Little People, BIG DREAMS. Frida Kahlo

Okładka książki Little People, BIG DREAMS. Frida Kahlo Gee Fan Eng, Maria Isabel Sanchez Vegara
Okładka książki Little People, BIG DREAMS. Frida Kahlo
Gee Fan EngMaria Isabel Sanchez Vegara Wydawnictwo: Lincoln Children's Books Seria: Little People, BIG DREAMS biografia, autobiografia, pamiętnik
32 str. 32 min.
Little People, BIG DREAMS
Lincoln Children's Books
2016-02-04
2016-02-04
32 min.

Okładka książki Mali WIELCY. Pablo Picasso Teresa Bellon, Maria Isabel Sanchez Vegara
Mali WIELCY. P... Teresa Bellon, Mari...
Okładka książki Mali WIELCY. Neil Armstrong Christophe Jacques, Maria Isabel Sanchez Vegara
Mali WIELCY. N... Christophe Jacques,...
Okładka książki Mali WIELCY. Królowa Elżbieta Melissa Lee Johnson, Maria Isabel Sanchez Vegara
Mali WIELCY. K... Melissa Lee Johnson...

Okładka książki Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii Jo Bell, Tania Hershman, Ailsa Holland
Niezwykłe. 366... Jo Bell, Tania Hers...
Okładka książki Sapiens. Powieść graficzna. Narodziny ludzkości. Tom 1 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Sapiens. Powie... Daniel Casanave, Yu...
Okładka książki Mali WIELCY. Maria Skłodowska-Curie Frau Isa, Maria Isabel Sanchez Vegara
Mali WIELCY. M... Frau Isa, Maria Isa...
Okładka książki Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz Anna Dziewit-Meller, Justyna Sobolewska
Stówka. Przecz... Anna Dziewit-Meller...

Ta książka opowiada o tym jak Frida Kahlo zaczęła malować. Po ciężkim wypadku nie mogła się ruszać dlatego najpierw malowała swoje własne stopy. Później zaczęła malować samą siebie. Dzięki temu nie myślała o bólu. Jej obrazy były niezwykłe, dlatego została sławną malarką. Mieszkała w Meksyku.

Michał - lat 10

Michał - lat 10

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

„Mali WIELCY. Frida Kahlo”: tekst Maria Isabel Snchez Vegara, ilustracje Gee Fan Eng. To wyjątkowa seria dla dzieci w każdym wieku (zresztą i nie tylko). To niesamowita historia o sile odwagi, nadzieji, pasji i miłości. To pokonywanie własnych barier i słabości. To walka o siebie, o swoje zdrowie, i co najważniesze swoje miejsce na ziemi.
Frida Kahlo w wieku sześciu lat ciężko zachorowała na polio. Jej prawa noga była krótsza niż lewa. Następnie kilka lat póżniej (1925r.) doznała strasznego wypadku, w wyniku którego nie tylko przeszła szereg żmudnych i niebezpiecznych operacji, ale jej ciało wymagała leżenia w łóżku (miała złamane nogi, żebra, obojczyk). Paradoksalnie to właśnie choroba sprawiła, że świat usłyszał o jej wyjątkowym talencie, a malarstwo stało się trampoliną do życia, do powrotu do „normalności”, do miłości, do sensu jakim jest człowiecza egzystencja. Bo nigdy nie jest zbyt późno, aby spełniać swe marzenia.
Siła walki sprawiał, że odnalazł swój kawałek szczęścia. Z „innej”, chorej i zagubionej meksykańskiej dziewczynki, stała się pewną sobie kobietą. Znającą swą wartość. I tym samym dając przykład wielu innym, do walki o siebie, o swą indywidualności, o prawo do własnego głosu i świadomego wyboru. Malarstwo dało jej siłę, a sztalugi wiarę i mocny głos w świecie kobiet, w społeczeństwie, w kulturze, w życiu. Jej niesamowite autoportrety stały się wręcz symbolem jej bólu, życia, cierpienia i sprawiły, że stała się jedną z najważniejszych i niezwykłych meksykańskich malarek.
Seria „Mali WIELCY”, to niezwykła książka, zawiera nie tylko historię Fridy, ale i niesamowite ilustracje, które są wiernym odbiciem Kahlo, jej pasji, wytrwałości i odwagi. Na końcu książki znajduje się krótka nota biograficzna nawiązująca do najważniejszych i przełomowych momentów w jej życiu, opatrzona jest autentycznymi fotografiami. Książka jest pięknie wydana, ma twardą oprawę, dobrej jakości papier oraz dużą czcionkę. Mała, prosta, krótka książka, a daje tyle radości, zarówno do nauki jak i samodzielnego czytania.

