rozwińzwiń

101 obrzydliwych faktów

Okładka książki 101 obrzydliwych faktów Mathilda Masters
Okładka książki 101 obrzydliwych faktów
Mathilda Masters Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2020-07-15
Data 1. wyd. pol.:
2020-07-15
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310135025
Tłumacz:
Alicja Oczko
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Kocyk Miguel Gouveia, Catalina Raquel
Ocena 8,1
Kocyk Miguel Gouveia, Cat...
Okładka książki Dziwny przypadek Zamku na Niebie Hiro Kamigaki, Chihiro Maruyama
Ocena 8,4
Dziwny przypad... Hiro Kamigaki, Chih...
Okładka książki Jedyna taka Ester Emma Adbåge, Anton Bergman
Ocena 7,3
Jedyna taka Ester Emma Adbåge, Anton ...

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
160
1

Na półkach:

Przyjemna książka o obrzydliwych faktach, przepisanych z błędami z Internetu i pozbawiona bibliografii ;).

Przyjemna książka o obrzydliwych faktach, przepisanych z błędami z Internetu i pozbawiona bibliografii ;).

Pokaż mimo to

avatar
38
24

Na półkach:

Od razu przyznam się, że nie przeczytałam wszystkich ciekawostek- niektóre były dla mnie zbyt obrzydliwe, choć czego ja się spodziewałam? Sam tytuł wskazuje przecież na to, że tak będzie. Ciekawostki podzielone są na różne grupy, np. o zwierzętach, czy o zwyczajach na świecie.

Od razu przyznam się, że nie przeczytałam wszystkich ciekawostek- niektóre były dla mnie zbyt obrzydliwe, choć czego ja się spodziewałam? Sam tytuł wskazuje przecież na to, że tak będzie. Ciekawostki podzielone są na różne grupy, np. o zwierzętach, czy o zwyczajach na świecie.

Pokaż mimo to

avatar
328
31

Na półkach: ,

Świetna książka napisana przystępnym dla młodzieży językiem. Jedyne co mnie martwi to to, że dzisiejsza młodzież jest zbyt delikatna i może nie poradzić sobie z niektórymi rozdziałami tej książki. Ja bawiłam się świetnie, książka zainspirowała mnie do tego by poszukać dalszych informacji, czy zdjęć w Internecie. Rodzice przeczytajcie sami zanim poczytacie dzieciom, być może niektóre fakty będziecie chcieli zachować dla siebie, narazie nie dzieląc się nimi z pociechami.

Świetna książka napisana przystępnym dla młodzieży językiem. Jedyne co mnie martwi to to, że dzisiejsza młodzież jest zbyt delikatna i może nie poradzić sobie z niektórymi rozdziałami tej książki. Ja bawiłam się świetnie, książka zainspirowała mnie do tego by poszukać dalszych informacji, czy zdjęć w Internecie. Rodzice przeczytajcie sami zanim poczytacie dzieciom, być może...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6131
3433

Na półkach:

