Plan B

Ania Malinowska Wydawnictwo: Dragon literatura obyczajowa, romans
Dragon
2021-07-14
2021-07-14
przyjaciółki wakacje feminizm podróże miłość małżeństwo

Trzy przyjaciółki, ciekawe historie, życiowe prawdy, po przeczytaniu nasuwa się wiele przemyśleń. Ze względu na to, że jedna z bohaterek zajmuje się psychologią, w książce jest sporo mądrych teorii. Niby zwykły babski wyjazd jednak to, co się w trakcie dzieje ma wpływ na dalsze życie bohaterek. Podobała mi się szczerość, która biła od przyjaciółek. Totalnie wzruszyła mnie historia Wandy :)

Chwilami pełna humoru, ale i życiowej mądrości, powieść o trzech przyjaciółkach, które co roku "porzucają" swoje rodziny i organizują wspólny kilkudniowy wypad. Obrały kierunek morze, jednak splot okoliczności pokrzyżuje ich wypoczynkowe plany. Ale to też będzie okazja do refleksji nad własnymi związkami. Nad stereotypowym rolami kobiet i mężczyzn. Czy dostosowywanie się do oczekiwań partnera, który nie zamierza w swojej filozofii życiowej uwzględnić potrzeb drugiej osoby, oznacza małżeńskie szczęście? Jak funkcjonować w w związku, gdy nie ma szczerych rozmów i pozostają tylko domysły? Kiedyś musi się wylać rzeka pretensji. Temat jest trudny, ale autorka w przystępny sposób nam go opisuje. Dynamiczna akcja, zabawne dialogi, sprawiają że z tą książką nie można się nudzić. A gdy już otrzemy łzy śmiechu przyjdzie czas na refleksję nad istotą naszych relacji w związkach, jak ją budować, by nie zrezygnować z siebie, ze swoich marzeń.

Trochę wakacyjnego klimatu, w tą mało wakacyjną pogodę ☀️ Proszę bardzo 😀

💙 Plan B 📖 Ania Malinowska 💙

Trzy przyjaciółki, babski wypad, męski wypad i podstępny los, który potrafi zmienić wszystko jedną sytuacją. Aż chciałoby się napisać, a miało być tak pięknie 😉
Trochę słodkości w postaci ciętego humoru i zabawnych sytuacji i trochę gorzkiej pigułki, bo przecież życie nie jest nigdy słodko pierdzące 😂 Niby lekka, ale mocno ocierającą się o ludzkie, damsko-męskie problemy, napisana z pomysłem i z zadziornością historia. Mnie przekonała, zaciekawiła i dała do myślenia.
Czytało się ekspresowo 💙💙💙

Trochę wakacyjnego klimatu, w tą mało wakacyjną pogodę ☀️ Proszę bardzo 😀

💙 Plan B 📖 Ania Malinowska 💙

Książka Anny Malinowskiej "Plan B" to dla mnie pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki. Nigdy wcześniej o niej nie słyszałam i na tym nie koniec.

Anka, Karolina i Magda wyruszają na urlop nad morze, ale...bez zaplanowanego dojazdu, noclegu, miejscowości. Zaś Piotr, Bartek i Tomasz pod nieobecność kobiet jadą w góry z rozpisanym planem z najdrobniejszymi szczegółami. Na miejscu dla mężczyzn okazuje się, że nie zawsze można wszystko planować bo i tak życie te plany zweryfikuje. U dziewczyn natomiast dużo się dzieje. Pojawiają się starzy znajomi, świetne imprezy, podejmowanie decyzji i wiele innych życiowych wyborów.

"Plan B" to książka obyczajowa ze świetnie wykreowanymi postaciami jakimi są trzy przyjaciółki, z różnym bagażem życiowym, podejmujące trudne wybory życiowe oraz silne. Dobrze mieć takie przyjaciółki na całe życie, na które zawsze można liczyć w każdej sytuacji oraz dobrze się z nimi bawić.

