Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej

Okładka książki Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej Ewa Nowak
Ewa Nowak Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Akademia Szpiegów (tom 3) Seria: Akademia Szpiegów literatura dziecięca
literatura dziecięca
Akademia Szpiegów (tom 3)
Akademia Szpiegów
Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej
Czarna Owca
2020-02-26
2020-02-26
przygodowa dla dzieci detektywistyczna

Anakin, Omega i Czternasty to pseudonimy członków tajnej grupy operacyjnej. Tym razem zmierzą się oni z zagadką, powiązaną z transferem najcenniejszego zawodnika drużyny Poland Gold. Młodzi szpiedzy pilnie obserwują rozgrywki, po których miały zostać podjęte ostateczne decyzje w sprawie przejścia Adama Soplińskiego do włoskiej reprezentacji. Szybko okazuje się, że nie będzie to proste śledztwo.

Gdy na początku drugiej połowy meczu Sopel oraz jego przyjaciel Czarny nieoczekiwanie tracą przytomność na murawie, mali detektywi typują podejrzanych. Sprawa jest priorytetowa, gdyż ewidentnie ktoś sabotuje transfer polskiego zawodnika. Czy jest to tajemnicza tyczkarka? A może dziennikarz, który cieszy się z niepowodzenia piłkarza? I jak w tę całą historię zamieszani są przedstawiciele włoskiej drużyny? Sięgnijcie po książkę „Sopel bramkostrzelny…” i sprawdźcie, kto okazał się winnym afery transferowej!

Nasz syn bardzo lubi książki, w których pojawia się motyw piłki nożnej, dlatego też sięgnęliśmy po „Sopla bramkostrzelnego”, choć przyznam, że projekt okładki i długi tytuł nie wydały mi się zachęcające. Wnętrze na szczęście pozytywnie nas zaskoczyło.

Jakie były nasze wrażenia po przeczytaniu książki „Sopel bramkostrzelny”? Książka jest niewątpliwie ciekawa. Krótkie rozdziały, spora czcionka i stosunkowo prosty język sprawiają, że będzie to dobra lektura dla dzieci, które zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Młodzi czytelnicy z pewnością docenią fakt, że w książce jest dużo ilustracji. Są one co prawda czarno-białe, ale sporo się na nich dzieje, przez co powinny one trafić w gusta dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Mimo że nie czytaliśmy jeszcze wcześniejszych tomów „Akademii szpiegów”, nie mieliśmy problemu z odnalezieniem się w historii. Nie zrażajcie się więc, jeśli nie czytaliście poprzednich części. Na początku znajdziecie krótki wstęp oraz spis postaci, dzięki czemu nie będziecie mieli wrażenia, że coś Was ominęło.

Jedyny zarzut, jaki mam do książki, to jej zakończenie. Naturalnie nie będę go zdradzać, jednak po skończonej lekturze czułam delikatny niedosyt. Niby wszystkie wątki zostały wyjaśnione, ale z jakiegoś powodu rozwiązanie zagadki nie do końca mnie usatysfakcjonowało. Mimo to czas spędzony z tą książką był przyjemny, dlatego też z czystym sumieniem mogę Wam ją polecić. "Sopel bramkostrzelny" będzie odpowiedni dla dzieci od 6. roku życia
Czytelnicze Podwórko

„Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej” to trzecia książka z cyklu Akademii Szpiegów Ewy Nowak, a druga książka, którą miałam przyjemność czytać. Tym razem Anakin, Omega i Czternasty stają przed niezwykle zagmatwaną zagadką – muszą znaleźć winowajcę, który zapobiegł znaczącemu transferowi.
Sopel bramkostrzelny to cieszący się dużą popularnością, doskonałą kondycją oraz wyjątkową skutecznością w zakresie zdobywania goli sportowiec. Jego kariera właśnie nabrała rozpędu i miała wskoczyć na kolejny poziom lecz ktoś stanął na drodze do rozwoju piłkarza. Kto mógłby chcieć porażki Sopla? Zazdrosny kolega z boiska? Trener, który za bardzo przywiązał się do podopiecznego? A może Włosi, którzy z jakiegoś powodu nie chcieli jednak wykupić sportowca? Wszystkie poszlaki zbadają mali szpiedzy.
Książka podobała mi się odrobinę mniej niż jej poprzedniczka „Najdroższy banan świata, czyli kto wykradł grę z komputera”. Nie potrafię jednak tego uzasadnić. Być może tematyka, która była poruszana w lekturze mniej mi odpowiadała – w końcu nie jestem fanką piłki nożnej. Aczkolwiek na pewno nie stwierdzam, że książka jest zła. Ma swój urok i ciekawą fabułę, tyle że tym razem bliższa jest chłopcom.
Podsumowując – bierzcie i czytajcie to wszyscy. Oczywiście młodzi w pierwszej kolejności, ale ja też mimo swojego „dorosłego” wieku dobrze się bawiłam. Z chęcią przeczytam następne książki z serii autorstwa Ewy Nowak (jeśli takie będą) i z przyjemnością sięgnę również po zaległą pierwszą część cyklu.
_______
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2020/08/sopel-bramkostrzelny-czyli-najdrozszy.html

Sopel bramkostrzelny to cieszący się dużą...

