Żuawi nicości

Teologia Polityczna
2019-01-01
2019-01-01
Inne

Okładka książki Arcana nr 162 Jacek Bartyzel, Marek Jan Chodakiewicz, Olga Płaszczewska, Jan Ryszard Sielezin, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko, Andrzej Zybertowicz
Arcana nr 162 Jacek Bartyzel, Mar...
Okładka książki Arcana nr 157-158 Wojciech Chmielewski, Theodore Dalrymple, Tomasz Gabiś, Henryk Głębocki, Charles Maurras, Jan Ryszard Sielezin, Marcin Sułkowski, Tomasz Szczerbina, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Andrzej Waśko
Arcana nr 157-158 Wojciech Chmielewsk...
Okładka książki ARCANA nr 153 Andrzej Babuchowski, Marek Baterowicz, Antoni Libera, Eugenio Montale, Jan Ryszard Sielezin, Jan Szymczyk, Krzysztof Tyszka-Drozdowski
ARCANA nr 153 Andrzej Babuchowski...

kupiłem książkę zachęcony entuzjastyczną wręcz recenzją Bartyzela. Ostrzegam: nie jest jej warta.

Książka to w zasadzie refleksje krążące wokół literackiej twórczości Henry de Montherlanta. To on jest głównym bohaterem tego tomiku, z licznymi odniesieniami do kultury francuskiej, w niewielkim zakresie hiszpańskiej i w minimalnym włoskiej. I tak należy tą książkę potraktować, a nie awansować ją na próbę analizy „ducha klasycznego" i „cywilizacji łacińsko-śródziemnomorskiej".

I owszem, autor okrasza tomik wieloma uwagami dotyczącymi kultury romańskiej generalnie, ale to właśnie one czynią lekturę trudną, a niekiedy irytującą. Gdyby autor ograniczył się do analizy twórczości de Montherlanta praca byłaby nowatorska - bo na polskim gruncie to autor prawie nieznany - a do tego czytałoby się ją przyjemniej.

Ambicja, arogancja, erudycja i egzaltacja - te słowa streszczają ton książki. Aby porwać się na przedstawienie duszy kultury romańskiej niewątpliwie trzeba ambicji. Aby zrobić to na początku swojej kariery literackiej, do tego bez najmniejszego zażenowania szpikując niemal każdą stronę arbitralnymi uwagami - trzeba dużo arogancji. Erudycji autorowi trudno odmówić, a w każdym razie trudno nie zauważyć czegoś, co wygląda na symptomy erudycji. Egzaltacja także płynie tu szerokim, silnym nurtem, początkowo wydając się na swój sposób urocza, ale na końcu już tylko denerwująca.

Coś co wygląda na główną tezę książki - że kultura romańska w obliczu kryzysu religijności zwraca się ku własnej tradycji estetycznej jako fundamentowi własnej tożsamości - jest propozycją ciekawą i stymulującą, jednak na tym poziomie syntezy niewielu ludzi na świecie jest chyba w stanie prowadzić kompetentną dyskusję. Miguel Ayuso? Maurizio di Giovine? Jacek Bartyzel? Pozostałym - takim jak ja - pozostaje przekonanie, że pogimnastykowali trochę umysł. Podszyte jednak wątpliwościami, czy autor jest tym, który powinien tą gimnastyką kierować. Niektóre ewidentne dyrdymały - jak na przykład teoria o Unamuno, który chciał jakoby europeizować Hiszpanię - nasuwają podejrzenie, że jednak nie.

[kopia opinii, którą napisałem na witrynie Znaku. Od tego czasu nic nowego nie przyszło mi do głowy].

Eseje na temat cywilizacji łacińskiej, a właściwie pean na cześć katolickiej Europy i miejsca Polski w świecie zbudowanym na religii rzymskokatolickiej, filozofii greckiej i prawie rzymskim. W czasach postępującej amerykanizacji niemalże wszystkich dziedzin życia, kiedy ludzie nie potrafią odpowiedzieć na pytanie czym jest duchowe dziedzictwo Europy, kiedy klasyczna literatura jest tylko wspomnieniem po które sięgają nudziarze nie nadążający za trendami, kiedy Platon, Proust, Cervantes to jakieś dziwne typy z przeszłości, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, a pyskówki w social mediach to norma, kiedy różaniec to dewocja i zabobon, bo jest mindfulness, warto sięgnąć po książkę, która jest czystym zachwytem nad naszą kulturą. Kulturą filozofów, intelektualistów, tytanów literatury i sztuki. Ludzi, którym słowniki do łaciny były bliższe niż przemijające mody. Wspaniała, pełnokrwista książka. Przywróciła mi wiarę, że nasz świat można jeszcze ocalić. A jeśli nie można, to przynajmniej można ocalić własną duszę. I za tą wiedzę autorowi jestem wdzięczny.

• 2.Myśl polityczna
  • Do kupienia
  • Filozofia
  • Z polecenia
  • Myśl polityczna
  • Literatura

Dodaj cytat z książki Żuawi nicości