Sekrety i kłamstwa

Okładka książki Sekrety i kłamstwa Sylwia Trojanowska
Okładka książki Sekrety i kłamstwa
Sylwia Trojanowska Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Sekrety i kłamstwa (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Sekrety i kłamstwa (tom 1)
Czwarta Strona
2018-08-22
2018-08-22
literatura polska

Okładka książki Facetom wstęp wzbroniony / Facetom nic do tego (pakiet) Malwina Kozłowska, Sylwia Trojanowska
Facetom wstęp ... Malwina Kozłowska,&...
Okładka książki Facetom nic do tego Malwina Kozłowska, Sylwia Trojanowska
Facetom nic do... Malwina Kozłowska,&...
Okładka książki Facetom wstęp wzbroniony Malwina Kozłowska, Sylwia Trojanowska
Facetom wstęp ... Malwina Kozłowska,&...

Książka mnie zmęczyła, średnia.Nie było uniesień ,zaskoczenia. Zasób słów na najniższym poziomie >Nie ma porównania do literatury J.Jax .

Ciekawa historia. Aczkolwiek nie wiem, czy wciągnęła mnie tak by czytać kolejne tomy.

Ciepła i lekka książka do przeczytania na kilka wieczorów. Tytuł idealnie odpowiada temu, co się dzieje w tej opowieści. Od siebie dodałabym jeszcze: WSPOMNIENIA. Historia Magdaleny i jej dziadka Ludwika, którzy wiele razem przeszli. Wiedzą co to ból i tęsknota. Relacje między nimi uległy pogorszeniu a teraz kiedy nastał czas pojednania, sprawy idą nie do końca tak, jak powinny. Zapomnienie o własnych zdradach i odpuszczenie na chwile nie przychodzi zbyt łatwo bohaterom, którzy mają silne charaktery. Jest też trochę wątku miłosnego, który jeszcze nie zdążył się rozwinąć za bardzo, więc czekam na kontynuację.

"Nie trać ani chwili, bo później właśnie tej chwili może ci zabraknąć, aby zawalczyć o szczęście."

Magdalena po śmierci męża próbuje znaleźć sobie cel w życiu. Wciąż jest młoda i cały świat stoi przed nią otworem. Jednak nie potrafi się odnaleźć po stracie. Kiedy przyjeżdża do swojego rodzinnego miasta, za namową ciotki spotyka się z dziadkiem Ludwikiem, dość apodyktycznym i zdziwaczałym. Ten pragnie jedynie by wróciła do domu i w nim zamieszkała, ale Magda stawia warunek, ma on jej opowiedzieć o swojej przeszłości. Relacja tej dwójki jest dość burzliwa, ma więcej upadków niż wzlotów. Czy każde z nich zrealizuje swój plan? Czy to będzie czysta gra? Czy pełna intryg i kłamstw?

Kiedy zaczęłam czytać książkę pomyślałam, że trafiam na smutna historię o tym jak kobieta w żałobie musi się podnieść. I owszem... o tym także jest ta powieść, jednak nie tylko. Autorka zabiera nas do Szczecina współczesnego i tego przed wojną. Otrzymujemy dwie płaszczyzny czasowe by móc lepiej poznać historie Ludwika i jego przeszłość. Jednocześnie, widzimy jak dzięki powrotowi do domu, Magda zaczyna odzywać. Jak poznaje nowe osoby i jak się przed nimi otwiera. A także, jak pozwala się uczyć kochać na nowo.

Historia ta, to pierwszy tom trylogii. Jestem tak mile zaskoczona że na pewno sięgnę po kolejne tomy. Szczególnie, że są w mojej bibliotece!

Dodam, że styl autorki i sposób w jaki pisze, jest lekki i przyjemny. Samą książkę czyta się szybko a historia jest wciągająca i z chęcią zagłębiamy się w świat przedwojennego i współczesnego Szczecina.

