Nerwica Lękowa i Ja

Forma pamiętnika. Spodziewałam się więcej informacji o samej chorobie, jej objawach i różnych sposobach leczenia.

🌻 Współpraca recenzencka. 🌻
Q – Czy doświadczyliście kiedyś stanów lękowych?
Uporczywy lęk, który towarzyszy nieustannie niezależnie od sytuacji. W nerwicy lękowej często pojawiają się natrętne myśli, objawy psychosomatyczne, zaburzenia snu. To schorzenie często jest wywoływane przez wewnętrzny konflikt, dużą presję i otoczenie. Autorka napisała książkę w postaci pamiętnika, w której opowiada o swoich doświadczeniach z tym zaburzeniem.
Zaczynało się niewinnie przygotowania do matury. Rutyna Adrianny w każdym dniu wyglądała tak samo coraz więcej zajęć, coraz większe wymagania co do jej osoby. Brakowało jej czasu, a presja otoczenia była coraz większa. Później wszystko potoczyło się dość szybko ataki, które wystąpiły u dziewczyny i pobyt w szpitalu. Lekarze oraz siostra Adrianny nie uwierzyli w jej chorobę i zaczęli twierdzić, że symuluje. Dziewczyna tak naprawdę została sama ze swoimi zaburzeniami. Dzień w dzień walczyła z bólami mięśni, odrzuceniem, zaległościami w szkole i ogromnym stresem. Ludzie pod wpływem bólu często się zmieniają tak było i w tym przypadku. Kobieta zaczerpnęła pomocy u specjalistów diagnoza wcale ją nie zdziwiła, gdyż od dawna przeczuwała, że ma nerwicę lękową. Stres szkolny był tylko pośrednią przyczyną nerwicy tak naprawdę wszystkie zagrożenia i obawy były ukryte głęboko w podświadomości Adrianny.
W dużej mierze do zaburzeń doprowadziło trudne dzieciństwo i w kolejnych latach stres po prostu zaczął narastać. Z zaburzeniami pomogła dziewczynie długotrwała terapia.
Pierwszy raz czytałam książkę w formie pamiętnika. Całość czyta się dobrze i szybko. Dobrze, że autorka dodała jak nerwica lękowa wpływa na kontakty z innymi ludźmi. Jeżeli przeżyjemy te najcięższe chwilę będzie w późniejszym czasie już tylko lepiej. Ważne, aby się nie poddawać i znaleźć w sobie tyle siły i wytrwałości, aby walczyć o siebie, bo nikt za nas tego nie zrobi. Jeżeli lubicie czytać autobiografię, to myślę, że jak najbardziej ta pozycja jest dla was.
Chciałabym podziękować autorce książki @.
Za możliwość zrecenzowania e-booka.
Ilość wypitych kaw;.
☕☕☕
Ocena książki;
8/10 ⭐

🌻 Współpraca recenzencka. 🌻
Q – Czy doświadczyliście kiedyś stanów lękowych?

”Jestem, żyję, istnieję -autobiografia " oraz "Nerwica lękowa i ja" to książki napisane przez Adrianne Katarzynę Skitek.
Książka jest swego rodzaju pamiętnikiem a wręcz bym powiedziała że to jak rozmowa z koleżanką, która postanowiła ci się zwierzyć.
Pierwsza pozycja pokazuje trudności w życiu autorki. Zaczynając od tego że przeżyła swoją aborcję. W tym momencie już widziany jak wyjątkowa jest ta historia. Ile już przykrości musiała przeżyć już na początku swojego życia. Druga pozycja jest rozwinięciem jej zmagań z nerwicą lekową a raczej jej rozpoznaniem i trudnościami z nimi związanymi.
Pierwsza pozycja jest to swego rodzaju pamiętnik gdzie autorka opowiada o swoim życiu. Wyróżniające jest w tekście fragmenty kierowane bezpośrednio do danej osoby, które pokazuje relacje z bliskimi. Dzięki zdjęciom łatwiej jest nam sobie wyobrazić dane sytuację. Etapami poznajemy jak ciężko jest żyć z niepełnosprawnością oraz w niepełnej rodzinie. Dzięki takim opisom możemy pomyśleć o swoim życiu bo sama autorka pokazuje że w każdej nawet najgorszej sytuacji można znaleźć promyczek nadzieji i wiary. Dziewczyna która tyle przeszła potrafi podnieść głowę i iść dalej przez życie i czerpać z niego szczęście.
W drugiej pozycji dowiadujemy się jakie symptomy towarzyszą nerwicy lękowej i jak trudno w tym kraju jest znaleźć specjalistę który pomoże nam w sferze psychicznej. Sama doskonale na własne skórze przeszłam wiele z lekarzami z tej dziedziny, którzy nie wiedzą skąd u mnie napadowe bóle głowy, które ciągną się już od 14 lat. Dlatego ta pozycja jest tak ważna dla mnie i dodaje nadzieji do walczenia o siebie i nie poddawania się. Autorka pokazuję, że mimo że ludzie nas skreślają ona szła na przód. Mówią że ludzie z niepełnosprawnością są uciazeniem a Adrianna znalazła miłość i życzę jej wszystkiego co najlepsze. Jedynie aspekt aborcji nie wiem czy dobrze że został poruszony, ponieważ jest to tak duży temat że można opacznie to zrozumieć i dojść do nieporozumienia.
Książki na pewno nie polecam osobą które szukają sensacji czy jakieś wielkich niestworzonych historii. Polecam za to wszystkim, kto lubi autobiografię, historię na faktach i wzbudzające w nas refleksje.