Frida Kahlo w wieku sześciu lat...

Lubimy książki z tej serii. Mąż już od dawna mógł zapoznawać syna z niemieckimi wersjami. Tym bardziej ucieszyło mnie polskie wydanie. Bardzo podobają mi się ilustracje, a historia zyskuje z każdym czytaniem. Piękna puenta. Zabrakło mi tutaj jednak tej MOCY PASJI, którą odnaleźliśmy w historii Stephena Hawkinga. Było to dla mnie dość zaskakujące, ponieważ historia życia Fridy jest jej pełna. Mimo to z chęcią czytamy, a ja zawsze dopowiadam synowi coś od siebie. Jej malarstwo bardzo mnie porusza, dlatego między kartki powkładaliśmy pocztówki z jej dziełami. Wspaniała postać. Solidne wydanie (choć brakuje mi materiałowego grzbietu). Papier dobrej jakości. Cudna kolorystyka. Miło przeczytać po polsku.

W książeczce zawarte są najważniejsze fakty z życia Fridy, okraszone fajnymi ilustracjami.
Ta seria jest dobrym sposobem dla małych i dużych też, by choć po krótce poznać osoby, które miały jakiś swój wpływ na dzieje świata 🙂
Czego o Fridzie Kahlo się dowiemy?
M.in. tego, że była Meksykańską malarką, głównie autoportetów. Jako mała dziewczynka zachorowała na polio, a później była uczestniczką wypadku drogowego, co spowodowało, iż musiała sporo czasu spędzić w łóżku opatulona gipsem i to właśnie to wydarzenie, pchnęło ją w stronę malarstwa. Pokazane zostały również niektóre z jej obrazów, w tym jej ostatni "Viva la vida".

Czego o Fridzie Kahlo się dowiemy?

Każdy był mały i każdy miał jakieś marzenie. Jednym udało się je spełnić, innym nie, ale nawet tym, co udało się je spełnić, nie zawsze było łatwo, bo do spełniania marzeń potrzebne jest nie tylko szczęście, ale również upór, determinacja i sporo pracy.
Czego o Fridzie Kahlo się dowiemy?
M.in. tego, że była Meksykańską malarką, głównie autoportretów. Jako mała dziewczynka zachorowała na polio, a później była uczestniczką wypadku drogowego, co spowodowało, iż musiała sporo czasu spędzić w łóżku opatulona gipsem i to właśnie to wydarzenie, pchnęło ją w stronę malarstwa. Pokazane zostały również niektóre z jej obrazów, w tym jej ostatni "Viva la vida".

Ta seria jest dobrym sposobem...

Przedstawiona historia życia jednej z najciekawszych artystek z XX wieku. Historia jest przedstawiona dla dziecka i che pokazać, że pomimo chorób i bólu można spełniać marzenia.
Ilustracje w tej historii są uproszczone ale i urocze. W powieści są umieszczone krótkie informacje tak aby zachęcić dzieci do przeczytania, zaś na końcu mamy umieszczone krótką notkę biograficzna że zdjęciami życia artystki.

Po okropnej Coco Chanel z serii Little People BIG DREAMS autorstwa Mari Isabel Sanchez Vegara sięgnęłam po jej kolejną książeczkę - tym razem o Fridzie Kahlo, czyli kobiecie, którą podziwiam... i niestety znów zawód. Może nieco mniejszy, ale wciąż kiepsko to wygląda. Choć ilustrował kto inny, to nadal te obrazki bardziej straszą, niż przyciągają. Sama treść, podobnie jak w poprzedniej pozycji, banalna a postać Fridy zamiast inspirować odpycha i stała się tutaj wręcz karykaturą malarki.
Jest lepiej... ale te dramatyczne stereotypy wylewające się z każdej kartki odpychają.

5/10

• Dla dzieci