Cześć! 🌷

Próbowaliście kiedyś przytulać się do drzew i wsłuchiwać w ich głos? 🤔
„-Każdy ma jakieś swoje „tam”, do którego go ciągnie, albo o którym chce zapomnieć. Dla mnie „tam” istnieje tylko w mrocznych wspomnieniach i chciałabym, aby w nich pozostało”.

Drogi czytelniku.
Dziś wspomnieniami wrócimy do Szczecina z czasów drugiej wojny światowej. Przejrzymy pożółkły rodzinny album i odkryjemy pewne sekrety. A to wszystko poprzeplatane będzie teraźniejszością. Chwyć moją dłoń i odkryj tajemnice. 🫴🏼

„Sekrety i kłamstwa” to mój pierwszy reread w życiu, a to wszystko za sprawą #akcjazdrapka . Nadal uważam, iż to bardzo dobra książka, jednakże muszę przyznać, że teraz odebrałam ją zupełnie inaczej. Nawet oceniłam ją punkt niżej, gdyż wywołała u mnie mniej emocji niż za pierwszym razem. 😉

@sylwiatrojanowska.pisarka stworzyła piękną, a zarazem bolesną historię. Pełną sekretów, kłamstw i okrucieństw, które miały miejsce w czasach wojny. Chociaż nie tylko, bo to przede wszystkim powieść o wybaczaniu, kolejnych szansach i miłości, która przychodzi niespodziewanie. Dodatkowo rozdziały są krótkie oraz wciągające do tego stopnia, że całość czyta się szybko i lekko mimo trudnej tematyki.

Trochę irytowała mnie Magdalena - główna bohaterka, która miałam wrażenie, że sama nie wie, czego chce. Chociaż dziadek Ludwik był równie uparty, jak ona oraz knuł dodatkowo intrygi, które średnio mi się podobały, to jednak ciekawiła mnie ich historia coraz bardziej i bardziej. Byłam ciekawa czy Magda odkryje w końcu swoje korzenie.

Reasumując, powieść ta mimo upływających lat nadal ma miejsce w mojej głowie i sercu. Chociaż nie wywołała u mnie łez jak za pierwszym razem, to nadal jest mądra i warta przeczytania. Tym bardziej że w szkole nie lubiłam za bardzo historii, a tę czytałam z zapartym tchem. Polecam po nią sięgnąć, naprawdę warto. 🙌🏻

Cześć! 🌷

Próbowaliście kiedyś przytulać się do drzew i wsłuchiwać w ich głos? 🤔

Drogi czytelniku.

W Lutym czytałam książkę "Sekrety i kłamstwa" @sylwiatrojanowska.pisarka było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i uważam je za udane 😍 Spodobał mi się lekki styl pisania autorki oraz to jak potrafi zaciekawić czytelnika swoją powieścią.

"Sekrety i kłamstwa" to pierwsza część z serii opowiadająca o losach rodziny Starkowskich. Jest to historia pełna emocji, na twarzy czytelnika raz będzie pojawiał się uśmiech a innym razem się wzruszy.

Magdalena nasza główna bohaterka po kilkunastu latach wraca do domu w którym się wychowała, aby pogodzić się z ostatnią osobą, która jej została. Ludwik jest dziadkiem Magdy, mężczyzna ma bardzo ciężki charakter, ale będą próbować naprawiać relacje między nimi. Warunkiem kobiety, aby zamieszkać ponownie w tym domu, było poznanie wszelkich tajemnic i przeszłości jej dziadka. Czy uda im się poprawić swoje reakcje? Przekonajcie się!

Ale to była dobra książka! Historia Magdaleny i jej dziadka wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Rozdziały są krótkie, dzięki czemu przez książkę się płynie. Autorka w swojej powieści przeplata historię teraźniejszości z przeszłością, w której poznajemy historię Ludwika z czasów drugiej wojny.
W książce pojawia się także wątek miłosny, w którym bohaterowie będą mieć trochę pod górkę 😏
Historia Dusi, Ludwika i Kuby zakończyła się w takim momencie, że od razu musiałam sięgnąć po kontynuację 😏

Jeśli lubicie powieści obyczajowe to polecam sięgnąć po tę książkę.

