Dwudźwięk

Okładka książki Dwudźwięk
Aleksandra Bułat Wydawnictwo: literatura piękna
2018-01-01
2018-01-01
dwudźwięk książka psychologiczna emocje dialog ars amandi ars moriendi

Najgorzej napisana książka, jaką w życiu czytałam. Nie przeszła redakcji ani korekty. Na dodatek autorka ma dysleksję. Wskutek tego na niemal każdej stronie jest literówka. Książka jest nielogiczna, infantylna, źle napisana. Typowa twórczość zadufanej w sobie osoby, która uważa, że ona wie najlepiej i nie potrzebuje niczyich wskazówek, bo przecież jest tak genialna. Na krytykę reaguje agresją. Nie polecam.

W obu opowiadaniach: w "Ars Amandi" i "Ars Moriendi" występuje ciekawy styl narracji:naprzemiennie głos zabiera para głównych bohaterów i obserwujemy te same wydarzenia z dwóch różnych perspektyw.Doceniam również pewne frazy czy sformułowania, które mają głębszy, uniwersalny sens."Ars Moriendi" bardziej mi się podobało.

Patrząc sumarycznie, nie napisałabym czegoś takiego, mając tyle lat co autorka( jest poziom),ale na kilku aspektach samej fabuły i na kreacjach bohaterów(za wyjątkiem Magdaleny) niestety się zawiodłam.

Patrząc sumarycznie, nie napisałabym czegoś takiego,...

„Dwudźwięk” to książka, nad którą nie można przejść obojętnie. Ten zbiór dwóch pozornie bardzo różnych opowiadań angażuje czytelnika w swego rodzaju grę, zachęcając do dokładnej analizy postaci, próby zrozumienia ich zachowań i motywów. Stawia trudne pytania i nie daje odpowiedzi. Wymaga.

Autorka rysuje świat przedstawiony w specyficznym układzie współrzędnych. Pierwsza oś to czas – na dwóch biegunach mamy przeszłość i teraźniejszość. Ta oś nie wybiega zanadto do przodu - przyszłość w przypadku obu tekstów jest nieostra, stanowiąca zagadkę, do której rozwiązania mamy niewiele podpowiedzi. Druga oś to narracja, perspektywa patrzenia. Z jednej strony mamy Marię (Ars Amandi) i Magdalenę (Ars Moriendi),z drugiej Camille (Ars Amandi) i Rosi (Ars Moriendi). Bohaterki zupełnie inaczej postrzegają świat, dotykają je inne problemy. W dość ogólnych słowach można powiedzieć, że Maria i Magdalena są po stronie refleksyjności, świadomego przeżywania życia, ale też zagubienia i zatracenia sensu, przejmowania się. Camille i Rosi natomiast zdają się być bardziej beztroskie, szczęśliwe, żyjące bliżej „powierzchni” życia, bez dogłębnej jego analizy. Ale w książce Aleksandry Bułat nic nie jest oczywiste. Autorka nie ocenia też swoich postaci i nie wskazuje jednoznacznie, które podejście (gdyby je wyekstraktować i nazwać) jest lepsze.

Lektura „Dwudźwięku” jest zaskakująca, czasem nawet wstrząsająca. Przede wszystkim nie kończy się na samym czytaniu. Miałam okazję dokładnie przejść przez tekst utworu co najmniej dwa razy, i za każdym z nich odkrywałam w nim coś nowego.

Głęboka metaforyka, psychologia, filozofia, uczucia. Zdecydowanie polecam książkę każdemu, kto ma ochotę się z nimi zmierzyć. Warto też dodać, że Ola jest autorką niezwykle młodą (17 lat),ale bardzo utalentowaną i prezentującą interesujący sposób patrzenia na świat. Książka natomiast zdobyła pierwszą nagrodę podczas tegorocznego Festiwalu Artystycznego Młodzieży.

Całość recenzji: https://melodiaslow.blogspot.com/2018/10/dwudzwiek-debiutancka-ksiazka.html

• Psychologiczne

Dodaj cytat z książki Dwudźwięk