Włochy to sen, który powraca do końca życia

Okładka książki Włochy to sen, który powraca do końca życia Iwona Marzena Pawłowska
Okładka książki Włochy to sen, który powraca do końca życia
Iwona Marzena Pawłowska Wydawnictwo: Oficynka literatura obyczajowa, romans
Oficynka
2020-02-05
2020-02-05
literatura polska Włochy

Znalazłam książkę/audiobooka na Storytelu i otworzyłam. Nie znałam autora i serii "Miłość bez granic" ale odpaliłam. To był znakomity pomysł. Ania Witkowska dowiaduje się pewnego dnia że ma raka, czy się załamuje? chyba mogłaby ale nagle postanowiła zrealizować swoje marzenia. Jednym z nich jest wyjazd do Włoch. Wyjeżdża zatem, do Neapolu i realizuje krok po kroku swoje zamierzenia. Fajnie napisana książka, super się słucha. Lektor Hanka Chojnacka-Gościniak

"Włochy to sen, który powraca do końca życia"

Chociaż nigdy jeszcze nie miałam okazji pojechać do Włoch, to czytając powieść mogłam chociaż przez chwilę w nich być.

Główną bohaterką jest Anna, która dowiedziawszy się o chorobie postanawia spełnić swoje marzenie, i wyjeżdża do Włoch.
Przeprowadza się i mieszka w Neapolu, aby cieszyć się życiem, oddychając pełną piersią. Ma wielkie plany i marzenia, czy się spełnią? Czy Anna odnajdzie prawdziwe szczęście?

Choroba może zmienić człowieka, powodując u niego taką chęć ulepszenia go spełniając swoje marzenia i podróży w głąb siebie oraz konfrontacji z chorobą, która potrafi odebrać nam wszystko.
Nasza bohaterka bardzo dobrze odnalazła się w nowym miejscu, spacerując uliczkami, poznając ciekawe miejsca i dzięki życzliwym ludziom zaczęła spełniać się zawodowo.

Ta książka daje nam dużo do myślenia i zastanowienia się nad sobą samym. Jak my podchodzimy do naszego życia. Czy mamy czas, aby pomyśleć o sobie i jakiś je zmienić? Czy mamy czas na odpoczynek? Czy raczej jesteśmy tak zabiegani i zapracowani, że brak nam czasu na choćby spełnienie jednego swojego marzenia? Może warto jednak coś zmienić ?

Książkę fajnie mi się czytało, gdzie wraz z bohaterką mogłam spełniać swoje marzenia zamieszkując we Włoszech. Chciałabym kiedyś tam pojechać, może będzie mi to dane.

Polecam !!!

"Włochy to sen, który powraca do końca życia"

Szczerze, to nie wiem, jak mam zabrać się za opinię o tej książce.

Opis na okładce mnie zwabił, dlatego bardzo chętnie zgłosiłam się do tej książki. Jednak już początek mnie nudził. Może dlatego, że są tutaj rozmowy z coachem i zadania, które wykonywała główne bohaterka mnie naprawdę nudziły! Może ja się nie nadaję na rozmowy z coachami. Dalej to dużym plusem i zarazem minusem jest tutaj naprawdę mnóstwo opisów różnych miejsc we Włoszech. Plusem, bo jeśli nie było się we Włoszech, to chociaż dzięki tym opisom można choć trochę poczuć się, jakby się tam było. Minusem, bo jednak jak dla mnie tych opisów było tutaj trochę za dużo. W końcu to powieść, a nie przewodnik turystyczny. Dopiero tak od połowy jak dla mnie ruszyła akcja i wtedy chciało mi się czytać tę książkę. Wtedy wciągnęłam się w akcję.
Książka daje do myślenia. Jeśli ktoś lubi rozkminiać swoje życie na drobne, to może spróbować tak jak Anna z coachem w książce. Podziwiam, że główna bohaterka odważyła się na taki krok, że zdecydowała się na wyjazd z Polski do Włoch i tam planuje swoją przyszłość. Rozumiem, że ciągnęło ją tam od zawsze. Jednak ja bym nie umiała ot tak wyjechać. Poruszany jest tutaj temat choroby. Ale jest to tylko kilka wzmianek i koniec. Poza tym niby jest spełniona w tym co robi, ale ciągle podświadomie jakby jej czegoś brakowało. Chyba męża i własnego domu jej brakuje, bo o tym wspomina. No i to było by na tyle.

