Superman - Action Comics: Niewidzialna mafia

Okładka książki Superman - Action Comics: Niewidzialna mafia Brian Michael Bendis, Patrick Gleason, Yanick Paquette, Ryan Sook
Okładka książki Superman - Action Comics: Niewidzialna mafia
Brian Michael BendisPatrick Gleason Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Superman - Action Comics DC Universe (tom 1) Seria: Uniwersum DC komiksy
komiksy
Superman - Action Comics DC Universe (tom 1)
Uniwersum DC
Action Comics: Invisible Mafia
Egmont Polska
2019-10-23
2019-10-23
9788328196438
Jakub Syty
DC Superman

Okładka książki Liga Sprawiedliwości: Ligi chaosu Brian Michael Bendis, Scott Hanna, Szymon Kudrański, Emanuela Lupacchino
Liga Sprawiedl... Brian Michael Bendi...
Okładka książki Liga Sprawiedliwości: Porządek Zjednoczonych Brian Michael Bendis, Eric Gapstur, Scott Godlewski, Phil Hester, Steve Pugh
Liga Sprawiedl... Brian Michael Bendi...
Okładka książki Moon Knight Brian Michael Bendis, Alex Maleev
Moon Knight Brian Michael Bendi...
Okładka książki Tajna inwazja Brian Michael Bendis, Leinil Francis Yu
Tajna inwazja Brian Michael Bendi...

Okładka książki Batman: Narzeczona czy włamywaczka? Mikel Janin, Joëlle Jones, Tom King
Batman: Narzec... Mikel Janin, Joëlle...
Okładka książki Batman: Ślub Sami Basri, Tony S. Daniel, Javier Fernandez, Sandu Florea, Mick Gray, Andrew Hennessy, Mikel Janin, Minkyu Jung, Tom King, John Livesay, Clay Mann, José Marzán Jr., Danny Miki, Travis Moore, Hugo Petrus, Otto Schmidt, Tim Seeley, Brad Walker
Batman: Ślub Sami Basri, Tony S....
Okładka książki Batman kontra Deathstroke Ed Benes, Jeromy Cox, Carlo Pagulayan, Jason Paz, Christopher James Priest
Batman kontra ... Ed Benes, Jeromy Co...
Okładka książki Huck Rafael Albuquerque, Mark Millar
Huck Rafael Albuquerque,...
Okładka książki Batman – Detective Comics: Życie w samotności Eddy Barrows, Carmen Carnero, Alvaro Martinez, James Tynion IV
Batman – Detec... Eddy Barrows, Carme...
Okładka książki Batman - Metal: Mroczne dni Greg Capullo, Andy Kubert, Jim Lee, John Romita Jr., Scott Snyder, James Tynion IV
Batman - Metal... Greg Capullo, Andy ...

Kolejny przeczytany przeze mnie Superman, który spełnia oczekiwania. „Niewidzialna mafia” stanowi kontynuację wątków poruszonych w „Człowieku ze stali”, tj. w Metropolis aktualny pozostaje problem seryjnych podpaleń, Daily Planet znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a Clark Kent boryka się z problemami rodzinnymi. Gdzieś pomiędzy tym wszystkim pojawia się tytułowa niewidzialna mafia i jej narzędzie do walki z przeciwnikami (w tym Supermanem) - tajemniczy Red Cloud. Fabuła prezentuje dobry poziom, rysunki również są zadowalające, polecam.

Podobało mi się, a w szczególności rysunki w tym tomie.

Podobało mi się, a w szczególności rysunki w tym tomie.