Gdyby tak wsiąść do pociągu byle jakiego, zabrać kumpelki i butelkę rumu ?
Ręka do góry kto się pisze.

Ania, Karolina i Magda to zwariowane przyjaciółki, które wybierają się na wakacje nad polskie morze. Same. Bez dzieci, mężów, byłych mężów, kochanków, bez planu,za to z miodowym trunkiem.
Mimo wieloletniej przyjaźni nie miały dawno czasu tylko dla siebie i to jest ten moment, gdyby nie panowie wyruszający w tym samym kierunku.
Co z tego wyniknie? Czy Excell będzie pomocny? Czy zrobią krok do tyłu? Czy wręcz przeciwnie wyzwolą się i będą żyć jak chcą.
To bardzo przyjemna powieść obyczajowa. O przyjaźni, o tym, że nie wszystko jest piękne i różowe, o trudzie dnia codziennego, rozczarowaniach, marzeniach, bólu.
Książka napisana lekko, łatwo i przyjemnie.
Jednak daje do myślenia nam kobietom.
Musimy dbać o siebie, o to aby kiedyś nie zostać na lodzie,nie zostać z niczym. Z pretensjami i wypominkami. Bez docenienia tego co robiłyśmy dla drugiej osoby.
Polecam lekturę może otworzy Wam oczy na coś czego nie zauważacie.

Gdyby tak wsiąść do pociągu byle jakiego, zabrać kumpelki i butelkę rumu ?
Ręka do góry kto się pisze.

Plan B to pełna humoru i ciętych ripost, historia kobiecej przyjaźni. Opowiada o trzech przyjaciółkach, które rzucają wszystko i wyruszają nad morze, gdzie planują przez kilka dni odpocząć od szarej rzeczywistości. Jednak jak to w życiu bywa, zawsze musi wydarzyć się coś, co zepsuje te plany....

Książka, choć jest lekka i przyjemna, porusza poważne tematy. Autorka walczy z panującym nadal w naszym kraju stereotypem kobiety, która powinna poświęcić się ognisku domowemu, kosztem własnych marzeń.

Anka, Karolina i Magda to trzy silne kobiety, które potrafią walczyć o swoje szczęście. Natomiast ich mężowie są ich kompletnymi przeciwieństwami - nie wiedzą czego chcą.
Co przygotował dla nich przewrotny los?

Szybko toczącą się akcja i mnóstwo zwrotów akcji sprawia, że książkę czyta się ekspresowo.

Jeśli szukacie lektury, przy której można się odprężyć "Plan B" będzie dobrym wyborem!

Książka zapowiadała się ciekawie, trzy przyjaciółki z dala od mężów, dzieci na wakacyjnym wyjeździe. Równocześnie poznajemy historię trzech związanych z nimi mezczyzn którzy wybrali się na #gorskawyprawa I tak jak miałam nadzieję na barwną opowieść tak im dalej było w las tym coraz ciemniej. Co rozdzial to pojawiają się nowe wątki, nowi bohaterowie pozornie nie związani z głównymi. Niby na końcu wszystko nabiera kształtu.... ale...
Jak dla mnie za dużo się dzieje i gubiłam się niesamowicie w historii. Przyjaciółki jakieś takie jakby na siłę, raz są w jednym miejscu za chwilę w innym. Z męskim wątkiem to już w ogóle dla mnie jakieś combo że skakaniem po miejscach. Akcja przeskakuje za szybko i czytałam powiem szczerze bardzo się męcząc przy tym. Niestety tym razem książka nie trafiła w mój gust. Plus za to że jej część dzieje sie w Poznaniu 🙃

Ania Malinowska w swojej powieści opowiedziała o trzech przyjaciółkach, które wiedzą, z czym wiąże się wieloletni związek. Okoliczności i niespodziewane zdarzenia prowadzą do przemyśleń i decyzji bohaterek związanych z ich małżeństwami. To stało się punktem wyjścia do podjęcia wielu refleksji na temat kondycji takich związków.

