Moje wspomnienia: rok 1863

Okładka książki Moje wspomnienia: rok 1863 Stefan Brykczyński
Okładka książki Moje wspomnienia: rok 1863
Stefan Brykczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Miles biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Miles
2020-01-01
1936-01-01
powstanie styczniowe

Dobrym językiem pisane wspomnienia człowieka, który jako 15-latek ponad pół roku walczył w powstaniu. Miał on szczęście walczyć w dwóch dobrze zorganizowanych oddziałach i w okresie apogeum powstania, toteż niewiele zaznal sytuacji ściganej, wygłodzonej zwierzyny. W wielu potyczkach walczyli jak równy z równym. Duch był niezwykły. Przyznam, że trochę zmieniła się moja perspektywa na walkę 1863r., kształtowana w dużej mierze przez opowiadania Żeromskiego. Chłopi generalnie pomagali, ile mogli, dawali żywność, donosili o obecności Moskali. We dworach i miastach z wielkim namaszczeniem traktowano powstańców. Widać tu obraz bardzo głębokiego doświadczenia pokoleniowego, które potem nosiło się w sercu aż do śmierci. Dlatego nie można powiedzieć, by to była impreza kilkuset zapaleńców, za którą posępnie poszła reszta ludności, "bo obowiązek". Stał za tym ruch ogolnospołeczny, może bardziej nawet niż w powstaniu listopadowym.

Rzecz świetna - w mojej opinii. Wspomnienia spisywane żywym językiem, ciekawe, nie szczędzące nam szczegółów życia obozowego, technikaliów ówczesnej taktyki czy tego jako operowano bronią. Jedynie język, brak przypisów co do miejsc i niektórych nazw oraz brak map nieco obniża moją ocenę.

• 📚💻 Domowa biblioteczka - zbiory iBooks (elektroniczne wersje)
  • 📣 Auto- i biografie
  • Z polecenia