Bhagavad Gita - Taka Jaką jest

Okładka książki Bhagavad Gita - Taka Jaką jest A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
Okładka książki Bhagavad Gita - Taka Jaką jest
A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada Wydawnictwo: Bhaktivedanta Book Trust religia
religia
Bhagavad - Gita As it is
Bhaktivedanta Book Trust
1986-01-01
1986-01-01
Święta Księga Hinduizm Religia Religie świata Kriszna Hare Kriszna

Wobec recenzji Bhagavad Gity pragnę podejść niestandardowo i wyjątkowo, ponieważ to niezwykle istotny i szanowany tytuł.

Człowiek. Ja na tym świecie. Widzę piękno od narodzin aż do śmierci. Wśród biegu karmicznego odkrywam Jego. Wspaniałego Krishne. Wskazującego drogę.

Każde wydanie Bhagavad Gity różni się od siebie treścią interpretacyjną sanskrytów hinduskich. Czytając je kilka lat temu, czułem pewien dysonans do interpretacji. Oczywiście stworzył je oświecony człowiek, dzięki naukom i praktykom Pana Krishny. Części sanskrytu to niedługie patetyczne wersy, kryjące się tajemnicą. Dlatego są oparte przez innych. W Polsce ruch świadomości Krishny jest rozpoznawalny, ze względu m.in. "Przystanku Woodstock" i organizacjom w większych miastach. Praktyki duchowe, idee duchowe i pełne miłości treści to skład Bhagavad Gity. Do tego historie rodzinne, stosunki z jej członkami, widziane oczami dorastającego Krishny. Dobro, spokój, miłość do świata to główne założenia religijne. W porównaniu do innych "ksiąg głównych", wprowadzających do świata danej religii, również narzuca normy, które są jednak warunkami ku spełnieniu życia po tej śmierci. Tak, jak w Biblii pełne oddanie się głównemu protagoniście jest głoszone od początku, jednak w hinduskiej wierze w mniszym stopniu. Podobnie do buddyzmu to weganizm, medytacja i spokój są aspektami zbawienia. Rzecz ujmując, przedstawia inną wizję życia po śmierci. Według Bhagavad Gity dana osoba może znajdować się dalej uwięźniona w karmicznym kręgu, dziedzicząc swoje poprzednie wcielenia, biernie oczekując kolejnych. Jednak to pozostaje dla nowych czytelników.

Dawno temu, dzięki niej zrozumiałam, co to znaczy osobisty kontakt z Bogiem.

Dawno temu, dzięki niej zrozumiałam, co to znaczy osobisty kontakt z Bogiem.

Księga która odmieniła moje życie, do studiowania, zawiera wiele uniwersalnych treści. Przeczytałam 30 lat temu i ciągle do niej wracam i odnajduję na nowo.

Czytałem namiętnie lata temu, fajnie, że ktoś pisze takie książki, w których dzieli się włos na czworo. Ja to lubię.

Piękna księga i kropka. Choć ze względu na trudność tekstu chciałbym ją przestudiować z komentarzami innym niż wyznawcy Hare Kryszny (ISKONU) .

PS. Jest jeszcze wersja z komentarzem Paramahansy Yoganandy. Naprawdę ciekawe jest porównanie obu komentarzy ...po prostu niebo a ziemia. Ogólny wniosek jest chyba taki, że do świętych ksiąg komentarze powinni pisać "wyłącznie" święci ludzi. Bo większość wypaczeń, rozłamów i wojen religijnych wynika z interpretacji ww. ksiąg przez teologów, maminów, rabinów itd. itp...

POLECAM (niestety nie po polsku):
God Talks With Arjuna, Paramahansa Yogananda explains the Bhagavad Gita.
(do studiowania na lata...)

