Korea Południowa. Gospodarka, społeczeństwo, K-kultura

Okładka książki Korea Południowa. Gospodarka, społeczeństwo, K-kultura Wioletta Małota
Okładka książki Korea Południowa. Gospodarka, społeczeństwo, K-kultura
Wioletta Małota Wydawnictwo: Difin nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Difin
2020-01-01
2020-01-01
Korea Południowa Koreańczycy gospodarka społeczeństwo kultura Korei

ta ksiazka jes troche jak jakies info z neta

ta ksiazka jes troche jak jakies info z neta

Był taki moment, kiedy publikacji o Korei Południowej trzeba było ze świecą szukać - i prawdopodobnie na tej fali powstało to dziełko, które doskonale nadawałoby się na podpałkę.
Wszystko, co znajdziecie w tej książeczce, znajdziecie również na Wiki, z mniejszym śladem węglowym. Niewiele tu wkładu autorki, która zresztą w Korei spędziła raptem kilka tygodni turystycznego wyjazdu. Trochę historii XX wieku, szczypta frazesów o koreańskiej kulturze (tradycyjna, ale powoli się modernizująca, coraz bardziej globalna, przyjazna i inkluzywna, coraz bardziej popularna na Zachodzie),garść przytoczonych badań o tym, jak Korea staje się coraz lepszym miejscem do życia. Oraz, oczywiście, kimchi, nunchi i kpop.

Światełko ostrzegawcze powinno mi się zapalić, kiedy zamiast zdjęć oberwałam parszywie wykadrowanymi zdjęciami (ktoś to obrobił w ogóle, czy drukował z worda?),z adnotacją autorki, że więcej na stronie www wydawnictwa (tu adres). Powinnam się zawahać, kiedy przeczytałam, że "Parasite" zdobył Złotego Globa i natknęłam się na jeszcze kilka takich uroczych językowych perełek. Powinnam rzucić tę książkę w cholerę, kiedy autorka weszła na temat bujdy o nazwie soloślubów, nie cytując przy tym ŻADNEGO źródła.
Dobrnęłam do końca. Wy naprawdę nie musicie.

Z książek o Korei, które czytałam ta zdecydowanie podobała mi się najbardziej. Zawiera dużo ciekawych informacji, przedstawionych w zrozumiały sposób.

Bardzo szybko się czyta.

Minusem na pewno są błędy i zdjęcia umieszczone na końcu książki, które są bardzo nie wyraźne i czarno-białe. Trudno na nich cokolwiek zobaczyć.

Bardzo szybko się czyta.

Jestem rozdarta czytając tę książkę. Z jednej strony zawiera wiele ciekawych informacji a z drugiej jeszcze nigdy, w żadnej publikacji nie spotkałam się z tak ogromną ilością błędów! Literówki, powtórzenia, błędy typu "każda Koreańczyk"- jest tego mnóstwo! Znalazłam też błąd merytoryczny, który razi nawet takiego laika jak ja... Mam tutaj na myśli informację, że hangeul to język koreański, którego opracowanie zlecił król Sejong w XV wieku. Przecież hangeul to alfabet a nie język! Niestety mam wrażenie, że nikt nie przeczytał tej książki przed wydaniem. Do tego zdjęcia umieszczone na ostatnich stronach są bardzo słabej jakości (czarno-białe i rozmazane).

• Korea
  • Non-fiction