Kolejny Superman już za mną, było źle? A może komiks mnie czymś zaskoczył? Cóż to nadal komiks o Supermanie, raczej ten z lepszych, lecz arcydziało to nadal nie jest. Na pochwałę zasłużyły rysunki, na które patrzyłem z dużą przyjemnością. Myślałem, że komiks będzie bardziej kryminałem niż akcyjniakiem, lecz w połowie komiksu oprzytomniałem i pogodziłem się, że Superman to raczej nie z tych bohaterów. Jako komiks akcji, jest naprawdę dobrze, fabuła jest ciekawa widać jakiś pomysł na przyszłość serii. Dzieło, myślę, spodoba się każdemu fanowi Supermana i komiksów akcji.

„Action Comics” to tytuł z bardzo dużymi tradycjami. Na przestrzeni lat scenariusze do tej serii pisało wielu znakomitych twórców, a obecnie pieczę nad nią sprawuje kolejna komiksowa legenda, Brian Michael Bendis. Po transferze z Marvela do DC Comics oczekiwania co do jego runu są naprawdę wysokie – mamy wszak do czynienia z człowiekiem, który złotymi zgłoskami zapisał swoje nazwisko w historii komiksu, więc cokolwiek poniżej poziomu bardzo dobrego może być uznane za rozczarowanie. Pytanie, czy Bendis może tak od razu wskoczyć na rzeczony „high level”?

Przestępczy półświatek Metropolis jest kontrolowany przez nieznaną dotąd w mieście postać. Niejaka Red Cloud posiada spore wpływy i pewne specjalne moce, dzięki którym może myśleć o pokonaniu Supermana. Do wszystkiego trzeba się jednak przygotować – najpierw uwagę Człowieka ze Stali odwracają pożary, o których wzniecanie ktoś próbuje oskarżyć właśnie jego. A gdy Kal-El zajmuje się pomniejszymi sprawami, a także martwi się losem Lois i Jona, których nie ma obecnie w Metropolis, pojawia się szansa dla jego wrogów.

„Niewidzialna mafia” jest komiksem, który w pewien sposób zaskakuje. Mając w pamięci edycję „Action Comics” z „Odrodzenia” i duży nacisk położony wówczas na słowo „action”, tym razem wydaje się być jakoś... kameralnie. Nie powiem, jest to bardzo interesujące doświadczenie – fabuła umiejscowiona bliżej codzienności to ciekawa opcja, a to przede wszystkim dlatego, że daje możliwość wyeksponowania innych niż zazwyczaj elementów świata przedstawionego. Tutaj jest to redakcja „Daily Planet”. Bendis śmiało wchodzi na jej teren, pokazując nam bliżej pracę reporterów, i to nie tylko Clarka Kenta.

Tym razem to Kent jest zdecydowanie bardziej wyeksponowany niż pewien gość w czerwonej pelerynie – to nieco inne rozłożenie akcentów w porównaniu do stanu wcześniejszego, co także czyni lekturę „Niewidzialnej mafii” interesującą. W nowożytnych „Batmanach” (mowa o całości różnych serii) brakuje mi prezentacji detektywistycznych umiejętności Nietoperza. Analogicznie, w „Supermanach” często brakuje innej rzeczy – przedstawienia tej zwyczajniejszej strony bohatera i pokazania specyfiki jego zajęcia zarobkowego. Bendis o tym nie zapomniał – w pierwszym tomie „Action Comics” kładzie duży nacisk na rolę Kenta jako dziennikarza i jego relację ze współpracownikami. Na korzyść działa też fakt, że w „Niewidzialnej mafii” nie ma w ogóle syna Clarka i Lois. Jakkolwiek Jon stał się stałym elementem krajobrazu, to odpoczynek od tego młodzieńca jest bardzo dobrym wyborem – w końcu nie rozprasza niepotrzebnie uwagi odbiorcy swoimi perypetiami, a na pierwszym planie stoi faktyczny główny bohater serii.

