponownie stanął na Broad Peak (już na tym właściwym wierzchołku) w 2013 roku, ale przypłacił to życiem.

Autorzy książki przybliżają nam sylwetkę nie tylko samego Macieja, ale również całej jego rodziny, w której szczególny wpływ na syna wywarł jego tato, po którym przejął pasję do wspinaczki i himalaizmu. Czuje się w tej rodzinie wielką miłość i wzajemny szacunek. Zaimponowała mi żona Macieja, która znając ryzyko, nie zabraniała ani mężowi ani synom wspinania się w górach. I sama ogarniała życie rodzinne podczas częstych wyjazdów męża.

Sporo miejsca poświęcono tu teatrowi im. Witkacego w Zakopanem, w którym pracowała Ewa Berbeka. Była odpowiedzialna za szatę graficzną teatru. Wątek teatralny bardzo mi się podobał.

Jest to kolejna książka, której autor zginął w górach. Wszystkie, jakie dotąd przeczytałam o tematyce himalajskiej niosły za sobą widmo śmierci. Bohater każdej z tych książek zginął w górach. Rodzi to wiele pytań o sens i cenę takiego hobby jakim jest himalaizm. A końcówka książki, kiedy rodzina i przyjaciele Macieja Berebeki jadą w miejsce w którym zginął aby go pożegnać ściska za serce. Równie brat Jacek pojechał w pobliże Broad Peak aby odszukać ciało brata, ale mu się to nie udało. Znalazł za to zwłoki towarzysza Berbeki – Tomka i go tam godnie pochował.

Książka wydana na ładnym papierze, z przemyślaną i ciekawą szatą graficzną, z mnóstwem ciekawych zdjęć nawiązujących do tego, co jest w treści książki. Czytało się to bardzo dobrze, jednak w porównaniu do innych lektur o tej tematyce, które przyszło mi przeczytać, ta okazała się nieco słabsza, ale i tak zdecydowanie warta przeczytania. Nie mam nic wspólnego z tym sportem, himalaizm nie jest moją pasją, a jednak książka była w stanie mnie zainteresować na tyle, że przeczytałam ją w dwa dni. Jak najbardziej polecam każdemu, nie tylko miłośnikom tego sportu.

Ostatnio mam „fazę” na książki o himalaizmie. Do ich czytania zachęca nie tylko pora roku i aura za oknem, ale również fakt, że każda jest bardzo starannie wydana, bogato zilustrowana zdjęciami zapierającymi dech w piersiach, ale i zwyczajnie ciekawa. Bohaterami tych książek są niebanalni ludzie, którzy mają niebanalną, hardcorową pasję, dlatego czyta się to wybornie.....

Byłam tam. Czułam to, śmiałam się i wzruszałam. Tak właśnie jest napisana ta książka, że przeniosła mnie... Czyta się ją łatwo i szybko. Nie wiedziałam, że Maciej Berbeka był takim poprostu "fajnym gościem". Szacunek.

Bardzo dobra biografia Berbeki. Wspaniały życiorys, świetnie opisany. Cudowne zdjęcia, opisy. Zakończenie zmienia trochę perspektywę przedstawioną w "Długim filie o miłości". Mam wrażenie, że jest bardziej obiektywna.

Postać Macieja Berbeki kojarzyłem głównie poprzez tragedie na Broad Peaku z 2013 roku. Ta książka pozwoliła mi w pełni poznać tego wybitnego himalaistę. Historia jego życia jest absolutnie niezwykła. Lektura pokazuję nam nieprzeciętne osiągniecie sportowe Pana Berbeki m.in. 3 pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki. Jednak poza aspektem sportowym, książka świetnie ukazuje jaką osobą był Maciej Berbeka, a był on po prostu bardzo dobrym i uczynnym człowiekiem. Książkę czyta się naprawdę dobrze. Zawiera mnóstwo świetnych zdjęć z wypraw i z życia himalaisty. Serdecznie zachęcam do przeczytania. Poznacie niezwykłego człowieka z niezwykłą historią.

Bookalove | Blog o książkach

Góry, nieważne czy wysokie czy niskie. Zielone czy skalne, pokryte śniegiem. Mają w sobie coś, co przyciąga, swój mistycyzm i majestatyczność.

Rozumiem miłość i pasję himalaistów do ośmiotysięczników. Chociaż nigdy żadnego nie zdobędę (ale mam nadzieję, że może uda się kiedyś zobaczyć) to zawsze czytając o lodowych wojownikach czuję jakbym była z nimi pod każdym szczytem, na którym staną.

Tym razem w góry wysokie wybrałam się z Maciejem Berbeką - zdobywcą pięciu ośmiotysięczników.

Przeczytałam już wiele biografii wspinaczy, ale przyznam, że ta była inna.

Autorzy ukazali Berbekę nie tylko jako wielkiego i zasłużonego himalaistę, ale przede wszystkim jako ciepłego, dobrego, empatycznego i niesamowicie zabawnego człowieka. I to naprawdę czuć na każdej stronie książki.

Miłość do gór odziedziczył po ojcu, który zmarł w wyniku odmrożeń i urazów jakich doznał w Alpach. Maciej obiecał matce, że nigdy nie będzie się tam wspinał i obietnicy dotrzymał. Pasja zaniosła go jednak w Himalaje.

W 1988 roku Berbeka pierwszy raz jest na Broad Peak, ale góry nie zdobędzie chociaż będzie myślał, że na szczycie był. Poczuje się pokonany przez górę i zdradzony przez przyjaciół.

Wielu wspinaczy ma góry do których wracają aby wyrównać rachunki. Dla Macieja Berbeki to właśnie Broad Peak, na który wraca po 25 latach, w 2013 roku. Berbeka górę zdobywa i niestety zostaje na niej na zawsze.

Wielu nie rozumie himalaistów, ich pasji i ryzyka jakiego się podejmują. Myślę, że takie książki chociaż minimalnie oddają ich miłość do gór wysokich i pokazują dlaczego właśnie one.

Niesamowicie interesująca i wciągająca biografia.

Bardzo polecam!

Bookalove | Blog o książkach