Okładka książki Umowa stoi. Tajemnice piłkarskich kontraktów i wielomilionowych transferów w Premier League Daniel Geey
Daniel Geey Wydawnictwo: Sine Qua Non reportaż
reportaż
Done Deal: An Insider's Guide to Football Contracts, Multi-Million Pound Transfers and Premier League Big Business
Sine Qua Non
2019-07-19
2019-07-19
Bartosz Sałbut
piłka nożna Premier League korupcja

Okładka książki On, Strejlau Jerzy Chromik, Andrzej Strejlau
On, Strejlau Jerzy Chromik, Andr...
Okładka książki Ray Allen. Za trzy. Moja podróż przez życie i grę, którą kocham Ray Allen, Michael Arkush
Ray Allen. Za ... Ray Allen, Michael ...
Okładka książki Sebastian Mila. Autobiografia Sebastian Mila, Leszek Milewski
Sebastian Mila... Sebastian Mila, Les...

Kilka ciekawych rozdziałów - szczególnie ciekawy ten o agentach, o prawach transmisyjnych oraz o przyszłości uczestniczenia w rzeczywistości Premier League. Całość napisana przystępnym językiem, nie odczuwałem wrażenia, że czytam książkę prawniczą, jednak dorzucili parę wykresów, które są mało interesujące. O wielu sytuacjach prawnych w Premier League "niedzielny" widz Premier League i tak dobrze wie, więc cześć rozdziałów stała się nudna i oczywista. Nie mniej książka w inny sposób pokazuje realia funkcjonowania najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii, jest szybka do czytania, jednak mam pewien niedosyt co do wartości merytorycznej lektury.,

Rzucenie światła na nieraz pokręcone akty prawne i zawiłości dotyczące piłki nożnej. Napisane dodatkowo, zazwyczaj, bardzo przystępnie, jasno i zrozumiale. Daniel Geey zagłębia się w różne kontrowersje z ostatnich lat, które ukazane były jedynie pobieżnie, takie jak występ Maloudy dla Gujany Francuskiej, podaje też twarde dane dot. finansów w Premier League i rozgrywkach pod egidą UEFA. Kopalnia wiedzy, polecam.

Przewodnik po świecie transferów, kontraktów i faktycznie wszystkim, co ma związek z pieniędzmi w piłce. Głównie o piłce angielskiej, ale nie tylko. Dla kogoś kto ma jakieś pojęcie o futbolu, będzie tutaj sporo oczywistości, ale jest też trochę interesujących ciekawostek. Narracja jest prowadzona wokół kolejnych pojęć, a książka nie jest tak lekko napisana jak mogłoby się wydawać, w związku z czym nie polecam czytać i oglądać jednym okiem meczu :)

Każdy kto grał w Football Managera stawał przed różnymi negocjacjami transferowymi czy kontraktowymi. Piłkarzom oferowało się różne dodatki jak premia za lojalność, a klubom zawsze można było wcisnąć procent następnego transferu. Oczywiście, nie są to aspekty całkowicie fikcyjne, wymyślone na potrzeby gry, lecz element piłkarskiego biznesu, który Daniel Geey ujawnia w swojej książce. Autor pokazuje jak naprawdę wyglądają kulisy negocjacji kontraktów czy transferów. Jakie klauzule można zawrzeć, jak wygląda płatność za piłkarza, ile może wynosić premia za zdobytego gola, jaka jest rzeczywista kwota transferu? Daniel Geey wiele aspektów współczesnego futbolu tłumaczy wręcz łopatologicznie, posiłkując się danymi statystycznymi, licznymi przykładami wziętymi z Premier League. Poza tym autor porusza wiele kwestii związanych z piłką nożną w ujęciu prawniczym. Geey pokazuje nieodpowiednie zachowania managerów czy piłkarzy oraz kary jakie ich czekają za przekroczenie granicy dobrego smaku, rolę agentów w świecie futbolu czy jak wygląda rynek transmisji piłkarskich w Wielkiej Brytanii. Autor jest prawnikiem, więc język, mimo dużych starań twórcy książki, jest dosyć specyficzny, do tego dochodzi ogromna liczba cyferek, którą zalewany jest czytelnik, co może sprawić, że nie każdemu lektura przypadnie do gustu. Mimo to, książka prezentuje dość oryginalne i ciekawe spojrzenie na angielską piłkę i choćby z tego powodu warto po nią sięgnąć.

Wydawało mi się, że trochę wiem o rozmaitych klauzulach w kontraktach piłkarzy, ale ta książka jeszcze bardziej poszerzyła moje horyzonty. Nie zdawałem sobie sprawy i wielkiej ilości rozmaitych prawnych kruczków, które są wykorzystywane przy finalizacji transferów i podpisywaniu kontraktów. Autorowi przystępnie udało się też przedstawić inne mechanizmy prawne, które mają duży wpływ na futbol - zwalnianie na mecze reprezentacji, prawa telewizyjne, inwestycje stron trzecich, klauzule menedżerów czy coraz większy wpływ mediów społecznościowych. Momentami jednak miałem wrażenie, że aż za mocno wszedł w szczegóły, zwłaszcza kiedy język stawał się coraz bardziej prawniczy. Nie było jednak tych momentów dużo, więc śmiało można książkę polecić każdemu piłkarskiemu kibicowi.