Za książkę dziękuję bardzo Wydawnictwu OFICYNKA.

Szczerze, to nie wiem, jak mam zabrać się za opinię o tej książce.

Iwona Marzena Pawłowska "Włochy to sen, który powraca do końca życia" 🇮🇹

Anna Witkowska pewnego dnia dowiaduje się, że jest poważnie chora. Choroba daje jej we znaki. Kobieta ostatnimi siłami ratuje swoje życie pozytywną energią i zaczyna spełniać swoje marzenia. Jednym z nich jest wyjazd do Włoch. Szybko klimatyzuje się i przeprowadza do Neapolu. Czy w tym miejscu odnajdzie szczęście?

"Choroba i cierpienie otworzyły mnie na działania. Wyzwoliły we mnie chęci do zrobienia czegoś, co wydawało mi się do tej pory niemożliwe. Nie wiedziałam jeszcze wtedy, że oto następuje dla mnie czas cudów."

To idealna książka, która pozwoli przenieść Cię do słonecznych miejsc we Włoszech. W Polsce pogoda nie dopisuje, jeśli chcecie poczuć ten włoski, pogodny klimat i zobaczyć oczami wyobraźni malownicze miejsca i gościnność Włochów to sięgnijcie po tę lekturę! 💚

Iwona Marzena Pawłowska "Włochy to sen, który powraca do końca życia" 🇮🇹

Tytuł: Włochy to sen, który powraca do końca życia
Autor: Iwona Marzena Pawlowska
Wydawnictwo: Oficynka
Gatunek: literatura obyczajowa/romans
Język: polski

Włochy są jednym z najbardziej bogatych kulturowo krajów w Europie. Miliony ludzi odwiedza tej kraj turystycznie każdego roku, a rok 2021 jest zdecydowanie rokiem Włochów. Wygrali eurowizje, wygrali Euro i do tego wypuścili najlepszy film animowany tego roku – Luka. Ja z Włochami związana jestem od 2009 roku a książki w tej tematyce - szczególnie te o Wenecji, trafiaj do mnie w szczególny sposób. Włochy to sen, który powraca do końca życia już w tytule opisuje Włochy takimi, jakimi są.

Okładka 9/10
Na okładce widnieje uliczka w Neapolu, na której stoi miętowa vespa. Biała ramka na okładce przypomina mi styl vintage a całość grafiki jest niezwykle klimatyczna.

Skład/łamanie tekstu/graficzność książki 8/10
Rozdziały rozpoczynają się piękną, klimatyczną czcionką - choć na pierwszy rzut oka słowa mogą wydawać się niezrozumiałe, a czcionka przekombinowana. Poza tym wszystko jest super.

Treść/fabuła historii 8/10
Historia opowiada o Annie, która postanawia pewnego dnia wyjechać na wakacje do Neapolu. Dzięki temu wyjazdowi oraz przy i analizie swojego życia na spotkaniu z couchem dochodzi do wniosku, że musi zmienić coś w swoim życiu i na stałe wyjeżdża z Warszawy do Włoch. Tam zatrudnia się w rodzinnej formie obuwniczej i zaczyna przeżywać różne ciekawe przygody np. rejs jachtem po Zatoce Neapolitańskiej. Autorka opisuje Włochy w sposób eteryczny, ciekawy oraz magiczny. Zupełnie można czuć się w klimat, a do tego bardzo przypomina mi ona mój tok rozumowania i myśli o tym kraju. Z pewnością dogadałabym się i z autorką, i bohaterką książki, jeśli chodzi o tematy pięknych Włoch – nie ważne, że mnie bardziej ciągnie na północ kraju. Przy fabule książki można się pośmiać, można się również popłakać o na nowo odkryć siebie, gdyż w treści jest zawarte wiele przemyśleń dotyczących wartości życia i wdzięczności. Książka to nie tylko podróż po Neapolu i okolicy, ale także klucz do podróży w głąb siebie.