Mieszko, Marcelina i Franek - czy raczej Anakin, Omega i Czternasty, to zespół tajnych szpiegów, którzy mierzą się z nowymi wyzwaniami. Śledztwo prowadzi do klubu piłkarskiego, gdzie Adam Sopliński (sopel) jest królem strzelców. Ze swoim wypasionymi gadżetami oraz inteligencją muszą odkryć kto stoi za kontuzjami oraz nieudanymi transferami zawodników. Podejrzewają każdego...
Twórczość pani Ewy bawi, uczy oraz daje wskazówki jak radzić sobie z problemami. Porusza ważne w życiu wartości takie jak przyjaźń, miłość, uczciwość, szacunek i doświadczenia dobrych i złych chwil. Polecam dla każdego młodego czytelnika, który lubi zagadki detektywistyczne.

„Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej” autorstwa Ewy Nowak, to książka, która bardzo przypadła mojemu synowi do gustu. Wciągnęła go od pierwszych stron (a mnie razem z nim ;-)). Po pierwsze dlatego, że wątek przewodni dotyczy piłki nożnej, a to dla chłopca, jest już wystarczająco dobry wabik. Po drugie dlatego, że to lektura z gatunku detektywistycznego, który obydwoje lubimy najbardziej ;-)

Akcja w książce zaczyna się dosyć szybko, dzięki czemu dziecko nie jest w stanie znudzić się długim wstępem do tematu przewodniego. Napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla młodego czytelnika, przez co szybko i przyjemnie się ją czyta.

...
Cała recenzja na portalu W Roli Mamy, zapraszam -> https://wrolimamy.pl/recenzja/sopel-bramkostrzelny-czyli-najdrozszy-transfer-w-historii-pilki-noznej/

Czy książki o piłkarzach mogą być dla dziewczyn? Okazuje się, że mogą! Moje córki są raczej team jednorożce niż piłka nożna, a jednak przy „Soplu bramkostrzelnym” nie nudziły się ani przez chwilę.

Adam Sopliński — najlepszy piłkarz reprezentacji ma zostać sprzedany do włoskiej drużyny. Wszystko jest już w zasadzie przygotowane, gdy nagle podczas meczu zawodnik traci przytomność. W czasie przerwy obok jego szatni kręciło się kilka osób, każdej zależało, by do transferu doszło, ale czy na pewno? Anakin i Omega pod wodzą Czternastego muszą rozwiązać tę dziwną zagadkę.

Bardzo dobrze napisana historia dwójki przyjaciół-agentów Anakina i Omegi. Dzieciaki są rezolutne, zadają miliony niewygodnych pytań, węszą niczym wytrawni szpiedzy. Ubawiłam się, czytając ją, bo dzieciaki mówią o swojej roli naprawdę poważnie i serio się w nią wczuwają, ale i dałam wciągnąć w piłkarską aferę transferową, wyciągniętą rodem z prawdziwego życia. Dzieciaki mają do dyspozycji sprzęt, którego nie powstydziłby się sam James Bond, a inteligencją dorównują niezawodnemu Colombo. Dobra zabawa gwarantowana!

„Sopel bramkostrzelny” to trzecia z serii „Akademia szpiegów” i na pewno muszę dokupić wcześniejsze!

Dzisiaj kolejna opinia od Macieja:
Przed niesamowitym trio - Czternastym, Anakinem i Omegą, nowe, skomplikowane zadanie. Tym razem zespół tajnych agentów musi odkryć kto stoi za nieudanymi transferami polskich zawodników do włoskich drużyn. Do tego dochodzą tajemnicze kontuzje, którym ulegają najlepsi z najlepszych, dziwne awarie techniczne i inne zagadkowe sytuacje, które zwykle mają miejsce tuż przed podpisaniem kontraktów. Zadanie agentom utrudnia fakt, że podejrzanych jest co nie miara. Począwszy od zazdrosnego kolegi, poprzez prezesa i trenera klubu, żądnego sensacji dziennikarza, delegacji włoskiej, aż po konserwatora. Na szczęście bohaterom książki nie brakuje sprytu i inteligencji. Nie bez znaczenia jest też to, że wyposażeni są w nowoczesne szpiegowskie gadżety. Ale czy to wystarczy? Czy uda im się wytropić winowajcę? Tego oczywiście Wam nie zdradzę. Odpowiedź znajdziecie w książce, którą gorąco polecam, gwarantując dobrą zabawę i sporą dawkę szpiegowskiej akcji.

Dzisiaj kolejna opinia od Macieja:

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Sopel bramkostrzelny, czyli najdroższy transfer w historii piłki nożnej