Kilka miliardów ludzi na całym świecie pasjonuje się piłką nożną. Jednak pomimo tak ogromnego i globalnego zainteresowania futbol wciąż kryje wiele sekretów. Daniel Geey, prawnik znający świat angielskiej piłki od podszewki, postanowił to zmienić. Napisał książkę pt. „Umowa stoi”, aby pokazać kibicom jak rzeczywiście działa współczesny futbol.

Podtytuł lektury – „Tajemnice piłkarskich kontaktów i wielomilionowych transferów w Premier League” – to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej, jaką jest tematyka omawianej pozycji. Daniel Geey opisuje wszelkie aspekty futbolu wiążące się w jakikolwiek sposób z finansami. Począwszy od wspomnianych transferów i kontraktów zawodników, poprzez umowy agentów, szkolenie młodzieży, odszkodowania i kary, aż po kupowanie klubów oraz sprzedaż praw telewizyjnych. Autor książki ukazuje mechanizmy rządzące futbolem. Obala powszechnie powielane mity. Wyjaśnia skompilowane zagadnienia. Zdradza piłkarskie tajemnice. Wreszcie dzieli się futbolowymi ciekawostkami.

„Tutaj nic nie jest czarne albo białe. Liczą się niuanse i kontekst.”

Lekturę bardzo dobrze się czyta, a każdy kolejny poruszany temat fascynuje równie mocno, co poprzedni. Autor bez wątpienia posiada ogromną wiedzę. Jeśli jednak martwicie się, iż autor-prawnik zapełnił strony książki skomplikowanymi terminami to od razu was uspokoję. Nic z tych rzeczy! Daniel Geey przystępnym językiem i w prosty sposób wyjaśnia złożone zagadnienia i prawnicze zawiłości. Co więcej poszczególne informacje opisuje na konkretnych przykładach, głównie odwołując się do futbolu brytyjskiego, więc wszystko jest w pełni zrozumiałe. Ponadto tekst został uzupełniony nielicznymi wykresami, tabelami czy też schematami.

„Transfery to zwykle bardzo złożona sprawa.”

Jednym z najszerzej omawianych, a zarazem najbardziej intrygującym tematem poruszanym w książce, są transfery. W ostatnich latach stały się one tak popularne, iż czasem wydaje się, że nie ma w nich wielkiej trudności. Tymczasem okazuje się, że finalizacja transferu jest bardzo skomplikowana. Daniel Geey opisuje cały proces, jak również potencjalne przeszkody, które należy pokonać, aby piłkarz mógł zmienić klub. Pokazuje zależności między prasowymi doniesieniami a rzeczywistymi kwotami wpływającymi na rachunek klubu sprzedającego oraz całkowitymi kosztami po stronie kupującego. Tłumaczy jak działają klauzule wykupu i zdradza, na co zwykle musi zgodzić się zawodnik nalegający na zamieszczenie w swoim kontrakcie zapisu zwalniającego go z tej umowy.

Dowiecie się, dlaczego dużym klubom z Premier League często podaje się zawyżone ceny piłkarzy oraz po co klubowi agent do sprzedaży zawodnika. Odkryjecie, dlaczego Arsenal nie pozyskał Luisa Suáreza, choć złożył ofertę wyższą o jednego funta niż kwota zapisana w kontrakcie Urugwajczyka. Ponadto przeczytacie, dlaczego Santos otrzymał dziewięć milionów euro, kiedy Neymar przeszedł z Barcelony do PSG.

„[…] piłkarz jest wart tyle, ile ktoś zechce za niego zapłacić i za ile klub zgodzi się go sprzedać.”

Sięgając po tę lekturę dowiecie się, jakie postanowienia znajdują się w standardowych kontraktach zawodników, czy też, w jaki sposób zwykle rozdziela się premie zespołowe pomiędzy piłkarzy. Poznacie finansowe niuanse szkolenia młodzieży oraz przeczytacie, według jakiego klucza dzielone są wpływy ze sprzedaży praw transmisyjnych w Premier League. Odkryjecie nawet który mecz przez wielu uważany jest za najbardziej lukratywny na świecie (nie jest to finał Ligi Mistrzów).

Daniel Geey opisuje mnóstwo ciekawych aspektów futbolu. Zdradza czy piłkarz może zrezygnować z dalszej kariery reprezentacyjnej. Tłumaczy, dlaczego Adnan Januzaj miał do wyboru aż pięć (!) różnych krajów, gdy podejmował decyzję o wyborze barw reprezentacyjnych. Wyjaśnia także, dlaczego w Wielkiej Brytanii nie można transmitować meczów na żywo między godziną 14:45 a 17:15?!

„Agenci są niezbędni i odgrywają istotną rolę w produkcji spektaklu, jakim jest współczesny futbol.”