Poprawność językowa/styl autora 6/10
Mimo iż styl autorki jest prosty i przyjemny w czytaniu to w tekście pojawiały się zdania, które niekoniecznie były zapisane poprawnie gramatycznie. Niektóre dialogi były trochę płytkie, podczas gdy inne potrafiły być rozpisane na kilka stron. Zupełnie jakby pisały to dwie zupełnie różne osoby. To jednak nie przeszkodziło mi przed tym, aby cieszyć się lekturą.

Tytuł: Włochy to sen, który powraca do końca życia
Autor: Iwona Marzena Pawlowska
Wydawnictwo: Oficynka
Gatunek: literatura obyczajowa/romans
Język: polski

Anna Witkowska dowiaduje się, że jej życie wisi na włosku. Diagnoza jest oczywista, to guz. Całe jej dotychczas poukładane życie zaczyna się walić. Anna ma wspaniałą pracę, obraca się w branży modowej i jest odpowiedzialna za kontakty z zagranicznymi firmami. Jej praca jest tez jej pasją, poświęca jej każdą wolną chwilę. Choć zbliża się już do czterdziestki, to nie znalazła jeszcze wymarzonego mężczyzny. W jej życiu pojawiają się faceci, ale każdy związek, który wymaga od kobiety zaangażowania kończy się tym, że ona sama ucieka przed odpowiedzialnością i stabilizacją. W życiu zawodowym o stabilizację się nie martwi. Choć przez kilka lat mieszkała i pracowała we Włoszech to jednak przez ostatnie 15 lat swojego życia wciąż tkwi w Warszawie, która miała być jedynie chwilowym epizodem w jej życiu i karierze.

Kilka lat temu bohaterka uczestniczyła w kursie doskonalenia, gdzie jednym z zadań było opisanie swojego wymarzonego dnia. To zadanie wróciło do niej, gdy potrzebowała zajrzeć w głąb siebie, w tym trudnym czasie, gdy usłyszała dramatyczną diagnozę. Jej idealny dzień to poranek w pięknym domu nad morzem we Włoszech i wspaniały mężczyzna oraz życie w otoczeniu przyjaciół i fascynujących kulturalnych rozrywek.

Teraz te wspomnienia o napisanym wymarzonym przez kobietę dniu powracają z zatrważającą siłą. Anna dochodzi do wniosku, że jak nie teraz to kiedy. To ostatnia szansa na zrealizowanie swoich pragnień, których kiedyś zwyczajnie się bała. Świadoma, że być może nie zostało jej zbyt wiele czasu i nie może tak po prostu zmarnować życia, kupuje bilet na samolot i wylatuje do Włoch.

Powieść jest rodzajem zapisów z podróży. Autorka umiejscowiła akcję powieści we Włoszech, które sama uwielbia. W książce znajduje się wiele opisów wspaniałych włoskich miejsc. Iwona Marzena Pawłowska w powieści "Włochy to sen, który powraca do końca życia" oddała charakter włoskich uroczych ulic a także charakter i gościnność Włochów. To wszystko w tej powieści jest tak piękne, letnie i wspaniałe. Sama od kilku lat pragnę wrócić do Włoch. Autorka przekazała w powieści myśl, z którą od dawna się noszę. Jeśli ktoś choć raz był we Włoszech na pewno zapragnie wrócić tam ponownie.

Bohaterowie w powieści wykreowani są w sposób bardzo przemyślany. Każdy z nich jest na swój sposób sympatyczny, więc cała powieść przybiera znaczenie wspaniałej podróży wśród pięknych miejsc i wspaniałych ludzi. Bohaterka odnajduje na swej drodze życzliwe osoby, które pozwalają jej spełnić się również na polu zawodowym.

Jedyne czego brakowało mi w powieści to napięcie. Ta opowieść jest tak bardzo poetycka, a ja mam tak z pięknymi rzeczami, że zbyt piękne są momentami zbyt nudne.