Przez większą część albumu nieco irytuje fakt, że cała historia zmierza nie do końca wiadomo dokąd. Kolejne fabularne poszlaki odnajdujemy powoli, a akcja toczy się dosyć leniwie – całość sprawia wrażenie nieco zbyt rozciągniętej. Nie oznacza to wcale, że oczekuję wielkich, spektakularnych wydarzeń w każdym zeszycie, jednak „Niewidzialna mafia” momentami po prostu nuży. Kilka pomniejszych wątków, które nie znajdują kontynuacji w kolejnych rozdziałach, okazuje się zwykłymi wypełniaczami, co odrobinę rozczarowuje. Po Bendisie spodziewałbym się więcej treści, a mniej lania wody, bo w tym przypadku nie buduje to klimatu, ale powoduje lekkie znudzenie czytelnika.

Ilustracje robią naprawdę dobre wrażenie. Jakkolwiek przy albumie pracowało trzech rysowników, to ich styl na przestrzeni całego tomu jest w zasadzie dosyć spójny. Pewnie różnice, rzecz jasna, są dostrzegalne, jednak żaden z artystów nie wychodzi za bardzo przed szereg i nie prezentuje niczego, co odstawałoby od ogólnego stylu. Ten jest zaś nowoczesny, przejrzysty i efektowny – kolejne kadry zamknięto w różnych kształtach, a plastycy nie ograniczają się do standardowych kwadratów. Jest po prostu ładnie.

„Niewidzialna mafia” na pewno nie jest komiksem idealnym, nie da się jednak ukryć, że w pierwszym tomie „Action Comics” spod pióra Briana Bendisa drzemie spory potencjał. Amerykanin podszedł do postaci Supermana z nieco innej strony i widać, że ma na nią pomysł. Czy okaże się on atrakcyjny, zobaczymy w kolejnych albumach, na tę chwilę można jednak powiedzieć, że jest przynajmniej nieźle. Scenarzysta dobrze nakreślił tło pod kolejne wydarzenia, które, trzeba przyznać, zapowiadają się całkiem ciekawie.

Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2020/04/superman-action-comics-tom-1.html
oraz na facebookowym profilu serwisu Szortal (wpis z 30. 01. 2020) - https://www.facebook.com/Szortal/posts/2999576650065042?__tn__=K-R

Ta i więcej recenzja na GeekLife.pl
Zapraszam :)

Punktem wyjścia Niewidzialnej Mafii jest wątek poboczny Człowieka ze Stali. Trawiące Metropolis seryjne podpalenia nabierają na sile. Na domiar złego straż pożarna otrzymuje cynk od świadka, że za podpaleniami stoi… Superman. Ponadto w mieście pojawia się zorganizowana grupa, która wie, jak ukrywać swoje zbrodnie przed wyczulonymi zmysłami Supermana.

W Daily Planet natomiast trwa walka o utrzymanie na rynku. Clark Kent stara się dostarczać gorące tematy związane z Supermanem, a nowe reporterki sieją spory zamęt. Trish od działu plotkarskiego zbyt mocno interesuje się zniknięciem Lois Lane posądzając ją o romans, natomiast reporterka śledcza Robinson Goode powoli odkrywa swoje sekrety, a za cel obrała sobie Człowieka ze Stali.
Niewidzialna Mafia to można by rzec klasyczny Bendis. Gość czuje się tym lepiej im bliżej ziemi się znajduje. Pierwszyt tom Superman Action Comics odcina się od kosmicznych wojaży, Ligii Sprawiedliwości (no, epizodzik ma Batman) i kosmicznych najeźdźców. Zdecydowana większość wydarzeń skupia na sprawach przyziemnych. Superman nie musi ciągle walczyć z Doomsdayami, wielkimi robotami czy potworami. W wizji Bendisa sceny akcji to tylko dodatek do tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji.

Druga i równie ważna sprawa to życie codzienne Clarka Kenta. Bendis fantastycznie rozgrywa wątki Daily Planet, które od lat były na bardzo wąskim marginesie innych scenarzystów. Daily Planet to nie tylko Lois, Clark, Jimmy i Perry White. To masa ambitnych i utalentowanych ludzi, którzy gonią za własnym tematem i potrafią przekroczyć granice, aby tylko ich artykuł trafił na „jedynkę”. Tajna tożsamość Clarka wisi na włosku, a zniknięcie Lois i Jona tylko wszystko komplikuje.

