Co słonko widziało

Okładka książki Co słonko widziało
Maria Konopnicka Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Lektury z Tęczą wierszyki, piosenki
wierszyki, piosenki
Lektury z Tęczą
Krajowa Agencja Wydawnicza
1999-01-01
1999-01-01
wierszyki dla dzieci Konopnicka piosenki lektury

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Na jagody Maria Konopnicka, Katarzyna Minasowicz
Ocena 6,1
Na jagody Maria Konopnicka, K...
Okładka książki Proszę państwa, oto miś. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska, Julian Tuwim
Ocena 8,0
Proszę państwa... Jan Brzechwa, Aleks...
Okładka książki Zabawianki Agnieszka Frączek, Danuta Gellnerowa, Maria Konopnicka, Joanna Papuzińska, Marcin Przewoźniak, Małgorzata Strzałkowska, Julian Tuwim
Ocena 9,7
Zabawianki Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Wybór nowel Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,7
Wybór nowel Maria Konopnicka, B...

Okładka książki Na jagody Maria Konopnicka, Katarzyna Minasowicz
Ocena 6,1
Na jagody Maria Konopnicka, K...
Okładka książki Brzechwa dzieciom Jan Brzechwa, Marek Szal
Ocena 7,6
Brzechwa dzieciom Jan Brzechwa, Marek...

Pierwsza książka jaką otrzymałem w szkole za wygranie jakiegoś konkursu, jeszcze w zerówce. Jest to zbiór wierszy dla dzieci. Najbardziej w pamięć zapadł mi "Pogrzeb ptaszka".

Bardzo dobre wiersze dla dzieci. Czytałam je w dzieciństwie, ale dopiero teraz, gdy przeczytałam te wiersze w dojrzałym wieku, silnie do mnie przemówiły. W niezwykle trudnym dla Polski okresie Konopnicka budzi w dzieciach miłość do ojczystej ziemi przez piękne opisy przyrody. Niezwykle wartościowy jest również kult pracy, no ale przecież to pozytywizm więc oczywiście kult pracy musi być - i dobrze.

Wiele wierszyków jest naprawdę fajnych i zaciekawiło moją 3-letnią córkę, ale 1/3 jest w sumie taka sobie mało interesująca. Trzeba samemu przeczytać, żeby się przekonać 😊

Ciepła podstawówkowa lektura.

Ciepła podstawówkowa lektura.

Doskonałe wierszyki dla duszy dziecka!

Doskonałe wierszyki dla duszy dziecka!

Pierwsza przeczyta książka.

Pierwsza przeczyta książka.

Maria Konopnicka (1842 – 1910) to popularna polska poetka i nowelistka okresu realizmu bliska, poprzez swą twórczość, szczególnie najmłodszym czytelnikom. Doskonale pamiętam jeszcze z dzieciństwa przynajmniej kilka z jej rytmicznych wierszyków. A, że są wśród nich szczególnie bliskie memu sercu, toteż z utworami tej wybitnej pisarki zapoznaję dziś moje dzieci. Pomocna w tym wypadku a przy tym bajecznie kolorowo wydana jest książka pt. „Co słonko widziało”.

Zbiór ten jest dość pokaźny i liczy łącznie aż 63 tytuły. Są to najczęściej jednostronicowe rymowanki skierowane do najmłodszych czytelników. Posegregowane one zostały w siedmiu rozdziałach: Patataj, patataj, pojedziemy w cudny kraj, Brzęczą pszczółki nad lipiną, A wiecie wy, dzieci, o czym ptaszek śpiewa, Nie na zawsze więdnie kwiecie, nie na zawsze mróz na świecie, Co słonko widziało, O większego trudno zucha, jak był Stefek Burczymucha, Nieraz sobie myślę o tym, czym ja będę, jak urosnę. Autorka dość często w swej twórczości porusza temat patriotyzmu zachwycając się, i słusznie zresztą, naszą polską przyrodą, tradycjami i zwyczajami. Porusza przy tym kwestię życia zwykłych, prostych ludzi. Jej wiersze są zwykle proste, język nieskomplikowany a tętniące z nich wartości i nauki bliskie każdemu z nas. To chyba dlatego tak bardzo zakorzeniły się w literaturze dziecięcej towarzysząc dzieciom nawet w polskim elementarzu.

W książce, poza tytułowym utworem, znalazłam takie rymowanki jak Zła zima, Stefek Burczymucha, Muchy samochwały, Pranie, Nasza czarna jaskółeczka, Choinka w lesie, Co mówi zegar, Tęcza i wiele, wiele innych. Jak dla mnie są to prawdziwe perełki literatury dziecięcej, które naprawdę warto czytać dzieciom od małego.

Publikacja jest niezwykle kolorowa. Przy każdym wierszyku znajduje się obrazująca go, piękna i zabawna ilustracja autorstwa Jarosława Żukowskiego. Kartki są natomiast grube a oprawa, mimo iż miękka, solidna. Na pewno całość będzie cieszyć nas bardzo długo.

2052
2041

Urocze wierszyki!! Dzieci widzą to samo co słonko i dzięki uważnemu patrzeniu poznają otaczający je świat.

Zbiór wierszy Konopnickiej dla dzieci zebrany w tym tomie jest dziś wciąż interesujący. Najbardziej chyba znany wiersz to „Stefek Burczymucha”, bardzo zabawna, barwna i żywa miniaturka, która według mnie jest arcydziełem poezji dziecięcej porównywalnym do wierszy Tuwima czy Brzechwy. Jest jeszcze kilka innych bardziej lub mniej znanych, np z piosenek dla dzieci („Hu hu ha nasza zima zła”). Całość literacko, pomimo upływu 100 lat od powstania chyba większości z tych utworów, ciagle się broni. Nie zachwyciło mnie natomiast wydanie, do którego sięgnąłem. Nasza Księgarnia z 1984 r. w formacie A4 ze słonecznikiem na okładce. Moim skromnym zdaniem to jedna z najgorzej ilustrowanych książek dla dzieci, jakie w życiu widziałem. Ilustracje w tej książce są koszmarne: nudne, brzydkie, bez pomysłu, a te na całą stronę - dosłownie o niczym [sic!]! Przez litość nazwiska ilustratora nie wymienię.

Cóż mogę napisać? Przecież wszyscy to znają... Przyznam się zatem, że tomik ten wpadł mi w ręce przypadkiem. Miałem tylko przejrzeć, by powspominać dawne dzieje, a nawet nie wiem kiedy usiadłem, by to poczytać. Miałem przypomnieć sobie dwa, trzy fragmenty, a nie odłożyłem książki, aż jej nie skończyłem! To niesamowite, w jaki (z braku lepszego słowa) trans potrafią wprowadzić te pozornie proste, dziecinne teksty kilkudziesięcioletniego czytelnika! Teraz już nie dziwię się, że w dalszym ciągu jest to lekturą szkolną.
Bo jest lekturą, prawda?

Maria Konopnicka Co słonko widziało Zobacz więcej