rozwińzwiń

Dramaty

Okładka książki Dramaty Maria Dąbrowska
Okładka książki Dramaty
Maria Dąbrowska Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tytuł oryginału:
Dramaty
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1957-03-30
Data 1. wyd. pol.:
1957-03-30
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Listy. Tom 3. 1945-1951 Maria Dąbrowska, Stanisław Stempowski
Ocena 0,0
Listy. Tom 3. ... Maria Dąbrowska, St...
Okładka książki Listy. Tom 2. 1931-1944 Maria Dąbrowska, Stanisław Stempowski
Ocena 7,3
Listy. Tom 2. ... Maria Dąbrowska, St...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1356
558

Na półkach:

Maria Dąbrowska zapisała się w historii polskiej literatury monumentalną powieścią Noce i dnie, za którą zresztą wielokrotnie nominowano ją do nagrody Nobla. Nigdy jej nie otrzymała i być może dlatego jej twórczość – poza tą właśnie powieścią – pozostaje nieznana. A przecież napisała mnóstwo opowiadań, zaczęła kolejną powieść, opublikowała swoje dzienniki, eseje, korespondencje, a także dwa dramaty historyczne, Stanisław i Bogumił oraz Geniusz sierocy. Oba przeznaczone bardziej do czytania niż wystawiania na scenę.

Otwierający zbiorek Dramaty potężny Geniusz sierocy przenosi czytelników do siedemnastego wieku, kiedy to na polskim tronie zasiada Władysław IV. Władca ma swoje poglądy na sytuację w kraju i poza jego granicami. W efekcie dąży do wojny, co nie wszystkim się podoba. Niektórzy nie rozumieją jego zamysłów. Większość jego doradców i pojawiających się w dramacie osobistości myśli zresztą głównie o własnym interesie. Niby mówi się tu nawet o demokracji, ale rozumie się ją tak, jak w XXI wieku – jako rządy motłochu, a nie umiejętność korzystania z rad specjalistów. Z drugiej strony już wtedy specjalistów, zwłaszcza tych domorosłych, było wielu. Gdzieś w tle pojawia się tu kwestia mniejszości religijnych oraz kilka innych tematów…

Stanisław i Bogumił przenosi czytelników w jeszcze odleglejszą przeszłość, bo do czasów Bolesława Śmiałego. Jego tematem jest władza płynąca z religii, reprezentowanej tu przez biskupa krakowskiego Stanisława oraz arcybiskupa gnieźnieńskiego Bogumiła, oraz błędy dawnych władców, które dają pretekst do działania wrogom narodu. Ważną rolę w dramacie odgrywa błazen, rodzaj ówczesnego, znacznie młodszego Stańczyka, który w sposób trzeźwy stara się patrzeć na to, co dzieje się na dworze.

Oba teksty niełatwo się czyta, napisane są językiem trudnym, pełnym dykteryjek, dygresji, pojedynków słownych, które odciągają uwagę czytelnika od treści dramatu. Spora liczba postaci to kolejny powód, dla którego tak rzadko je adaptowano. Stanisław i Bogumił doczekał się adaptacji telewizyjnej, kilku zaledwie premier jeszcze w PRL-u, a jego obszerne fragmenty trafiły do filmu Bolesław Śmiały. Geniusz sierocy miał zaledwie trzy adaptacje, w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Mało jak na autorkę, która ocierała się o Nobla…

Więcej recenzji:
https://zdalaodpolityki.pl/category/ksiazka/

Maria Dąbrowska zapisała się w historii polskiej literatury monumentalną powieścią Noce i dnie, za którą zresztą wielokrotnie nominowano ją do nagrody Nobla. Nigdy jej nie otrzymała i być może dlatego jej twórczość – poza tą właśnie powieścią – pozostaje nieznana. A przecież napisała mnóstwo opowiadań, zaczęła kolejną powieść, opublikowała swoje dzienniki, eseje,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dramaty


Podobne książki

Przeczytaj także