Komu klub zakazał podróży kosmicznych? Czy transfer zawodnika faktycznie może spłacić się poprzez sprzedaż jego koszulek? Jak paragon od fryzjera pozwolił Crystal Palace zaoszczędzić prawie cztery miliony funtów? Czy każdy może zostać właścicielem klubu?

„Umowa stoi” to świetna książka ukazująca piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce odkryć piłkarskie tajemnice i poznać jak funkcjonuje współczesny świat futbolu. Polecam!

„Zawodnicy są niczym lina przeciągana nieustannie między klubem a reprezentacją.”

Podtytuł lektury –...

Futbol i pieniądze.

Fantastyczna książkowa analiza roli pieniędzy (chociaż zasadniej będzie rzec: WIELKICH PIENIĘDZY) w świecie współczesnego futbolu. Analiza oparta na sytuacji w Premier League, jednakże nie jest to wcale wybiórcze spojrzenie, liga angielska należy bowiem do wąskiej grupy najsilniejszych (nie tylko finansowo),a wiele zachodzących w niej zjawisk i procesów adaptowanych jest w innych ligach, w związku z czym Premier League jest przykładem jak najbardziej reprezentatywnym.

Przedmowę niniejszej książki napisał Gianluca Vialli, wspaniały niegdyś piłkarz. Bardzo fajnie, że takowa się pojawiła, Vialli pokazuje bowiem pokrótce jak cały ten biznes wyglądał w latach 80-tych i na początku 90-tych, a będąc wciąż blisko futbolu Vialli uzmysławia nam ponadto, jak wielka przepaść dzieli czasy jego kariery od współczesności pod względem finansowej organizacji całego biznesu. Właśnie tak - biznesu. Piłka nożna z biegiem lat tym właśnie się stała, o samym biznesie zaś opowiada obszernie na kolejnych stronach Daniel Geey.

Futbol to niesamowicie precyzyjnie naoliwiona finansowa maszyna. Geey niesamowicie wnikliwie (z wykresami włącznie) przedstawia jak ten biznes się kręci, w jaki sposób powiązane są ze sobą kontrakty zawodników, pieniądze z praw telewizyjnych, dochody marketingowe i kilka innych składowych, które tworzą razem coś na kształt perpetuum mobile. Niesamowicie ciekawe analizy stoją w książce na naprawdę wysokim poziomie.

Geey schodzi w swoich rozważaniach nieco głębiej także na poziomie kontraktów piłkarskich. To nie są wcale kilkustronicowe zaledwie umowy; to skomplikowane akty prawne obwarowane klauzulami, wyjątkami i zawierające w sobie szereg ustępów poświęconych zdrowiu, premiom oraz warunkom ich otrzymania przez gracza. Kontrakty zawierają w sobie także części czysto biznesowe, jak np. kwestie praw do wizerunku piłkarza, czy umowne warunki i kary za złamanie określonych w kontrakcie zobowiązań. Geey pokazuje także na głośnych przykładach jak dochodzi do wielkich transferów i co one oznaczają dla całego futbolowego rynku.

Książka jest po prostu świetna. Być może ktoś się skrzywi twierdząc, że futbol to gra, a nie biznes, ale - stety, niestety - piłka nożna od dawna jest także tym drugim. Można się zastanawiać, czy to dobrze, czy pieniądze nie zabijają aby całego piękna tego sportu... Cóż, każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony w słowach o zabijaniu dyscypliny jest naprawdę bardzo dużo prawdy, jednak z drugiej - gdyby w futbolu nie pojawił się aspekt finansowo-marketingowo-prawny, to jak mogły by dziś wyglądać prawa samych zawodników? Jak dbano by - bez armii prawników i marketingowców - o ich dochody i szeroko pojęte dobro? Vialli przytacza w przedmowie własny przykład, kiedy w latach 80-tych warunki jego przejścia do innego klubu negocjował prezes obecnego (!) - czy dziś ktoś wyobraża sobie coś takiego? Czy zawodnicy bez całej biznesowej otoczki i grup ludzi dbających o ich dobro nie byliby oszukiwani? Każdy kij ma dwa końce - warto o tym pamiętać.

Dziękuję Wydawnictwu SQN za egzemplarz recenzencki.

Futbol i pieniądze.

Umowa stoi pozwala nam poznać angielską ligę piłkarską od nieco innej strony.

Oryginalne i ciekawe spojrzenie zakulisowe na angielską piłkę.

Umowa stoi pozwala nam poznać angielską ligę piłkarską od nieco innej strony.

Oryginalne i ciekawe spojrzenie zakulisowe na angielską piłkę.

Raczej rozczarowująca. 1/3 to oczywistości, które nie nauczą niczego średnio ogarniętego fana piłki nożnej, 1/3 to nuda, jakby ktoś pisał pracę magisterską w obszarze księgowo-prawniczym i ledwie ostatnia 1/3 to garść ciekawych informacji.

Książka skierowana bardziej dla laików piłkarskich, aniżeli zwykłych widzów. Ten, kto śledzi piłkę na co dzień za wiele nowego z niej się nie dowie, może bardziej usystematyzuje wiedzę.

• Piłka nożna
  • Sport