Nowa przyjaciółka

Okładka książki Nowa przyjaciółka Kristen Gudsnuk
Okładka książki Nowa przyjaciółka
Kristen Gudsnuk Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Nowa przyjaciółka (tom 1) komiksy
komiksy
Nowa przyjaciółka (tom 1)
Making Friends
Jaguar
2020-06-17
2020-06-17

Okładka książki Pamiętniki Wisienki - 3 - Ostatni z pięciu skarbów Joris Chamblain, Aurélie Neyret
Pamiętniki Wis... Joris Chamblain, Au...
Okładka książki Przygoda na balkonie Giorgio Di Vita, Enrico Faccini, Andrea Freccero, Silvia Gianatti, Ettore Gula, Valerio Held, Carlo Limido, Augusto Macchetto, Michele Mazzon, Carlo Panaro, Rudy Salvagnini, Donald Soffritti, Giampaolo Soldati, Emilio Urbano, Massimiliano Valentini, Pietro Zemelo
Przygoda na ba... Giorgio Di Vita, En...
Okładka książki Czarolina - 2 - Dziewczynka, która kochała zwierzołaki Paola Antista, Sylvia Douyé
Czarolina - 2 ... Paola Antista, Sylv...
Okładka książki Zabić drozda. Powieść graficzna Fred Fordham, Harper Lee
Zabić drozda. ... Fred Fordham, Harpe...

Przyjemnie i szybko przeczytane, miła odskocznia, dobra na zastój

Przyjemnie i szybko przeczytane, miła odskocznia, dobra na zastój

Komiks jest typową historią szkolnego życia pomieszaną z nutką humoru i magii. Oto nastoletnia bohaterka odkrywa, że szkicownik ma cudowne moce. Niestety, odkrywa to wtedy, kiedy narysowana głowa jej ulubionej postaci ożywa. Niestety – sama głowa, przez co sprawa się nieco komplikuje. Kto bowiem rozmawia z latającą po pokoju głową mangowego bohatera, księcia, który chciałby sterować umysłami innych, by podporządkować świat sobie? Danielle wie, że nie może zostawić dziwnego tworu w domu, zaczyna więc go zabierać w plecaku do szkoły, a tam przechowuje w szafce. Moc szkicownika przyciąga ją jednak na tyle, że postanawia wykreować jeszcze jedną postać, bardziej ludzką. Będzie to… nowa przyjaciółka. Sytuacja się jednak kompiluje, bo przyjaciółka nie została umiejscowiona w żadnej rodzinie. Do tego w sprawy dziewczynek notorycznie miesza się Książę Neptun, twierdząc, że Danielle jest księżniczką!

Więcej na: https://www.monime.pl/nowa-przyjaciolka-kristen-gudsnuk/

Och, jak dobrze bawiłam się przy czytaniu tego komiksu! A parodia ,,Czarodziejek z Ksieżyca" była przednia! Oprócz tego to całkiem niegłupia historia o nastoletnim życiu.

To komiksowa historia o jednej dziewczynce, która chciała mieć przyjaciółkę w nowej szkole.
W szpargałach po babci znalazła magiczny notatnik - co w nim narysuje, to się materializuje. Dziewczynka rysuje przyjaciółkę. I tu się kończy sensowna fabuła. Potem jest coraz gorzej - głowa jakiegoś chłopaka, ściągnięta przez przypadek, on uosabia zło; dialogi są nielogiczne, a przekaz niby pozytywny - przyjaźń jest cenna, ale główna bohaterka zdobywa ją magią. Uważam takie utwory za niepotrzebne.

"Nowa przyjaciółka" jest pierwszym przeczytanym przeze mnie komiksem w tym roku. Nie sięgam głównie po tego rodzaju książki, natomiast gdy zobaczyłam tą (piękną) okładkę coś mi powiedziało, że muszę sięgnąć po tą pozycję. Jest to odmóżdżacz, który przeczytacie dosłownie na raz. Książka opowiada o dziewczynie, która pewnym trafem dostaje rysownik swojej ciotki, w którym to co narysujesz, ożywa. Sam pomysł na fabułę szczególnie mnie nie zaciekawił, ale moim zdaniem ilustracje są piękne. Pomimo tego, że jest to bardzo krótka książka zdążyłam się polubić z Dany i Madison. Polecam jeżeli chcecie przeczytać coś lekkiego i nie zobowiązującego.