Iwona Marzena Pawłowska stworzyła w powieści przepiękny pejzaż włoskich klimatycznych miast. "Włochy to sen, który powraca do końca życia" to powieść drogi w dwuwymiarowym aspekcie. Po pierwsze to wycieczka do Włoch, które stają się miejscem na Ziemi, po drugie jest to podróż przez życie Anny, która ze zdiagnozowanym guzem próbuje przejść przez życie w sposób, jakiego nie będzie żałować. Piękna powieść na leniwą niedzielę, podczas pięknej pogody i wypoczynku w ogródku. To już kolejna powieść o Włoszech w tym roku, a to oznacza, że jeszcze bardziej tęsknię za piękną Italią.

Włochy to stan umysłu! Przekonała mnie o tym, każda kolejna wyprawa do tego kraju, kto był ten wie. I nie znam nikogo, kto będąc tam choć raz nie chciał wrócić do Italii.
Autorka książki „Włochy to sen, który powraca do końca życia” pisze właśnie o tym kraju, ludziach, krajobrazach, mentalności, jedzeniu i winie, nadając im niejako terapeutycznych właściwości.
Ja to kupuję w 100%. Główna bohaterka, której życie każe nieco wyhamować, częstując ją informacją o poważnej chorobie, nie chce absolutnie odciąć się od dotychczasowych aktywnościach, ale skupić swoje życie wokół tego co sprawia jej najwięcej przyjemności, dlatego podejmuje decyzję o wyjeżdzie do Włoch, aby to właśnie tutaj móc czerpać z życia najwięcej ( niezależnie od tego ile go jeszcze zostało)
Książka Iwony Marzeny Pawłowskiej to rodzaj pamiętnika, w którym główna bohaterka spisuje wszystkie swoje przemyślenia, analizuje dotychczasowe życie, podejmowane decyzje i konfrontuje to z chorobą, która odmienia jej życie, ale też wpływa na postrzeganie świata i każe spojrzeć z innej perspektywy.
Jest w tym coś terapeutycznego, uzdrawiającego, dającego nadzieję, co więcej niezwykle budujące jest podejście Anny do choroby i absolutnie działanie odwrotne działanie niż większości osób, które słyszą podobny wyrok. To piękny przykład dl tych, którzy kiedykolwiek będą musieli się skonfrontować z chorobą – to recepta na życie pełnią życia, niezależnie od okoliczności.
Jedyny mankament dla mnie to zbyt dużo coachingowej gatki, której nie jestem fanką, ale poza tym całkiem sympatyczna lektura.

Ja to...

Czytając “Włochy to sen, który powraca do końca życia” odbyłam bardzo ciekawą podróż nie tylko po Włoszech, ale też w głąb siebie. Poznałam techniki, którymi posługują się coache. Oczywiście w okrojonym zakresie, ale co nie co autorka przemyciła do powieści. W tym miejscu należy dodać, że pani Iwona z zawodu jest coachem. Dzięki wstawkom mówiącym o pracy nad samym sobą, pokazała jak często zapominamy o sobie. Ciągle gdzieś pędzimy, źle traktujemy siebie i odsuwając własne potrzeby na dalszy plan. Skupiamy się na pracy, karierze i oczekiwaniach rodziny, a my sami jesteśmy na szarym końcu.

Czasami warto zwolnić i cieszyć się bieżącą chwilą. Sprawiać sobie radość. To tak niewiele. A jednak pozwala zachować równowagę psychiczną i wyeliminować wiele przykrych sytuacji związanych z naszym zdrowiem. Często nasz organizm daje nam znać, że nie czuje się najlepiej.

Polecam waszej uwadze tę książkę. Warto ją przeczytać i odnieść niektóre aspekty zawarte w niej do swojego życia. Pamiętajcie, że drobnymi krokami jesteście w stanie zmienić swoje życie na lepsze. Tylko uwierzcie w siebie.

Czas wakacyjnych podróż w pełni. Wielu czeka na urlop z wytęsknieniem by odpocząć
i naładować baterie.

Jaki kraj najbardziej chcielibyście odwiedzić? Ja bardzo chciałabym zobaczyć Włochy,
szczególnie Rzym i Weronę.