Ciekawostki lub książki z pytaniami i odpowiedziami to jedne z tych, po które moja córka sięga bardzo chętnie, a wszystko przez to, że ma osiem lat i jeszcze nie mówi. Z tego powodu nie ma możliwości samodzielnego formułowania potencjalnych pytań. Lektury objaśniające świat pozwalają jej na zdobywanie wiedzy mimo tej przeszkody. Ciekawości nie można jej odmówić. Pamięci też, ponieważ ciągle chce mieć czytane nowe książki, poznawać nowe rzeczy. Do przeczytanych wraca tylko w przypadku, kiedy jest w nich sporo faktów. I właśnie z tego powodu do książki „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” wracałyśmy przez kilka miesięcy. Pierwsze czytanie było od strony do strony, czyli tak jak zamieszczono informacje w tej publikacji. Kolejne to już było wertowanie, wskazywanie, co konkretnie mam przeczytać. Z tego powodu do niektórych haseł nie wracałyśmy, a inne przeczytałyśmy po kilka razy. A wszystko po to, aby wiedzę utrwalić i poukładać w głowie. I właśnie za to uwielbiam takie książki, bo pozwalają mi skuteczniej pracować z córką, dostarczać informacji, które właśnie ją interesują, podsuwać jej tematy do poszerzania zainteresowań. Z tego powodu wyczekiwałyśmy kolejnej publikacji autorki.
Mathilda Masters w swoich książkach zabiera nas w gąszcz ciekawostek, o których czasami nie wiedzą nawet dorośli czytelnicy. Z tego powodu chętnie z córką po raz kolejny czytałam i odkrywałam tajniki naszej przyrody, ludzkich wynalazków, eksperymentów, dokonań. Autorka, dzięki podsuwanej wiedzy, pozwala nam na wiele rzeczy popatrzeć z innej perspektywy. Zupełnie inaczej będziemy patrzeć na dobrodziejstwo istnienia takich owoców jak pomarańcze, o których dowiemy się, że zostały stworzone przez człowieka.
W „321 superciekawych faktów” nie zabrakło też cennych informacji o ciele, a tam ciekawostka, że nasz organizm potrafi wypocić nawet 8 litrów, wdychać 10 tysięcy litrów powietrza, rano jesteśmy wyżsi niż wieczorem, a nasz przewód pokarmowy na 9 metrów długości (jakim cudem to wszystko się w nas mieści?),a kłamcy mają ciepły nos. Poznałyśmy też tajniki zachowania higieny przez zwierzęta i zostałyśmy zaskoczone tym, że nawet dżdżownice potrafią jej przestrzegać dbając o to, aby toaleta znajdowała się w jednym miejscu, a wombaty robią kwadratowe kupy. Do tego znalazłyśmy sporo informacji o zwierzęcych wędrówkach oraz olbrzymich odległościach pokonywanych przez danaidy wędrujące z Kanady do Meksyku (8 tys. km!) oraz lwim ziewaniu czy wędrówkach ryb po drzewach. Przyjrzałyśmy się zamarzniętej wodzie w różnych postaciach: płatków śniegu i komet. Ciekawostek, które nas zaskoczyły było oczywiście dużo więcej, a wszystkie doskonale rozwija nasze zainteresowania córki i uzupełnia szkolną wiedzę.
„101 obrzydliwych faktów” Mathildy Masters to rewelacyjne uzupełnienie wcześniejszej lektury, ponieważ poruszają kolejne zagadnienia, rozwijają wcześniejsze. Tym razem są to ciekawostki, które mogą niejednej osobie podnieść jedzenie… Na szczęście moja córka pod tym względem jest wytrzymała i w obliczu faktów zachowuje się jak stereotypowy pracownik prosektorium: kanapka jedzona w czasie zgłębiania tematu. Zagadnienia są tu posegregowane tematycznie. Znajdziemy tu takie tematy przewodnie jak ciało, wydzieliny, zwierzęta, historia, otoczenie, rośliny, dziwne zwyczaje, zapach i smak, jedzenie oraz zawody.
W pierwszej części autorka skupiła się na tym, co dzieje się z ciałem, czyli wchodzimy w świat łuszczenia, wydzielin z nosa i uszu, paznokci, włosów, pocenia, ślinienia, trądziku, wymiotów czy kulek z włosów w układzie pokarmowym. Dalej przyjrzymy się fekaliom oraz ich zabarwieniu, intensywności zapachu, konsystencji, wykorzystaniu ich w gospodarce. Od ludzkiej kupy przejdziemy do zwierzęcej i odkrywamy, dlaczego niektóre zwierzęta jedzą odchody. W trzeciej części są takie zaskakujące fakty jak bronienie się przed napastnikiem krwią pryskaną z oczu. Poznamy też dziwne zwyczaje przodków (od tych pokarmowych, przez higieniczne, po rytualne. Pojawią się takie barwne postacie jak Kaligula, Neron, faraonowie. Nie zabraknie też historii unikania higieny i dżumy. Jeśli jeszcze mamy mało wstrętnych rzeczy dowiadujemy się jak wiele budzących odrazę stworzeń żyje w naszych domach. Wejdziemy w świat kwiatków, których lepiej nie drażnić i nie wąchać lub dotykać. Odkryjemy tajniki tajnych służb, wykorzystanie roślin do odstraszania. Następnie przyjrzymy się makabrycznym zwyczajom w różnych kulturach. Plucie, wylewanie pomyj, rzucanie dzieci z wież czy tańce ze szczątkami zmarłych krewnych to tylko nieliczne tradycje, które mogą zaskoczyć.
Dzięki tej książce dowiedzieliśmy się, dlaczego niektórzy nie lubią brukselki, a inni kochają superśmierdzące sery. Weszłyśmy w świat pingwinich i foczych smrodków oraz przysmaków wikingów. Do tego jest tu całkiem sporo zatrważających zwyczajów kulinarnych. Mogłam też przybliżyć córce, z jakimi wyzwaniami spotykali się ludzie żyjący klika wieków temu, a także dowiedzieć się, w jaki sposób oceniana jest smaczność karmy dla naszych domowych pieszczochów.
Wielki plus tej książki (podobnie jak było to w „321 superciekawych faktach”) polega na tym, że nie trzeba czytać jej od deski do deski tylko można wybiórczo sięgać po interesujące nas tematy. Są tu tematy, dzięki którym dziecko będzie mogło zabłysnąć wiedzą na wszystkich przedmiotach szkolnych. Całość podzielono na dziesięć tematycznych rozdziałów, które uzupełniają wcześniejszą lekturę, ale nie jest ona niezbędna do czytania tej, ponieważ kolejne informacje nie są kontynuacją wcześniejszych.
Całość dopełnia solidna oprawa, estetyczne i oryginalne ilustracje, bardzo dobrze zszyte strony i dobry papier oraz duży format. Dzięki temu książka jest estetyczna i trwała. Plusem jest przekazywanie naprawdę wielu informacji w lekki i zabawny sposób, sprawiający, że całe otoczenie zaczyna wydawać nam się jeszcze ciekawsze niż do tej pory. Zdecydowanie polecam!