Arcydzieło literatury, arcydzieło ludzkiej filozofii. Poszukiwanie Boga, którego dziś tak łatwo odnajdujemy w Biblii

Dostajemy niniejszą publikację dzięki wyznawcom Hare Kryszna, którzy w ramach swojego projektu pojawienia się również w Polsce postanowili podstawową swoją księgę świętą rozpowszechnić zarówno wśród swoich wyznawców, jak również i wprowadzić do szerszego obiegu z nadzieją, że wzbudzi ona wielkie zainteresowanie i fascynację hinduizmem, co w konsekwencji objawi się tym, że wiele osób postanowi pod ich opieką zgłębiać zawarte tam prawdy i w perspektywie stać się wiernymi członkami ich ruchu. A że jest to dzieło, które nie tak łatwo jest samemu czytać, dowiaduje się już na samym wstępie, gdzie witające nas zdanie sugeruje, że jeśli nie będziemy czytać tej księgi w duchy pokory, to jej nie zrozumiemy, bo jest ona wielką tajemnicą. Tłumacz Swami Prabhupada sugeruje, że tłumaczenie, które dostajemy do ręki jest jedynym i prawdziwym, wszystkie wcześniejsze były niepełne albo źle przetłumaczone, dopiero jego, według niego, jest uczynione w sposób staranny i w poczuciu misji, jaką niesie zawarte tam przesłanie. A cel jaki sobie stawia to zapoznać jak największą rzeszę studentów z tą księgą, by w ten sposób wytłumaczyć, że to sam pan Kriszna przekazał tę księgę wiele milionów lat temu bogu słońca, a my musimy przyjąć ten fakt jako historyczny i w ten sposób uznać autorytet Kriszny. Autor uzasadnia, że obecność Ruchu Świadomości Kriszny jest dlatego potrzebna społeczeństwu, bo ofiarowuje on najwyższą doskonałość życia. Ludzie bardzo często są tylko oczarowani energia Kriszny i błędnie rozumieją, że najważniejszy jest rozwój materialny, bo jeśli będzie się żyło w dobrobycie będzie się szczęśliwym. Dzieje się tak dlatego, że żyjemy w wieku Kali, która wywiera tak ogromną presję na nasza zewnętrzna naturę i sprawia, że oddalamy się od rzeczy najważniejszych skupiając swoją uwagę na tym co przemijające. Osiąga to w ten sposób, że wprowadza nas w stan złudzenia, któremu ulegamy, co w konsekwencji prowadzi nas do tego, że żyjemy myśląc tylko o przyjemnościach zmysłowych i zaspokajaniu swoich potrzeb, co rzekomo ma nas czynić szczęśliwymi, a tak naprawdę przesłania nam prawdziwe szczęście. Żeby to zmienić trzeba z uwagą zacząć studiować prawdziwe przesłanie Bhagavad Gity oczywiście pod kierunkiem Ruchu Świadomości Kriszny, a wtedy staniemy się czystymi wielbicielami Pana Kriszny i osiągniemy pełnię szczęścia. A jest nią oddalenie naszych pragnień, marzeń, wyjście z matriksu dóbr i nieustanne wielbienie Kriszny. Nic nam nie jest potrzebne, powinniśmy wszystko, co mamy oddać wspólnocie i zamieszkać w aszramie i tam poświęcić się studiowaniu i medytacji, które będą nas prowadziły do pełnego poznania Pana Kriszny. Tak myślę, że w skrócie można by opisać to, co zawiera Bhaghavad Gita. I choć duchowość sama w sobie jest wartością bezcenną, to bazowanie na naiwności ludzkiej jest już złem, a wykorzystywanie czy manipulowanie przesłaniem, które ma być odpowiedzią na wszystkie problemy człowieka, a w rzeczywistości prowadzi go w ręce niebezpiecznej grupy religijnych fanatyków może, i w wielu wypadkach kończy się bardzo poważnymi psychicznymi problemami. Niemniej jednak, zostawiając na boku skutki życia we wspólnocie Hare Kriszna, samo spotkanie z lekturą jest ciekawym zetknięciem się z nieznaną nam i obcą cywilizacyjnie mitologią i systemem wierzeń, którymi żyją mieszkańcy Azji i choć trochę odsłania nam wielkie tematy i zagadnienia ich świata. Lektura dla świadomych pasjonatów.

Książka raczej dla ludzi, którzy wiedzą już trochę co będą czytać.
Ja jako osoba będąca bliżej buddyzmu niż hinduizmu z przyjemnością i tak czytałem rozumiejąc ją po swojemu ;)

Książka raczej dla ludzi, którzy wiedzą już trochę co będą czytać.

Trudno oceniać książki tego rodzaju. Toż to samo co biblia dla chrześcijan albo koran dla muzułmanów. Nie polecam i polecam.

komentarze okropne

komentarze okropne