Jeśli szukacie książki, która zabierze Was do Włoch i ,,oprowadzi” niczym najlepszy
przewodnik to musicie sięgnąć po tę pozycję.
Główna bohaterka to 40-letnia Anna Witkowska, która dowiaduje się o chorobie. Postanawia, więc zmienić swoje życie
i spełnić swoje marzenie, jakim jest przeprowadzka do Włoch. Anna to kobieta mająca szerokie wykształcenie, więc świat staje przed nią otworem.

Czy kobieta zdoła zaryzykować wszystko, by spełnić swoje marzenia?

,,Włochy to sen, który powraca do końca życia” to książka, która nie posiada wciągającej
fabuły. Jest jednak bardzo szczegółowo napisana, szczególnie jeśli chodzi o opis różnych zakątków Włoch. Jestem pewna, że będąc w kraju o kształcie buta moglibyście wziąć tę książkę i traktować ją jako przewodnik turystyczny. Czytając książkę strona po stronie czekałam aż zdarzy się coś co sprawi, że treść mnie zaciekawi. Tak się jednak nie stało. Co mogę więcej powiedzieć? Była to poprawna książka, która miała bardzo dobrze napisane opisy miejsc. Ta książka jednak z pewnością zaciekawi tych, którzy interesują się coachem, gdyż w książce było wiele wątków z tym związanym. Polecam Wam jednak przeczytanie tej książki. Być może będzie w niej coś co sprawi, że skradnie ona Wasze serca.

i naładować baterie.

szczególnie Rzym i Weronę.

przewodnik to musicie sięgnąć po tę pozycję.
Główna bohaterka to 40-letnia...

Wakacje to cudowny czas. Dzięki wjazdom w nieznane poznajemy świat, nowe kultury i mamy okazję poznać i porozmawiać z ciekawymi ludzi. Ja osobiście byłam już we Włoszech kilka razy i za każdym razem wracałam coraz bardziej zakochana w tym kraju niż byłam przed przyjazdem:) Włochy to sen, który powraca do końca życia autorstwa Marzeny Pawłowskiej to książka, która uświadomi nam, że czasami trudne doświadczenia dzieją się i są po coś. Dzieje się tak, że los zsyła nam trudności, abyśmy doceniali życie lub aby coś w nim w końcu zmienić i w końcu zacząć żyć pełnią życia.

Główną bohaterką powieści jest Anna Witkowska, która pewnego dnia dowiaduje się, że jest poważnie chora. Choroba coraz bardziej doskwiera Annie w życiu codziennym. Dziewczyna powoli coraz bardziej się podłamuje. Jednak znajduje w sobie resztki pokładów pozytywnej energii i aby nie załamać się już totalnie postanawia zacząć spełniać swoje marzenia. Od zawsze chciała wyjechać do Włoch i poznać ten cudowny kraj. Kiedy więc jak nie teraz, w końcu jest na to odpowiedni moment. Te mini wakacje mają pozwolić naładować jej akumulatory na kolejne miesiące. Anna we Włoszech poznaje jednak inny, lepszy i bardziej radosny świat, nie chce wracać już do szarej Polski. Kobieta idzie za ciosem, stawia wszystko na jedną kartę i przeprowadza się do Neapolu. Czy jednak tam Anna znajdzie swoje szczęście? Czy wyzdrowieje i uda jej się spełnić marzenia?

Jeżeli mogę Wam polecić książkę idealną na wakacje to będzie to własnie ta pozycja. Autorka w cudowny sposób oddała klimat Włoch, a czytając opisy Neapolu czułam się jakbym tam ponownie była i spacerowała wąskimi uliczkami czy wieczorem siedziała na plaży i obserwowała falujące morze. Jeżeli tak jak ja chcieliście w tym roku wyruszyć na Półwysep Apeniński, a pandemia pokrzyżowała Wam plany to ta książka odda Wam w zupełności klimat pięknych i słonecznych Włoch.
Polecam!

Moja ocena: 7,5

• Wyzwanie 2023
  • W wersji elektronicznej
  • Italia
  • 52/2024
  • Idą do mnie (kupione)
  • W wakacje 2021

Iwona Marzena Pawłowska Włochy to sen, który powraca do końca życia Zobacz więcej