Niektóre komiksy na pierwszy rzut oka nie zapowiadają tego co czeka w ich wnętrzu na czytelnika. Bo co takiego może mieć w sobie opowieść o dziewczynie, która w nowej szkole nie potrafi znaleźć przyjaciół? Cóż, okazuje się, że bardzo wiele i to bynajmniej nie tego, co można by się na pierwszy rzut oka spodziewać. Zapraszam serdecznie do poznania Dany – bohaterki z pozoru zwyczajnego, a po bliższym poznaniu, kompletnie niezwykłego komiksu ,,Nowa przyjaciółka” autorstwa Kristen Gudsnuk.

Dany rozpoczęła naukę w nowej szkole – oznaczało to dla niej rozstanie z przyjaciółkami, z którymi dotychczas spędzała cały czas. Dziewczynie ciężko jest nawiązać nowe znajomości, podczas gdy jej przyjaciółki zdążyły już stworzyć nowe paczki, dziewczyna czuje się przez to porzucona i coraz bardziej desperacko pragnie zdobyć nową przyjaciółkę – taką która przyćmi jej dawne znajome! Dzięki której nie będzie potrzebować już nikogo innego i która nigdy jej nie porzuci. Nie brzmi zbyt prosto, nieprawdaż? Na szczęście, pomocny okazuje się tutaj magiczny notatnik odziedziczony po zmarłej cioci. Dzięki niemu każda narysowana rzecz staje się prawdziwa. Dany postanawia narysować sobie nową przyjaciółkę, nie spodziewa się jednak, że będzie to początek serii przedziwnych wydarzeń i całej serii kłopotów. I co ważniejsze, dziewczynka nie zdaje sobie sprawy, że przyjaźń trudno utrzymać, nawet tę zrodzoną z czarów.

Troskliwie pielęgnuję swoje wewnętrzne dziecko – lubię bajki, sięgam po nie w każdej formie, lubię je oglądać, lubię czytać książki dla najmłodszych, nie gardzę też serialami animowanymi. I czytając ,,Nową przyjaciółkę” dostrzegałam jak autorka garściami sięgała zarówno ze znanych mi motywów – zarówno tych europejskich jak i znanych z mangi i anime. Mamy tutaj siłę przyjaźni, niczym w Kucykach Pony, czarodziejki (lub jak kto woli magical girls) – podczas lektury można chociażby pomyśleć o Czarodziejce z Księżyca, która nadal podbija serca wielu polskich czytelników, mamy tutaj księżniczki, głównego złego, którego główna bohaterka chce wyleczyć siłą swojego serca i pokazać mu, że on także może być dobry (czy jej się to uda, tego rzecz jasna nie zdradzę). Wymieniać można sporo, autorka naprawdę świetnie podeszła do tematu bawiąc się znanymi czytelnikom motywami i zmieniając je w barwny, nieco szalony, miejscami nawet głupawy, ale przy tym niezwykle uroczy komiks o przyjaźni, która ani na chwilę nie schodzi na dalszy plan i która cały czas pozostaje motywem przewodnim historii Dany.

Bo mimo swojej szalonej otoczki, komiks kryje w sobie sporo głębi, pokazując jakim złożonym uczuciem jest przyjaźń, a także jak ważna jest potrzeba akceptacji ze strony środowiska w jakim się znajdujemy. I jak łatwo człowiek porzuca własne ideały i to kim tak naprawdę jest w pogoni za ową akceptacją. Kristen Gudsnuk pokazuje również, że czasami niewielka grupa bliskich osób znaczy więcej niż popularność i uwielbienie wszystkich wokół, i czym tak naprawdę jest siła przyjaźni.

Strona wizualna komiksu idealnie współgra z opowiadaną historią, jest kolorowo, lekko niepoważnie, mimika postaci czasami rozkłada na łopatki – ale to dobrze. Wszystko to uzupełnia tę garstkę wariactwa, która cechuje ten tytuł.

