Mozartowie. Synowie geniusza i ich przegrana walka o tożsamość

Okładka książki Mozartowie. Synowie geniusza i ich przegrana walka o tożsamość
Mieczysław Szlezer Wydawnictwo: Akademia Muzyczna w Krakowie muzyka
muzyka
Akademia Muzyczna w Krakowie
2019-02-06
2019-02-06
Carl Thomas Mozart Franz Xaver Wolfgang Mozart Wolfgang Amadeusz Mozart Konstancja Mozart Lwów Galicja

Czy łatwe jest życie w cieniu geniusza swojego ojca? Czy można się wybić na niezależność, kiedy absolutnie wszyscy porównują cię z twoim rodzicem? Na te pytania starał się odpowiedzieć Mieczysław Szlezer, pisząc biografie synów Mozarta, gdzie można też znaleźć takie "smaczki", jak np. rozważania na temat prawdziwego ojcostwa Franza Xavera Mozarta. Autor rozprawia się też z kilkoma rozpowszechnionymi mitami na temat Wolfganga Amadeusza Mozarta, jak np. kwestią ubogiego pochówku. Podkreślona została również wielka rola Konstancji Mozart (Nissen) w rozpropagowaniu (dzisiaj napisalibyśmy promocji) twórczości jej pierwszego męża. To w dużej mierze dzięki tej dzielnej kobiecie nazwisko Mozarta jest znane absolutnie wszystkim i zostało wykorzystane nawet do promocji słodyczy (kto był w Austrii, ten wie o czym piszę). A przy okazji mamy tutaj jeszcze dobrze opisany, a stosunkowo mało znany wątek polski w biografii młodszego syna Mozarta, a więc jego wieloletnie związki z położoną na rubieżach Cesarstwa Austriackiego Galicją i Lwowem.

Dodaj cytat z książki Mozartowie. Synowie geniusza i ich przegrana walka o tożsamość