Zazwyczaj nie czytam tego typu powieści, ale muszę przyznać, że miło i lekko mi się ją czytało. Natomiast kilka aspektów zasługuje moim zdaniem na krytykę: 1. Dusia jest przedstawiona jako jednostka niezbyt zdolna do samostanowienia, każdy ma coś do powiedzenia nt. Tego co jest dla niej dobre i co powinna robić ze swoim życiem, do tego jest manipulowana i okłamywana przez swoją rodzinę, ale sugeruje jej się, że to wszystko "z miłości do niej" i ona koniec końców zdaje się w to wierzyć. Bardzo to toksyczne, ale mam wrażenie, że autorka tego tak nie ocenia. A propos: Przypomina mi to trochę mentalność w wielu polskich rodzinach ;)
2. Wątek zmiany narodowości Ludwika i fakt, że nikt tego nie zauważył po jego akcencie jest z mojej perspektywy jako lingwistki wysoce nieprawdopodobny.. ale może nie ma się co czepiać szczegółów. 3. Słowo "cyganić" naprawde nie powinno się znaleźć w takiej publikacji (i żadnej innej).

Szczecin. Nie mogłam zorientować się, o czym jest ta książka.

Szczecin. Nie mogłam zorientować się, o czym jest ta książka.

Książka dla mnie cokolwiek niepokojąca. Chyba bym autorce nie odmówiła lekkości pióra. Czy ono w ogóle cokolwiek waży?
Tak z niecałe 3 godziny czytałam, co w sumie samo za siebie troszkę o pozycji mówi. Nie wiem, czy gdybym wydała na takie coś 34,90 zł, czy by mnie nie poskręcało.

Główna bohaterka ma 38 lat. Gdyby to nie było powiedziane w tekście, może bym jej dała z 19? I nie żebym chciała obrażać mentalność 19latek, bo wiele z nich raczej za nic nie dałoby swojego nazwiska pod taki utworek. Autorka chyba była starsza, może miała jakieś zajścia w takim wieku, a może nie lubi trochę młodszych. Może też jest zwyczajnie wyjątkowa.
38letnia kobieta która w sumie, nie wiem, nie ma życia, i żeby ono zaistniało, pojawia się w domu, w którym spędziła lata młodości. Nie wiem, czy np. taka V. Woolf jakieś tego typu wytwory miała na myśli jak wskazywała, że fajnie, żeby powstawały książki kobiet o kobietach.

Ale ten sposób pisania, krótkość rozdziałów, jakaś taka dupowatość-delikatuśność - wydaje mi się, że jak by np. dać to do jakiejś zmyślonej miejscowości Niezapomniów, czy Niezapomniuff, dorzucić jakieś stylizacje typu sukienka pudrowy róż w donuty z wielkim kloszem i jeszcze słowa jakieś archaiczne, których praktycznie nikt nie zna i nie używa, takie co trochę głupawo brzmią, ale i trochę tak ciekawiąco, z lekkim doprawieniem grozą... Okrzyki entuzjazmu, westchnienia pełne bezmiernego smuteczku...
No jakoś tak w każdym razie to dokombinować... - słowem - ta książka mogła mi się podobać.

I to jest taka współczesna adaptacyjność osobnicza potwierdzająca wysoki poziom zdrowotności o ogólnego dobrostanu? No niby trochę zdziwko, ale dobra.

#czwartastronawiwatatatatatt!...!

Trylogię tę czytam zupełnie nie po kolei, bo zaczęłam od 2 tomu, następnie 1, zaś na końcu 3. Jednak, w sumie nie ma to tutaj wielkiego znaczenia, bo autorka tak zgrabnie poprowadziła fabułę, że książki można by równie dobrze czytać pojedynczo - choć pozostaje uczucie ciekawości co było "przed" i "po".
Lekka lektura, w sam raz na 2-3 wolne godzinki.

Lekka lektura, w sam raz na 2-3 wolne godzinki.

Video

Video