Być może jestem nieco bezkrytyczna, ale pokochałam komiks Kristen Gudsnuk całym sercem. Po ,,Nową przyjaciółkę” sięgnęłam z czystej ciekawości i przyznam szczerze, że nie spodziewałam się niczego ponad lekki komiks, przy którym spędzę miłe chwile. Zamiast tego dostałam zwariowaną wariację na temat zaczarowanego ołówka, bohaterów, których pokochałam i historię o przyjaźni, która zaczyna się jak zwykła szkolna opowiastka, a w pewnym momencie zaczyna tryskać z każdej strony magią i która garściami czerpie z bajek oraz mang o czarodziejkach. Coś fantastycznie szalonego, ale i uroczego – zdecydowanie warto przeczytać.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Czy ja kiedyś wspominałam, że nie przepadam za komiksami? Że nie rozumiem skąd ta pasja delektowania się ilustracjami przy jednoczesnym odhaczeniu tej niewielkiej ilości tekstu? Że jak książka, to powinno się czytać, czytać, czytać.
No to odwołuję wszystko, co powiedziałam wcześniej i robię to z prawdziwą radością. Serio.
Przed Wami komiks, który moja córka określiła jednym dosadnym „ME-GA”. Dorwała się do niej pierwsza, a ponieważ komiksy najlepiej czyta się samemu, musiałam czekać cierpliwie na swoją kolej. No, a że z cierpliwością u mnie różnie – podkradałam i czytałam nocą oglądając, cmokając, delektując się, chłonąc i po raz niewiadomo który wracając do wcześniejszych stron.
Moim subiektywnym zdaniem jest to od czasów „Kajko i Kokosza” najlepszy komiks! W naszych rękach, na naszej półce! Jest w nim magia rodem z przyjaciółek z księżyca, czarodziejskie pierścienie, magiczny notatnik i oddzielone od ciała głowy. Jest znęcanie się nad słabszym, alienacja i pragnienie przyjaźni. Jest też walka dobra ze złem z tym, że zło oczywiście wydaje się o wiele ciekawsze. No i jest nastolatka z burzą hormonów i nieuczesanymi myślami, którą pokochacie od razu. Zachęciłam Was już wystarczająco?
Główna bohaterka to siódmoklasistka Danielle, która zupełnie nie potrafi się odnaleźć w nowej szkole. Dotychczas otoczona przyjaciółmi i prawdziwa dusza towarzystwa, w nowej klasie jest nielubiana i traktowana jak dziwadło, więc każdy szkolny dzień kończy się łzami i rozpaczą. Pewnego dnia zdesperowana dziewczynka rysuje w notatniku odziedziczonym po zmarłej cioci głowę bohatera popularnego serialu i jak wielkie jest jej zdumienie, kiedy głowa….ożywa. Książę Neptun od tej pory będzie towarzyszył dziewczynce, a ponieważ nie jest zbyt pozytywną postacią, to jego rady nie zawsze będą pomocne. Danielle również rysuje Madison, dziewczynkę, która od tej pory ma być jej najlepszą przyjaciółką. Nie bierze jednak pod uwagę tego, że tajemnica pochodzenia dziewczyny w końcu wychodzi na jaw, a zawiedziona przyjaciółka postanawia żyć własnym życiem i sama wybierać sobie przyjaciół, a nie być zmuszana do przyjaźni. Do tego jeszcze książę Neptun i jego pragnienie objęcia władzy nad światem…
Nie sądziłam, że luźny, kolorowy, niezbyt bogaty w treści gatunek literacki jakim jest komiks może tyle człowieka nauczyć. Zmusić do myślenia o tym, że przyjaciół nie można sobie podporządkować i że nie warto postępować wbrew sobie, ponieważ wystarczy nam garstka bliskich ludzi i już samo to sprawi, że będziemy szczęśliwi. Niekoniecznie musimy być lubiani przez wszystkich, a wielkość naszych przyjaciół niekoniecznie zależy od ich popularności w społeczeństwie. Oczywiście działanie zgodnie z własnym kanonem zasad jest niełatwe i powoduje mnóstwo kłopotów, ale…kto powiedział, że życie jest proste? Najważniejsza jest wiara, że razem możemy wszystko i że przyjaźni nie trzeba szukać. Wystarczy być sobą i mieć szeroko otwarte oczy, a ona sama nas znajdzie.
Komiks wygląda jak grubsza książka formatu A5. Miękka, błyszcząca okładka, a w środku tyle niesamowitości w ilustracjach Autorki i treści, że nawet się nie wahajcie: skusi każdego – zaprawionego w czytaniu młodego człowieka, tego, który dopiero zaczyna swoją przygodę z czytaniem (na pewno się nie znudzi!!),a także tego, który nie za bardzo lubi książki i potrzebuje czegoś, przez co łatwo i przyjemnie przemknie przeżywając emocjonującą przygodę i odnajdując siebie w literackiej rzeczywistości. I będzie kolejna część! To nasz pierwszy komiks wydawnictwa Jaguar, ale już wiemy, że na pewno nie ostatni. Wspaniała robota.
Polecamy ogromnie dla dzieciaków 7+.

Przed Wami komiks, który moja córka określiła jednym...

Fabułę „Nowej przyjaciółki” uważam za naprawdę zabawną i uroczą!

To świetna mieszanka fantazji spełnienia życzeń i radzenia sobie z rzeczywistymi problemami.

Poza tym całość jest pełna humoru, zarówno w treści, jak i w rysunku.

Dany jest siódmoklasistką, która ma trudności z poznaniem nowych przyjaciół w szkole średniej.

Wszystkie się zmienia, kiedy znajduje magiczny zeszyt.

