Ognisko. Studyum etnologiczne

Okładka książki Ognisko. Studyum etnologiczne Stanisław Ciszewski
Okładka książki Ognisko. Studyum etnologiczne
Stanisław Ciszewski Wydawnictwo: Polska Akademia Umiejętności nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
238 str. 3 godz. 58 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Polska Akademia Umiejętności
Data wydania:
1903-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1903-01-01
Liczba stron:
238
Czas czytania
3 godz. 58 min.
Język:
polski
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
340
168

Na półkach:

Jakbym była złośliwa to zaczęłabym od rozważenia pytania, czy teraz Wszechnica będzie ścigać się z Armoryką i Repliką o wydawanie książek, które straciły prawa autorskie, a zyskały domenę publiczną, ale przecież nie jestem, prawda? Więc na początku napiszę, że książka jest wielce elegancka, w twardej oprawie, a nawet zawiera korektę, która jednak absolutnie nic nie wniosła względem poprzednich książek. Zawiera mimo tego masę błędów i literówek, a przypominam, że przeszła co najmniej dwie redakcje. Nie mam niestety dostępu do tekstu oryginalnego, więc nie jestem w stanie porównać treści, niemniej jest w niej nadal tyle błędów, jakby nikt się tym nie zajął. Posiada jednak przedmowę, czego odmawiały nam inne wydawnictwa przedrukowując tempo treść wybranych książek. Armoryka i Replika dodatkowo uszczuplały swoje wydania o ryciny trzepiąc publikacje po najniższej linii oporu.
Przyznać trzeba, że treść z założenia jest pięknie uporządkowana, ale tylko w teorii, gdyż sama treść jest wielce chaotyczna. Zdecydowanym minusem publikacji jest również fakt, iż wszystkie źródła zagraniczne, głównie po łacinie, nie są tłumaczone, więc jeśli nie ma się podstaw gramatyki i słownika, to za przeproszeniem gówno se poczyta. Na szczęście (lub nie) nie jest tego jakoś super dużo.
Prawdę mówiąc najciekawsze wątki związane z tematem zadanym pochodzą z kręgu kulturowego starożytnej Grecji i Rzymu. W szczególności zważając na fakt, iż mamy tutaj odniesienia do kultu ognia pochodzące nie tylko z klasycznych dzieł antycznej literatury, lecz również autentycznych, analogicznych wzmianek ówczesnych sobie kronik i wzmianek historyków, więc można powiedzieć, relacji z pierwszej ręki.
Wzmianek dotyczących Słowiańszczyzny, a w szczególności Polski jest tu jak na lekarstwo. Można policzyć je na palcach i to jednej ręki. Nie może więc dziwić, że liczba rodzimych źródeł bibliograficznych również jest mało satysfakcjonująca. Za to pod koniec dostajemy porządną dawkę informacji dotyczących kultu ognia na Litwie w wiekach XIII - XIV, a więc do chrystianizacji kraju. Są to rzeczy wielkiej wagi, gdyż tak naprawdę traktują o ostatniej oficjalnej formie słowiańskiego kultu na świecie.
Studium etnologiczne uważam za bardzo udane i kompleksowe.

Jakbym była złośliwa to zaczęłabym od rozważenia pytania, czy teraz Wszechnica będzie ścigać się z Armoryką i Repliką o wydawanie książek, które straciły prawa autorskie, a zyskały domenę publiczną, ale przecież nie jestem, prawda? Więc na początku napiszę, że książka jest wielce elegancka, w twardej oprawie, a nawet zawiera korektę, która jednak absolutnie nic nie wniosła...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • 40 Posiadam
    1
  • 27c Kultura ludowa Słowian XIX-XX w.
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ognisko. Studyum etnologiczne


Podobne książki

Okładka książki Socjologia. Kluczowe pojęcia Anthony Giddens, Philip W. Sutton
Ocena 8,0
Socjologia. Kl... Anthony Giddens, Ph...
Okładka książki Jak myślą państwa. Racjonalność w polityce zagranicznej John Mearsheimer, Sebastian Rosato
Ocena 8,0
Jak myślą pańs... John Mearsheimer, S...
Okładka książki Psychologia społeczna Tomasz Grzyb, Bogdan Wojciszke
Ocena 7,5
Psychologia sp... Tomasz Grzyb, Bogda...

Przeczytaj także