Ciekawostki lub książki z pytaniami i odpowiedziami to jedne z tych, po które moja córka sięga bardzo chętnie, a wszystko przez to, że ma osiem lat i jeszcze nie mówi. Z tego powodu nie ma możliwości samodzielnego formułowania potencjalnych pytań. Lektury objaśniające świat pozwalają jej na zdobywanie wiedzy mimo tej przeszkody. Ciekawości nie można jej odmówić. Pamięci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1594
765

Na półkach: ,

Picie smarków, rozsmarowywanie na twarzy woskowiny usznej czy śluzowate grzyby które idą w Twoją stronę. Jedno zdanie, które obrzydzi tą książkę dorosłym, ale dzieciaki będą chciały ją mieć. Jeszcze nie spotkałam dziecka, którego takie "nietypowe" tematy by nie ciekawiły/śmieszyły.

Ale nie bójcie się, rodzice! Książka nie jest tylko zbiorem obrzydlistw. To przede wszystkim fakty. A jak fakty - to wiedza! I to konkretna, bo brzydzić się można przecież wielu spraw ;) Mamy podział na rozdziały (ciało, kupa i siki, zwierzęta, historia, otoczenie, dziwne zwyczaje, zapach i smak, jedzenie i zawody). Sami więc widzicie, że treść obejmuje potężną grupę przedmiotów (biologia, geografia, historia, chemia).

