Kalinka na fali. Życie to przygoda!

Okładka książki Kalinka na fali. Życie to przygoda! Kalina Jakubczak
Okładka książki Kalinka na fali. Życie to przygoda!
Kalina Jakubczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Young opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Young
Wydawnictwo Kobiece
2020-03-25
2020-03-25

„Cześć! Mam na imię Kalina, jestem żeglarką i podróżniczką” – tak wita się ze swoimi czytelnikami dwunastoletnia bohaterka książki. Bohaterka, która właściwie od pierwszych dni życia żeglowała. Jej rodzice podróżują od portu do portu na jachcie, a ona, wiadomo, z nimi. W książce nie tylko dzieci poznają dalekie kraje jak Gibraltar, Czarnogórę, Chorwację czy Maroko, ale także zobaczą jak spędza dzień na statku i na lądzie, poznają żargon i zwyczaje żeglarzy, rodzaje węzłów czy sztukę prognozowania pogody.

Tyle, że to nie tylko książka o podróżowaniu i zwiedzaniu odległych miejsc. Dla Kalinki wczasy all inclusive to nie zwiedzanie! Ona przede wszystkim poznaje inne kultury i mieszkańców odwiedzanych miejsc, do których zawsze podchodzi z należytym szacunkiem. To ludzie, których tam poznała, są dla niej ważni.

A co ze szkołą? Kalinka uczy się na odległość w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Początkowo chodziła do normalnej szkoły, ale chcąc być z pracującymi rodzicami cały czas lepszym rozwiązaniem okazał się e-learning. Dzięki temu może uczęszczać na zajęcia w dowolnym miejscu na ziemi. Działa to dosyć podobnie do systemu znanego nam obecnie z przerwy spowodowanej COVID’em, tyle że bohaterka musi przez Internet zdawać co pewien czas egzaminy (tak jak obecnie uczniowie pracujący cały rok w edukacji domowej).
Więcej na: https://konfabula.pl/mali-podroznicy-dla-malych-czytelnikow/

1970

Myślałam, że to będzie jakaś alternatywa dla miłośników reportaży Neli, ale chyba jednak nie zyska ani takiej sympatii młodych czytelników, ani popularności. A to ze względu na chaos i brak rzetelnej redakcji tekstu.

Pomysł na książkę ciekawy: oto mamy bowiem dziewczynkę, która wraz z rodzicami żyje na jachcie. Nie pływa jedynie w sezonie wakacyjnym, ale przez calutki rok pływa po bliskich i dalszych akwenach, traktując znaczną część Europy i Afryki jak swój dom (tak przynajmniej sama o sobie pisze). Spodziewałam się więc, że w książce opisze przede wszystkim, jak to jest: spędzać większość życia na morzu, w kołyszącej się łajbie. Że opisze takie życie z perspektywy dziecka, które jednak musi wywiązywać się z obowiązku szkolnego, musi zmagać się z samotnością, wyzwaniami rzucanymi przez żeglarskie życie. A te zagadnienia zostały akurat potraktowane bardzo po macoszemu, opisane jakby mimochodem. I przeplatane były wyrywkowymi opowiastkami z wypraw do Chorwacji, Czarnogóry i Maroko.

Ta wyrywkowość i skakanie z tematu na temat bardzo mnie irytowały. Bo jeśli np. rozdział ma opowiadać o żeglarskich przesądach czy węzłach, to dobrze byłoby napisać coś więcej ponad ogólniki. A zamiast w kółko opowiadać jakim to trzeba być ostrożnym i uważnym w czasie rejsu, warto byłoby poprzeć to jakąś historią. Wyszedł z tego jeden wielki misz masz, naszpikowany błędami redakcyjnymi i powtórzeniami. Nawet nie wiem, czy autorką tekstu rzeczywiście była Kalinka, czy raczej tekst został w jej imieniu zredagowany przez rodziców (co samo w sobie nie jest złe, tylko wyszło ni w pięć, ni w dziewięć).