Nad rysunkami pracowali Patrick Gleason (Superman z Odrodzenia DC),Ryan Sook, Yanick Paquette i Wade von Grawbadger. Cały styl graficzny utrzymany jest w stylu komiksów lat 90. przez co znacznie różni się od szalenie widowiskowych serii z Odrodzenia DC. I gdy na początku wydaje się, że to krok wstecz to z biegiem czasu dosłownie zakochałem się w tym stylu. Czyta się to i ogląda jak największe Supermanowe klasyki i mam szczerą nadzieję, że ten styl zostanie utrzymany w przyszłości.

Superman Action Comics Tom 1: Niewidzialna Mafia to must have dla każdego fana Człowieka ze Stali. Bendis wprowadził Supka na zupełnie nowy poziom. Scenarzysta fantastycznie wykorzystuje potencjał postaci i równie dobrze zajmuje się życiem i pracą Clarka Kenta. Zdecydowanie polecam!

Ta i więcej recenzja na GeekLife.pl
Zapraszam :)

2029

Superman (jego alter ego – Clark Kent, urodzony jako Kal-El) narodził się w czerwcu 1938 roku na łamach magazynu Action Comics. Przesłany na Ziemię przez swych rodziców, którzy chcieli go w ten sposób ocalić od zagłady, dorastał jako zupełnie normalny chłopak, powoli odkrywając swoje zdolności. A jest ich naprawdę wiele. Jako Superman umie latać, podnosi niesamowite ciężary, przenika wzrokiem ściany i o wiele więcej. Jako reporter Daily Planet, jest znakomitym dziennikarzem. Słabości ma niewiele, jak chociażby kontakt z kryptonitem, czyni go bardziej „ludzkim”.. Bohatera tego powołał do życia Jerry Siegel i kilkoro innych twórców. Wzorowali się oni na paru osobach z życia publicznego, a także na swojej pracy w redakcji pewnej gazety. Bohater ten przeszedł tyle metamorfoz, że brakło by miejsca żeby to opisać, choć zapewne ktoś to już zrobił. A w moje ręce trafił kolejny tom, który stanowi otwarcie jakby nowego cyklu. Cykl wydaje Egmont Polska. A pierwsza część to t„Niewidzialna mafia”.

O komiksie możemy przeczytać że:

Superman to największy superbohater na świecie. Clark Kent to jeden z najlepszych reporterów śledczych „Daily Planet”. Lecz gdy na ulicach Metropolis powstaje nowe zagrożenie, żaden z nich nie potrafi go dostrzec... Półświatek przestępczy opanowała potężna istota zwana Red Cloud, a Człowiek ze Stali nigdy nie stawił czoła czemuś podobnemu. Myśli Supermana zaprząta praca nad artykułem oraz nieobecność Lois Lane i Jonathana, dlatego jest on łatwym celem dla tajemniczego nowego łotra! Czy Człowiek Jutra jest w stanie powstrzymać to, co czeka jego rodzinę i miasto?

Może i Bendis nie tworzy wybitnego komiksu, bo wszystko co widzimy na stronach albumu dawno już było u innych twórców, ale wciąż to bardzo dobry komiks. Czego można się było spodziewać. A artysta tego pokroju, co on, nigdy nie zwodzi, a to, jak zapowiadają się kolejne tomy, każe przypuszczać, że będzie tylko jeszcze lepiej. Jak głoszą reklamy to zupełnie świeże spojrzenie na Ostatniego Syna Kryptonu. Przekonajcie się sami, mnie się podobało, zapewne sięgnę po kolejne części.

