Okładka książki Wybrane zagadnienia z zakresu psychologii ogólnej i klinicznej. Praca w oparciu o własne obserwacje Adrianna Katarzyna Skitek
Adrianna Katarzyna Skitek Wydawnictwo: Psychoskok nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
42 str. 42 min.
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychoskok
2020-10-22
2020-10-22
42 min.
9788381197694

Na początku zaznaczę, że nie jest to publikacja naukowa stworzona przez lekarzy i psychologów. Jest to podstawowa wiedza zebrana w jednym miejscu, niepoparta badaniami naukowymi, a osobistymi obserwacjami autorki.
Pamiętajcie! Gdy coś Was niepokoi w swoim samopoczuciu, lub samopoczuciu najbliższych- czy to psychicznym, czy fizycznym - ZAWSZE, ale to ZAWSZE zaczerpnijcie porady lekarza.

Gdy byłam nastolatką, jedną z dróg zawodowych, o jakich marzyłam była właśnie psychologia i praca terapeuty. Życie jednak potoczyło się zupełnie w innym kierunku, ale fascynacja psychologią została i lubię wiedzieć, co tam w "branży" słychać nowego. Przyznam, że z dużą ciekawością podeszłam do książki pani Adrianny. I tak na pewno się nie rozczarowałam... ale spodziewałam się chyba czegoś innego (choć teraz trudno mi określić czego). Absolutnie nie mówię, że ta publikacja jest zła, bo nie jest... tylko ja nie odkryłam tu nic nowego dla siebie.

Na pewno jest to dobra książka dla osób, które odkrywają dopiero swoją fascynację ludzkim umysłem i zachowaniem. Znajdziemy tu wiele definicji, wskazówek i porad.
Autorka podzieliła swą książkę na pięć krótkich rozdziałów, zaczynając od pojęć ogólnych, takich jak wybrane zagadnienia, podział procesów poznawczych, podstawowe techniki badawcze, itd.- Stanowią one doskonały wstęp do dalej omawianych tematów- są to między innymi: zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości (i ich podział),zaburzenia rozwojowe.
Przy tych zagadnieniach (i wielu innych) dostajemy również wiele rad i wskazówek jak rozmawiać, jak się zachowywać, jak traktować ludzi z różnego rodzaju zaburzeniami. Autorka wspomina również o całokształcie zaburzeń związanych z niepełnosprawnością oraz autyzmem.
Według mnie niektóre zagadnienia na przykład takie jak depresja i jej objawy powinny być szerzej opisane, ale to jest moje sugestywne odczucie.

Czy polecam?
" Wybrane zagadnienia ..." to króciutka, ale przepełniona merytoryczną wiedzą książeczka, którą przeczytacie w kilkanaście minut, ale stanowi ona doskonałą "bazę wypadową" by zacząć sięgać po publikacje naukowe i rozwijać swoje zainteresowanie ludzką psychiką.

Wiedza w pigułce.

"Wybrane zagadnienia z zakresu psychologii ogólnej i klinicznej. Praca w oparciu o własne obserwacje" to e-bookowa ściągawka przeznaczona w zasadzie dla każdego, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się psychologią i jej stanem wiedzy istniejącym na dzień dzisiejszy. Autorka stworzyła na łamach książki coś, co śmiało można nazwać przydatną ściągawką i jednym z pierwszych drogowskazów, którymi można kierować się w dalszych poszukiwaniach wiedzy na ten temat.

Książkę podzielono na pięć rozdziałów. Pierwszy z nich został poświęcony psychologii ogólnej i jej charakterystyce. To czysta teoria, jednak niezbędna w toku dalszego zgłębiania tematu, do którego autorka przechodzi w rozdziale drugim, poświęconym już konkretnie psychologii klinicznej. W tej części książki omówiono pokrótce zaburzenia zachowania, przeżywania, zaburzenia osobowości, depresję, a także zaburzenia lękowe i związane z odżywaniem. Ostatnie trzy rozdziały to przejście do krótkiego scharakteryzowania zaburzeń rozwojowych, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń związanych z niepełnosprawnością w stopniu lekkim oraz dzieci i dorosłych z autyzmem.

Lektura jest interesująca i z całą pewnością będzie taka dla każdego choć trochę zainteresowanego tematem szeroko pojętej psychologii. To, jak już wspomniałem, czysta teoria - można się w tym miejscu teoretycznie przyczepić do tego, że wszystkie zawarte tutaj informacje można bez trudu znaleźć w innych, fachowych publikacjach (ba, nawet w Internecie),jednak jako pozycja zbierająca te wszystkie dane w jednym miejscu książka ma swoją wartość. Wystarczy sięgnąć do właściwego rozdziału i nie trzeba niczego googlować - można to zrobić dopiero za chwilę, w poszukiwaniu czegoś, co pozwoli zgłębić temat.

Niektóre ustępy książki aż proszą się o szersze rozwinięcie - przede wszystkim ostatnie trzy rozdziały, którym poświecono raptem 5 stron... Pierwszym dwóm poświęcono ich 35... Trzeba mieć jednak na uwadze, że książka nie jest żadną rozprawą naukową, lecz - jak już wspomniałem - jedynie pewnym drogowskazem, rodzajem książkowej, wstępnej nawigacji po szalenie złożonym i rozbudowanym temacie, jakim jest współczesna psychologia.

Autorka nie jest - jak sama pisze - zawodowym psychologiem, co także zasługuje na uwagę i... komplement: nieczęsto można spotkać się bodaj z chęcią omawiania takiego tematu przez kogoś, kto nie jest specjalistą. Adrianna Katarzyna Kacińska włożyła w tę lekturę sporo pracy - ten wysiłek warto docenić.

Dziękuję Wydawnictwu Psychoskok za egzemplarz recenzencki.

#WybraneZagadnieniazZakresuPsychologiiOgólnejiKlinicznejPracawOparciuoWłasneObserwacje #AdriannaKatarzynaKacińska #Psychologia #Psychoskok

Wiedza w pigułce.

Publikacja zawiera wyjaśnienia wybranych pojęć, które od wielu lat są podstawowym przedmiotem badań psychologicznych i od lat zastanawiają ludzkość. Zawiera ona m.in rodzaje stresu i wybrane zaburzenia psychiczne, starałam się zdobytą wiedzę przekazać w przejrzysty sposób, aby była ona przystępna dla każdego czytelnika. Mam nadzieję, że będzie pomocna, dla mnie była 🙂

• Współpraca
  • Książki psychologiczne, które moim zdaniem warto przeczytać
  • Psychologiczne
  • Psychologia