Co mi jeszcze strasznie przeszkadzało, to brak podpisów pod zdjęciami (swoją drogą dość ładnymi) i nieco chaotyczne ich rozmieszczenie. trochę niefajnie w takim przypadku zostawić czytelnika z domysłami, na co tak naprawdę patrzy...

Szkoda, że tak wyszło, bo cała książka (i pomysł na nią) ma ogromny potencjał. Ale to, co na blogu wygląda w miarę dobrze, nie zawsze sprawdza się w formie książkowej...

Życie to przygoda - czasami bardziej barwna i ryzykowna, czasami nieco spokojniejsza i mniej ekstrawagancka, ale za każdym razem budząca naszą ciekawość i chęć do tego, by jak najdłużej ją kontynuować... Życiem pełnym przygód - i to takich przez duże "P", cieszy się z pewnością Kalina Jakubczak - bohaterka i autorka wspaniałej książki dla dzieci i młodzieży pt. "Kalinka na fali. Życie to przygoda!", która to ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Kobiece. To co..., poznajmy te przygody i emocje, jakie niesie sobą odkrywanie tej książki!

Kalinka ma 12 lat i od dawna mieszka ona, uczy się i spędza każdą chwilę, na Morzach i Oceanach świata. Jej domem jest bowiem piękny jacht, którym to przemierza wraz rodzicami kolejne tysiące kilometrów, docierając do wybrzeży wszystkich kontynentów świata. I właśnie o wspaniałych podróżach jest to opowieść, którą rysują nam relacje i wspomnienia Kaliny, jak i też piękne fotografie. Jednocześnie jednak książka ta stanowi także porywającą opowieść o życiu na jachcie, które i owszem - daje wiele niezwykłych wrażeń, zabawnych chwil i poczucie wolności..., ale też i wymaga nie mniejszych poświęceń... Co by jednak nie powiedzieć, to wspaniały i niezwykły świat...

Książka ta przyjmuję postać swoistego dziennika/pamiętnika Kalinki, który obrazuje przebieg rejsów do wspaniałych zakątków świata - od Chorwacji, poprzez Gibraltar, a na Maroku kończąc, jak i też jej codzienność morskiego życia. Na tym jednak oferta ta się nie kończy, gdyż znajdziemy tu także mnóstwo cennych informacji na temat morskiej fauny i flory, pracy na jachcie, czy też ciekawostki na temat tego, jak wygląda jej nastoletnia codzienność - z nauką, ale też i zabawą, na czele. To fascynująca, niezwykle pozytywna w swym przekazie i do tego mogąca nas wiele nauczyć, opowieść!

Całą recenzję znajdziecie tu:

"Kalinka na fali" to książka godna uwagi. Poza tym, że została przepięknie wydana, bo i twarda oprawa i mnóstwo zdjęć, to @wydawnictwo.kobiece zadbało również o takie szczególiki jak ster przy każdym numerze strony, czy mała żaglóweczka przepływająca z kartki na kartkę. Za to jeżeli chodzi o treść, to dzięki Kalince mogliśmy poznać bliżej życie na morzu, życie, które w głównej mierze zależy od pogody. I tak, razem z nią, pływamy Morze Śródziemnie od portu do portu i zwiedzamy piękne miejsca w Chorwacji, Maroku, na Gibraltarze czy w Czarnogórę. Dowiadujemy się również jak to jest z nauką, gdy całe dnie spędza się na statku, czy mieszkając na jachcie trzeba chodzić do szkoły? Ale również poznajemy częściowo sztukę prognozowania pogody, a także jak dbać o bezpieczeństwo, ja sama dowiedziałam się z tej książki, co to znaczy halsować. Jednak przede wszystkim nasza Kalinka mówi, że życie jest piękne i pełne przygód, i nie ważne gdzie się wtedy jest, ale ważne, że z naszymi bliskimi.

Kalina od dziecka przemierza morza i oceany, a relację z tego zdaje na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Możemy też obejrzeć jej filmy na YouTube. Dziewczynka pływa już ponad 12 lat, a całe jej życie spędza na statku: tutaj chodzi do szkoły, uczy się, czyta, poznaje świat, ma też różne niesamowite przygody, których my mieszkając w normalnych warunkach, nie mamy szansy przeżyć.

