Przed sądem II RP

reportaż
Muza
2020-09-16
2020-09-16
III RP historia społeczeństwo rozprawy sądowe

Trochę mnie zmęczyła ta książka, liczyłam na mniej opisów zeznań świadków, a więcej wystąpień oskarżycieli i obrońców. Po „Sądowych znakach zapytania” jestem lekko rozczarowana.

Zbiór opowieści sądowych z czasów II RP. W interesujący sposób przedstawia obraz ówczesnego społeczeństwa, który zwłaszcza z punktu widzenia moralności i honoru może dziś zadziwiać (o dziwo- negatywnie). Ciekawa lektura.

Na książkę składają się procesy karne, które w okresie międzywojennym budziły sporo zainteresowanie wśród społeczeństwa. Wynikało to albo z faktu, że zarzuty stawiane były znanym osobom, bądź charakter sprawy bulwersował.
Wyroki w przytoczonych tutaj sprawach o zabójstwa, gdy popełniali je wojskowi budzą zdumienie z uwagi na skandalicznie niski wymiar kary.
Książka bardzo ciekawie i przystępnie napisana. Polecam!

Książka...

Byłam zła czytając tą książkę. Na to gadanie o honorze, które ratowało tyłki najgorszym przestępcom, tylko dlatego, że mieli pieniądze i pozycję społeczną. Poza tym, wiało nudą z co drugiego rozdziału. Trzeba przyznać, że zmęczyłam tą pozycję bardziej niż przeczytałam. Nie polecam.

W książce"Przed sądem II RP"znana dziennikarka i reporterka Helena Kowalik przedstawia kilkanaście ciekawych spraw sądowych,które poruszały i szokowały opinię publiczną w okresie międzywojennym.Były to rozprawy o morderstwa,zdrady małżeńskie,oszustwa,wyłudzenia i nakłanianie do prostytucji.
Wraz z autorką przenosimy się na sale sądowe i obserwujemy burzliwe i pełne emocji procesy sądowe.Helena Kowalik przedstawia je w sposób bardzo rzetelny przytaczając oryginalne wycinki z prasy,autentyczne zeznania świadków,oskarżenia prokuratorów i kwieciste mowy obrońców.
W II Rzeczypospolitej nie było telewizji i internetu a głośne sprawy sądowe wywoływały wielkie emocje tłumów i sądy były wypełnione do ostatniego miejsca.Każdy chciał posłuchać pikantnych szczegółów ,których nie brakowało w zeznaniach świadków.Dodatkowo książka jest bogato ilustrowana zdjęciami przedstawiającymi"bohaterów"spraw jak i miejsc w których dochodziło do przestępstw.
Książkę Heleny Kowalik przeczytałam z dużym zaciekawieniem.

Jeśli interesujecie się chociaż trochę historią, szczególnie historią II RP to ma dziś dla Was bardzo ciekawą propozycję, po którą naprawdę warto sięgnąć. Sama zresztą chętnie czytam literaturę faktu, dlatego czerpałam wielką przyjemność z lektury „Przed sądem II RP” autorstwa znakomitej dziennikarki Heleny Kowalik. Autorka specjalizuje się w publikacjach kryminalnych
i historycznych. Tym razem zabrała czytelnika do okresu międzywojennego i szczegółowo przybliżyła kilkanaście spraw sądowych, skandali którymi w tamtych czasach żyła opinia publiczna i które przyciągały na sale sądowe tłumy gapiów (sądy rzadko decydowały się na utajnienie rozpraw). Wierzcie mi, że tematyka tych spraw była bardzo różnorodna i często bulwersująca – zaczynając od zwykłych kradzieży, oszustw, zbiorowych prób samobójczych
i zabójstw z premedytacją, a kończąc na sprawach dotyczących handlu żywym towarem a nawet pedofilii. Na ławach oskarżonych oprócz pospolitych zbirów i złodziei siadały także osoby znane
i cieszące się często powszechnym szacunkiem. Byli wśród nich niejednokrotne nadużywający swojej pozycji oficerowie czy bogaci posiadacze ziemscy. Z całą pewnością wiele z tych spraw o których napisała Helena Kowalik również w czasach nam współczesnych poruszyło by opinię publiczną.
Publikacja została wzbogacona o wycinki prasowe oraz zdjęcia, co jeszcze bardziej wpływa na pozytywny odbiór książki. Dzięki temu łatwiej czytelnikowi wczuć się w klimat epoki. Ponadto z książki można dowiedzieć się wiele o przekroju naszego społeczeństwa sprzed kilkudziesięciu lat, o jego kulturze i obyczajach.

Przeczytałam z przyjemnością i Wam polecam, jako przykład dobrej, rzetelnie napisanej literatury faktu.

i...

"Ja chyba zrobię jakieś głupstwo"

Kto z nas, chociaż raz nie zrobił żadnego, niech podniesie rękę do góry. Ja napewno tego nie zrobię :) Ale przecież życie nie może być nudne prawda?

