Amunicja karabinowa

Napoleon V
2019-01-01
2019-01-01

"Bardzo dobra książka"
Amunicja karabinowa to reprint pozycji z 1933 roku. Oryginalnie wydana jako maszynopis dla Instytutu Badań Materiałów i Uzbrojenia, była niedostępna dla przeciętnego czytelnika.
Stąd duże brawa dla wydawnictwa za wydobycie tej książki z przepastnych wojskowych archiwów. A jest się czym zachwycać.
Autor sam badał opisywaną amunicję, a swoje wyniki badań publikował we wspomnianym już wcześniej maszynopisie.
Wydawać by się mogło, że praca będzie trudna w odbiorze. Nic bardziej mylnego. Język autora jest wysoce techniczny, ale jasny i zrozumiały. Tak jak większość przedwojennych podręczników. W celu wyjaśnienia wielu kwestii stosowana jest metoda opisowa, zamiast dużej ilości wzorów.
Publikacja zawiera też genialne rysunki techniczne, (np. przekroje, ilustracje procesów i inne) pozwalające na lepsze wyobrażenie sobie omawianych zagadnień.
Co w środku?
Po krótkim słowie wstępnym zostajemy wprowadzeni w arkana podziału amunicji. Zaraz po tym, przechodzimy do amunicji dla broni odprzodowej. Kolejny rozdział to amunicja dla broni odtylcowej. Autor dzieli zagadnienie na okres do Wojny Światowej i w jej czasie.
Dalej mamy już dokładnie omówione charakterystykę, wyrób i odbiór polskiej amunicji karabinowej.
Zaczynamy od łusek a kończymy na pociskach. Wszystko łopatologicznie podane. Od procesów produkcji, materiałów po narzędzia i procesy kontroli jakości. Niesamowicie ciekawa część.
Ostatnim rozdziałem jest mówiący o amunicji w czasach autorowi obecnych czyli do roku 1933. Na końcu mamy przepastne tabele z danymi technicznymi amunicji.
Książka jest wydana na bardzo dobrym papierze, w twardej oprawie. Całość jest szyta.
Naszpikowana wiedzą, stanowi kompendium wiedzy o "nabojach". Temat amunicji jest u nas traktowany trochę po macoszemu, co podnosi wartość tej książki. Wypełnia kolejną niszę.
Naprawdę warto się w nią zaopatrzyć. Skorzystają miłośnicy broni współczesnej (do 1933 roku) i tej z czasów Napoleona.

"Bardzo dobra książka"
Autor sam badał opisywaną amunicję, a swoje wyniki...

• Militaria
  • Broń strzelecka
  • MIlitaria
  • Przeczytać koniecznie

Dodaj cytat z książki Amunicja karabinowa