Z książki dowiecie się m.in.
jak wygląda codzienność na statku
po co oszczędza się wodę
czy żeglarka musi chodzić do szkoły
jaki jest język żeglarzy
jak prognozować pogodę
czy można adoptować delfina
jak wyglądają święta na ocenie
są rozdziały na temat takich krajów jak np. Maroko, Chorwacja, Czarnogóra czy Gibraltar - każdy z nich opisany jest w inną porę roku
jak wygląda jej praca w radiu, nagrywanie audycji itd. O ile książki o Neli można czytać dla mniejszych dzieci to Kalinka jest zdecydowanie dla starszych dziewczynek, czyli np. powyżej 10 lat. Jest mniejszy druk, zdecydowanie więcej tekstu, inaczej ujęte są różne tematy. Książka to częściowo reportaż, a częściowo książka podróżnicza. Osobiście uważam, że oprócz tego, że dziecko ma okazję poznać różne miejsca na świecie, także mogą wiele się nauczyć np. na temat węzłów czy samego żeglowania. Dla mnie ogromne zaskoczenie na plus, bo myślałam, że wiem, co będzie w środku - a jednak nie do końca. Sama wiele się dowiedziałam na różne tematy, więc jest to książka dla dzieci, młodzieży i nawet dorosłych.
Książkę przeczytałam szybciej od córki, bo normalnie w świecie mnie zainteresowała. Jeśli szukacie czegoś dla nastolatek, na prezent dla dziewczynki to naprawdę gorąco polecam tę książkę.

Wydana prześlicznie: twarda oprawa, cudny śliski papier, piękne zdjęcie, dobre ujęcie tematu, ciekawostki o różnych miejscach, ale przede wszystkim możemy zobaczyć jak to jest żyć na jachcie, takie podglądanie tematu "od kuchni". Czyli coś zupełnie nowego i innego, kto wie, może sprawi, że uda się odciągnąć dziecko od tabletu właśnie taką piękną książką? Może sprawi, że dziecko poczuję w sobie pasję poznawania świata?

A okładka zdobyła moje serce od pierwszego ujrzenia :)

Kalinka na fali to częściowo reportaż, a częściowo książka podróżnicza. Z perspektywy głównej bohaterki i narratorki możemy dowiedzieć się, jak wygląda na co dzień życie na jachcie. To właśnie jacht jest bowiem od kilku lat domem dla Kalinki i jej rodziców. To na nim dziewczynka podróżuje, ale też uczy się, odrabia lekcje, nawiązuje kontakt z przyjaciółmi i spędza większość czasu.

Cała opinia:

🌊
Mieliście kiedyś marzenie ,by opłynąć świat na statku? Zwiedzać po drodze miejsca ,które widziało się tylko na zdjęciach ,czy w telewizji? Nasza bohaterka Kalinka ma 12 lat i całe swoje życie spędziła na jachcie. To tam uczyła się o żeglowaniu , to tam chodziła do szkoły , jadała śniadania i chodziła spać ,ale także zwiedzała po drodze przepiękne kraje. Na samym początku Kalinka opowiada nam o tym jak żyje się na morzu. Dowiadujemy się dzięki temu jak żyje się dziewczynce ma jachcie. Nie wszystko jest takie jak na lądzie. Czasami to co dla nas jest normalne dla innych to przyjemność czy też nagroda za trudy podczas rejsu. Później powędrujemy do pięknej Chorwacji ,gdzie nasza bohaterka opowie nam co nieco o niej. Następnie znajdziemy się u wybrzeży Czarnogóry , Maroko , Gibraltaru i również tam odwiedzimy nieznane zakątki tej pięknej krainy.
W książce nie tylko znajdziemy wiele ważnych informacji o żegludze ,ale też dowiemy się jak odczytywać pogodę patrząc uważnie jak zachowuje się natura. Dowiemy się również czegoś o stworzeniach morskich. Książka ta nie tylko uczy ,ale jest także pięknie wydana. Każdą stronę ozdabiają zdjęcia prywatne z różnych podróży Kalinki. Zdjęcia są tak piękne ,że sama wyruszyła bym na taką podróż. Aż zazdroszczę jej tak beztroskiego i pełnego przygód życia. Jeżeli chcecie przeżyć niesamowitą przygodę wśród fal , morskich stworzeń i niesamowitych krain. To ta książka będzie idealna. Polecam 😊