Lęk to pierwotne uczucie, które sprawia, że możemy uniknąć zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji. Czasem lęk przejmuje nad nami całkowitą kontrolę. Sprawia, że już nie żyjemy, nie jesteśmy sobą...
Publikacja została podzielona na rozdziały. Ma ona charakter pamiętnika. Autorka odkrywa przed nami osobiste tajemnice i uczucia, które zaistniały w najgorszych momentach jej życia. Tekst jest prosty, nie stosuje się sformułowań naukowych. Dużą wagę przywiązuje się szczegółom w postaci opisu pomieszczeń czy konkretnych przedmiotów. Z jednej strony jest to zasady zabieg, ponieważ czytelnik może zobaczyć przed oczami to dane pomieszczenie, a co za tym idzie wczuć się w sytuację. W tym przypadku nie jest to takie ważne, ponieważ clou całości gubi się i dynamizm przytaczanych uczuć zostaje zepchnięty na dalszy plan. Z treści możemy wyciągnąć proste prawdy życiowe, potwierdza się przysłowie: prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Do konstrukcji językowej możnaby się przyczepić, ale musiałabym naprawdę doszukiwać się drobnostek. Całość czyta się szybko i dobrze. Podczas analizy treści sami zadajemy sobie pytania dotyczące organizacji naszego życia, naszych myśli. Jest w tym wyczuwalna filozofia. Na podstawie treści możemy sami przytoczyć objawy nerwicy lękowej. Przyznam szczerze, że parę razy łza mi się w oku zakręciła...
Wstęp odnosi się do samej choroby, sposobów jej leczenia. Autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika powołując się na inną pozycję. Polecam? Oczywiście, ponieważ ta książka może stać się początkiem zmian w życiu danej jednostki.

Adrianna Katarzyna Skitek w swojej publikacji „Nerwica lękowa i ja” opowiada o własnym doświadczeniu z tym zaburzeniem. Autorka dzieli się swoją historią, opisując jak stres, presja otoczenia oraz wymagania szkoły wpłynęły na jej zdrowie psychiczne i doprowadziły do rozwoju nerwicy lękowej.

Adrianna Katarzyna Skitek szczegółowo wyjaśnia, jak objawiały się u niej symptomy nerwicy lękowej, takie jak natrętne myśli i obawy, silny strach przed niektórymi sytuacjami oraz silne reakcje na stres. Opisuje również, jak szukała pomocy u lekarzy i rozpoczęła terapię, która pomogła jej w procesie uzdrawiania.

Książka „Nerwica lękowa i ja” skupia się nie tylko na opisie osobistego doświadczenia, ale również na przekazaniu ważnych informacji i wskazówek dotyczących zdrowia psychicznego. Autorka podkreśla, jak ważna jest wiara w siebie i swoje siły, aby pokonać nerwicę lękową oraz zachęca do szukania pomocy u lekarza i rozpoczęcia terapii, która może pomóc w procesie zdrowienia.

Ważnym aspektem książki jest również opis wpływu nerwicy lękowej na relacje z innymi ludźmi oraz na charakter samej autorki. Adrianna Katarzyna Skitek zdradza, jak przeżycia i problemy emocjonalne wpłynęły na jej relacje z rodziną i przyjaciółmi, a także na jej sposób myślenia i postrzegania świata.

„Nerwica lękowa i ja” to nie tylko historia walki z chorobą, ale również inspirująca opowieść o tym, jak można przetrwać trudne chwile i zyskać większą samoświadomość i siłę wewnętrzną. Książka ta może być cenną lekturą dla wszystkich osób, które borykają się z nerwicą lękową lub innymi zaburzeniami psychicznymi, a także dla tych, którzy chcą zrozumieć i wspierać osoby z tymi chorobami.

Sama zmagam się z nerwica lekowa , i czytając książkę nie czułam się odosobniona w swoim zaburzeniu. Lęk ma tylko wielkie oczy :) dziękuję za te książkę !

• Bohater niepełnosprawny lub poważnie chory
  • Nowości 2023
  • Niepełnosprawni/poważnie chorzy piszą