"Przed sądem II RP" to książka, która zabiera nas do roku około 1930. Pokazuje nam kulisy licznych zbrodni oraz przekazuje obraz tamtych lat.
Dzięki Autorce możemy chociaż na chwilę poczuć ten wyjątkowy klimat i być na rozprawach, na których nie szczędziło się pikantnych szczegółów i odkrywało wszystkie, nawet najmroczniejsze tajemnice.
Zainteresowanie książką potęgują artykuły prasowe a także ukazane w niej zdjęcia. Dzięki nim nie musimy wizualizować sobie kochanki, która zabiła partnera, a możemy ją po prostu zobaczyć.
Lektura zawiera liczne komentarze i wyroki, które nie raz zaskakują czytelnika.
Jeśli lubicie książki, dzięki którym można przenieść się w czasie, to ta jest jak najbardziej dla Was.
Polecam i czekam na Wasze opinie.

"Ja chyba zrobię jakieś głupstwo"

Dzięki Autorce możemy chociaż na chwilę...

Macie ochotę cofnąć się w czasie i trafić na salę sądową oraz poznać występki znanych i mniej znanych obywateli II RP?
Jeśli Wasza odpowiedź jest twierdząca, sięgnijcie po książkę Heleny Kowalik "Przed sądem II RP".
Autorka ukazuje w niej skandaliczne i zbrodnicze historie tamtych czasów. Oprócz tego mamy też komentarze i artykuły prasowe oraz archiwalne zdjęcia oskarżonych, świadków a także miejsc zbrodni.
Ponadto mamy możliwość poznania przeszłości, gdyż poza szczegółami spraw sądowych ukazany jest świat II RP, kultura i zwyczaje społeczeństwa.
Książkę czytałam z zainteresowaniem. Jest idealna dla ciekawskich świata, lubiących ploteczki oraz osób interesujących się historią, światem kryminalnym oraz prawem. Nie jeden wyrok może Was zaskoczyć.
Polecam bardzo!

„Przed sądem II RP" to książka, której nie trzeba pochłaniać na raz. Można ją śmiało sobie dawkować. Sięgając po nią otrzymacie obraz społeczeństwa dwudziestolecia międzywojennego i historie które śmiało mogą posłużyć jako fabuła niejednej powieści kryminalnej.
Procesy sławnych i bogatych, zeznania świadków i archiwalne zdjęcia, komentarze i artykuły prasy. To ludzkie historie, to zdrady, szantaże, władza i pieniądze. Zbrodnia i kara. Z zaciekawieniem czytałam tę książkę. Autorka przenosi czytelnika do przeszłości, pozwala nam poznać kulisy zbrodni, pokazuje jak wyglądały rozprawy sądowe. Często jawne i okraszone pikantnymi zeznaniami świadków.

***Nie wszystko co dobre,dobrze się kończy***

W tej książce poznamy kulisy zbrodni i szczegóły sądowych spraw sprzed lat.
Na ławie oskarżonych zasiądą sprawcy głośnych i bylwersujących wydarzeń.
Będą to wzgardzone kochanki,poniżeni mężowie,lubiący zabawy z bronią oficerowie czy w końcu zwykłe zbiry i prostytutki.
Każdy ma swoje ,,5 minut",a widownia tłumnie przybywa,by obejrzeć darmowy spektakl,w którym wyciągane są pikantne szczegóły i wstydliwe tajemnice.
Dla kogo zabrakło miejsca na sali sądowej,nazajutrz będzie mógł wszystko przeczytać w prasie,która krzykliwymi nagłówkami budziła ekscytację u czytelników.
Wy także,czytając tę pozycję,nie raz i nie dwa doznacie uczucia szoku i ogromnego zdziwienia czytając wyroki nieadekwatne do winy,jak w przypadku ,,Szanownego Pana" Piekuckiego na którym ciążyły pedofilskie zarzuty.
Poznacie również tajniki okropnego procederu,zupełnie niewinnie wyglądającej żydowskiej organizacji Cwi Migdal,które mnie osobiście najbardziej zasmuciły.
Czemu?
Jak przeczytacie,będziecie wiedzieć.
Ja zachęcam.
Zwłaszcza jeśli jesteście ,,ciekawskimi poszukiwaczami,tanich i nie tylko,sensacji" oraz nie zrażają Was totalnie szczegółowe zapisy z sali rozpraw.

***Nie wszystko co dobre,dobrze się kończy***

W tej książce poznamy kulisy zbrodni i szczegóły sądowych spraw sprzed lat.
Na ławie oskarżonych zasiądą sprawcy głośnych i bylwersujących wydarzeń.
Każdy ma swoje ,,5 minut",a widownia tłumnie przybywa,by...

Dodaj cytat z książki Przed sądem II RP