🌊

Tę książkę mogłabym przyrównać trochę do Neli małej reporterki, jednak ona opowiada bardziej o podróżach, kulturze i zwierzętach. Kalinka poznaje nas z własnym życiem na morzu.

Dziewczynka ma 12 lat i od kilku lat mieszka na pokładzie. Opowiada nam, jak wygląda życie na morzu, od czego to się zaczęło, jak wygląda jej pokój oraz jak się uczy. Dowiadujemy się również jak, kontaktuje się ze swoimi przyjaciółmi, których ma całkiem sporo w różnych częściach świata. Kalinka ma również swoje audycje w radiu. Te wszystkie informacje znajdziemy w pierwszym rozdziale tej książki. Drugi rozdział jest o Chorwacji latem. Jest tu wiele ciekawych informacji na temat tego kraju, z którymi myślę, że warto się zapoznać nawet dla dorosłego. Kolejny rozdział przedstawia różnice podróżowania wodami kiedyś i dziś. Jak się można domyślić w dobie smartfonów i wszelkich internetów nie ma problemów z łącznością, jedynie pogoda może w tym przeszkodzić. Rozdział 4 opowiada o bezpieczeństwie na jachcie. Jeśli ktoś interesuje się żeglarstwem, to ten rozdział będzie bardzo ciekawy. Poznajemy język żeglarzy, różne metody węzłów i wiele innych ciekawostek. W kolejnym rozdziale znów mamy ciekawostki z pewnego kraju, tym razem z Czarnogóry, ale jesienią. Oczywiście tutaj też mamy wiele zachęcających miejsc, które warto tam zobaczyć. W rozdziale 6 poznajemy morskie zwierzęta między innymi delfiny, rekiny czy żółwie morskie. Rozdział 7 to tym razem Maroko zimą. Tutaj również mamy wiele ciekawych informacji o tym miejscu. Rozdział 8 to sztuka prognozowania pogody. Dowiadujemy się, gdzie bezpiecznie jest zimą, a gdzie najlepiej być latem oraz jak czytać pogodę. Przed ostatni rozdział jest o Gibraltarze wiosną. Wiele ciekawych informacji co warto zobaczyć i jak tam jest o tej porze roku. Ostatni rozdział jest o jej pracy w radiu, edycjach czy spotkaniach.

Przyznam szczerze, że jest to bardzo wszystko fajnie napisane i bardzo przystępnie. Z pozoru książka wydaje się tylko dla dzieci czy młodzieży, ale myślę, że nawet dorosły znajdzie tu wiele ciekawych informacji. Są przepiękne zdjęcia, które na pewno zachęcą Was do zapoznania się ze wszystkimi informacjami napisami przez Kalinkę. Nawet jej zazdroszczę takich przeżyć na morzu. Poznaje dużo ciekawych miejsc oraz ludzi i to wszystko z rodziną. To musi być mega przeżycie. Okładka jest, powiedziałabym w formie strony z jakiegoś komiksu, typowo zrobiona dla dzieci.

Od jakiegoś czasu chętnie sięgam po publikacje podróżnicze dla dzieci, napisane przez młodych podróżników. Dlaczego zapytacie? Ponieważ sprawiają mi one nieopisaną przyjemność, jaką daje chłonięcie świata z trochę innej perspektywy. A innej dlatego, że jak wiadomo dzieci, te mniejsze i większe, widzą świat zupełnie inaczej niż my, dorośli. I jest doprawdy fascynujące doświadczenie.

