Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać1
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant21
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mirosław J. Szymański
12
7,5/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), popularnonaukowa
Prof. dr hab., pedagog i socjolog edukacji, kierownik Katedry Społecznych Podstaw Rozwoju Oświaty w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Zainteresowana naukowe: socjologia edukacji, społeczne uwarunkowania rozwoju oświaty, przemiany edukacyjne w Polsce w okresie transformacji ustrojowej, problemy szkolnictwa na obszarach wiejskich, społeczne podłoże selekcji szkolnej, konstruowanie tożsamości młodzieży i dorosłych, edukacja w procesie zmiany społecznej.
7,5/10średnia ocena książek autora
18 przeczytało książki autora
23 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Przyszłość edukacji - szkoła przyszłości
Mirosław J. Szymański
7,0 z 1 ocen
7 czytelników 0 opinii
2024
Wyzwania i dylematy uspołecznienia edukacji
Bogusław Śliwerski, Mirosław J. Szymański
10,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2024
Edukacja w zmieniającym się społeczeństwie
Mirosław J. Szymański
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2021
Szkoła i nauczyciel w obliczu zmian społecznych i edukacyjnych
Mirosław J. Szymański, Joanna Małgorzata Łukasik
10,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
2021
Szkoła w świecie współczesnym
Mirosław J. Szymański, Bożena Muchacka
7,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2008
Renesans (?) nauczania całościowego. Współczesna dydaktyka wobec nauczania zintegrowanego, blokowego i przedmiotowego
7,5 z 2 ocen
4 czytelników 0 opinii
2003
Najnowsze opinie o książkach autora
Socjologia edukacji Mirosław J. Szymański
6,6
Profesor Mirosław Szymański jest jednym z najbardziej znanych polskich badaczy w zakresie nauk o edukacji, a wiele z jego książek stało się integralną częścią dorobku pedagogiki polskiej ostatnich dekad. To naukowiec potrafiący myśleć w sposób interdyscyplinarny, który bardzo dobrze porusza się po makro-problemach edukacyjnych. Jego teksty stawiają nowe problemy, pobudzają czytelnika do myślenia a nierzadko także i zmieniają jego sposób myślenia. Dlatego też z wielkim zainteresowaniem zapoznałem się z propozycją wydawniczą nowej książki tego naukowca, podręcznika „Socjologia edukacji”.
[…] Struktura podręcznika jest bardzo dobrze przemyślana, a poszczególne rozdziały i podrozdziały tworzą wewnętrznie spójny i całościowy obraz podejmowanej problematyki. W rozdziale pierwszym autor podejmuje kwestie genezy, przedmiotu, obszaru badań i perspektyw teoretycznych socjologii edukacji – rozdział ten stanowi logiczne wprowadzenie do kolejnych części pracy. Rozdział drugi poświęcony jest procesom społecznym tworzącym konteksty dla zmiany edukacyjnej (a w szczególności socjalizacji i stratyfikacji). Z kolei rozdział trzeci dotyczy edukacyjnych kontekstów funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. W rozdziale czwartym podjęte są problemy edukacyjnych kontekstów funkcjonowania instytucji społecznych. Wreszcie, rozdział piąty odnosi się do społecznych rezultatów edukacji w aspekcie socjalizacyjnym: indywidualizm vs. wspólnotowość; autonomia vs. uniwersalizm; globalizacja vs. glokalizacja; reprodukcja vs. emancypacja (wszystko to w kontekście konstruowania tożsamości).
Podręcznik jest bardzo dobrze przygotowany – pod każdym względem. Autor bez żadnych problemów porusza się po wchodzących w skład podręcznika zagadnieniach, a jego analizy są dobrze przygotowane. Jest to stojące na wysokim poziomie merytorycznym kompendium wiedzy, które daje znakomity wgląd w problematykę i metody socjologii edukacji. Podręcznik stanowić będzie istotne nowum – na tle dotychczas istniejących podręczników w tym zakresie. Bez wątpienia spotka się on z dużym zainteresowaniem czytelników i stanowić będzie sukces wydawniczy. Książka będzie mogła być wykorzystywana w pracy akademickiej przez naukowców z szeroko rozumianych nauk o edukacji, a w szczególności podczas zajęć dydaktycznych ze studentami i to nie tylko z socjologii edukacji, ale także z pedagogiki społecznej, pedagogiki porównawczej czy polityki oświatowej. […]
Prof. dr hab. Zbyszko Melosik
Szkoła i nauczyciel w obliczu zmian społecznych i edukacyjnych Mirosław J. Szymański
10,0
Żyjemy w czasach burzliwych zmian w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym szkoły. Niemal od roku funkcjonujemy na całym świecie na krawędzi chaosu z powodu pandemii. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że refleksja na temat szkoły i nauczyciela w obliczu zmian jest nie tylko potrzebna, ale i niezbędna. Ogrom zagadnień z tym związanych ilustrują pochodzące z prezentowanej publikacji teksty specjalistów, którzy przedstawiają swój punkt widzenia w kontekście wyzwań współczesności.
[…] publikacja to wartościowe dzieło, które może zarówno posłużyć przedstawicielom nauk społecznych, jak i stanowić źródło inspiracji dla praktyków.
Z recenzji prof. dr hab. Beaty Przyborowskiej