Szturmowcy. Nowa historia nazistowskich oddziałów SA

Okładka książki Szturmowcy. Nowa historia nazistowskich oddziałów SA Daniel Siemens
Okładka książki Szturmowcy. Nowa historia nazistowskich oddziałów SA
2019-02-21
Jarosław Skowroński
Jarosław Skowroński

Bojownicy Adolfa Hitlera

SA rozłożona na czynniki pierwsze.
Oprócz przedstawienia historii tej organizacji przez pryzmat kolejnych kamieni milowych ruchu nazistowskiego autor pokusił się przedstawić rys psychologiczny szturmowców, ich pochodzenie społeczne i ich wpływ na społeczeństwo Republiki Weimarskiej a później III Rzeszy. Jest to więc praca przekrojowa z pogranicza historii, socjologii i psychologii. Napisana została w tym duchu operując niejednokrotnie zawiłymi sformułowaniami, z tego powodu wymaga pewnego skupienia aby nie zgubić wątku.
Przystępując do lektury martwiłem się, że oś narracyjna zamknie się na roku 1934 i nocy długich noży, na szczęście to nie nastąpiło. Autor w tym miejscu przechodzi do ukazania ewolucji SA przechodzącej w cień SS teraz jako organizacji skupiającej Niemców zamieszkałych poza granicami Rzeszy. Na końcu znajduje się również po krótce opisanie wkładu SA w wysiłek wojenny jako rezerwuaru dla Wehrmachtu.
Książka ciekawa, choć w mojej opinii stara się poruszyć zbyt wiele tematów na raz, przez co żadnego nie domyka do końca i pozostawia niedosyt.

SA rozłożona na czynniki pierwsze.

Świetna książka.

Świetna książka.

"SA rozebrana na czynniki pierwsze"
Książki "Szturmowcy" nie czyta się łatwo. Jest to związane, ze specyficznym stylem w jakim została napisana. Kojarzy mi się ona z dokładną i szczegółową rozprawą naukową.
Publikacja bada niemal wszystko, co dotyczy SA. Opisuje przemiany tej organizacji i jej dominującą rolę w zastraszaniu przeciwników politycznych nazistów i dojściu do władzy Hitlera.
Gdy urosła i zaczęła być groźna dla samego wodza i jego popleczników, została "zredukowana" w "Noc długich noży".
Oprócz historii autor bada wpływ SA na życie w III Rzeszy oraz krajach okupowanych. Dość ciekawym jest "wzięcie się za barki" z mitem homoseksualizmu w organizacji.
Mało znanym rywalizacja SA i SS w programie "rolniczenia" podbitych obszarów.
Możemy też poznać bojowy szlak członków SA.
Niezwykle intrygujące są rozdziały opisujące działalność "Szturmowców" pod koniec wojennej zawieruchy oraz losy jej członków po zakończeniu konfliktu.
Udział w zbrodniach wojennych, choćby po przez dyplomatyczne stołki przydzielane członkom SA, jest też uwypuklony.
Autor nie pisze łatwo. Przy czytaniu trzeba być uważnym. "Szturmowcy" to nie jest praca do połknięcia na jeden wieczór.
Pisarz wprowadza nas w swoje badania informując przed każda częścią - czego będzie dowodził.
Na koniec dostajemy wnioski i ponowne podsumowanie.
Pozwala to poukładać przekazywaną wiedzę i nieco łatwiej czytać książkę.
Wydanie w twardej oprawie na ekonomicznym żółtym papierze prezentuje się dobrze.
Duża czcionka na stronach nie męczy oczu.
W środku trochę fotografii.
Poważnym błędem jest umieszczenie bogatych przypisów na końcu książki. Niestety nie ułatwia to skupienia podczas czytania, gdy chcemy być na bieżąco z owymi przypisami.
Brakuje osobnej Bibliografii. Jej brak usprawiedliwia fakt wskazania większości źródeł w przypisach.
Na końcu mamy za to indeks nazwisk.
Podsumowując "Szturmowcy" to bardzo ciekawa, lecz wymagająca lektura. Warto ją poznać, choć nie przychodzi to łatwo. Jednak zawarta w niej wiedza, wnioski i tezy wynagrodzą nasz trud.

"SA rozebrana na czynniki pierwsze"

• II wojna - ogółem
  • Chcę mieć