Zabierając się za Kalinkę na fali, mniej więcej wiedziałam, czego winnam się spodziewać. Ale nauczona tym, że przewidywania to jedno, a rzeczywistość to drugie, byłam mimo to zaskoczona. Pozytywnie. Już dawno bowiem nie czytało mi się tak fantastycznie książki, która ukazuje różne zakątki świata, nie będąc jednocześnie przewodnikiem. Podróż z młodą podróżniczką była fenomenalną przygodą, w czasie której nie tylko zawinęłam do wielu portów, ale poznałam wiele opowieści i historii, które doprawdy mnie zaciekawiły. Szczególnie legendy, bo je szczególnie uwielbiam.

Ale to, co podobało mi się najbardziej to sposób, w jaki Kalina Jakubczak opowiadała o etapach podróży na jachcie, którą rokrocznie pokonuje. Czuć, że żegluga to jej pasja i w pewnym sensie sposób na życie. Bądźmy szczerzy - niełatwy, ale dający ogrom możliwości i satysfakcji oraz uczący pokory wobec sił żywiołu, jakim jest woda i wobec świata. Młoda podróżniczka niczym wiekowy bajarz snuje opowieść o pięknych zakątkach Europy i północnej Afryki, wzbogacając je licznymi zdjęciami.

Właściwie cała publikacja jest tak barwna i ubrana w soczyste barwy, że nie można się napatrzeć. Wspomniane zdjęcia są po prostu magiczne. Zostały na nich uchwycone nie tylko cudowne miejsca, które odwiedziła młoda podróżniczka i, które zachęcają do odkrywania tychże destynacji, ale także mieszkańcy słonych wód oraz codzienność autorki na jachcie.

Poza pozytywnymi stronami żeglowania Kalina Jakubczak, pokazuje te ciut mniej pozytywne. Jak chociażby nauka, która choć zdalna, uzależniona jest od warunków pogodowych, które na wodnych akwenach potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie. Samo „prowadzenie” jachtu to także ciężka praca, ponieważ cały czas trzeba monitorować, poza pogodą, liczne urządzenia znajdujące się na jednostce pływającej, a samych lin... jest cała masa. Młoda podróżniczka wspomina co nieco o tym... więcej jednak dowiecie się z lektury.

Oczywiście poza opowieściami z morza, znajdziecie w Kalince na fali, opowieści z lądu. Liczne. Równie ciekawe, co historie z jachtu i marin, do których zawijała autorka. W książce tej znajdziecie także „ciekawostki” z serii „czy wiesz, że...”, przyznaję, że takie rzeczy skupiają moją uwagę na tyle, że nim zapoznam się z tym, co jest napisane na stronie, czytam właśnie takie rzeczy. Powiadają, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale sami powiedźcie, czy głód wiedzy może być zły? ;)

Oczywiście polecam ten tytuł każdemu, nie tylko dzieciom, kto lubuje się w odkrywaniu świta i podróżowania. Tym bardziej teraz, gdy skazani jesteśmy na siedzenie w czterech ścianach. Dla dzieci będzie to niezapomniana lektura, która będzie takim oknem na świat i być może motorem napędowym fascynacji do podróży i odkrywania wszelkich miejsc na globie.
Jeśli jednak to będzie dla Was za mało – a gwarantuje, że będzie (ja mogłabym czytać i czytać o podróżach),to Kalinę Jakubczak możecie posłuchać na antenie Polskiego Radia Dzieciom w audycjach Kapitanka Kalinka na morzu oraz Rodzina pod żaglami.

Dalam 5 na zachętę.
Książka słaba merytorycznie - błędy typu Słowenia nie jest w UE, a Madera to wyspa na południe od Sycyli rażą niesamowicie w oczy!
Brak podpisów pod zdjęciami również nie podnosi oceny.

Dalam 5 na zachętę.
Brak podpisów pod zdjęciami również nie podnosi oceny.

• Książka recenzencka
  • 2020r.
  • Polscy autorzy
  • Samodzielne
  • ▪ Ciekawostki, popularnonaukowe, edukacyjne...
  • X2020

Dodaj cytat z książki Kalinka na fali. Życie to przygoda!