Okładka książki The Mystery of the Exploding Teeth: And Other Curiosities from the History of Medicine Thomas Morris
Thomas Morris Wydawnictwo: Dutton reportaż
reportaż
Dutton
2018-10-20
2018-10-20
medycyna ciekawe przypadki

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Interesująca książka na temat historii medycyny w okresie ostatnich 300 lat. Znając współczesny stan wiedzy medycznej możemy uświadomić sobie jak kolosalny krok został zrobiony w tej dziedzinie. Można powiedzieć jak w rosyjskim dowcipie : było śmieszno i straszno. Pierwsze operacje robione były „na żywca”. Jeszcze nie tak dawno ( połowa XIX w. ) Ludwik Pasteur był wyśmiewany przez profesorów Sorbony, gdy mówił o wirusach i bakteriach jako o małych „robaczkach” powodujących choroby !. Autor książki , który nie jest lekarzem wielokrotnie upominał czytelników, aby nie stosować metod leczenia o których wspomina ( chyba , że na własną odpowiedzialność !!!). Trzeba też zauważyć, że dzisiejsi lekarze za jakieś 300 lat mogą być oceniani tak jak dziś oceniamy medyków z tej książki. Moje zalecenie nie medyczne : czytać z odpoczynkami ( jeden rozdział raz dziennie, raczej na czczo !!! ).

Treść zgodna z tytułem, sporo absurdów, dziwowisk niesztampowych zdarzeń i fake newsów sprzed stuleci, a jednak nużąca.

Ze względu na moje zainteresowania daję tej książce najwyższą notę. Kocham literaturę w której są opisane medyczne przypadki a tutaj autor dodał jeszcze wielokrotnie kopie rycin. Gdy zobaczyłam ilustrację z człowiekiem z wyrwanym ramieniem,wiedziałam,że to będzie mój hit. Do tego jest ładnie wydana,napisy na okładce mają złote tłoczenia. Autor zadał sobie wiele trudu i dotarł do materiałów trudno dostępnych. Uważam,że trzeba być specyficznym człowiekiem aby się tą książką zachwycić i lubić coś z obrzydliwości w literaturze. Moje prywatne arcydzieło.

Bardzo ciekawe lektura. Autor bardzo sprawnie streszcza i przytacza treść różnych opisów przypadków, dzięki czemu czytelnik się nie nudzi i nie jest przytłoczony ich treścią. Lektura równie zabawna , co pouczająca.

"Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny" Thomas Morris

Niesamowita pozycja, człowiek czyta i nie dowierza, no, ale historia nie kłamie.
Niewiarygodne przypadki z historii medycyny, a w nich między innymi:
- 400 igieł wyjętych z ciała kobiety
- sikanie przez nos
- zwymiotowanie bliźniaka
- papierosy z rtęcią lub arszenikiem (tak- maja leczyć !)
- cesarskie cięcie wykonane przez rzeźnika
- amputacje bez znieczulenia
no i wisienki na torcie czyli nieprawdopodobne przedmioty wsadzane sobie do odbytu....
Z tym ostatnim niestety boryka się nadal współczesna medycyna, a co najciekawsze - przedmioty wyciągane z ludzi nadal zaskakują :D
Polecamy serdecznie :)

Niewiarygodne przypadki z historii medycyny, a w nich między innymi:
- 400 igieł wyjętych z ciała kobiety
- sikanie przez nos
- zwymiotowanie bliźniaka
- papierosy z rtęcią lub arszenikiem (tak- maja...

Nie da się jej czytać 'jednym ciągiem'. Wracałam co jakiś czas do niej i przerabiała 1 albo 2 historyjki.
Same opowiadania, przytaczane sytuacje często są bardzo zaskakujące. Raz można się przerazić, raz uśmiać.

”Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny" - to #książka bardzo niepozorna, ale z niezmiernie chwytliwym tytułem, którą czyta się niezwykle szybko. A wydawałoby się, że umorduje się przy niej nieziemsko, nic bardziej mylnego - w przeciwieństwie do jej bohaterów. Zaśmiewałem się do rozpuku budząc konsternacje bliskiego otoczenia, ale i nieraz miałem ochotę rzucić pawiem bo historie opisane przez autora, szczególnie w pierwszej połowie #książki są naprawdę przezabawne, ale bywają też ohydne i straszne. Thomas Morris przedstawia nam ciekawe medyczne przypadki na jakie natknął się wertując stare czasopisma medyczne nie szczędząc przy tym złośliwości i ironii. Jest więc to zatem rzut oka na rozwój medycyny i przyznać trzeba, że postęp, którego dziś jesteśmy świądami jest znakomity. Sporo mamy o tajemniczych chorobach, przykrych zdarzeniach, nietypowych lekarstwach, operacjach wykonywanych na "żywca" czy cudownych ozdrowieniach. Polecam każdemu ku przestrodze i na poprawę humoru.

Zmęczyłam ją a ona mnie. Spodziewałam się po niej.. czegoś lepszego.

Zmęczyłam ją a ona mnie. Spodziewałam się po niej.. czegoś lepszego.

Pozycja jest całkiem interesująca, choć po pewnym czasie - ze względu na powtarzalny schemat budowy poszczególnych historii - zaczyna trochę nudzić. Moja ocena wynika ze słabości do ciekawostek z medycyny i jej historii, gdyby nie to byłaby trochę niższa. Książkę bowiem, ze względu na strukturę, czytałam prawie dwa miesiące. Na plus należy zaliczyć na pewno długość historii. Kilkustronnicowe opowieści idealnie nadają się do przeczytania w krotkiej wolnej chwili czy komunikacji miejskiej.

Lekka książka ze starannie dobranymi medycznymi dziwami i obrzydlistwami. Nic, czym dałoby się zaskoczyć chirurga przy piwie, ale czyta się przyjemnie.

• Popularnonaukowe