Kocham takie książki, bo według mnie zaciekawić dziecko wiedzą można na 3 sposoby. Rozbawić, zszokować albo pokazać na zjawiskowym przykładzie (eksperymenty, zabawy, zdjęcia, filmy itp). I wszystko musi być pisane prosto, choć dokładnie i raczej więcej niż mniej. Są nawet badania, które pokazują, że dzieci wolą tłumaczenie szczegółowe objaśniające dokładnie problem/zjawisko niż proste.
Oczywiście nie będzie to miało zastosowania, kiedy dziecko zobaczy że rodzica to w ogóle nie rusza i sam nie lubi czytać/dowiadywać się czegoś nowego. Ale skoro ktoś czyta ten tekst, to zapewne nie mam się o co martwić ;)

Wróćmy jednak do książki. Ponad 200 stron, nietypowe ilustracje (jak dla mnie jeszcze podbijają warstwę "ohydy" w książce przez swoją oryginalność). Podział na rozdziały. Każdy fakt to 1/2 strony. Do faktów jest niewiele tekstu, dodatkowo podzielonego na krótkie akapity. Do niektórych dodano też ciekawostki związane z tematem. Np. przy fakcie o wyrzucaniu odchodów na ulicę w średniowieczu, ciekawostka brzmi: "Wciąż jeszcze 2,6 miliarda ludzi na świecie nie ma toalety".

Okładka nie zachwyca, ale treść już tak. Poza krzywą miną podczas czytania, zyskujemy wiedzę i mnóstwo tematów na small talki ze znajomymi :D Nie wiem czy przypadkiem mnie nie podoba się bardziej niż mojemu 5latkowi (u niego większa faza na te tematy chyba dopiero przyjdzie).

Picie smarków, rozsmarowywanie na twarzy woskowiny usznej czy śluzowate grzyby które idą w Twoją stronę. Jedno zdanie, które obrzydzi tą książkę dorosłym, ale dzieciaki będą chciały ją mieć. Jeszcze nie spotkałam dziecka, którego takie "nietypowe" tematy by nie ciekawiły/śmieszyły.

Ale nie bójcie się, rodzice! Książka nie jest tylko zbiorem obrzydlistw. To przede...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7933
6788

Na półkach: ,

STRRRASZNE OBRZYDLIWOŚCI

Na rynku nie brakuje książek dla dzieci, które o różnych aspektach życia opowiadają w sposób niegrzeczny i obrzydliwy. Czyli taki, jaki najmłodsi lubią najbardziej. „101 obrzydliwych faktów” to, jak już wskazuje sam tytuł, kolejna z nich. Mniej skupiona na konkretnym temacie, w odróżnieniu od konkurencyjnych serii, ale tak samo lekka i przyjemna.

Wiecie, że człowiek połyka dziennie filiżankę smaków? Albo że malowane na czarno zęby były modne w Japonii? Jesteście ciekawi, który ser jest najbardziej śmierdzący na świecie? A może chcecie dowiedzieć się czegoś o pryszczach? Albo może interesuje Was, który król przyjmował gości siedząc na kibelku? To wszystko i wiele, wiele więcej czeka na Was w tym tomie!

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/07/101-obrzydliwych-faktow-mathilda.html

STRRRASZNE OBRZYDLIWOŚCI

Na rynku nie brakuje książek dla dzieci, które o różnych aspektach życia opowiadają w sposób niegrzeczny i obrzydliwy. Czyli taki, jaki najmłodsi lubią najbardziej. „101 obrzydliwych faktów” to, jak już wskazuje sam tytuł, kolejna z nich. Mniej skupiona na konkretnym temacie, w odróżnieniu od konkurencyjnych serii, ale tak samo lekka i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    18
  • 2022
    3
  • Dla dzieci
    2
  • Dziecięce 2
    1
  • Posiadam
    1
  • 2021
    1
  • Cała wioska czyta dzieciom... na głos
    1
  • WYD. Nasza Księgarnia
    1
  • I love books
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 101 obrzydliwych faktów


Podobne książki

Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,3
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,0
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,7
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...

Przeczytaj także