Miłośnicy gry „Pojedynek superbohaterów” mogą być przygotowani na nie lada niespodziankę – dostaną kartę z Marsjańskim łowcą ludzi.

2028

Przekazanie pałeczki scenariuszowej Brianowi Michaelowi Bendisowi przez zarząd DC, to był strzał w dziesiątkę. Autor dziesiątek świetnych komiksowych scenariuszy udowodnił już wielokrotnie, że jego głowa jest pełna dobrych pomysłów i potrafi on tchnąć nowego ożywczego ducha w dość mocno wyeksportowane postacie. Doskonałym przykładem może być seria Ultimate Spider-Mana i młodzieńczy wigor, jaki opanował człowieka pająka. Wszystko wskazuje na to, że w przypadku Supermana będzie tak samo.

Cała zaserwowana tutaj czytelnikowi historia jest napisana bardzo poprawnie, nie wybijając się jednak ponad pewną granicę, po której przekroczeniu można mówić o wybitności danego dzieła. Bendis w dość umiejętny sposób łączy elementy akcji, które są znakiem rozpoznawczym serii Action Comics z bardziej przyziemnymi i ludzkimi problemami. W pierwszym tomie serii nie mamy do czynienia z nader licznymi i widowiskowymi potyczkami Supermana z wymagającymi wrogami. Bardziej mamy tutaj do czynienia ze wstępem do dobrej historii, w którym dopiero zaczynamy poznawać postacie ogrywające w niej znaczące role. Sporo miejsca poświęcone jest wewnętrznym rozterkom bohatera, który musi jakoś pogodzić się z niemożliwością widywania własnej rodziny i ciągłym czuwaniem nad bezpieczeństwem świata. Całość czyta się naprawdę dobrze, pochłaniając z niekłamaną przyjemnością kolejne strony, a na samym końcu odczuwając zarówno pewną dozę satysfakcji z lektury, jak i przemożną chęć dowiedzenia się co będzie dalej.

Cała recenzja na PopKulturowy Kociołek

CZEGO NIE WIDZI SUPERMAN?

„Superman: Action Comics” był bezwzględnie najlepszą z serii „Odrodzenia”. Pisany przez legendarnego scenarzystę przygód Człowieka ze Stali Dana Jurgensa, odświeżał stare dobre motywy i postacie, dorzucał do nich świetną zagadkę i pomyślany był tak, by kupować zarówno nowych, jak i stałych czytelników. Wraz z 1000 zeszytem Jurgens (jak i odpowiedzialni za poboczną serię zatytułowaną po prostu „Superman” autorzy) przekazał pałeczkę Bendisowi. Pierwsza napisana przez niego fabuła była niezłą powtórką z rozrywki, ale jak widać zarówno po miniserii „Człowiek ze Stali”, jak i niniejszym albumie, otwierającym regularny cykl, Bendis zaczyna odnajdywać się w przygodach Supermana i serwuje nam kawał naprawdę dobrej lektury nie tylko dla miłośników postaci.

Czy jest coś, czego ktoś taki jak Superman nie widzi? Owszem, jeśli coś jest ukryte w ołowianym opakowaniu, nawet jego superwzrok zawodzi. Ale czy tylko wtedy?
Na ulicach Metropolis pojawia się właśnie nowe zagrożenie, które umyka zarówno spojrzeniu Człowieka ze Stali, jak i reporterskim zdolnościom jego alter ego, Clarka Kenta. Gdy Clark zajęty jest pracą nad nowym tekstem i pogrążony w rozmyślaniach nad brakiem swoich bliskich, przestępczy świat miasta zostaje przejęty przez istotę zwaną jako Red Cloud. Superman nie ma jeszcze pojęcia z jakim zagrożeniem przyjdzie mu się zmierzyć…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/10/superman-action-comics-1-niewidzialna.html

CZEGO NIE WIDZI SUPERMAN?

• Komiksy
  • Komiksy do przeczytania