Autorka wyłuszczyła to, że zarówno mężczyźni jak i kobiety w związkach są zmuszani (głównie przez samych siebie) do życia według schematów, które w ciągu wielu ostatnich lat przestały się w naszej kulturze sprawdzać. Kontynuując to, co wpoiły poprzednie pokolenia, pary nie są szczęśliwe i nie tworzą zdrowej relacji. Brakuje w nich rozmów i podążania za własnymi potrzebami, co prowadzi do poszukiwania spełnienia poza własnym małżeństwem.
Ania Malinowska wzięła na warsztat nie tylko pary w wieku 30-40 lat, które mają jeszcze odwagę do wprowadzenia zmian. Pokazuje także, że starsze pokolenia są w stanie podjąć się zrewolucjonizowania swojego życia.

Choć temat, jakiego podjęła się Ania Malinowska jest trudny i wymaga sporej delikatności, "Plan B" jest napisany w przystępnym stylu z ogromną dawką inteligentnego humoru. Akcja jest dynamiczna, wiele jest zabawnych sytuacji. Bohaterowie nie są przerysowani oraz są całkowicie naturalni w swoich zachowaniach. Momentami ich dialogi były trochę wymuszone, jednak sądzę, że trudno wpleść ważne refleksje w swobodną rozmowę.

Autorka w żaden sposób nie ocenia bohaterek powieści "Plan B", co więcej same bohaterki nie oceniają siebie nawzajem. Ania Malinowska zdaje się być naprawdę dobrym obserwatorem aktualnej rzeczywistości.

Autorka wyłuszczyła to, że zarówno mężczyźni...

„Po co ludzie w ogóle się ze sobą wiążą? Po co inwestują w stałość, skoro zwykle tak bardzo ich ona unieszczęśliwia!"

Anka, Karolina i Magda to przyjaciółki od serca, żony i matki. Ich życie kręci się wokół domowego ogniska, pracy, każda z nich zmaga się trudną codziennością. Dość niespodziewanie podejmują decyzję o wyjeździe nad polskie morze. I nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie to, że chcą pojechać same, bez dzieci i mężów. Biorą tylko podręczny bagaż i wyruszają w nieznane. Mają zamiar tak jak przed laty bawić się do upadłego, tańczyć i gadać bez końca. Ich mężowie mają podobny plan i wszystko zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Wyruszają w przeciwnym kierunku, w góry. Jednak codzienność i napotkane przeszkody dość szybko niweczą ich skrupulatnie ułożony plan.

Słodko – gorzka, wielowątkowa opowieść o problemach małżeńskich. Podszyte dobrym humorem, wnikliwe i bardzo trafne spojrzenie na relacje małżeńskie. Brak szczerych rozmów, snucie domysłów – to nie sprzyja dobremu porozumieniu w żadnym związku. Podział małżeńskich obowiązków według utartych stereotypów, narzucanie woli, brak kompromisów. Życie według schematu, bo tak wypada, bo co powiedzą inni. Małżeństwa z dużym stażem, w które wkrada się rutyna, iskra pożądania gdzieś uleciała, zostaje przyzwyczajenie, rutyna. Brak odwagi, albo wygodnictwo, aby coś zmienić. Marzenia, które gdzieś po drodze w pędzie życia się zapodziały. Toksyczne, nieudane związki – trwanie w nich i stopniowe zatracanie siebie. Kobiety ich silna wola, podejmowanie wyzwań, trudne decyzje i mężczyźni, którzy – miałam wrażenie – sami nie wiedzą, czego chcą. Piękno kobiecej przyjaźni, takiej szczerej od serca, na dobre i złe. Mężczyźni i ich solidarność, wsparcie i zrozumienie.

Przyjemna, lekka, napisana z pazurem wciągająca powieść. Ukazuje życie w całej swej skomplikowanej okazałości. Powieść zmusza do refleksji, czy na pewno musimy rezygnować z siebie, poświęcać się, aby innym było dobrze? Miło spędzony czas, polecam :)

Świetna zabawa książka romantyczna

Świetna zabawa książka romantyczna