Nagle wszystko, co rysuje, staje się rzeczywistością, w tym odcięta głowa jej ulubionej postaci z anime Książe Neptun i zupełnie nowa przyjaciółka Madison.

Wszystko idzie świetnie dla Dany, dopóki Madison nie dowie się, że jest dziełem z magicznego notatnika.

W tym momencie fabuła nadal koncentruje się na Dany, która próbuje zaprzyjaźnić się, jednocześnie podnosząc pytania o wolną wolę, traumę i to, co to znaczy mieć nieskończoną moc, co jest ... naprawdę dużo dla tej książki.

Być może odpowiedzi, które otrzymujemy, nie są w 100% idealne, ale jest to ambitna i niesamowicie zabawna historia.

W szczególności historia Księcia Neptuna była świetna.

Polubiłam Dany!

Jest egocentryczna - jak większość młodzieży w jej wieku! - ale troszczy się o swoich przyjaciół i nie szaleje za swoimi mocami.

Ta historia jest świetna dla młodszych dzieci, aby zdały sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje mają wszystkie nasze działania;

Z drugiej strony starsze dzieci / nastolatki pokochają to, że w nowy sposób odkrywa to na co trzeba uważać.

1. Myślę, że ta książka jest naprawdę urocza.
2. Podoba mi się pomysł, aby móc narysować wszystko, co chcesz, i to ożywa. Myślę, że w tej książce mogło być tego jeszcze więcej.
3. Myślę, że przesłanie bycia sobą jest ważne dla dzieci.
4. Ilustracje są bardzo ładne i wyjątkowe.

Fabułę „Nowej przyjaciółki” uważam za naprawdę zabawną i uroczą!

Poza tym całość jest pełna humoru, zarówno w treści, jak i w rysunku.

Wszystkie się zmienia, kiedy znajduje magiczny...

Bardzo przyjemny komiks dla młodszych odbiorców, który pod płaszczykiem prostej kreski i dowcipnego języka ukrywa morał na temat naszej wewnętrznej potrzeby bycia zauważonym i lubianym - potrzeby momentami tak dużej, że przestajemy być sobą.
Danny ma 12 lat, kocha serial "Słoneczne Siostry" (CZARODZIEJKI Z KSIĘŻYCA?!) i trafia do nowej szkoły, w której nikogo nie zna i czuje się samotna. Pewnego dnia znajduje magiczny szkicownik, z którego wszystko, co narysuje, przedostaje się do świata rzeczywistego (ZACZAROWANY OŁÓWEK?!). Dziewczyna postanawia więc, że narysuje sobie przyjaciółkę idealną. Co jednak, gdy ta stworzona istota nie będzie chciała żyć tylko dla Danny, ale również dla... siebie? (FRANKENSTAIN?!)
Naprawdę miły komiks, w którym - jak to w komiksach - wszystko dzieje się szybko i efektownie. Są tu zarówno elementy obyczajowe, dotyczące przyjaźni i fandomowych, ważnych dla nastolatek spraw, jak i fantastyka. I do tego piękna paleta barw utrzymana w różach, fioletach i błękitach.

ZACZAROWANY OŁÓWEK SZKICOWNIK

Po wydaniu dwóch tomów sympatycznej serii duetu Hale / Pham, traktującej o dziewczyńskiej przyjaźni, wydawnictwo Jaguar idzie za ciosem i serwuje nam początek nowego cyklu. „Nowa przyjaciółka”, bo taki nosi tytuł ów komiks, to rzecz utrzymana w stylistyce „Przyjaciółek” – i na takim samym poziomie. Jeśli więc podobały się Wam tamte albumy, śmiało możecie sięgnąć po dzieło Kristen Gudsnuk. Tak samo zresztą jak wtedy, gdy macie ochotę na lekką, młodzieżową, ale nie głupią opowieść o przyjaźni i szkolnym życiu, podlaną na dodatek całkiem sporą dawką fantastyki.

Główną bohaterką jest nastoletnia Dany. Dziewczyna trafiła właśnie do nowej szkoły, jej dawni znajomi i przyjaciele rozrzuceni zostali po innych klasach i placówkach, a ona czuje się zagubiona i przygnębiona. Jejku życie zmienia się, kiedy zostaje posiadaczką szkicownika swojej zmarłej ciotki. Niby to nic takiego, ale gdy dziewczyna odkrywa, że to, co w nim narysuje ożywa, postanawia stworzyć sobie przyjaciółkę idealną. Wkrótce jednak okazuje się, że nie wszystko jest takie, jak się wydawało…

ZACZAROWANY OŁÓWEK SZKICOWNIK

• Komiks